فرار از سرماخوردگی با چند ترفند ساده

شروع فصل پائیز با افت دما و خشکی هوا همراه است که این امر، افراد مختلف را مستعد سرماخوردگی می‌کند؛

ابتدا باید بدانیم که یک فرد باید چه علائمی را در خود داشته باشد که متوجه بیمار شدن خودش بشود که معمولا بعد از یک تا سه روز بعد از تماس با ویروس سرماخوردگی بروز می کند و شامل این موارد است:
* گرفتگی یا آبریزش بینی
* خارش گلو یا گلو درد
* سرفه
* احتقان ( به معنی بند آمدن بینی ، خون یا ماده دیگر در بدن است)
* سردرد یا بدن درد
* آبریزش از چشم
* تب پائین
* احساس خستگی مختصر

یکی از عمده‌ترین دلایل شیوع سرماخوردگی  باز بودن در یا پنجره اتاق می‌باشد شب‌ها از باز گذاشتن پنجره‌ها و روشن بودن کولر جداً پرهیز کنید‌؛ افت دما در نیمه شب زیاد خواهد بود و شانس شروع سرماخوردگی بسیار افزایش می‌یابد.

تغذیه و سایر مراقبت‌های لازم  در زمان سرماخوردگی:

* مصرف مایعات مانند آب، آب میوه، چای، سوپ در طی سرماخوردگی توصیه می‌شود تا جایگزین مایعات از دست رفته از راه ترشحات و تب شوند.

* در فصل پاییز استفاده از یخ و نوشیدنیهای خنک ممنوع است.
* از مصرف نوشیدنی‌هایی مثل قهوه و چای سیاه غلیظ اجتناب کنید، زیرا این نوشیدنی‌ها به جای آنکه به بدن شما آب‌رسانی کنند، آب بدن شما را کم می‌کنند در عوض نوشیدن آب زیاد به بدن شما کمک می‌کند که سموم و مواد زائد را سریع‌تر دفع کند و موجب می‌شود که خون و سلول‌های شما به خوبی کار کنند.

 

مصرف سوپ مرغ: امروزه معلوم شده است که سوپ مرغ اولاً بعنوان یک ضد التهاب عمل می کند و ثانیاً باعث تسریع تخلیه مخاط و ترشحات از بینی و بهبودی احتقان می شود که این مسئله باعث کاهش مدت زمان تماس ویروس‌ها با مخاط پوششی بینی می‌گردد و در بهبود علائم مؤثر است.
مصرف میوه: مصرف میوه‌هایی که دارای ویتامین ث هستند مانند پرتقال ٬ لیمو شیرین ٬ کیوی٬ نارنگی، لیمو ترش، طالبی، هندوانه و …
* باید به این موضوع توجه داشته باشید که ویتامین C، جلوی سرماخوردگی را نمی‌گیرد، اما مصرف میوه‌هایی که سرشار از این ویتامین هستند، به شما کمک می‌کند تا سریع‌تر بهبود پیدا کنید همچنین این قبیل میوه‌ها اندکی خاصیت ضد حساسیتی دارند که به کاهش عارضه های تنفسی نیز کمک می‌کنند، این میوه ها شامل مرکباتی مثل پرتقال، لیمو ترش و انواع توت ها هستند.
استراحت: اگر بیمار دچار تب ، سرفه های شدید ، و بیحالی می باشد حتماً در خانه استراحت نماید و در محل کار حتماً از ماسک استفاده نماید. (حداقل فایده آن این است که دیگران را مبتلا نمی کند)
خوابیدن: وقتی می‌خوابید و یا استراحت می‌کنید، در واقع به بدن خود اجازه می‌دهید که همه انرژی خود را برای مبارزه با سرماخوردگی به‌کار بگیرد، خوابیدن و استراحت کردن موجب می‌شود عملکرد سیستم ایمنی بدن شما افزایش پیدا کند و همه قدرت خود را برای مبارزه با ویروس سرماخوردگی استفاده کند بنابراین حداقل 8 ساعت در طول شب بخوابید و افزون یر آن در طول روز نیز چند خواب کوتاه داشته باشید.
تنظیم دما و رطوبت اتاق : دمای اتاق باید گرم بوده و داغ نباشد و اگر هوا خشک است از یک مرطوب کننده استفاده شود . البته دستگاه رطوبت سازباید تمیز باشد تا به محلی برای رشد میکروب ها و قارچ ها تبدیل نگردد.
تسکین گلو درد: غرغره کردن آب نمک گرم یا نوشیدن مخلوط آب لیمو ترش با عسل به تسکین گلو درد و کاهش سرفه ها کمک می کند.
آب نمک:شستشو دادن بینی با سرم شستشو یا آب نمک معمولی باعث تمیز شدن مجاری بینی و از بین رفتن خلط می‌شود. زمانی که مجاری تنفسی شستشو داده نشود شرایطی به وجود می‌آید که میکروب‌ها در مجاری تنفسی بیشتر شوند.
برای شستشوی مجاری تنفسی‌تان یک لیتر آب را با یک قاشق چای‌خوری پُر نمک بجوشانید و بگذارید تا خنک شود. آب نمک را در مشتتان ریخته و وارد سوراخ‌های بینتان کرده سرتان را به عقب ببرید به طوری که آب نمک وارد مجاری بینی‌تان شود و مخاط را تمیز کند. هر روز این کار را چندین با تکرار کنید خواهید دید که به زودی علائم بیماری‌تان رفع خواهد شد.
توصیه آخر؛
با اینکه سرما عامل مستقیم بروز سرماخوردگی نیست، اما شما را مستعد ابتلا به بیماری می‌کند؛خستگی، اضطراب و استرس روحی، آلرژی‌های بینی و گلو نیز از عواملی هستند که به بروز سرماخوردگی کمک می‌کنند، معمولاً درمان سرماخوردگی به طور کامل حدود 5روز طول می‌کشد اما اگر رژیم غذایی و سبک زندگی‌ خود را تغییر دهید می‌توانیم سیر بهبود این بیماری ویروسی را سریع‌تر می کنید.
منبع:تسنیم
بدون نظر!

نظر خود را به اشتراک بگزارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.