درمان کمردرد در دوران بارداری با ۵ روش آسان و فوری

back pain in pregnancy

بیشتر خانم‌های باردار در کنار حالت تهوع، خستگی و تورم پا، ممکن است در دوره‌ای دچار کمردرد بشوند. این نوع کمردردها بیشتر نواحی پایین کمر را تحت تاثیر قرار می‌دهند. این درد همچنین می‌تواند در مرکز کمر متمرکز شود و یا در ناحیه استخوان دنبالچه احساس شود که در این مورد آن را درد لگن می‌نامند.

فاکتورها و عوامل بسیاری از جمله تغییرات هورمونی و فیزیکی در ایجاد کمردرد بارداری نقش دارند. علت اصلی ایجاد این کمردرد در خانم‌ها متفاوت بوده و ممکن است تحت تاثیر مرحله‌ی بارداری نیز قرار بگیرد.

بیشتر بخوانید: 7 روش درمانی سریع کمر درد

در اکالا بلاگ، ابتدا دلایل احتمالی و سپس روش‌های ساده‌ی درمان و در انتها راه‌های پیشگیری از کمردرد بارداری بررسی می‌شود.

علل ایجاد کمردرد در دوران بارداری:

همانطور که اشاره شد، علت بروز کمردرد در خانم‌های باردار در دوره‌های زمانی مختلف، متفاوت است. در ادامه عوامل ایجاد کمردرد در سه ماه اول، دوم و سوم بارداری مطرح می‌شود.

دلایل ایجاد کمردرد در بارداری

سه ماه اول: عواملی که می‌توانند منجر به کمردرد در سه ماهه‌ی اول شوند؛ شامل تغییرات هورمونی و استرس می‌باشند.

در طی سه ماهه‌ی اول، سطح پروژسترون در بدن به سرعت افزایش می‌یابد. مقادیر بالای این هورمون منجر به شل شدن عضلات و رباط‌های نزدیک لگن می‌شود، که این امر می‌تواند بر ثبات و تراز شدن مفاصل تأثیر بگذارد.

هورمون دیگری که آن را ریلکسین می‌نامند به کاشت تخم در دیواره رحم کمک می‌کند و همچنین از انقباضات در مراحل اولیه بارداری جلوگیری می‌کند. با نزدیک شدن به زمان زایمان، رلاکسین باعث تحریک و باز شدن دهانه رحم می‌شود. علاوه بر این، ریلکسین باعث شل شدن رباط‌ها و مفاصل در ناحیه لگن می‌شود. این هورمون بر روی رباط‌های ثابت‌کننده ستون فقرات تأثیر می‌گذارد، و در نهایت باعث بی‌ثباتی وکمردرد می‌شود.

بسیاری از خانم‌ها که سابقه‌ی بارداری دارند، از آن معمولا به عنوان یک تجربه‌ی استرس ‌زا یاد می‌کنند. استرس بیش از حد بر روی وضعیت روحی و جسمی فرد تاثیر می‌گذارد. استرس به ویژه در دوران بارداری می‌تواند منجر به سفتی و درد عضلانی، کمردرد، سردرد و خستگی شود.

سه ماه دوم و سوم: در سه ماهه‌ی دوم و سوم، رحم با رشد سریع جنین منبسط می‌شود. تغییرات فیزیکی، افزایش وزن و جداشدگی عضلات شکم می‌تواند باعث ایجاد کمردرد شود.

بیشتر بخوانید: علائم “کمر درد عصبی”؛ درمان آن با چند حرکت کششی

با افزایش وزن جنین، مرکز ثقل خانم باردار به قسمت جلوی بدن منتقل می‌شود. تعداد زیادی از زنان حامله در این دوران، به عقب خم می‌شوند تا تعادل خود را بدست آورند. خم شدن به عقب، فشار اضافی روی عضلات کمر وارد می‌کند که می تواند باعث ایجاد کمردرد و سفتی عضلات شود. علاوه بر این، افزایش وزن نیز می‌تواند یکی از دلایل احساس درد در ناحیه کمر و مفاصل باشد.

