رازهای زیبایی پیشینیان | اکالا

رازهای زیبایی پیشینیان

 

 

در تمامی ادوار بشری میل به زیبایی و آراستگی همواره وجود داشته است . در این مطلب سعی می کنیم تاریخچه  آرایش و انواع مواد آرایشی که در گذشته مورد مصرف قرار می گرفته را بررسی کنیم .
به گواهی شواهد تاریخی از زمانهای بسیار دور میل به زیبایی و آراستگی در میان زنان و مردان رایج بوده و مردم علاقه داشتند که به وسیله ابزار و لوازم آرایشی ظاهر بهتری داشته باشند. تاریخچه آرایش و استفاده از مواد آرایشی به اقوام گذشته بر می گردد . زمانی که برای مراسم مذهبی یا نظافت از انواع مواد مختلف استفاده می کردند. پیدا شدن آینه و شانه در حفاری های باستان شناسان گویای این نکته است که انسانها از دیرباز به اراستگی و پیراستگی ظاهر خود اهمیت می داده اند.

رنگ مو و مراقبت از آن در دوران گذشته

در مصر باستان استفاده از حنا و روغن گردو برای تیره تر کردن رنگ موها استفاده می شد. بدین ترتیب که از خیساندن پوست گردو در روغن زیتون ، روغن گردو تهیه می کردند تا موهای خود را تیره تر کرده یا تارهای سفید آن را بپوشانند . رومیان نیز با استفاده از آهک معدنی رنگ طلایی درخشانی به موهای خود می دادند . هم چنین در برهه ای از زمان زنان اشراف با استفاده از دم کرده ی غلیظ گیاه زعفران موهای خود را به رنگهای روشن تر و نزدیک به بلوند در می آوردند. هم چنین با استفاده از اکلیل کوهی و سدر موهای خود رادر برابر ریزش مو محافظت و تقویت می کردند.

سفید کننده

در روم باستان زنان برای سفید کردن پوست صورت خود مخلوطی از سرب سفید و جیوه را به پوست خود می زدند تا آن را سفیدتر کنند . استفاده از این مواد به مرور زمان باعث چروکیدگی و پیری پوست صورت آنها می شد.

 آرایش لب

رنگ کردن لب برای هزاران سال بوسیله رنگ های گیاهی که در ظرف های کوچک نگهداری می شده ، انجام می شد و بوسیله ی انگشت یا قلم موهای کوچک بر روی لبها نقش می بست .انسانها قرنها از این روش برای آرایش لبها استفاده می کردند تا اینکه در قرن نوزدهم فرانسوی ها تصمیم گرفتند راه آسان تری برای استفاده ی این مواد اختراع کنند . آنها این کار را با استفاده از مخلوط کردن رنگ های آرایشی با موم عسل و چربی حیواناتی مثل گوزن انجام دادند . سپس این مخلوط را درون لوله های نازک کاغذ ابریشمی به شکل استوانه درآوردند . بدین ترتیب استفاده از این محصولات آرایشی بسیار آسان تر از گذشته شد .

انواع رژگونه

یکی از موارد مورد علاقه ی پیشینیان در هنگام آرایش صورت رژگونه بوده است .آنها با استفاده از مواد مختلف دست به ساخت رژگونه می زدند . از این موارد می توان پودر تخم موچه های قرمز برای رنگ قرمز ارغوانی ، موادی متشکل از نمک های جیوه به نام ورمیلیون برای رنگ قرمز روشن ، خمیرهای گیاهی متشکل از دانه های توت و پودر میوه های خشک که انواع پودرهای رنگین به وسیله ی آنها ساخته می شد، نام برد.

آرایش چشم ها


خط چشم معروف سیاه رنگ مصریان با استفاده از پودر سنگ سرمه تهیه می شد که ان را به صورت مداد درآورده و برای کشیدن خط چشم از آن استفاده می کردند. همچنین با استفاده از پودر سنگ هایی مثل لاجورد سایه های رنگ آبی تهیه می کردند که علاوه بر زیبایی چشمها، پوست را در برابر اشعه های خورشید نیز محافظت می کرده است .هم چنین از ترکیب صمغ و دوده برای جلوه دادن و سیاه کردن مژه ها بعنوان ریمل استفاده می کردند.

کرم های مرطوب کننده

پیشینیان برای مرطوب نگهداشتن پوست صورت خود کرم هایی بااستفاده از موم زنبورعسل به همراه روغن زیتون و گلاب تهیه می کردند و از آن به عنوان مرطوب کننده ی پوست استفاده می کردند. همچنین در پژوهشهایی از جالینوس مشخص شده که وی درمورد خاصیت حلزون به عنوان ماده ی مرطوب کننده پوست استفاده می شد تحقیقاتی انجام داده است.ماسک های تقویت کننده ی پوست استفاده از مخلوط ذرت و شیر و آرد که گاهی آن را با کره مخلوط می کردند برای نرم کردن پوست صورت به کار می رفت.

لاک ناخن

از روش های مرسوم در دوران باستان که هنوز هم استفاده از آن در بین بسیاری از مردم جهان رواج دارد استفاده از حنا برای زیبایی و رنگ کردن ناخن های دست و پا بوده است .

حمام

رومیان ، یونانیان و مصریان همیشه در زمان استحمام از شیر و شراب برای لطافت بخشیدن به پوست خود استفاده می کردند . همچنین برای لطیف و خوشبو نگهداشتن پوست خود پس از حمام از انواع مختلف روغن و عطرهای مختلف استفاده می کردند. آشوریان برای لایه برداری و از بین بردن پوست مرده از اسکراب هایی متشکل از پودر سنگ خارا که با روغن های طبیعی مخلوط شده بود، در زمان استحمام و یا پس از ان استفاده می کردند .

نکته قابل تامل در مورد استفاده از لوازم آرایشی این است که میل به زیبایی و مراقبت همواره در بین زنان و مردان ادوار مختلف تاریخی وجود داشته و استفاده از روش های متنوع و مواد طبیعی پاسخ آن بوده است . با رشد تکنولوژی و اختراعات گسترده ی انواع لوازم آرایشی و بهداشتی ، باید به این نکته توجه کنیم که در هنگام اسنتفاده از لوازم آرایشی در انتخاب بهترین و مناسب ترین مواد دقت کنیم تا بهترین نتیجه و کمترین آسیب را در زمان استفاده از این مواد داشته باشیم.

 

بدون نظر!

نظر خود را به اشتراک بگزارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.