سبک زندگیسلامت و زیبایی

لوازم آرایشی بدون سرب، رازهای اعجاب انگیز جذابیت همیشگی

یکی از رایجترین کارها میان بانوان آرایش کردن است. آرایش کردن همیشه یکی از دغدغه‌هایی بوده است که علاوه بر اینکه ظاهری آراسته و زیبا ارائه می‌دهد، می‌تواند سبب ایجاد امراضگوناگونی شود. بعضی از لوازم آرایش از مواد مضر ساخته می‌شوند. در مقاله زیر از دسته سلامت و زیبایی در مجله اینترنتی اکالا اطلاعاتی راجع به لوازم‌آرایشی بدون سرب و دیگر زمینه‌های مربوط به ایمنی لوازم‌آرایشی به شما ارائه می‌شود که با توجه به این موضوع می‌توانید از عوامل خطرساز برای پوست دوری‌کنید.

لوازم‌آرایشی بدون سرب : دلایل نگرانی

شاید شما هم سوالاتی در مورد وجود سرب در لوازم‌آرایشی و علل بهتر بودن استفاده از لوازم‌آرایشی بدون سرب داشته باشید و برایتان جالب باشد تا در مورد این مساله بیشتر بدانید . سرب عنصری است که به‌طور طبیعی در زمین وجود دارد . سازمان‌های غذا و داروی جهانی همواره در تلاش هستند تا با نظارت هرچه بیشتر به ترویج استفاده از لوازم‌آرایشی بدون سرب و کمتر شدن محصولات بهداشتی که دارای عنصر سرب هستند کمک کند.

  50% تخفیف

  ویژه خرید کالاهای سوپرمارکتی اکالا

  برای دریافت کد تخفیف شماره خود را وارد کنید:

  دلیل این تمایل، کم شدن اثرات مضر استفاده از لوازم آرایشی و بالا رفتن سطح سلامت و در نتیجه تداوم زیبایی و جوانی در استفاده کنندگان از لوازم آرایشی بدون سرب است.

  لوازم آرایشی بدون سرب

  لوازم‌آرایشی بدون سرب ، ایمنی لوازم‌آرایشی و قوانین سازمان غذا و داروی امریکا:

  سازمان غذا و دارو ، مواد و لوازم‌آرایشی ازجمله لوازم‌آرایشی بدون سرب را تحت قوانین سختگیرانه مورد تصویب کنگره تنظیم می‌کند .

  در این قانون بیشتر موارد آرایشی احتیاج به تائید سازمان غذا و دارو را ندارند اما درباره موادی که دارای افزودنی‌های رنگی هستند مثل لوازم‌آرایشی بدون سرب یا محصولات آرایشی ارگانیک و یا محصولات آرایشی معمولی، استثنائاتی وجود دارند که این موارد ، در صورت استفاده شدن به‌نحوی‌که در توضیحات روی بسته‌بندی لوازم‌آرایشی بدون سرب و حتی دیگر محصولات نوشته‌شده‌اند انجام شود ، باید برای سلامتی مصرف‌کنندگان بی‌خطر و کاملاً ایمن باشد. علاوه بر این، با حفظ و مراقبت از سلامت مصرف کننده باعث تداوم حس جذابیت، جوانی و زیبایی می شوند.

  اگر یک محصول از لوازم‌آرایشی دارای مواد افزودنی مثل رنگ‌ها باشد که برای سلامتی مصرف‌کنندگان مخاطره‌آمیز است، این مورد تحت نظارت سازمان غذا و دارو قرار می‌گیرد. لوازم‌آرایشی بدون سرب جزو کم‌خطرترین محصولات آرایشی هستند .

  اگر برند یا تولیدکننده‌ای به‌صورت غیرقانونی از مواد افزودنی مخاطره‌آمیز در محصولاتش استفاده کند، با جریمه و مجازات‌های سنگینی روبرو می‌شود. این مجازات شامل فروشندگان محصولات تقلبی برندهای لوازم‌آرایشی بدون سرب نیز می‌شود.

  سازمان غذا و دارو زمانی می‌تواند شکایات مطرح‌شده در مورد لوازم‌آرایشی بدون سرب را پیگیری کند که محصولات مورداستفاده از سمت مشتری، دارای تائیدیه استاتدارد از این سازمان باشند. در نتیجه مصرف‌کننده‌ باهوشی که با انتخاب لوازم‌آرایشی بدون سرب نشان می‌دهد که برای سلامت، زیبایی و جذابیت خود ارزش قائل است، باید در هنگام خرید و استفاده به دو نکته دقت کند:

   محصولاتی که تحت نام لوازم‌آرایشی بدون سرب خریداری می‌کند دارای تأییدیه سازمان غذا و دارو باشد.

