پیروزی مرغ بر دلار/مرغ کیلویی ۱۳ هزار و ۹۰۰ تومان

مرغ و دلار

قیمت مرغ در حالی در خرده فروشی ها به ۱۳ هزار و ۹۰۰ تومان رسیده است که امروز در بازار آزاد یک دلار با قیمت ۱۰ هزار و ۳۰۰ تومان مبادله می شد و سیاست هایی چون عرضه مرغ منجمد هم هنوز نتوانسته باعث کاهش آنچنانی قیمت این کالا شود.

 

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری شبستان، در چند هفته اخیر شاهد افزایش قیمت مرغ هستیم و این افزایش قیمت در حالی رخ داده است که ستاد تنظیم بازار نرخ مصوب گوشت مرغ را کیلویی 9800 تومان اعلام کرده بود اما امروز به گفته رئیس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی؛ مرغ آماده طبخ با قیمت ۱۳ هزار و ۹۰۰ تومان در بازار خرده فروشی عرضه شده است.

«مهدی یوسفخانی» در این باره به رسانه ملی گفته است: «امروز مرغ در کشتارگاه با قیمت ۱۲ هزار و ۷۰۰ تومان به عمده فروشی‌ها عرضه شده است.»

وی با بیان اینکه قیمت‌های اعلام شده به واحد‌های صنفی استعلامی است، گفت: «قیمت مرغ در مراکز عمده فروشی برای عرضه به واحد‌های صنفی ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومان تعیین شده است. مرغ زنده از وزن ۲ تا ۳ کیلوگرم امروز ۸۷۰۰ تا ۸۶۰۰ قیمت گذاری شده است. امروز قیمت مرغ شمال در میدان بهمن ۱۲۴۰۰ و در مراکز خرده فروشی ۱۳۴۰۰ عرضه می‌شود.»

یوسفخانی با بیان اینکه این قیمت‌ها با احتساب ۱۰ درصد سود به مصرف کننده عرضه می شود، گفت: «قیمت سینه مرغ با کتف ۲۲۰۰۰ تومان، سینه بدون کتف ۲۳۰۰۰ تومان و فیله مرغ نیز ۲۵۰۰۰ تومان است.»

این افزایش قیمت در حالی رخ داده است که جدا از اعلام ستاد تنظیم بازار «رضا رحمانی»، وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز در برنامه گفتگوی ویژه خبری دوم دی ماه شبکه دو سیما اعلام کرده بود که «برای تنظیم این بازار وزارت جهاد کشاورزی اقدام به عرضه ذخایر موجود در انبارها کرد و از صادرات مرغ جلوگیری شد.» و پس از آن «رضا سالمی»، مدیرکل پشتیبانی امور دام استان تهران نیز اعلام کرده بود که «به منظور کاهش قیمت روزانه 100 تن مرغ منجمد با قیمت هر کیلو 8 هزار و 900 تومان در پایتخت عرضه شود.»

وی گفته بود که «در حال حاضر روزانه 100 تن مرغ منجمد برای کاهش قیمت مرغ در میادین میوه و تره بار و فروشگاههای زنجیره ای شهر تهران توزیع می شود که با این توزیع پیش بینی می شود قیمت مرغ در روزهای آینده کاهش یابد. مشکلی در زمینه عرضه مرغ منجمد وجود ندارد و در صورت نیاز آمادگی وجود دارد میزان عرضه در تهران افزایش یابد.»

به گفته سالمی، قیمت مرغ که حدود 13 هزار تومان بالاتر نمی رود و با توزیع گسترده اداره کل پشتیبانی امور دام در استان های کشور این قیمت در روزهای آینده کاهش می یابد اما با این وجود و عرضه مرغ منجمد در بازار همچنان نرخ این کالا کاهش پیدا نکرده است. افزایش قیمت مرغ در حالی رخ داده است که دلار در بازار آزاد 10 هزار و 300 تومان عرضه می شود و این کالا در افزایش قیمت از دلار پیشی گرفته است.

به اعتقاد برخی کارشناسان کمبود عرضه مرغ زنده به کشتارگاه‌ها، فزایش قیمت و کمبود نهاده‌های دامی از عوامل نوسان قیمت مرغ در بازار است. قیمت جوجه یک روزه نیز در میزان تولید مرغداران هم نقش دارد و فشار روی قیمت تولید آنها را کمتر می‌کند. قیمت جوجه یک روزه طی چند ماه گذشته تقریباً 2 برابر شده است.

در کنار این موضوعات طی ماه‌های گذشته افزایش قیمت ارز، قیمت تمام شده خوراک را برای مرغداران بیشتر کرده است از این رو قیمت تمام شده تولید بالا رفته و آنها برای داشتن حاشیه سود مجبور شده‌اند، قیمت را بالاتر ببرند. خوراک حدود 70 درصد قیمت تمام شده مرغ را تشکیل می‌دهد. این عامل نیز به اعتقاد کارشناسان در افزایش قیمت مرغ بی تاثیر نبوده است.

بدون نظر!

نظر خود را به اشتراک بگزارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.