شگفتی های جنگل آمازون+ فیلم مستند

آمازون رود

جنگل‌های آمازون

جنگل های آمازون یکی از وسیع‌ترین جنگل‌های جهان به‌حساب می‌آید.که در آمریکای جنوبی اطراف  کلمبیا و برزیل و چند کشور دیگر در امریکای جنوبی قرار دارد.آمازون جزو مناطق استوایی به‌حساب می‌آید و دارای آب‌وهوای گرم و شرجی است.و به جنگل بارانی شهرت دارد. معمولاً درجه دما در آمازون بین  31 درجه سانتی‌گراد‌است و یکی از مناطق  خوش آب هوای آمازون به‌حساب می‌آید.آمازون تشکیل‌شده از انواع گیاهان و انبوهی از درختان متفاوت حدوداً از 3000 نوع درخت تشکیل‌شده است.

 

 

رودخانه آمازون

آمازون بیش از 2.3 قاره امریکا جنوبی را طی می‌کند در آمازون رودخانه‌های پهناوری وجود دارد از رشته‌کوه آند سرچشمه گرفته و به اقیانوس اطلس می‌ریزد، رودخانه آمازون از رودهای زیادی تشکیل‌شده است حدوداً 200 رود دیگر به این رودخانه عظیم دسترسی دارد و همین‌طور بخش عظیمی از این رودخانه به دریا می‌ریزد و بخش اندکی از آن حدود 3درصد به اقیانوس اطلس می‌ریزد.و همین‌طور جنگل‌های وسیع سراسر آمازون را در برگرفته است. رود آمازون به‌کندی حرکت می‌کند و حدود 60 متر عمق دارد. رودخانه آمازون رقابت شدیدی با رودخانه نیل دارد و محققان نتوانستند طول واقعی این دو رودخانه عظیم را تخمین بزنند.اما طبق تحقیقات انجام‌شده آمازون ازنظر حجم پرآب‌تر از رود نیل است. رودخانه‌ها در همه‌جای شریان زندگی هستند برای شهرهای بزرگ و همچنین روستاهای کوچک برای کشت محصولات و نیز برای حمل‌ونقل.حوزه رودخانه آمازون چشم‌انداز وسیعی است از رودخانه‌ها و جنگل‌ها تقریباً به بزرگی سرزمین ایالات‌متحده شامل 9 کشور میشود مردم در اینجا همراه باجزر و مد رودخانه یک‌عمر در سفر هستند. در آمازون مردم تنها یکی از میلیون‌ها  گونه‌ای هستند که با بزرگ‌ترین حوزه آبی دنیا در ارتباط هستند.

زندگی در آمازون:

قبایل زیادی از سرخپوستان در بخش‌های مختلف آمازون زندگی می‌کردند. تعدادی از سرخپوستان هستند که از ناشناسانی که به آنجا سفر می‌کنند استقبال می‌کنند. آن‌ها امورات زندگی خود را با طبیعت و اشیاء دست‌ساز می‌گذرانند و مایل هستند اشیاء دست‌ساز خود را همانند تیر کمان، پوست حیوانات و با یک سری از وسایل موردنیازشان با ماجراجویان عوض کنند. برعکس این دسته از سرخ‌پوستان قبایلی بین آن‌ها وجود دارد که بسیار خطرناک هستند و حالت تهاجمی به دیگر افراد تازه وارد به محدوده زندگی‌شان دارند.هرسال در ماه‌های ژوئن و اگوست، قبایل ساکن در آمازون و شهرهای اطراف آن جشنی به نام کوارپ برگزار می‌کنند. این جشن که درواقع برای بزرگداشت رفتگانشان برپا می‌شود، هر قبیله رقص، غذاهای بومی و آیین‌های خود را به نمایش می‌گذارد. ورود هر ناشناسی به این جشن برای تماشا تنها با اجازه روسای قبایل امکان‌پذیر است؛ اما این جشن مربوط به قبایلی می‌شود که باوجود زندگی در جنگل، با ناشناسان ارتباط خوبی برقرار می‌کنند اجازه ورود غریبه‌ها را می‌دهند نه هر قبیله‌ای. آن‌ها اصولاً در چادر زندگی می‌کنند یا آلاچیق‌هایی از جنس حصیر که با برگ درختان و شاخه‌ها درست‌ شده است. بیشتر این قبایل در نزدیکی ونزوئلا و برزیل و کلمبیا زندگی می‌کنند و تعداد آن‌ها رو به افزایش است و ازاین‌رو دولت برزیل آن‌ها را حمایت می‌کند.

