اخبار اقتصادی

بعد از خوردن نذری؛ زباله نریزید

زباله نریزید؛ رفتگران از لشکر یزید نیستند!

 

در کشور ما پخش کردن و خوردن نذری مخصوصاً نذری هایی مثل: شله زرد، آش رشته، شربت و … یک معقوله فرهنگیست که با نکات بد و خوبش سالهای سال با ما همراه بوده است. خوبی این موضوع این است که برای همه خانواده ها کما بیش هست، ولی این پدیده فرهنگی مذهبی در خیلی از موارد که میتواند به شدت مفید و مناسب باشه در خیلی از موارد هم می تواند یک معضل باشد و یا به غلط انجام شود.

میان تصاویر شور و حال عزاداری حسینی از جامعه‌ای که در این روزها سراسر تیره پوش شده و راه شهدای کربلا را می‌پوید، متاسفانه تصاویر ناخوشی نیز دیده می‌شود که کمتر مورد توجه‌مان قرار می‌گیرند.
به گزارش «تابناک»، با فرارسیدن موسم عزاداری محرم، بار دیگر کوچه و خیابان های شهرهایمان مشکی پوش شده و هیات های عزاداری، میزبان خیل عاشقان اهل بیت نبوت و سوگواران شهدای کربلا شده‌اند؛ خیزشی عظیم که همه چیز را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد و شور و حالی خاص به جامعه می‌بخشد.

شور و حالی که برای ایرانیان و آنهایی که در این ایام به کشورمان سفر کرده باشند، نیازمند توضیح نیست و قصد شرح آن را هم نداریم اما چه کنیم که متاسفانه در کنار همه تغییرات مطلوبی که این ایام برایمان به ارمغان می‌رود، برخی خصیصه‌های ناخوبمان نیز مجال بروز و ظهور می‌یابند و وسیع‌تر از همیشه، خودنمایی می‌کنند.

مثل عادت ناخوشایندمان به ریختن زباله که مختص به دهه محرم یا مناسبت های دیگر نیست و در هر مجال دیگری نیز بروز و نمود پیدا می‌کند. مثل گردش‌های نوروزی و به شکل ویژه تر، در روز طبیعت. عادتی که بسیار برایمان عادی است و به همین دلیل هرجا بیشتر تردد می‌کنیم، بیشتر نشانه های زشتش را می‌توان دید.

 

پر واضح است که استقبال زیادمان از حضور در مراسم عزاداری و گرفتن و خوردن نذری هایی مثل: قیمه، قورمه سبزی، مرغ و … این روزها نیز مشمول تعریف فوق می‌شود و رهاسازی زباله در معابر و خیابان ها به اوج می‌رسد. اتفاقی که توزیع حجم فراوان غذاها و نوشیدنی های نذری در این دهه بر شدتش می‌افزاید و به خلق صحنه های نامطلوبی منجر می‌شود.

صحنه هایی که مترادف با افزودن زحمت رفتگران و ماموران جمع آوری و دفع زباله است و گاه زدودن آن از چهره شهر به زمان نیاز دارد چراکه آمارها حکایت از دو برابر شدن حجم زباله های شهری در این روزها دارد؛ حال آنکه توان شهرداری ها برای گردآوری زباله و زباله روبی از خیابان ها و معابر، محدود و البته ثابت است.

این در حالی است که ظاهرا خیلی هایمان از این موضوع بی خبریم که اگر این گونه نبود، یا تلاش می‌کردیم عزاداران را نسبت به این موضوع آگاه کرده و زمینه ساز کاهش تولید و رهاسازی زباله شویم، یا دست کم می‌کوشیدیم جمع آوری زباله را هم به فهرست خدمت رسانی به عزاداران در این روزها بیافزاییم تا در سایه آن، باری از دوش رفتگران برداریم.

رویکردی که از مدت ها پیشتر مورد توجه برخی قرار گرفته و تلاش کرده اند با نگاهی طنز، آن را یادآوری کنند. چیزی شبیه یک ضرب المثل تازه ساخته شده که احتمالا به گوش خیلی‌هایمان خورده و منظورش را درک کرده‌ایم: «زباله نریزید؛ رفتگران از لشکر یزید نیستند!»

ضرب المثلی که ای کاش چفت و بست بهتری داشت تا کاربردی تر شده و در سایه آن، هدفش که هشیار کردن جامعه به رهاسازی انبوه زباله در این روزهای مهم است، بهتر محقق می‌شد اما فارغ از اشکالاتی که دارد، به نظر جای درستی را نشانه رفته است. اتفاقی که امیدواریم در سایه تلنگرهایی از این دست رخ دهد و مانع از وارد آمدن خدشه ای به سوگواری هایمان شود.

منبع: دنیای اقتصاد

۰/۵ (۰ نظر)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

تا 25 هزارتومان تخفیف بگیرید! فقط تا امشب

برای 10 نفر اول
bg22 کپی کنید
عجله کنید! قیمت ها حراج شد
close-link
سفارش سروقت به دستت میرسه با اکالا
نصب اپلیکیشن اکالا