روانشناسیسبک زندگی

چگونه مرد آینده خود را انتخاب کنیم!

 

مردانی که مناسب ازدواج نیستند
صاحب‌نظران بر این باورند که با ازدواج یکی از باارزش‌ترین نهادهای جامعه یعنی خانواده شکل می‌گیرد و نیازهای زیستی – روانی و اجتماعی انسان تأمین می‌گردد، به‌گونه‌ای که در تمامی فرهنگ‌ها، جوامع و ادیان، بر ضرورت و تقدس آن تأکید شده است. قرآن کریم می‌فرماید:  برای شما از جنس خودتان، جفتی بی آفرید که در برابر او، آرامش یافته و باهم انس‌گیرید و میان شما، بافت و مهربانی برقرار فرمود، همانا در این امر نیز برای مردم با فکر، ادله‌ی علم و حکمت حق آشکار است.»

روانشناسان تعاریف متعددی از ازدواج ارائه داده‌اند. برخی ازدواج را یک تعهد شخصی می‌دانند که طی آن افراد به یکدیگر اعتماد می‌کنند، از بودن با هم لذت می‌برند و برای با هم بودن در روابطشان، برنامه‌ریزی می‌کنند.

شاید آنچه بیش از همه بر سر آن توافق هست آن است که ازدواج یک فرآیند پیچیده و چند بعدی است که در طول یک دوره شکل می‌گیرد و برای تحقق موفقیت ‌آمیز آن، نیاز به دانش، خردمندی و مهارت‌ های زندگی می باشد.

برخی از متخصصان، ازدواج را به سه دوره: قبل از انتخاب همسر، در آستانه‌ی انتخاب همسر و پس از انتخاب همسر تقسیم نموده‌اند لذا آموزش یا مشاوره قبل از ازدواج نیز می‌تواند در این سه دوره مؤثر باشد. گاه شخص هنوز فرد مورد علاقه‌ی خود را نیافته و در پی یافتن همسر مناسب است. گاه فردی مورد نظر است اما هنوز به ‌عنوان همسر آینده پذیرفته نشده و فرد در مرحله بررسی است.

در اینجا به برخی از خصوصیاتی اشاره شده که در صورت مشاهده در مرد باید تأمل بیشتری در انتخاب خود داشته باشید:

مردانی که مواد مخدر مصرف می‌کنند
جمعیت زیادی از درخواست‌کنندگان طلاق، مصرف مواد مخدر از سوی همسرانشان را عنوان می‌کنند. وقتی به ملاک‌های ازدواج، در زنانی که از طبقات محروم جامعه هستند، نگاهی افکنده می‌شود، به نظر می‌رسد سطح انتظارات آنان چندان بالا نیست. بارها دیده‌ شده که در هنگام ازدواج و حتی پس ‌از آن، همین‌که طرف مقابلشان اهل دود و کار خلاف نباشد، برایشان کافی بوده است. این نکته نشان می‌دهد که حتی در افراد کم‌توقع جامعه، تحمل مصرف مواد مخدر و اعتیاد بسیار کم است. شاید این سؤال مطرح شود که چگونه می‌توان از این علامت هشداردهنده آگاه شد؟ بی‌تردید برای آگاهی دقیق، راه دشواری در پیش خواهد بود. بااین‌وجود، با نگاهی به وضعیت رفتاری، خانوادگی و شبکه ارتباطی با دوستان در طرف مقابل، می‌توان نگاهی عمیق‌تر داشت.

مردانی که چشم‌چرانی‌های مکرر و غیرطبیعی دارند
خانواده، فضایی مقدس است لذا رفتارهای غیراخلاقی، بنیان‌های خانواده را در هم می‌ریزد. ازجمله مسائلی که زوجین را به سیا بی‌قرار و آشفته می‌سازد، رفتارهای غیراخلاقی خارج از چارچوب روابط زناشویی است که ماشه چکان تصمیم جدایی است. لذا در دوره آشنایی، باید به رفتارهای اخلاقی و قدرت کنترل و خودداری افراد توجه کرد.

