اخبار اقتصادی

استان گلستان دارنده رتبه پنجم کشوری به‌لحاظ داشتن سطح زیر کشت زیتون

زیتون

رئیس هیئت مدیره انجمن زیتون استان گلستان گفت: از سال ۷۳ طرح توسعه زیتون در سطح کشور و به موازات آن در استان گلستان کلید خورد. امروز استان گلستان با دارا بودن نزدیک به ۱۰ هزار هکتار سطح زیر کشت زیتون جایگاه پنجم را در کشور دارد.

«مهدی صفری‌پور» در همایش ملی تولید و تجارت زیتون در استان گلستان با اشاره به واردات روغن در کشور، گفت: با توجه به کیفیت روغن زیتون، می‌توانیم در طرح توسعه اولویت را به این روغن اختصاص دهیم. روغن زیتون بهترین روغن برای ارتقای سلامت جامعه است.
وی با اشاره به این‌که یک سال از تشکیل انجمن زیتون در استان می‌گذرد، گفت: زیتون آن جایگاهی که شایسته است را در میان برخی مسئولان استان ندارد.
رئیس هیئت مدیره انجمن زیتون استان گلستان با انتقاد از نمایندگان مجلس مردم استان در مجلس شورای اسلامی، گفت: امروز زیتون در برخی از استان ها محور اقتصاد قرار گرفته، اما نمایندگان ما در گلستان، استانی که با بهترین و بالاترین پتانسیل کشت آن را دارد، حتی در این همایش حضور نیافتند.
صفری‌پور گفت: استان گلستان به‌عنوان پایلوت طرح باغات مثمر در اراضی شیبدار انتخاب شده که می‌توان در آن‌ها زیتون کشت کرد.
رئیس هیئت مدیره انجمن زیتون استان گلستان تصریح کرد: با توجه به این‌که نیاز بازار کشور به این محصول محدود است، اگر بازار زیتون محدود به بازار داخل کشور باشد، نمی‌توانیم به فکر توسعه این بخش باشیم.

olive-oil

تبدیل ۷۰ درصد زیتون کشور به کنسرو

در ادامه این همایش «محمد علی طهماسبی» معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور باغبانی اظهار کرد: بر اساس بند پ ماده ۳۱ قانون برنامه ششم توسعه مقرر شد که ۵۰۰ هزار هکتار از اراضی شیبدار در سطح کشور به باغات مثمر تبدیل شود.
وی افزود: طرح تغییر کاربری اراضی شیبدار به باغات مثمر در گلستان آغاز شده و دارای ردیف اعتباری است.
طهماسبی با اشاره به این‌که استفاده از ارقام مقاوم در افزایش تولید کمک بسیاری می‌کند، گفت: ۷۰ درصد زیتون تولیدی در کشور تبدیل به کنسرو و ۳۰ درصد تبدیل به روغن می‌شود.
معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور باغبانی تصریح کرد: روغن زیتون تأثیر زیادی در کاهش بیماری‌های عروقی، سرطان‌ها، دیابت، یبوست، پوسیدگی دندان و … دارد.
وی خاطرنشان کرد: دولت و وزارت جهاد کشاورزی از ایجاد گلخانه، صنایع تبدیلی و فرآوری در استان‌ها حمایت می‌کند.
همایش ملی تولید و تجارت زیتون در استان گلستان امروز با حضور معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور باغبانی در گرگان برگزار شد.

منبع: http://www.foodna.ir

۰/۵ (۰ نظر)

نوشته های مشابه

‫۲ دیدگاه ها

  1. در مورد خواص زیتون هم مطالب مفید بذارید و اینکه میشه لینک سایت رو هم اینجا بفرستید من برم داخلش محصولاتتون رو ببینم؟

    1. سایت اکالا https://okala.com/ می باشد؛ که می توانید با مراجعه به این سایت خرید اینترنتی خود را انجام دهید، در رابطه با خواص زیتون می توان به: روغن زیتون نرم کننده و صفرا بر است، روغن زیتون برای رفع سرفه های خشک مفید است، مصرف روزانه از زیتون از امراض قلبی و سرطان جلوگیری می کند، برای رفع خارش گزیدگی حشرات، روغن زیتون را می توانید به محل گزیدگی بمالید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا