هدیه اکالا به طبیعت

نایلون تجدید پذیر

کیسه نایلون ثمره فناوری دوران امروزی برای آیندگان ما است. یادگار شومی که تا سال‌های سال فرزند فرزندانمان نیز می‌توانند آن‌ها را در طبیعت مشاهده کنند. از زمان تولید اولین کیسه نایلون تا به امروز، تعداد زیادی نایلون در جهان تولیدشده و توانسته جای سبد و زنبیل‌هایی که مادربزرگمان به خرید می‌رفتند، را بگیرد. دیگر در کشوری مانند ایران از زنبیل و سبدهای آن زمان خبری نیست و نایلون و کیسه‌های پلاستیکی در هر مغازه‌ای به‌وفور یافت می‌شود.

نایلون تجدید پذیر

آماری در خصوص کیسه های نایلون

آمارها نشان می‌دهد، بریتانیا به‌عنوان یک کشور صنعتی سالانه سه میلیون تن پلاستیک دور‌ریختنی تولید می‌کند که ۵۶ درصد آن منحصراً  مربوط به صنعت بسته‌بندی است. در کشورهای اروپای غربی مصرف پلاستیک هر ساله ۴ درصد افزایش پیدا می‌کند به طوری که هم‌اکنون آمار تولید پلاستیک در اروپا نسبت به ۵۰ سال گذشته حدود۲۰ برابر شده است و این آمار هرروز رو به افزایش است.

تولید پلاستیک در کشور چین نیز به یک آمار نجومی و وحشتناک نزدیک شده است. سرانه مصرف پلاستیک در این کشور هم‌اکنون در حدود ۴۸.۵ پوند (حدود ۲۴ کیلوگرم) است درحالی‌که متوسط کل سرانه جهانی ۵۵ پوند (حدود ۲۷ کیلوگرم) است و این قضیه بسیار ناراحت‌کننده بود.

در ایران نیز آمارها حاکی از تولید سالانه ۱۷۷ هزار تن پلاستیک و نایلون است و در ردیف ۱۰ کشور پرمصرف مواد پلاستیکی و نایلون قرار دارد. علاوه بر این‌ها، حدود ۴ درصد از تولید نفت در جهان صرف تولید مواد پلاستیکی می‌شود که در جایگاه خود رقم قابل‌توجهی است. درواقع تولید پلاستیک در جهان مستلزم مصرف حدود ۶۰ تا ۱۰۰ میلیون بشکه نفت در هرسال است و این رقم سرسام‌آور شامل هزینه‌های گزاف و هدر دادن سرمایه ملی یعنی نفت است. این در حالی است که سالانه پلاستیک‌ها جان‌ده‌ها هزار پرنده، ماهی‌ها و پستانداران ازجمله سگ و گربه‌های خیابانی را می گیرد.

نایلون تجدید پذیر

مضرات استفاده از پلاستیک و نایلون:

ابداع و تولید پلاستیک به اواخر قرن نوزدهم  میلادی برمی‌گردد و قرن بیستم را می‌توان قرن اعتیاد انسان‌ها به نایلون نام برد. شیوه استفاده از پلاستیک البته مختص کشور ایران نیست، بلکه در زندگی مردم جهان این قضیه آن‌قدر جا باز کرده که هم‌اکنون یکی از ۲۰ دغدغه فکری و تولیدی قرن حاضر جامعه بشریت شناخته می‌شود.

بر اساس گزارش‌ها تجزیه کیسه‌های پلاستیکی در طبیعت ۳۰۰ تا ۵۰۰ سال زمان می‌برد و خطر بزرگ‌تر اینکه کیسه‌های پلاستیکی به‌مرورزمان به محصولات کوچک‌تر و سمی‌تر که به محیط‌زیست آسیب می‌رساند، تبدیل‌شده است. در امر محیط‌زیست حدود چهار هزار تن ضایعات پلاستیکی هرسال وارد اقیانوس‌ها می‌شود که زندگی آبزیان و انسان‌ها را با خطری جدی روبرو کرده است.بررسی‌های کلی نشان می‌دهد طی سال‌های گذشته به علت سهولت دسترسی، بسیاری از بخش‌های زندگی شهروندان به‌نوعی با مواد پلاستیکی گره‌خورده است. خرید انواع کالاها به‌ویژه میوه، گوشت و خوراکی، ظروف یک‌بارمصرف برای میهمانی‌ها، استفاده از کیسه‌زباله در خانه، کیسه فریزر، انواع بطری‌های پلاستیکی ازجمله موارد استفاده انسان‌ها است.درواقع روزی نیست که از کیسه‌ها و مواد پلاستیکی استفاده نکنیم و همه زندگی ما در طول روز به‌نوعی با پلاستیک سروکار دارد.

نایلون تجدید پذیر

چرا نایلون تجدید پذیر؟

با تکیه بر توضیحات داده شده در خصوص مضرات استفاده از نایلون، امروزه نایلون‌هایی به بازار عرضه‌شده است که به نایلون‌های تجدید پذیر معروف است و برای بقا و ادامه زندگی سالم انسان برای حفظ محیط‌زیست تعبیه‌شده است و در این راستا می‌توان به‌جای استفاده از نایلون‌های پلیمری از ظروف و نایلکس‌هایی که با طبیعت سازگاری دارند، استفاده کرد.

توصیه‌هایی برای تنظیم فشار خون

در همین راستا سوپر مارکت اینترنتی اکالا در راستای مسئولیت اجتماعی با خرید اینترنتی شهروندان و تهیه مایحتاج خود، نایلون‌های تجدید پذیر برای حفظ بقای محیط‌زیست را ارائه می‌دهد. کیسه‌های تجدید پذیر با پایه غیرنفتی به‌طور متوسط از یک الی دو سال تجزیه‌شده و به طبیعت برمی‌گردند. این نایلون‌ها با محیط‌زیست سازگار بوده و از منابع اولیه تجدید پذیر و عدم وابستگی به مواد اولیه نفتی تولیدشده است. نایلون تجدید پذیر بدون هیچ‌گونه آثار تخریبی بر محیط‌زیست پس از تجزیه شدن در خاک و مصرف انرژی کمتر در فرآیند تولید برای شهروندان به بازار ارائه می‌شود.

 

2 پیام

نظر خود را به اشتراک بگزارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.