معاون وزیر جهاد کشاورزی: ایران دوازدهمین تولیدکننده تخم مرغ در جهان است

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور تولیدات دامی با بیان اینکه اکثریت کشورهای منطقه خاورمیانه خواهان تخم مرغ ایران هستند، گفت: ایران دوازدهمین تولیدکننده تخم مرغ در جهان است.
به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرج، مرتضی رضایی صبح امروز در همایش تخم‌مرغ که در سالن جلسات علوم دامی کشور برگزار شد، اظهار داشت: برگزاری چنین همایش‌های بسیار بزرگی کار پر زحمتی است  و از همه کسانی که در این دو روز تلاش بسیاری انجام داده‌اند تقدیر و تشکر می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه صنعت دام پروری کشور صنعت بسیار بزرگی است و این همایش بزرگداشت کسانی است که در این صنعت مشغول به کار هستند، افزود: سالانه بیش از 100 هزار میلیارد تومان ارزش تولید این محصول است و صنعت دامپروری بزرگترین صنعت بخش خصوصی است که ابزار آن باید فراهم شود.

معاون وزیر جهادکشاورزی در امور تولیدات دامی با بیان اینکه افتخار امروز ما  تولید تخم‌مرغ است که در ابتدای انقلاب از کشور های دیگر وارد کشور می‌شد، عنوان کرد:  ما بیش از 100 هزار تن در کشور صادرات تخم مرغ داریم.

رضایی با بیان اینکه امروز  اشتغال و تامین غذای مردم در اولویت قرار دارد و زنجیره تولید آن بسیار مهم است، عنوان کرد: 10 میلیون تن میزان تولید سالانه شیر خام در کشور است که طی یک سال گذشته هم حدود یک میلیون تن صادرات این محصول در کشور بوده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور تولیدات دامی با بیان اینکه شیوع بیماری‌ها از جمله آنفلوآنزای پرندگان  فعالان صنعت حوزه تخم‌گذار را در کشور مورد آزار و اذیت قرار داده است، بیان کرد: با همکاری سازمان دامپزشکی و  مرغداران تلاش می‌شود که این بیماری در کشور مهار شود و امسال هم خوشبختانه این بیماری‌ها کمتر شده است.

رضایی با اشاره به اینکه  ساماندهی مرغ‌های بومی برای سال‌های آینده در دستور کار است، افزود:‌ بیش از صد هزار تن تخم مرغ از همین منابع تولید می‌شود که باید ساماندهی شود و راه‌اندازی یک سیستم خود اتکا روستایی نیز مدنظر ما است.

وی با بیان اینکه  اهمیت آمایش سرزمین درباره صنعت مرغ تخم‌گذار  مدنظر است، گفت: 80 درصد این صنعت در 11 استان کشور وجود دارد که سبب شده همان شهرها  بیشترین حجم بیماری آنفلوآنزای پرندگان را در کشور داشته باشند که باید این امر ساماندهی و در مناطقی دیگر از کشور که تراکم کمتری دارد متمرکز شود.

رضایی با اشاره به اینکه حداقل 30 تا 40 درصد امکان گسترش و توسعه برخی از مرغداری‌ها در کشور جود دارد، بیان کرد: اکثریت کشورهای منطقه خاورمیانه خواهان تخم مرغ ایران هستند؛ ایران دوازدهمین تولیدکننده تخم مرغ در جهان است و می‌تواند برندی برای صادرات این محصول باشد.

رضایی بااشاره به اینکه  سرانه مصرف سالانه تخم‌مرغ در کشور برای هر نفر حدود 185 عدد و در حالت خوشبینانه برابر 190 عدد است,گفت: به امید اینکه در چند سال آینده خیلی از امور برای سیاست‌گذاری در صنعت مرغ تخم‌گذار کشور  به تشکل‌ها واگذار شود.

معاو وزیر جهاد کشاورزی در امور تولیدات دامی با بیان اینکه نیمی از پروتئین حیوانی مورد نیاز بدن در صنعت دامپروری تولید می‌شود، بیان کرد: بیش از صدهزار میلیارد تومان ارزش غذایی سالانه محصولات دامپروری است و بیش از 2 میلیون تن سالانه جابجایی خوراک دام در سطح کشور انجام می‌شود و نزدیک به یکهزار و 500 نفر در بخش حمل و نقل صنعت تخم‌مرغ کار می‌کنند.

منبع:تسنیم

بدون نظر!

نظر خود را به اشتراک بگزارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code