پرواز دوباره قیمت مرغ

قیمت امروز کالاهای اساسی

انجام سیاست های کنترلی در کنار انجام اقداماتی مانند عرضه مرغ منجمد در فروشگاه های زنجیره ای و میادین تره بار باز هم نتوانسته تعادل را به بازار این کالا برگرداند تا جایی که امروز دوباره قیمت مرغ به کیلویی ۱۴ هزار و ۲۰۰ تومان رسیده است.

 

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری شبستان، هفته گذشته در پی وعده مسئولان و اقدامات کنترلی شاهد کاهش قیمت مرغ بودیم اما روز گذشته شنبه 22 دی ماه نرخ هر کیلو مرغ زنده در مرغداری ۹ هزار و ۱۰۰، مرغ آماده به طبخ در کشتارگاه ۱۲ هزار و ۳۰۰، توزیع در واحد‌های صنفی ۱۲ هزار و ۷۰۰ و خرده فروشی ۱۳ هزار و ۹۰۰ تومان بود. همچنین نرخ هر کیلو ران مرغ با کمر ۱۲ هزار و ۹۰۰ و ران مرغ بدون کمر برابر با قیمت مرغ ۱۳ هزار و ۹۰۰ تومان بود.

بنابراین گزارش، قیمت هر کیلوگرم سینه با کتف، سینه بدون کتف و فیله مرغ نیز به ترتیب در روز گذشته ۲۲ هزار، ۲۳ هزار و ۲۶ هزار تومان بود و این در حالی بود که یک منبع آگاه اعلام کرده بود که اگرچه در هفته‌های اخیر، قیمت مرغ به سبب افزایش عرضه در بازار کاهش یافته بود اما مجدد از اواخر هفته گذشته با روند صعودی در بازار روبرو شده است.

بر اساس گفته های این منبع آگاه امروز (یکشنبه 23 دی ماه) شاهد افزایش دوباره قیمت مرغ هستیم به طوری که «مهدی یوسف‌خانی»، رئیس اتحادیه پرنده و ماهی از افزایش ۳۰۰ تومانی نرخ مرغ نسبت به روز گذشته در بازار خبر داده و به باشگاه خبرنگاران جوان گفته است: «امروز نرخ هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری ۹ هزار و ۶۰۰، مرغ آماده به طبخ در کشتارگاه ۱۳ هزار، توزیع در واحد‌های صنفی ۱۳ هزار و ۲۰۰ و خرده فروشی ۱۴ هزار و ۲۰۰ تومان است.»

به گفته وی، نرخ هر کیلو ران مرغ با کمر ۱۳ هزار و ۲۰۰ و ران مرغ بدون کمر برابر با قیمت مرغ ۱۴ هزار و ۲۰۰ تومان است. قیمت هر کیلوگرم سینه با کتف ۲۴ هزار، سینه بدون کتف ۲۵ هزار و فیله مرغ ۲۷ هزار تومان است.

رئیس اتحادیه پرنده و ماهی سیر صعودی قیمت نهاده‌های دامی را دلیل اصلی افزایش  قیمت مرغ در بازار اعلام کرده و گفته است: «با توجه به شرایط کنونی بازار پیش‌ینی می‌شود که قیمت مرغ در دامنه ۱۳ هزار و ۵۰۰ تا ۱۵ هزار تومان در نوسان باشد. نرخ واقعی مرغ کمتر از قیمت فعلی موجود در بازار است. هم اکنون نرخ واقعی هر کیلو مرغ زنده ۸ هزار و ۵۰۰ و مرغ آماده به طبخ در خرده فروشی ۱۳ هزار تا ۱۳ هزار و ۲۰۰ تومان است.»

این گزارش می افزاید: به نظر می رسد علی رغم انجام سیاست های کنترلی از سوی نهادهایی چون سازمان تعزیرات و انجام اقداماتی چون عرضه مرغ منجمد با نرخ مصوب ۸ هزار و ۹۰۰ و مرغ گرم با نرخ مصوب ۹ هزار و ۸۰۰ تومان در فروشگاه‌های زنجیره‌ای و میادین میوه تره بار تعادلی در قیمت بازار ایجاد نشده است و باید منتظر بود تا دید چه تدابیری قرار است از سوی نهادهای مرتبط برای ایجاد آرامش در این بازار در آینده اعمال شود.

بدون نظر!

نظر خود را به اشتراک بگزارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.