روانشناسیسبک زندگی

۱۳ نکته اساسی مدیریت زمان برای رسیدن به اهداف

مدیریت زمان و اهمیت آن در زندگی

مدیریت زمان

یکی از اثربخش ترین مهارت هایی که در طول زندگیتان می توانید کسب کنید، مدیریت زمان اثربخش و قدرتمند است. اگر نتوانید به خوبی زمانتان را مدیریت کنید، نمی توانید آنطور که دلخواهتان هست به اهداف شخصی و کاری خود برسید. درست است که ممکن است مقداری پیشرفت داشته باشید اما اگر مدیریت زمان را جدی نگیرید، مانع بزرگی در مسیر کاری و زندگی شما خواهد بود.

حقیقت این است که تنها چیزی که در این دنیا بین همه انسان ها به طور برابر تقسیم شده است، زمان است. مهم نیست که چه کسی هستید، چند سال دارید، چقدر درامد دارید یا اینکه چه دین و مذهبی دارید، شما همان مقدار زمان را در اختیار دارید که فرد کناری شما در اختیار دارد. چه ثروتمند باشید و چه فقیر، زمان شما یکسان است. مهم نیست که چقدر زمان دارید، مهم این است که زمان خود را چگونه اثر بخش مدیریت می کنید!

بنابراین اگر در رسیدن به اهدافتان مصر هستید، نه تنها به مشخص کردن اهداف و راه های رسیدن به آن ها نیاز دارید، بلکه باید به صورت جدی از عادت های بدی که شما را از رسیدن به اهدافتان دور می کند، دوری کنید.

راه حل؟ سیستم مدیریت زمان خوبی را پیدا کنید و آن را عملی کنید. سیستم های مدیریت زمان بسیاری وجود دارند و این کاملا به خودتان بستگی دارد که کدام را انتخاب کنید. اما اگر می خواهید جز ۹۲% درصد مردمی نباشید که در رسیدن به اهداف بلند مدتشان شکست میخورند، باید توجه ویژه ای به مقدار زمان اندکی که در این دنیا دارید، داشته باشید.

یکی از مهم ترین مشکلاتی که اکثر مردم و کارافرینان دارند این است که نمی توانند بین کارهای خود تعادل و توازن را رعایت کنند. این تنها در مورد این نیست که بر اساس زمان تعیین شده و در همان موقع به اهدافتان برسید، بلکه بیشتر به کیفیت زندگی شما اشاره دارد.

تعادل، نکته کلیدی این داستان است. اگر در زندگیتان تعادل ندارید، همیشه استرس خواهید داشت. حتی اگر بتوانید مسئولیت ها و وظایف خود را به صورت اثربخش اداره کنید، بدون تعادل باز هم به درستی و کاملا به خواسته هایتان نمیرسید. پس این مهم است که سیستمی را انتخاب کنید که بتواند به شما کمک کند به کارهایتان برسید و علاوه بر آن بتوانید بین خانواده و کارهای شخصی خود نیز اولویت بندی کنید.

فراموش نکنید که گاهی اوقات نیز باید تفریح کنید، در پارک قدم بزنید، ورزش کنید، به موسیقی گوش بدهید و یا به مهمانی بروید. این نکات فراتر از آنچه که فکر می کنید مهم هستند و اگر به اوقات فراغت خود نیز برسید، راحت تر می توانید در زندگی خود تعادل ایجاد کنید. زندگی کوتاه است. پس در راه رسیدن به اهداف بزرگ تر، نکات ریز بالا را نادیده نگیرید و از زندگی خود لذت ببرید. در ادامه سعی می کنیم به ۱۳ نکته اساسی که در مدیریت زمان به شما کمک خواهد کرد، اشاره کنیم:

۱.بلافاصله اهداف را مشخص کنید.

اگر اهدافتان را به درستی مشخص نکنید، از مسیر درست منحرف خواهید شد. اما هنگامی اهداقتان را به درستی انتخاب کنید، حتی آسمان نیز برای شما محدود خواهد شد!

۲.سیستم مدیریت زمان خوبی را انتخاب کنید.

یکی از نکات مهم در مدیریت زمان این است که سیستم درستی را برای آن پیدا کنید. سیستم مدیریت زمان ۴ بخشی یکی از موثر ترین سیستم ها در مدیریت زمان است. این سیستم فعالیت های شما را بر اساس اهمیت و فوریت به ۴ بخش تقسیم می کند.

  1. کارهایی که هم فوری و هم مهم هستند.
  2. کارهایی که فقط فوری هستند.
  3. کارهای که فوری نیستند، اما مهم هستند.
  4. کارهایی که نه مهم هستند نه فوری

۳.هفت روز هفته خود را حسابرسی کنید.

هفت روز آینده خود را ارزیابی کنید که چگونه میخواهید سپری کنید. در حال انجام چه کاری هستید؟ آن را در دفترچه خود ذخیره کنید و آن را به بخش های یک ساعته یا نیم ساعته تقسیم کنید. ارزیابی کنید که کدام یک از بخش های آن را انجام داده اید. آیا زمان تلف شده ای دارید؟ آیا به خوبی سپری شده است؟ اگر از سیستم ۴ بخشی استفاده می کنید، بخشی را که به آن مرتبط است مشخص کنید و در انتهای هفته اعداد و ساعت های اختصاص داده شده را ارزیابی کنید و مشخص کنید که در چه بخشی بیشترین زمان را گذاشته اید. نتایج ممکن است شما را متحیر کند!

۴.صبح روز خود را با مهم ترین کارها سپری کنید.