مردانی که هنوز با نامزد یا همسر سابق خود تماس دارند
گاه افراد درحالی‌که هنوز دل درگرو نامزد یا همسر قبلی خود دارند، وارد رابطه‌ی جدیدی می‌شوند و بر آن‌اند که ازدواج کنند. در موردی نیز فرد نتوانسته به شخص موردعلاقه‌اش برسد و برای فراموش کردن وی، درصدد ازدواج برآمده است. بااین‌حال هنوز تماس‌هایی با او برقرار می‌کند. در مورد این اشخاص، شایسته است که آنان در رابطه با افراد با خود کنار بیایند و اگر در مورد روابط قبلی، زخمی خورده و هنوز التیام نیافته‌اند، با کمک یک مشاور یا روان‌شناس، تعارض عاطفی خود را برطرف سازند.

مردانی که هنوز استقلال شخصیتی ندارند
هر چند که داشتن یک رابطه‌ی خوب و عاطفی با خانواده، باعث می‌شود افراد شخصیتی سالم‌تر داشته و موفقیت بیشتری در ازدواج داشته باشند، بااین‌وجود عدم بلوغ عاطفی و اجتماعی و وابستگی‌های شدید به خانواده، می‌توانند به‌عنوان یکی از علائم هشداردهنده تلقی گردد. در دوره آشنایی، می‌توان نحوه‌ی برخورد طرف مقابل را در برابر خانواده‌اش در نظر گرفت. درصورتی‌که مرد دارای شرایطی نیست که بتوانند به‌طور مستقل به تشکیل زندگی بپردازند، نقش تصمیم‌گیری خانواده‌ها پر رنگ شده و ثبات خانواده دچار مشکل می‌شود.

مردی که سریع و آسان دروغ می‌گوید مناسب ازدواج نیست

مردانی که برای پیشرفت مقاصد خود، دروغ‌های کوچکی می‌گویند و یا گاه این کار را برای تمسخر همسر خود انجام می‌دهند. بالاخره یک روز کارشان به دادگاه خانواده می‌کشد. این گروه مردان همواره در دنیایی از وهم و خیال در پروازند و معمولاً فراموش‌کار هم می‌شوند و تمام دروغ‌هایی را که گفته‌اند از یاد می‌برند چون از قدیم گفته‌اند که «دروغ‌گو همیشه فراموش‌کار است». این افراد برای شروع یک زندگی مشترک مناسب نیستند.

مردان منزوی و سرد را برای ازدواج انتخاب نکنید
مردانی که سرنوشتشان تنها زندگی کردن است، نمی‌توانند همسران خوبی باشند. بهترین توصیف برای مرد منزوی سرد، بی‌احساس و تنهایی است. آن‌ها هیچ علاقه‌ای به ارتباط صمیمی و نزدیک با دیگران ندارند و برقراری رابطه برایش لذتی ایجاد نمی‌کند. ضمن آنکه از فعالیت‌های فردی بیشتر لذت می‌برد و درواقع آن‌ها را ترجیح می‌دهد. به‌طورکلی تعداد فعالیت‌های لذت‌بخش در زندگی این فرد بسیار کم است. معمولاً این افراد در برخورد با دیگران و ازجمله همسرش نمی‌تواند هیجان مناسبی از خود نشان دهند. بسیار کم‌حرف و بی‌توجه است و گاهی اوقات مرموز به نظر می‌رسد. مرد منزوی عاشق تنهایی است و آرامش و لذتش در تنهایی خلاصه می‌شود. آن‌ها نه خودشان اهل بگووبخند هستند و نه به شما اجازه خندیدن می‌دهند.

برای شروع یک زندگی مشترک و موفق نیاز به شناخت است و باید توجه داشته باشید برای انتخاب همسر مناسب ملاک‌ها و معیارهای زیادی وجود دارند که در این مطلب تنها به تعدادی از آن‌ها اشاره‌شده و تنها نباید به این موارد اکتفا کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

تخفیف‌ویژه

30 هزارتومان تخفیف 
خرید اول 
ویژه اولین سفارش شما !
عجله کنید! قیمت ها حراج شد
close-link