  دارا بودن تاییدیه سازمان غذا و دارو و یا وزارت بهداشت به شما این اطمینان را می دهد که محصول مورد استفاده ی شما از هر نظر سلامت بوده و از فیلترهای مشخص سازمان غذا و دارو یا وزارت بهداشت بطور موفقیت آمیز عبور کرده تا به دست شما برسد.

   لوازم‌آرایشی بدون سرب دارای نشان استاندارد باشند .

  نشان استاندارد به منزله ی تایید تمام مواد اولیه ی مورد استفاده در محصول و همچنین تایید مراحل ساخت محصول است. نشان استاندارد کالا مهر تاییدی بر کیفیت و اصلت محصول است.

  در صورت بروز مشکلات احتمالی، اقدام در مورد محصولاتی که دارای نشان استاتدارد و تاییدیه وزارت بهداشت هستند بسیار نتیجه‌بخش‌تر خواهد بود. اقدام در مورد لوازم‌آرایشی بدون سرب درصورتی‌که تحت نظر قوانین سازمان غذا و دارو نباشند امری غیرممکن است.

  بیشتر بخوانید: شامپوهای خارجی که باید بشناسید!

  لوازم آرایشی بدون سرب و ضرر

   

  لوازم‌آرایشی بدون سرب : افزودنی‌های رنگی

  قوانین سازمان غذا و دارو در مورد افزودنی‌های رنگی از دیگر مواد آرایشی متفاوت است. افزودنی‌های رنگی قبل از اینکه بتوانند در لوازم‌آرایشی بدون سرب و دیگر مواد آرایشی یا مواد غذایی یا داروها یا دیگر زمینه‌ها ازجمله وسایل پزشکی استفاده شوند، به تأییدیه این سازمان نیاز دارند.
  هر افزودنی که به تائید سازمان غذا و دارو برسد در فهرست این سازمان ثبت می‌شود. توضیحات این فهرست شامل نحوه‌ی استفاده، مقدار استفاده و محدودیت‌های مصرف را به‌طور مفصل شرح می‌دهد.

  میزان معمولی سرب به‌عنوان عنصر ناخالص موجود در مواد آرایشی که برای مواد افزودنی رنگی مورداستفاده قرار می‌گیرد، به ۱۰ تا ۲۰ واحد در میلیون (ppm) محدود می‌شود. این مقدار در لوازم‌آرایشی بدون سرب، از حد مجاز قابل‌استفاده بسیار کمتر و در مواردی صفر است .

  اهمیت استفاده از لوازم‌آرایشی بدون سرب زمانی برای شما مشخص می‌شود که بدانید عنصر سرب به راحتی می تواند زیبایی و جذابیت شما را تحت الشعاع اثرات سوء خود قرار دهد. حتی عینک‌های طبی سنتی که در سرتاسر جهان در حال استفاده هستند هم به دلیل وجود سرب در فلزات تشکیل‌دهنده آن‌ها، احتمال ایجاد مسمومیت با سرب به‌ویژه برای کودکان رادارند. مزیت لوازم آرایشی بدون سرب در عدم وجود ریسک بالا برای ابتلا به ناراحتی های پوستی یا آلرژی و پیری پوست در اثر استفاده ی مداوم است.

  لوازم‌آرایشی همراه با افزودنی‌های رنگی

  رژلب و لوازم‌آرایشی بدون سرب

  در طول سالهای متمادی تولید و استفاده از رژلب بسیار پرکاربرد بوده و رژلب یکی از محبوب ترین لوازم آرایشی بین بانوان است. گسترش تمایل به استفاده از رژلب بدون سرب در بین بانوان مصرف کننده ی این محصولات نقطه ی روشنی در تاریخ مصرف لوازم آرایش بدون سرب است.

  گزارش‌هایی از وجود مقادیر خطرناکی از سرب در رژلب‌های تولیدشده وجود دارد. به غیر از لوازم‌آرایشی بدون سرب، سازمان غذا و دارو صدها نوع و برند مختلف رژلب و سایر لوازم‌آرایشی مثل سایه و خط چشم و شامپو و حتی لوسیون بدن را، برای وجود سرب بررسی کرده است. نتایج حاصل‌شده نشان می‌دهند که درصد بالایی از مواد و محصولات آرایشی که به‌عنوان لوازم‌آرایشی بدون سرب نیز شناخته نمی‌شوند مقادیر کمتر از ۱۰ ppm از سرب را در ترکیبات خود دارند.

