سبک زندگیسلامت و زیبایی

۱۰ راه فرار از حساسیت به لوازم آرایشی

بسیاری از کسانی که از لوازم آرایشی استفاده می کنند معمولا در برهه ای از زمان با مواد آرایشی که قبلا برای آنها حساسیت زا نبوده ، دچار مشکل و یا حساسیت پوستی می شوند . در این مقاله به نکاتی اشاره خواهیم کرد که کمک می کند تا کمترین میزان حساسیت به لوازم آرایشی بوجود آید.

درب قوطی ها را ببندید

  • زمانی که از لوازم آرایشی استفاده کنید دقت کنید که همیشه درب این محصولات  را محکم و کامل ببندید . هرگز کرم پودر ها ، پنکک ها و سایه های خود را با درب باز روی میز آرایش رها نکنیداین کار باعث تجمع  میکروب های موجود در هوا روی سطح لوازم آرایشی شده و این میکروب ها در مواجهه با پوست ایجاد حساسیت می کنند . علاوه بر آن وارد شدن هوا در برخی لوازم آرایشی مثل ریمل و خط چشم و رژلب های مایع، باعث خشک شدن و زود به پایان رسیدن عمرمفید این مواد می شود که در صورت استفاده ی مداوم باعث ایجاد حساسیت به لوازم آرایشی می شوند.

قدیمی ها را کنار بگذارید

  • لوازم آرایشی قدیمی خود را هر از چندگاهی مورد بررسی قرار دهید و اگر تغییری در وضعیت ظاهری آنها بوجود آمده بود آنها را دور بریزید . تغییراتی مثل تغییر رنگ یا خشک شدگی را جدی بگیرید .اگر تاریخ مصرف محصولات به پایان رسیده بود ، حتی اگر دفعات زیادی از آن محصول استفاده نکرده بودید از مصرفشان خودداری کنید. عدم استفاده از لوازم آرایشی تاریخ مصرف گذشته عامل مهمی در دوری از ایجاد حساسیت به لوازم آرایشی است .

10 راه فرار از حساسیت به لوازم آرایشی - شستن دستها

دست هایتان را بشویید

  • زمانی که قصد آرایش کردن دارید حتما در اولین اقدام دست های خود را بشویید . دست ها به علت قرار گرفتن در معرض انواع آلودگی ها مستعد انتقال انواع میکروب و آلودگی به پوست شما هستند و این اقدام ساده شستن دست ها ریسک ایجاد حساسیت به لوازم آرایشی را کاهش می دهد.

هرگز لوازم آرایشی خود را قرض ندهید

  • لوازم آرایش مانند تمامی اقلام بهداشتی دیگر مثل شانه یا مسواک یک وسیله کاملا شخصی است . سعی کنید تا حد ممکن از استفاده ی دیگران از لوازم آرایشی خودتان جلوگیری کنید تا از خطرات پوستی در امان بمانید . استفاده از کرم پودر یا ریمل و حتی سایه مشترک می تواند موجب انتقال بیماری یا حساسیت های پوستی بین افراد مصرف کننده شود که این امر نیز یکی از عوامل مهم ایجاد حساسیت به لوازم آرایشی است که قبلا فرد بدون مشکل از آن استفاده می کرده است .

لوازم آرایشی بدون بو بخرید و استفاده کنید

  • لوازم آرایشی که دارای عطر و اسانس خوشبو کننده هستند معمولا دارای عوامل حساسیت زا می باشند پس تا می توانید از لوازم آرایشی که بدون بو هستند استفاده کنید تا از ابتلا به حساسیت های پوستی ناشی از استفاده از لوازم آرایشی در امان بمانید.
 

10 راه فرار از حساسیت به لوازم آرایشی - حواستان به چشمها باشد

حواستان به چشم ها باشد

  • گاهی در زمان استفاده از لوازم آرایشی به چشم های خود دقت کنید که دچار قرمزی یا تورم نشده باشند. چشم ها عضوی حساس هستند که در مقابل کمترین وکوچکترین عوامل حساسیت زا از خود عکس العمل مشهود نشان می دهند و به این ترتیب شما می توانید متوجه بروز حساسیت و جلوگیری از پیشرفت آن شوید. در زمان وجود تورم یا قرمزی در چشم ها از مصرف هرگونه لوازم آرایشی که مستقیما با چشم در ارتباط هستند مثل خط چشم ، ریمل ، مداد و سایه چشم خودداری کنید و تا زمان از بین رفتن این حساسیت به لوازم آرایشی این کار را ادامه دهید.

آرایش در زمان حساسیت ممنوع

  • اگر پوست شما به یکی از لوازم آرایشی مورد استفاده تان حساسیت نشان داد در اولین اقدام استفاده از آن مواد را متوقف کنید و برای حفظ سلامت و بهبود کامل پوست ، تا از بین رفتن علایم آن حساسیت پوستی از هیچ گونه مواد آرایشی دیگری استفاده نکنید تا پوست شما کاملا به حالت عادی بازگردد و از حساسیت به لوازم آرایشی جدید دچار عارضه ی جدی نشود.

مواد و لوزم آرایشی خود را دور از نور آفتاب نگهدارید

  • بهتر است مواد و لوازم آرایشی خود را  دور از نور آفتاب نگهدارید . حرارت و اشعه ی نور خورشید باعث بوجود آمدن تغییرات شیمیایی در لوازم آرایشی شما میشود و نه تنها عمر آنها را کم می کند بلکه کارایی این مواد را نیز کم خواهد کرد و این تغییرات باعث ایجاد حساسیت به لوازم آرایشی می شوند . اگر روی میز لوازم آرایش شما آفتاب می افتد آنها را از روی میزتان جمع کنید و به محل دیگری انتقال دهید.

10 راه فرار از حساسیت به لوازم آرایشی - لوازم آرایشی خود را دور از نور آفتاب نگهدارید

اسپری ها را دور از حرارت نگهدارید

  • قوطی های اسپری مو ف اسپری های ضد تعریق و یا حتی اسپری های عطر و ادکلن خود را از منبع حرارتی مثل تابش نور آفتاب ، بخاری و شوفاژ یا سایر منابع حرارتی دور نگهدارید زیرا حرارت با ایجاد تغییرات شیمیایی این محصولات باعث ایجاد حساسیت به لوازم آرایشی می شود . علاوه بر آن ممکن است این قوطی ها در اثر حرارت بالا دچار انفجار شوند.

به برچسب وزارت بهداشت توجه ویژه داشته باشید

  • مدیرکل نظارت بر مواد غذایی و آرایشی وزارت بهداشت اعلام کرد که هر برای ورود هر ماده ی آرایشی به کشور ، تایید و ثبت شرکت وارد کننده آن ماده در وزارت بهداشت الزامی است . شما می توانید برچسب وزارت بهداشت که نشان مطمعنی بر سلامت کالای مورد استفاده شما دارند را به صورت برچسب های سفید با نوشته های فارسی سیاه رنگ در پشت محصولات آرایشی مشاهده کنید . این برچسب نشان سلامت و اصالت محصول مورد استفاده شما خواهد بود . شما می توانید اطمینان داشته باشید که محصولاتی که دارای این برچسب هستند، در صورت سازگار بودن با نوع پوست شما ، مشکلی از جهت سلامتی یا ایجاد حساسیت به لوازم آرایشی برای شما بوجود نخواهند آورد.
 
 
 
 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

تخفیف‌ویژه

30 هزارتومان تخفیف 
خرید اول 
ویژه اولین سفارش شما !
عجله کنید! قیمت ها حراج شد
close-link