آشنایی با آداب و رسوم سیزده به در سال ۱۳۹۸

سیزده به در ۱۳۹۸

سیزده به در جزو آخرین آیین‌ها و مراسم نوروزی است، که پس از گذراندن آداب‌ورسوم‌های عید ازجمله خانه‌تکانی، چهارشنبه‌سوری، قاشق زنی، جشن تحویل سال، چیدن سفره هفت‌سین و دیدوبازدید انجام می‌شود. سیزده به در سال ۹۸ با روز سه‌شنبه مصادف شده است که هوای اکثر نقاط ایران نیمه‌ابری و بارانی است. اما بااین‌حال ایرانیان این روز را در خانه نمانده و در دامان طبیعت سر می‌کنند.

در سیزده به در ایرانیان در سرتاسر دنیا از صبح به خارج از خانه و در طبیعت رفته و با مراسمی شاد و به‌یادماندنی سیزده خود را به درمی‌کنند. گاهی ایرانیان تا پاسی از شب نیز در دامان طبیعت می‌مانند و این مراسم که قدمتی دیرینه دارد را به شایستگی برگزار می‌کنند.

سیزده به در و غذاهای این روز

در سیزده به در چند خانواده که معمولاً فامیل هستند،  باهم از شب قبل هماهنگ کرده و با درست کردن غذا مانند دمی باقالی، دمی بلغور  و مهیاکردن ملزومات سیزده به در ازجمله مابقی آجیل مانده از عید، میوه‌هایی که نخورده شده، شیرینی و …. به پیک‌نیک می‌روند. در سیزده به در به علت شلوغی پارک‌های جنگلی، پارک‌های محلی و اقامتگاه‌های تفریحی و روباز معمولاً برخی از خانواده‌ها از شب قبل جای می‌گیرند و اگر به‌موقع نجنبید سرتان برای گرفتن جاهای خوب کلاه می‌رود. سیزدهم فروردین، پارک‌ها و مناظر طبیعی اطراف شهر پذیرای میلیون‌ها زن و مردم و جوان و پیر و کودک است.

سیزده فروردین‌ماه آیین‌های ویژه‌ای ازجمله گره زدن سبزه، سبزه به رود سپردن، خوردن کاهو و سکنجبین و پختن غذاهای گوناگون به‌ویژه آش رشته دارد. آش رشته که باید از شب قبل، تمام حبوبات آن را پخته و آماده کرد تا آن را در دشت و بیابان روی آتش‌بار گذاشت. البته امروزه به سیخ کشیدن جوجه و کباب به علت راحتی و حمل آسان در داخل طبیعت باب شده و آقایان در این امر مهارت خاصی دارند.

در شهرهای مختلف غذاهایی که در سیزده به در درست می‌کنند متفاوت است. به‌طور مثال در خراسان آش محلی با سبزی‌های صحرایی، سمنو و حلوا درست می‌کنند. در شمال با قربانی کردن گوسفند، کباب برای آشنایان و فامیل درست می‌کنند و خانم‌ها انواع حلواها را در سر سفره می‌گذارند. در شهر بیجار کوفته می‌پزند. در بروجرد و فارس تخم‌مرغ را می‌پزند و برای هر نفر ۱۳ گردو با پلو می‌دهند و اگر غذای هر شخص باقی بماند در طبیعت غذا را رها کرده و اعتقاد بر این دارند که بردن غذا به خانه در روز چهاردهم باعث نحسی می‌شود.

در سیزده به در تنقلاتی مانند چیپس، پفک، تخمه، پاستیل، انواع نوشیدنی‌ها، انواع ترشیجات و شیرینی‌ها نیز خریداری می‌شود. خرید این محصولات به علت شلوغی سوپرمارکت‌ها و فروشگاه‌ها و هایپرمارکت‌ها شاید مقدور نباشد. یا بسیاری از مراکز خرید در این روز بسته هستند. بنابراین بهترین راه برای خرید تنقلات از سوپرمارکت‌های اینترنتی و آنلاین است که خرید شما را به موقع برای شما ارسال خواهند کرد.

سیزده به در و مراسم این روز

یکی از آیین‌های این روز سبزه گره زدن است که بیش‌تر جوانان ازجمله دختران و حتی پسران دم بخت در سیزده به در این کار را انجام می‌دهند. برای بستن پیمان زناشویی نیت می‌کنند و علف گره می‌زنند.  گره زدن سبزه به معنای گره زدن زندگی با طبیعت است که همیشه‌ سبز و شاداب باقی بمانیم.

در کنار کسانی که سیزده را به درمی‌کنند، برخی دیگر از مردم ایران مانند اهالی خرم‌آباد و یا برخی دیگر از اقوام لر، به‌جای روز سیزدهم در روز چهاردهم فروردین به طبیعت می‌روند. آن‌ها معتقدند که باید در روز سیزدهم اهالی غیربومی به طبیعت رفته و آن‌ها که بومی هستند یک روز بعد باید شادی کنند. به‌این‌ترتیب روز سیزدهم را که به نام سیزده غریب نام‌گذاری کرده‌اند، در خانه می‌مانند. علاوه بر این رسم  بود که مردم خرم‌آباد اولین شنبه سال جدید را همانند سیزده ‌به در برگزار می‌کردند.

در این روز همه افراد یک روز بدون دغدغه را می‌گذرانند. با دوچرخه بازی، توپ‌بازی، هفت‌سنگ، استوپ هوایی و زو و بازی‌های قدیمی صبح خود را به شب می‌رسانند.

سیزده به در ۱۳۹۸

در این روز، رسمی به نام دروغ سیزده وجود دارد و برای مزاح و خنده خیلی از مردم به هم دروغ می‌گویند و پایان شب دروغ خود را فاش می‌کنند.

سیزده به در و طبیعت

البته طبیعت همواره برای ایرانیان مقدس بوده و هست و می‌دانند زیبایی و طراوت حاصل طبیعت سالم و آباد است. به همین دلیل ایرانیان در هرکجا به شادی سیزده به در را سپری می‌کردند و به‌گونه‌ای با طبیعت برخورد دارند که اثری از آلودگی و آسیب به طبیعت  از آن‌ها باقی نماند. به این معنا که همان مکان را همان‌طور دست‌نخورده و بکر باقی می‌گذاشتند و روز را به پایان می‌رساندند.

بدون نظر!

نظر خود را به اشتراک بگزارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code