کاهش روند بیماری دامی لمپی اسکین

کاهش بیماری دامی لمپی اسکین

به گفته مدیر کل دامپزشکی استان مرکزی روند شیوع بیماری لمپی اسکین که باعث نگرانی دامداران شده بود کاهش یافته و تحت نظارت و کنترل است .

دکتر «محسن شانقی » روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: شیوع بیماری لمپی اسکین در استان مرکزی از ابتدای خرداد ماه آغاز و در مدت یک ماه  ۱۵۵ کانون از این بیماری در شهرستان های مختلف استان مشاهده شد.

وی ادامه داد: شمار  کانون های بیماری لمپی اسکین با انجام اقدامات پیشگیرانه از جمله واکسیناسیون، ضدعفونی جایگاه ها و بدن دام ها با مشاهده ۱۵ کانون در مرداد ماه به ۱۷۰ کانون افزایش یافت اما  کنترل این بیماری در دستور کار دامپزشکی استان مرکزی قرار گرفت.

کتهش بیماری دامی

 

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی خاطرنشان کرد: بیشترین کانون بیماری لمپیاسکین در این استان به ترتیب با ۶۹ کانون در شهرستان شازند و ۳۸ کانون در شهرستان خمین مشاهده شده و شهرستان آشتیان کمترین کانون را داشته است.

دکتر شانقی گفت: ۳۲۳ دام در این کانون‌ها به بیماری لمپی اسکین مبتلا شده و۲۵ رأس دام بر اثر ابتلا به این بیماری تلف شده است.

وی افزود:  ۹۳ هزار و ۲۱ رأس دام سنگین از ابتدای سال جاری تا کنون برای مقابله با بیماری لمپی اسکین در ۹۶۲  واحد روستایی و دامداری‌های صنعتی، سنتی وپروار بندی‌های استان ایمن‌سازی شده است.

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی گفت: چهار هزار و ۶۲۷ رأس بدن دام و ۶۵۴ هزار مترمربعجایگاه دام در ۲۹۴ واحد  اپیدمیولوژیک برای مقابله با بیماری لمپی اسکین در کانون‌هایاین بیماری و مناطق پرخطر استان مرکزی ضدعفونی و سم‌پاشی شده است.

شانقی اظهار داشت: توزیع هفت هزار برگ کارت اطلاع‌رسانی برای مقابله با بیماریلمپی اسکین در بین روستائیان و دامداران استان مرکزیو برگزاری نشست‌هایی با اتحادیه دامداران سنتی، صنعتی و گوشتی از جمله اقدامات برای مهار این بیماری بوده است.

وی گفت: واکسن لمپی اسکین تولید داخل و وارداتی اکنون به میزان کافی در استان مرکزی وجود دارد و مشکلی در این زمینه نیست.

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی افزایش بارندگی‌ها و ایجاد شرایط مناسب برایزادوولد حشرات، جمعیت حشرات در کشور و استان را ازجمله مهمترین عوامل افزایش بیماری لمپی اسکین عنوان کرد.

لمپی اسکین بیماری پوستی ویروسی با سرعت انتشار بالا در دام سنگین (گاو، گوساله و گاومیش) است که عامل اصلی انتشار آن حشرات (پشه‌ها و مگس‌های خون‌خوار)است.
استان مرکزی با ۱۲ شهرستان، و یک هزار و ۵۳۹ روستا، دارای ۸۰۰ واحد مرغداری صنعتی،۴۹۱ واحد گاوداری صنعتی و ۱۹۱ واحد کارگاه پرورش آبزیان است.

منبع :صاحب خبر

بدون نظر!

نظر خود را به اشتراک بگزارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.