چند نکته برای از بین بردن لکه روی لباس‌ها

لکه بری پارچه

آنچه باید درباره لکه بری، جلوگیری از چرک‌مردگی و محافظت از بافت پارچه بدانید:

شستشوی لباس شاید کار ساده‌ای به نظر برسد اما وقتی لباسی نیاز به لکه‌گیری داشته باشد یا لباسی آن‌قدر ظریف باشد که احساس کنید شستشوی ماشین می‌تواند به آن آسیب برساند، متوجه می‌شوید نکاتی هست که اگر بدانید به وقتش معجزه می‌کند.

لکه بری پارچه

اول به‌حساب لکه‌ها برسید.

بعضی از لکه‌ها سرسخت‌تر از آن هستند که با شستشوی عادی دست از سر لباس‌ها بردارند. یعنی لباس شسته و تمیز را از ماشین خارج می‌کنید ولی لکه‌هایی مثل قهوه، روغن یا خون هنوز روی آنجا خوش کرده. برای آنکه مجبور نشوید دوباره‌کاری کنید، بهتر است لباسی که لکه سفت و سختی دارد، اول در آب سرد و پودر لباسشویی خیس کنید و بعد از پاک شدن لکه، آن را در ماشین لباسشویی بیاندازید.

به جنس لباس دقت کنید.

شستشوی پارچه‌های طبیعی (مثل کتان، پشم و پنبه) با آب ولرم یا داغ باعث آب رفتن و چروک شدن بیش‌ازحد این پارچه‌ها می‌شود. بنابراین شستشوی این لباس‌ها با آب سرد گزینه بهتری است چون هم عمرشان بیشتر می‌شود، هم‌رنگ و روی لباس و استحکام آن را حفظ می‌کنید. برای این کار باید از مایع شوینده یا پودرهای قابل انحلال در آب سرد استفاده کنید. برای لباس‌های ظریف بهتر است از پودرهای لباسشویی فاقد کلر و مواد سفیدکننده استفاده کنید؛ این کار ضمن برطرف کردن لکه‌ها، درخشش پارچه را حفظ می‌کند.

لکه بری پارچه

پودر زیاد باعث تمیزی بیشتر نمی‌شود.

این تصور را که هرچه پودر بیشتری بریزید لباس‌ها تمیزتر می‌شوند فراموش کنید. با توجه به میزان چرک بودن لباس‌ها، روی بسته‌بندی پودر و مایع لباسشویی نوشته‌شده که به چه مقدار شوینده نیاز دارید. همیشه از مقدار ذکرشده استفاده کنید نه بیشتر. پودر بیش‌ازحد به بافت لباستان آسیب می‌زند و همچنین احتمال باقی‌ماندن مواد شوینده لابه‌لای پارچه زیاد است که باعث خشک و سفت شدن پارچه‌ها و درنهایت کاهش عمر آن‌ها می‌شود.

3 پیام

نظر خود را به اشتراک بگزارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.