  تولیدکنندگان لوازم‌آرایشی بدون سرب و تولیدکنندگانی که در تولید لوازم‌آرایشی برند خود از درصد سرب کمتری استفاده می‌کنند، از طرف سازمان غذا و دارو مورد تمجید قرار می‌گیرند. هدف از کنترل حداکثری، روی میزان استفاده از سرب در تولید محصولات بهداشتی و آرایشی و همچنین ترویج استفاده از لوازم‌آرایشی بدون سرب، ارتقای سطح سلامت عمومی و تقلیل آسیب‌های ناشی از این مواد برای جوامع مصرف‌کننده این محصولات است.

  لوازم‌آرایشی بدون سرب و محدود کردن استفاده از دیگر عناصر مضر در همه محصولات آرایشی

  سازمان غذا و دارو روی لوازم‌آرایشی بررسی‌های دیگری برای وجود فلزات سنگین مانند آرسنیک، کادمیوم، کبالت، کروم، نیکل و جیوه انجام می‌دهد. هدف از این بررسی‌ها کنترل سطح استفاده از این مواد در لوازم‌آرایشی برای کنترل میزان آسیب زنندگی آن‌ها (درست مثل موضوع سرب) است.

  کدام برندها جزو لوازم آرایشی بدون سرب نیستند؟

  بسیاری از شما ممکن است اگر اطلاعات کافی در مورد وجود سرب در یک ماده آرایشی داشته باشید از استفاده کردن از این مواد آرایشی اجتناب کرده و به سمت استفاده از لوازم آرایشی بدون سرب بروید. به این دلیل که استفاده از این محصولات باعث ایجاد مسمومیت با سرب می شود. بسیاری از برندهای معروف لوازم آرایش مانند لوازم آرایشی سنتی چشم با برند های زیر حاوی سرب هستند:

   kohl, kajal, al-kahal, surma, tiro, tozali, kwalli.

  سوالی که وجود دارد این است که در این محصولات چه موارد غیرمجازی به کار رفته که جزو لوازم آرایشی بدون سرب قرار نمی گیرند؟

  Kohl، Kajal، Surma، Tiro، Tozali و Kwalli اغلب دارای سطوح بالایی از سرب هستند. به‌عنوان مثال، سرب، معمولاً به شکل سولفید سرب، گاهی اوقات بیش از نیمی از وزن محصولات kohl را تشکیل می‌دهد. محصولات Kwalli همچنین ممکن است حاوی مواد مختلف دیگری مانند ترکیبات آلومینیوم، کربن، آهن و روی باشند. اگرچه آرایش حرفه ای با محصولات آرایشی خاص، جذابیت زیادی دارد اما نباید از خطرات احتمالی این مسمومیت  دوری کرد.

  تاثیرات سرب

  دلیل توصیه به استفاده از لوازم آرایشی بدون سرب و اثرات مسمومیت سرب چیست؟

  استفاده از لوازم آرایشی بدون سرب به علت ارتباط مستقیم با سلامتی به‌شدت توصیه می‌شود. خطرات ناشی از قرار گرفتن در معرض سرب، مخصوصاً برای کودکان بسیار جدی است. ازجمله اثرات مرتبط با سطح بالای تماس با سرب که بروز آن به شکل کم‌خونی، مشکلات کلیوی و آسیب‌های عصبی است که ممکن است شامل تشنج، کما و مرگ باشد.

  حتی در سطوح نسبتاً کم، تماس مزمن و مداوم با سرب ممکن است منجر به مشکلات یادگیری و رفتاری شود. توصیه اکید متخصصان در مورد استفاده نکردن کودکان از هیچ نوع لوازم آرایشی به میزان بالای آسیب پذیری آنها نسبت به سرب است و لوازم آرایش بدون سرب راه حل مطمعن تری برای پیشگیری از رخ دادن چنین اتفاقات ناگواری است.

  شما برای آموختن صفر تا صد یک آرایش کامل و کار کردن به عنوان یک آرایشگر حرفه ای مانند هر فن و هنر دیگری نیاز به ابزار مناسب دارید و لوازم آرایشی بدون سرب می تواند از مهم ترین ابزار این حرفه باشد که خطری برای سلامتی مصرف کنندگان ایجاد نمی کند .

   

  نوشته های مشابه

  ‫۸ دیدگاه ها

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا

   کد تخفیف ۵۰٪ خود را از اُکالا گرفته‌اید؟

   محصولات سوپرمارکتی را نصف قیمت از اُکالا بخرید.

   شماره‌ی خود را وارد کرده، ۵۰٪ تخفیف بگیرید.