برنج در حق زمین کوتاهی می کند!

به گزارش خبرگزای مهر به نقل از دیلی میل، شالیزارهای برنج گاز دی اکسید نیتروس و متان در اتمسفر منتشر می کنند که به گرمایش جهانی دامن می زند. طبق تحقیقات انتشار گازهای گلخانه ای شالیزارها معادل انتشار ۶۰۰ واحد زغال سنگی است.

محققان متوجه شده اند شالیزارهایی که از روش «سیل متناوب» استفاده می کنند ۴۵ برابر اکسید نیتروس بیشتر منتشر می کنند.

روش سیل متناوب برای صرفه جویی از آب به کار گرفته می شود. این یافته ها نشان می دهد برنج کاری دوبرابر بیش از تصورات به تغییرات آب وهوایی منجر شده است.

تحلیل جهانی صندوق دفاع محیط زیست ( موسسه ای در نیویورک)، تاثیر انتشار متان و اکسید نیتروس ناشی از شالیزارهای برنج را بررسی کرده است.

محققان متوجه شدند تاثیر کوتاه مدت گرمایشی این گازها معادل تاثیر انتشار گازهای گلخانه ای ۱۲۰۰ واحد تولید برق زغال سنگی یا۳۶۰۰ میلیون متریک تن در سال است. زیرا اکسید نیتروس در مقایسه با متان مدت زمان طولانی تری در اتمسفر باقی می ماند.

همچنین محققان متوجه شده اند روش های مدیریت آب و مواد طبیعی که انتشار گاز متان را می کاهند، به افزایش انتشار اکسید نیتروس منجر می شوند.

به گفته آنان این پدیده بسیار مهم است زیرا در بازه ۲۰ تا ۱۰۰ ساله اکسید نیتروس چند برابر بیشتر از گرما را در اتمسفر حفظ می کند. دکتر کریتی محقق ارشد این موسسه می گوید: تا به حال تاثیرات کامل برنج کاری به دقت بررسی نشده بود.

افزایش فشار بر منابع محدود آب با توجه به تغییرات آب هوایی سبب شده از روش «سیل متناوب» برای صرفه جویی در آب استفاده شود.

به گفته کریتی روش های مدیریت آب در شالیزارها باید درجه بندی شود تا نگرانی ها راجع به صرفه جویی آب و تاثیرات آن بر انتشار گازهای گلخانه ای و اکسید نیتروس برطرف شود.

بدون نظر!

نظر خود را به اشتراک بگزارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.