یک ضرب المثل چینی قدیمی می گوید اگر شغل شما خوردن قورباغه است، بهتر است اولین کاری را که صبح زود انجام می دهید خوردن قورباغه باشد! و اگر شغل شما خوردن دو قورباغه است، بهتر است ابتدا بزرگترین قورباغه را بخورید!! منظور؟؟ مهمترین وظایفتان را اول صبح انجام دهید! وظایفی را انجام دهید که بازده بالای روز شما به آن ها وابسته است.

۵.قانون ۸۰-۲۰ را دنبال کنید.

یکی از نکات مهم دیگر در مدیریت زمان، قانون ۸۰-۲۰ است. این قانون بیان می کند که ۸۰% تلاش های شما تنها به ۲۰% نتیجه منجرب می شوند. نکته؟ ۲۰ درصدی را که موجب می شود به ۸۰ درصد نتیجه برسید را شناسایی کنید و آن را به خوبی انجام دهید.

۶.عادت های بد را ترک کنید.

یکی از بزرگ ترین دلایل اتلاف وقت، عادت های بد خودمان هستند. تماشای مدام فیلم و سریال، گشت و گذار در شبکه های مجازی، گشتن بیهوده در خیابان ها، بازی کردن و… از عادت هایی هستند که اندک زمان با ارزشمان را تلف می کنند. سعی کنید این عادت ها را در زندگی خود به حداقل برسانید تا برای رسیدن به اهداف خود، بیشتر موفق شوید.

۷.زنگ تفریح داشته باشید!

زمان استراحت

مطالعات نشان می دهند که به ازای هر ۵۲ دقیقه کار باید ۱۷ دقیقه استراحت داشته باشید. ممکن شما در این حد لوکس نباشید! اما سعی کنید در طول روز زمان های کوتاه استراحتی داشته باشید تا بدن و روح و روانتان هر چند وقت یک باز به پیک آمادگی خود نزدیک شود.

۸.هر صبح ورزش کنید.

ممکن است فکر کنید که این نکته کمک چندانی به مدیریت زمان شما نکند، اما ورزش و ریلکسیشن باعث می شود که به تعادل برسید. مواد سمی را از بدن خود دور کنید و به طور جدی آمادگی جسمانی و روانی خود را تقویت کنید.

۹.پایان هر روز، لیست انجام کارهای روز بعد را تدوین کنید.

هرشب قبل از اینکه بخوابید لیست خود را برای روز بعد آماده کنید. به اهدافتان نیز نیم نگاهی داشته باشید، تا بر اساس آن ها برنامه روزانه خود را بچینید. اهداف روزانه راحت تر از اهداف بلند مدت محقق می شوند و در نهایت به شما کمک خواهند کرد که به اهداف بلند مدت خود برسید.

۱۰.یک مشاور خوب داشته باشید.

داشتن یک مشاور بسیار ضروری است. منحرف شدن از مسیر رسیدن به اهدافتان بسیار راحت است. اما اگر در این راه مشاوری با تجربه و موفق داشته باشید که به او اعتماد دارید، راحت تر روی مسیر دستیابی به اهدافتان حرکت می کنید و اهداف برایتان دست یافتنی تر خواهند شد.

۱۱.نوتیفیکیشن شبکه های اجتماعی خود را خاموش کنید!

صدای نوتیفیکیشن شبکه های اجتماعی تمرکز شما را کاملا از بین می برد و باعث می شود زمان بسیاری را هدر بدهید. لازم نیست از هر اتفاقی که در شبکه های اجتماعی رخ می دهد بلافاصله خبر دار شوید. روی کارهای خود بیشتر تمرکز کنید و در زمان های استراحت به شبکه اجتماعیتان نیز سر بزنید. این نکته به مدیریت زمان شما بسیار کمک خواهد کرد.

۱۲.منظم و مرتب باشید.

مطالعات علمی ثابت کرده اند که اتاق کار یا منزل بهم ریخته و نامرتب موجب از دست رفتن تمرکز می شود. هنگامی که تمرکزمان را از دست می دهیم، زمان را از دست داده ایم. برای جلوگیری از این امر، محل کار و زندگی تمیز و مرتبی داشته باشید. اگر برایتان مشکل است، از کم شروع کنید. برای مثال، ابتدا از کشوی خود شروع کنید سپس کمد و روزهای آتی موارد بیشتر را مرتب کنید. مطمئن باشید به مرتب بودن عادت خواهید کرد و در تاثیر خوبی بر توانایی مدیریت زمان شما خواهد داشت.

۱۳.خریدهایتان را از فروشگاه های اینترنتی انجام دهید!

امروزه اکثر مردم، بیشتر روز خود را در محل کار سپری می کنند و زمان کمتری را در منزل و همراه خانواده می گذرانند و کمبوذ وقت یکی از دغدغه های اساسی آن ها به شمار می رود.

با گسترش فروشگاه های اینترنتی می توانید قسمتی از این دغدغه را برطرف نمایید. با مراجعه به یک فروشگاه اینترنتی می توانید خرید های خود را بدون دردسر و بدون مراجعه حضوری به فروشگاه ها و تحمل ترافیک طاقت فرسا، انجام دهید و سفارش خود را درب منزل دریافت نمایید. سوپرمارکت آنلاین اکالا، یکی از همین فروشگاه های اینترنتی است. اکالا، فروشگاه اینترنتی افق کوروش است و می توانید همه خریدهای را که از افق کوروش انجام می دهید، در اکالا سفارش بدهید و طبق زمانبندی خودتان، درب منزل خود تحویل بگیرید. یک باز امتحان کنید و تاثیر آن را در مدیریت زمان خود ببینید!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

تخفیف‌ویژه

30 هزارتومان تخفیف 
خرید اول 
ویژه اولین سفارش شما !
عجله کنید! قیمت ها حراج شد
close-link