دانستنی

۸ واقعیت مهم درباره‌ی کلسیم، از خواص و ضررهای کلسیم چقدر میدانید؟

از کلسیم و خواص آن بخوانید، ضررهای آن را بشناسید و برای زندگی سالم تر و بهبود حال خود بدانید در روز چه مقدار کلسیم مصرف کنید.

۱. نقش کلسیم در عملکرد بدن:

کلسیم در بسیاری از عملکردهای اساسی بدن شما نقش بسیار مهمی دارد. بدن شما برای گردش خون، حرکت ماهیچه‌ها و ترشح هورمون‌ها به کلسیم نیازمند است. همچنین کلسیم در انتقال پیام از مغز به دیگر قسمتهای بدن کمک می‌کند.
کلسیم همچنین نقش بسیار موثری در بخش عمده‌ای از سلامت دندان‌ها و استخوان‌ها، ایفا می‌کند. در واقع استخوان‌های بدن شما را محکم و قوی و متراکم می‌کند. شما می‌توانید استخوان‌های خود را به عنوان مخزن ذخیرهٔ کلسیم بدن خود فرض کنید. اگر مقدار کافی کلسیم در رژیم غذایی شما وجود نداشته باشد یا به هر شکلی به میزان کافی کلسیم جذب بدن شما نشود، بدن شما این مادهٔ معدنی مهم را را از استخوان‌های شما بیرون می کشدن و بازیافت می‌کند تا استفاده کند.

مواد کلسیم دار

۲. بدن شما قادر به تولید کلسیم نیست

بدن شما نمی‌تواند در خود کلسیم تولید کند، بنابراین تنها راه دریافت کلسیم
رژیم غذایی است. غذاهایی که کلسیم بالایی دارند شامل موارد زیر هستند:
• محصولات لبنی مانند شیر، پنیر و ماست
• سبزیجات سبز تیره مانند کلم، اسفناج و کلم بروکلی
• لوبیا
• ماهی ساردین
• محصولات خوراکی که کلسیم به صورت مصنوعی به آن‌ها اضافه می‌شود مانند نان، برشتوک صبحانه (سیریل)، محصولات سویا و آب پرتقال‌های غنی شده

۳. برای جذب کلسیم به ویتامین D احتیاج دارید

بدن شما برای جذب کلسیم به ویتامین D احتیاج دارد. این یعنی که اگر شما دچار کمبود ویتامین D باشید و به طور همزامان رژیم غذایی سرشار از کلسیم داشته باشید بدن شما باز هم نمی‌تواند کلسیم را به میزان کافی جذب کند.
شما قادر هستید از برخی غذاهایی که منبع سرشار از ویتامین D هستند، مانند ماهی قزل آلا، زرده تخم مرغ و بعضی قارچ‌ها به مقدار کافی این ویتامین را برای بدنتان تأمین کنید. مانند کلسیم، به برخی از محصولات غذایی ویتامین D اضافه می‌شود. به عنوان مثال، به شیرها معمولاً ویتامین D به صورت مصنوعی اضافه می‌شود.
آفتاب بهترین منبع ویتامین D است. پوست شما هنگام قرار گرفتن در معرض آفتاب به طور طبیعی ویتامین D را تولید می‌کند. کسانی که پوست تیره‌تری دارند، ویتامین D کمتری تولید می‌کنند، بنابراین مصرف مکمل‌ها های دارای این ویتامین برای افرادی با پوست تیره‌تر، ممکن است برای جلوگیری از کمبود ویتامین D لازم باشد.

۴. چرا کلسیم برای خانمها اهمیت بیشتری نسبت به آقایان دارد:

مطالعه‌ها و آزمایش‌های فراوان انجام شده در زمینه مصرف کلسیم نشان می‌دهند که مصرف کلسیم ممکن است علائم سندرم قبل از قاعدگی (PMS) را تا حدودی کمتر کند. یک مطالعه انجام شده با منبع معتبر به این نتیجه رسیده‌اند که زنانی که مبتلا به PMS هستند مقدار کلسیم و منیزیم کمتری دریافت می‌کنند و مقدار سرم خون در بدنشان پایین‌تر است.

۵. مقدار مصرف کلسیم چه ربطی به سن شما دارد؟

چگونه می‌توانید متوجه شوید که کلسیم کافی دریافت می‌کنید یا خیر؟ موسسه ملی بهداشت (NIH) می‌گوید بزرگسالان باید روزانه ۱۰۰۰ میلی گرم کلسیم مصرف کنند. برای زنان بالای ۵۰ سال و در دوران بارداری و شیردهی، این موسسه مصرف روزانه ۱۲۰۰ میلی گرم را توصیه می‌کند.
یک فنجان شیر کم چرب یا شیر کامل دارای حدود ۳۰۰ میلی گرم کلسیم است. راهنمای مفید UCSF را مطالعه کنید تا ببینید مقدار کلسیم در بسیاری از غذاها و خوراکی‌ها چقدر است.

