۷ کار که شمار را پیرتر می‌کند

عوامل پیری

بعضی از رفتارها و کارها شما را پیرتر می‎کنند و باعث می‌شوند نسبت به سنی که دارید شکسته تر بنظر برسید، در اینجا چند مورد از رفتارهای منفی برای شما نوشته شده است که با رعایت آن‌ها به شما کمک می‌کند شادی و نشاط خود را همیشه حفظ کنید.

 

 

 بی‌توجهی به گردن و دست‌ها

جلوهٔ نامناسب دست‌ها و گردن، به‌شدت جلب توجه می‌کند. پژوهشی در سال ۲۰۰۶ نشان داد زنانی که پوست دست‌شان لک‌دار است نسبت به زنانی که دستان‌شان بدون لک است، مسن‌تر به‌ نظر می‌رسند. کرم ضدچروکی را که برای صورت‌تان استفاده می‌کنید به گردن و پشت دستان‌تان هم بمالید. همچنین مصرف ضدآفتاب را برای این قسمت‌ها فراموش نکنید.

استفاده نکردن از عینک آفتابی

حرکات‌ پیوسته و تکرارشونده‌ای مانند جمع‌ کردن چشم‌ها، اخم کردن و خندیدن، در درازمدت باعث ایجاد خطوطی در صورت می‌شوند. با استفاده از عینک آفتابی اخم‌ کردن و جمع کردن چشم‌ها کمتر می‌شود. نور آفتاب کلاژن را در پوست حساس دور چشم از بین می‌برد و باعث رنگ‌پریدگی می‌شود. حتی در زمستان هم از عینک آفتابی مناسب با قابلیت دفع پرتوهای UVA و UVB استفاده کنید.

 شست‌وشو با صابون

صابونْ چربی طبیعی پوست را از بین می‌برد. هرچند خشکی پوست چروک را بیشتر نمی‌کند اما باعث می‌شود بیشتر به‌ چشم بیاید. خطوط و چین‌‌وچروک در پوست مرطوب کمتر به‌ چشم می‌آیند. به‌علاوه، پوست خشک نمی‌تواند در برابر عوامل حساسیت‌زا و میکروب‌ها از خودش مراقبت کند.

پوست را با پاک‌کننده‌های بدون صابون بشویید و پس از آن به پوست مرطوب کرم بزنید. همچنین آب کافی بنوشید تا پوست‌ کم‌آب نشود.

 سیگار کشیدن

در پژوهشی که در سال ۲۰۱۳ روی دوقلو‌های سیگاری و غیرسیگاری انجام شد، تفاوت‌ها بسیار آشکار بود. چروک‌های صورت فرد سیگاری به‌شکل قابل‌توجهی بیشتر و پلک‌ها افتاده‌تر بودند. همچنین روشن شد تفاوتی به اندکیِ ۵ سال سابقهٔ سیگار کشیدن، تفاوت چشمگیری در پیری صورت ایجاد می‌کند.

کینه به دل گرفتن

خشم، اضطراب و کینه روی جسم ما تأثیر می‌گذارند و باعث پیری زودرس می‌شوند! رفتار ما به‌شدت تأثیرگذار است و می‌تواند انسان را سخت وانعطاف‌ناپذیر کند. انسان انعطاف‌ناپذیر نمی‌تواند خودش را رها و درنتیجه درمان کند! بدن به‌شکلی شگفت‌انگیز توانایی درمان خودش را دارد، به‌شرطی که رها و در آرامش باشد. خشم پیوسته موجب بیماری های قلبی، افسردگی و پیری سلول‌ها می‌شود. شاید نتوانیم به‌تمامی از خشم و اضطراب دوری کنیم اما می‌توانیم با روش‌هایی مانند ورزش، مراقبه و روابط اجتماعی از آنها به‌سلامت گذر کنید.

کار کردن پیوسته با تلفن همراه

پوستِ گردن نازک‌تر از پوست صورت است؛ بنابراین تغییرات ناشی از پیری پوست سریع‌تر در آن آشکار می‌شود. اگر پیوسته سرتان در گوشی همراه‌تان است، این خبر خوبی برای‌تان نیست: پدیدهٔ «تِک نِک» (برگرفته از دو واژهٔ تکنولوژی و گردن در زبان انگلیسی که به مشکلات و عارضه‌هایی اشاره دارد که به‌دلیل کار با ابزارهای نو در گردن ایجاد می‌شود) در افرادی که ساعت‌های طولانی به گوشی همراه، لپ‌تاپ یا تبلت خیره می‌شوند، بسیار رایج است.

امروزه بسیاری از ما، روزانه تقریبا ۳ ساعت به گوشی هوشمندمان خیره می‌شویم. خم شدن گردن به جلو، در درازمدت به ضعف گردن، درد فیزیکی و چروک‌های زودرس در قسمت جلوی گردن می‌انجامد. خبر خوب اینکه راه‌حل این مشکل ساده است: هنگام کار با ابزارها، آنها را بالاتر بگیرید. سعی کنید گردن‌تان را در وضعیتی طبیعی قرار دهید و در صورت امکان، زودتر کارتان را تمام کنید. هنگام کار با لپ‌تاپ، آن را روی میز و در راستای چشمان‌تان قرار دهید.

رژیم غذایی ناسالم

آنچه می‌خوریم بر ظاهرمان تأثیرگذار است؛ البته این موضوع تازه‌ای نیست. رژیم نامناسب باعث می‌شود مواد غذایی موردنیاز به بدن نرسد. اما کار به اینجا ختم نمی‌شود. رژیم غذایی ناسالم، به‌ویژه رژیمی که حاوی مقدار زیادی شکر است، برای پوست خوب نیست. مولکول‌های شکر به پروتئین‌های الاستین و کلاژن می‌چسبند و در طول فرایندی به نام گلیکاسیون، نوعی رادیکال آزاد تولید می‌کنند. رادیکال‌های آزاد باعث ورم، تخریب کلاژن و الاستین پوست می‌شوند.

دریافت ناکافی میوه و سبزیجات هم می‌تواند باعث پیری شود. بدن ما بدون آنتی‌اکسیدان و مواد‌ معدنی موجود در میوه‌ها و سبزیجات نمی‌تواند با آسیب رادیکال‌های آزاد مقابله کند. در نتیجه، نشانه‌های پیری زودتر آشکار می‌شوند. برخی پژوهش‌ها نشان داده‌اند افزایش مصرف میوه و سبزی حتی می‌تواند باعث افزایش رنگ در پوست شود، افزایش رنگی که با درخششی سرخ‌گون همراه است!

منبع: سایت چطور

بدون نظر!

نظر خود را به اشتراک بگزارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.