بومیان آمازون

مرداب‌های آمازون:

مرداب آمازون سهم یک تطابق و انعطاف‌پذیر است، آفتاب سوزان استوایی تأمین‌کننده انرژی حیاتی است. و برای رشد گیاهان آب به‌وفور در دسترس است تا حد 3 متر در هرسال از آسمان باران می‌بارد. دقیقاً 4 برابر میزان بارش در آلمان. در این دیگ بخار زندگی فوران می‌کند. مرتباً گونه‌ها از یکدیگر جداشده و تکامل میابد. در مقایسه با سایر جنگل‌های بارانی، این پروسه هیچ جای دیگری به‌سرعت آمازون طی نمی‌شود. قابل‌توجه اینکه میلیون‌ها موجود زنده دیگر وجود دارد که هنوز کشف نشده است. خیلی‌های دیگر بااینکه شناخته‌شده‌اند ولی ما در مورد رفتار و نحوه زندگیشان نمیدانیم.

مرداب وسیع آمازون

حیوانات در آمازون:

در آمازون به صورت نسبی 2000 گونه متفاوت جانوری همچون خزنده ها، پستاندار و … در جنگلهای آمازون زندگی میکنند و انبوهی از ماهی ها در رودخانه بزرگ آمازون وجود دارد. حیوانات و جانداران جزئی جدا نشدنی از جنگل ها ی آمازون هستند، آمازون حیات وحش گسترده ای دارد که در کمتر جایی میتوانید ببینید. برخی از حیوانات بسیار خطرناک و مرگبار هستند و اگربا آنها آشناییت نداشته باشید بطور حتم جانتان را میگیرند. در اینجابه چند مورد از حیوانات درنده و مرگبار آمازون اشاره خواهیم کرد.

از فواید و مضرات خوردن " گوجه سبز" چه می دانید؟

قوراباغه زهرآگین:

خطرناکترین نوع جاندار در منطقه آمازون است که معمولا در رودخانه ها دریاچه و باتلاق ها مشاهده میشود که در جنگل های استوایی پرسه میزند و زهر این گونه جاندار کشنده است و قادر به کشتن چند انسان به صورت همزمان است. قورباغه های زهر آگین دارای سم کشنده است و رنگ پوستشان قرمز، آبی و سبز و طلایی است به گونه ای که جلب توجه میکند. این نوع قورباغه معمولا سم خود را با خوردن حشرات به دست می آورد.

غورباقه آمازون

جگوار یا پلنگ خالدار:

یکی از حیوانات درنده دیگر جگوار است که اخیراً به گوش میرسد این حیوان در حال انقراض است که روزانه تعداد زیادی از آن‌ها می‌میرند. طول 40 تا 75 سانتیمتر و وزنش حدود 45 تا 115 کیلو که بزرگ‌ترین گربه جهان به‌حساب می‌آید. آرواره‌های بسیار برنده‌ای دارد و می‌توانند شکم هر حیوانی را به‌راحتی بشکافد.

جگوار آمازون

پیرانای شکم قرمز:

این نوع ماهی یکی از وحشی‌ترین جانداران آبی در رودخانه آمازون است. پیرانا اگر تنها باشد خیلی کم اتفاق می‌افتد به انسان حمله کند؛ اما امان از موقعی که آن‌ها یک گروه باشند. پیرانا اغلب به ماهی‌ها، حشرات، نرم‌تنان و… علاقه دارد. آن‌ها می‌توانند بدن حیوانات عظیم‌الجثه را تکه‌تکه کنند. پیرانا علاقه شدیدی به خون دارد برای شروع اول طعمه خود را زخمی می‌کند و بعد از زخمی شدن و بی‌حال شدن آن‌ها را می‌خورد. این نوع ماهی به بوی خون علاقه دارد و از فواصل دور آن را احساس می‌کند. دندان‌های پیراناها به‌قدری برنده هستند که در بعضی از قبایل هندی و آمریکایی از آن‌ها برای ساختن قیچی و چاقوهای شکار استفاده می‌کنند.