 

کمبود کلسیم در بدن

۶. کمبود کلسیم و  دچار شدن به بیماری‌های گوناگون

کمبود کلسیم می‌تواند باعث مبتلا شدن به بسیاری از بیماری‌ها مشکلات مربوط به سلامتی شود. برای افراد بزرگسال، کمبود شدید مقدار کلسیم در بدن می‌تواند خطر مبتلا شدن به پوکی استخوان‌ها، یا ضعیف و متخلخل شدن استخوان‌ها که باعث می‌شود استخوان‌ها به راحتی شکننده باشند را، تا حدود زیادی افزایش دهد. پوکی استخوان به ویژه در خانم‌های مسن شایع‌تر و رایج‌تر است، به همین دلیل موسسهٔ ملی بهداشت ایالات متحده NIH به خانوم های مسن توصیه می‌کند، کلسیم بیشتری نسبت به مرد مسن مصرف کنند.
کلسیم برای کودکان و افزایش رشد آنها اهمیت فراوان دارد. کودکانی که کلسیم کافی مصرف نمی‌کنند ممکن است به حداکثر مقدار ممکن رشد قدی خود نرسند یا خطر مبتلا شدن به دیگر مشکلات مربوط به بهداشت و سلامتی در آن‌ها افزایش میابد.

۷. مکمل‌های کلسیم؛ کمک‌رسانهای قوی

همه افراد کلسیم مورد نیاز خود را تنها از رژیم غذایی خود دریافت نمی‌کنند. اگر بدن شما قادربه تحمل لاکتوز لبنیات نیست، یا گیاه خوار (وگان) هستید، و یا طرفدار محصولات لبنی نیستید، ممکن است قادر نباشید به مقدار کافی کلسیم را از طریق رژیم غذایی خود دریافت کنید.
یک مکمل کلسیم می‌تواند به افزودن میزان کلسیم دریافتی بدن شما از طریق رژیم غذایی کمک فراوان کند. کربنات کلسیم و سیترات کلسیم دو نوعی از مکمل‌های کلسیم هستند که مصرف آن‌ها بسیار بیشتر توصیه شده است.
کربنات کلسیم‌ها ارزان‌تر و رایج‌تر هستند. کربنات کلسیم در اکثر داروهای آنتی اسیدی وجود دارد. برای اینکه این مکمل بهترین عملکرد را داشته باشد باید به همراه غذا مصرف شود.
اما در عوض سیترات کلسیم لازم نیست با غذا مصرف شود و می‌تواند توسط افراد مسن با سطح اسید معده پایین‌تر بهتر جذب شود.
توجه داشته باشید که مکمل‌های دارای کلسیم تا حدودی دارای عوارض جانبی هستند. ممکن است با مصرف این مکمل‌ها برخی از مشکلات مربوط به سلامتی از جمله یبوست، گاز معده و نفخ در شما بوجود آید. مصرف این نوع مکمل‌ها همچنین می‌توانند در توانایی بدن شما در جذب سایر مواد غذایی یا داروها اختلال و مشکل ایجاد کنند. قبل از شروع مصرف هرگونه مکمل‌های حاوی کلسیم با پزشک خود مشورت کنید.

۸. مصرف بیش از اندازهٔ کلسیم می‌تواند و اثرات منفی آن

در مورد مصرف بسیاری از مواد معدنی غذایی مفید، دریافت مقدار مناسب از آن‌ها اهمیت ویژه‌ای دارد. کلسیم بیش از حد می‌تواند عوارض جانبی منفی زیادی برای افراد داشته باشد.
علائمی مانند یبوست، گاز و نفخ می‌تواند نشان دهندهٔ این باشد که مقدار مصرف کلسیم شما بیش از مقدار مورد نیاز بدنتان است.
مصرف بیش از حد کلسیم همچنین می‌تواند خطر مبتلا شدن به بیماری سنگ کلیه را افزایش دهد. در موارد نادر، دریافت کلسیم بیش از حد توسط بدن می‌تواند باعث رسوب کلسیم در خون شما شود. به این مشکل هیپرکلسمی گفته می‌شود.
برخی از پزشکان فکر می‌کنند مصرف مکمل‌های کلسیم می‌تواند باعث افزایش خطر مبتلا شدن به بیماری قلبی شود، اما بعضی دیگر مخالف این نظریه هستند. در حال حاضر، مطالعه‌ها و آزمایش‌های بیشتری برای درک چگونگی تأثیر مکمل‌های دارای کلسیم بر سلامت قلب مورد نیاز است.
چکیدهٔ مقاله:
کلسیم برای سلامتی کلی بدن شما بسیار ضروری و مهم است. شما می‌توانید کلسیم مورد نیاز بدن خود را از بسیاری از انواع مختلف غذاها و در صورت نیاز از مکمل‌ها دریافت کنید. مصرف کلسیم باید به همراه سایر مواد غذایی مفید مانند ویتامین D باشد تا بهترین عملکرد را در بدن شما داشته باشد، بنابراین توجه به این نکتهٔ مهم بسیار ضروری است که یک رژیم غذایی متعادل را حفظ کنید. مانند هر ماده معدنی دیگری، باید مقدار مصرف کلسیم خود را نیز کنترل کنید تا از بیش از اندازه یا کم‌تر از مقدار مورد نیاز بدن، مصرف کردن آن جلوگیری کنید.
منبع:www.healthline.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

تا 25 هزارتومان تخفیف بگیرید! فقط تا امشب

برای 10 نفر اول
bg22 کپی کنید
عجله کنید! قیمت ها حراج شد
close-link
سفارش سروقت به دستت میرسه با اکالا
نصب اپلیکیشن اکالا