روشهای نگهداری بامبو +طریقه قلمه زدن بامبو

گیاه آپارتمانی بامبو

بامبو

بامبو گیاهی است که در نواحی مناطق استوایی و قسمتی از جنوب شرقی آسیا دیده می‌شود. گیاه بامبو یکی از محبوب‌ترین گیاهان خانگی به‌حساب میاید زیرا این گیاه علاوه بر زیبایی باعث تمیز شدن هوای منزل می‌شود و امروزه در فضای داخلی منزل استفاده می‌شود و نگهداری ویژه خود را دارد. ما در اینجا شمارا برای نگهداری صحیح از گیاه بامبو راهنمایی می‌کنیم:

نگهداری بامبو در آب:

میدانید که یکی از راه‌های نگهداری از گیاه بامبو نگهداری در آب است. زمانی که می‌خواهید گلدان را از آب پرکنید بگذارید مواد زائد آب مانند کلر و … از بین برود زیرا موجب زردی برگ‌های بامبو می‌شود و گلدان را حتماً تا نصفه پرکنید ریشه نباید کل ساقه را بپوشاند. سعی کنید 2 هفته‌ای یک‌بار آب گیاه را عوض کنید تا گیاه سالم و سره حالی داشته باشید. سعی کنید از آب‌معدنی برای گیاه استفاده نکنید از آب لوله تصفیه‌شده استفاده کنید، آبی که دارای کلر، فلوراید و یا نمک باشد به زرد شدن برگ بامبو کمک می‌کند. و سعی کنید گلدان بامبو را هم‌زمان با عوض کردن آب (همان 2 هفته یک‌بار) آن تمیز بشورید.

 

نگهداری بامبو در خاک:

بامبو را اصولاً در خاک‌های مخصوص نگه‌داری می‌کنند و  باید خاکی باشد که قدرت جذب آب بالایی داشته باشد. خاک‌های اعلایی که به روش مخصوصی برای پرورش گیاهان درون گلدان ایجادشده‌اند، این نوع خاک‌ها به نگهداری آب کمک کرده و مواد معدنی موردنیاز گیاه را تأمین می‌کنند. این خاک می‌تواند ترکیبی از خاک باغچه ماسه کوکوپیت و مقداری پیت ماس باشد. این گیاه حساس است و نباید از هر خاکی برای کاشت آن استفاده شود لطفاً به این موضوع دقت کنید زیرا در غیر این صورت نتیجه‌ای حاصل نمی‌کنید.

بامبو در خاکمکان و نور مناسب بامبو

نور: این گیاه نوعی از گیاهان آپارتمانی بشمار می‌رود نیازی به نور مستقیم خورشید ندارد و هرچه نور آن کمتر باشد و حداقل در فاصله 2،3 متری از پنجره قرار بگیرد مناسب‌تر است و سعی کنید و همین‌طور  نگهداری بامبوهای کاشته شده در گلدان در مکانی نیم‌سایه بهتر است. گیاه بامبو به رنگ‌های شاد واکنش مثبت نشان می‌دهد و رنگ قرمز به گیاه روحیه می‌دهد.

مکان مناسب: همان‌طور که گفتیم دمای مناسب بامبو برای گیاه خیلی ضروری است، هرگز گیاه را کنار بخاری یا روبروی باد مستقیم کولر نزارید. باد مستقیم برای بامبو جالب نمی‌باشد و حتماً  باید در جای باشد که نسبتاً هوای مرطوبی داشته باشد.

عوامل بیماری‌زا: جهت جلوگیری از شیوع قارچ‌ها در ظرف بامبو، به هنگام تعویض آب، باید ظرف را با مواد ضدعفونی‌کننده مانند وایتکس ضدعفونی کرد و اجازه نداد آب سبزه ببندد یا کدر شود. قارچ‌های پودری سیاه‌رنگ روی برگ‌ها را با قارچکش ها ضدعفونی کنید و در هنگام خرید بامبو دقت کنید گیاه عاری از علائم قارچ‌ها شامل کپک‌زدگی و خوردگی‌های لزج مانند بر روی ساقه و سفیدک‌ها و سیاهک‌ها بر روی برگ‌ها باشد. درصورتی‌که گیاه دچار پوسیدگی ساقه شده و ساقه به رنگ زرد درآمد و لهیده شد به علت از بین رفتن آوندها و عدم توانایی ساقه در جذب آب، خطر مرگ گل و گیاه را تهدید می‌کند از این‌رو باید ساقه را بالاتر از محل پوشیدگی برید تا آوندهای سالم مشاهده شوند و سطح برش سفید و سالم دیده شود. زرد شدن زودبه‌زود آب نیز نشانه بیماری گیاه می‌باشد و نیاز به بررسی گیاه دارد.

طریقه قلمه زدن بامبو:

برای قلمه زدن بامبو هیچ محدودیت فصلی وجود ندارد و در هر فصلی می‌توانید گیاه را قلمه بزنید. قلمه زدن بامبو بهتر است از 3 تا 5 سانتی‌متر از زیر گره ساقه آن را قطع کنید. گره اولین جایی است که جوانه بامبو از آن رشد می‌کند. وقتی گیاه از ساقه جدا شود به‌زودی ریشه می‌دهد و بامبوی جدیدی به وجود می‌آید. و شما باید برش را مرتب بزنید بامبویی که قلمه می‌زنید شاید به‌سرعت رشد نکند زیرا در مرحله اول بامبو به حالت پیچ رشد می‌کند و برای رویش از ارتفاع نیاز به زمان کافی دارد. زمانی که گیاه به رشد دلخواهتان رسید می‌توانید از محلی که گیاه قطع شده آن را مسدود کنید که دیگر رشد نکند. در ضمن این گیاه ممکن است به‌سرعت مریض شود و آب داخل گلدان تغییر رنگ دهد.

 

بدون نظر!

نظر خود را به اشتراک بگزارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.