پیرانا آمازون

آناکوندای سبز:

مار آناکوندای سبز یکی از وحشتناک‌ترین مارهای موجود در آمازون است. آن‌ها بیشتر در آب‌ها شناور هستند و طولی به‌اندازه 9 متر دارد و قادر به داشتن وزنی بالای 200 کیلو است. این‌گونه مار که غیر سمی است و معمولاً در باتلاق‌ها و رودخانه‌ها یافت می‌شود. آناکوندای سبز همانند تمساح، چشم و بینی این مار روی سرش قرار می‌گیرد که می‌توانند در هنگامئ شکار طعمه کاملاً زیرآب مخفی بماند. همچنین پوستش به رنگ سبز و لکه‌های زرد و مشکی دارد. زمانی که طعمه خود را پیدا می‌کند و به دور آن حلقه میزند و می‌پیچد و به‌قدری فشار می‌دهد که طعمه خفه می‌شود و استخوان‌هایش خرد می‌شود و آن را می‌بلعد او علاقه خاصی به جانداران دریایی از قبیل ماهی، تمساح و لاک‌پشت است.

مار عظیم الجثه

مورچه گوله زن:

این نوع حشره بسیار خطرناک و مرگبار است. طول این مورچه‌ها معمولاً 2 سانتیمتر می‌باشد.نیش این مورچه‌ها تقریباً چندین برابر دردناک‌تر از نیش زنبور است و توانایی این را دارد یک جانور بزرگ یا انسان را از پا درمیاورد.

مورچه گوله زن آمازون

عقاب هارپی:

این عقاب نه‌تنها ظاهر بسیار زیبایی دارد بلکه وقتی با او روبرو می‌شوید بسیار ترسناک است، این حیوان با طول باله‌ای 2/3 متر و طول بدن 1 متر، بزرگ‌ترین پرنده شکاری دنیا به‌حساب میاید. اسم هارپی گرفته‌شده از هیولایی است که در افسانه‌های یونانی به شکل صورت انسان توصیف می‌شود این عقاب همچنین چنگالی به‌اندازه 7 تا 10 سانتیمتر دارد که به‌اندازه چنگال خرس گریزلی است. او از این چنگال خود برای شکار تنبل، میمون، ماکائو، مار و دیگر حیوانات جنگلی بزرگ استفاده می‌کند. می‌توان گفت آن‌ها هر چیز بزرگی که در جنگل حرکت می‌کند را شکار کرده و می‌خورند. معمولاً ماده‌ها 2 برابر نرها وزن‌دارند و هرچقدر بزرگ‌تر باشند طعمه‌ی بزرگ‌تری همه دارند این‌گونه از عقاب در رأس زنجیره غذایی قرارگرفته و هیچ شکارچی طبیعی ندارد به همین علت هم از انسان‌ها ترسی ندارند برخلاف دیگر پرندگان شکاری به انسان‌ها اجازه می‌دهند که به آن‌ها نزدیک شوند و متأسفانه همین امر باعث شده این پرنده با شکو طعمه آسان انسان‌ها قرار بگیرد و به علت شکار غیرقانونی این عقاب در لیست حیواناتی است که در معرض خطر انقراض قرارگرفته است.

عقاب هارپی آمازون

2 پیام
  1. سلام،مطالب فوق العاده مفیدی بود، من خیلی علاقه دارم در رابطه با زندگی و خوراک بومیان در آمازون بدونم،لطفا اطلاعاتش و اضافه کنید.ممنون

نظر خود را به اشتراک بگزارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.