شکم از دو رشته عضله‌ی موازی تشکیل شده ‌است که در وسط شکم به هم متصل می‌شوند. این عضلات به ثبات ستون فقرات و کمر کمک می‌کنند. در دوران بارداری، جنین در حال رشد به عضلات شکم فشار وارد می‌کند و باعث کشش و در بعضی موارد جدا شدن این دو رشته از هم می‌شود. در طی سه ماهه‌ی دوم و سوم، اگر احساس درد ناگهانی و برآمدگی در ناحیه شکم و معده ایجاد شود، می‌تواند از نشانه‌های جدا شدن عضلات شکم باشد. جدا شدن و کشش بیش از حد عضلات شکم، باعث تضعیف ماهیچه‌ها در این قسمت می‌شود و به تبع آن، خطر کمردرد و یا ایجاد درد در ناحیه لگن افزایش پیدا می‌کند.

آشنایی با انواع رژلب‌های جامد و مایع به همراه ویژگی‌های آن‌ها

چند روش آسان برای کاهش کمردرد در دوران بارداری:

خوشبختانه در موارد بسیاری، کمردرد یک عارضه‌ی زودگذر در دوران بارداری است که به تدریج کاهش پیدا می‌کند.

راه های کاهش کمر درد در بارداری

با این حال چند روش و راهکار برای کاهش کمردرد پیشنهاد می‌شود:

1- ورزش کنید.

ورزش کردن به طور منظم، باعث تقویت عضلات شکم و افزایش انعطاف‌پذیری می‌شود. این موارد، فشار وارد شده بر ستون فقرات را کاهش می‌دهند. ورزش‌های مناسب برای خانم‌های باردار عبارت‌اند از: پیاده‌روی، شنا و دوچرخه‌سواری. همچنین در صورت لزوم، پزشک یا فیزیوتراپیست می‌تواند تمریناتی برای تقویت کمر و شکم توصیه کند.

2- از کمپرس سرد و گرم استفاده کنید.

استفاده از کمپرس سرد و گرم برای کاهش کمردرد موثر است. در این خصوص با پزشک خود مشورت کنید. سپس یک کمپرس سرد را هر‌روز چند مرتبه در قسمت پشت کمر خود قرار دهید. مدت زمان قرار دادن این کمپرس نباید بیشتر از 20 دقیقه طول بکشد. بعد از 2 یا 3 روز، از کمپرس گرم استفاده کنید و آن را روی محل آسیب‌دیده بگذارید. توجه کنید که در دوران بارداری نباید مستقیما گرما به شکم وارد شود، بنابراین کمپرس را فقط در قسمت پشت خود قرار دهید.

3- مراقب وضعیت بدنی خود باشید.

خمیده راه رفتن باعث ایجاد فشار به ستون فقرات می‌شود. بنابراین باید مراقب وضعیت بدنی خود در هنگام نشستن، کار و خواب باشید. هنگام خوابیدن به پهلو، یک بالش بین زانوهای خود بگذارید. قبل از نشستن پشت میز، یک حوله‌ی لول شده را پشت خود قرار بدهید. در صورت امکان، هنگام نشستن، پاهای خود را روی یک سطح قرار بدهید، صاف بنشینید و شانه‌ها را به سمت عقب بکشانید.

4- برای کنترل استرس اقدام کنید.

اگر فکر می‌کنید کمردرد شما ناشی از استرس بیش از حدی است که دارید، برای کنترل آن به پزشک و مشاور مراجعه کنید.

5- از طب سوزنی کمک بگیرید.

مطالعات نشان داده‌است که طب سوزنی می‌تواند در تسکین کمردرد بارداری موثر باشد. اگر می‌خواهید آن را امتحان کنید، حتما به مراکز تخصصی و مطمئن مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید: ۵ حرکت مفید و کارآمد درمان “دیسک کمر” در استخر

چند نکته برای پیشگیری از این نوع کمردرد:

راه‌های بسیاری برای جلوگیری از بروز کمردرد در دوران بارداری وجود دارد، که به چند مورد آن اشاره می‌شود:

 • عضلات کمر را با ورزش‌های مناسب تقویت کنید.
 • مراقب وزن خود باشید و آن را در مقدار طبیعی نگه دارید.
 • با تایید پزشک، ورزش را در برنامه‌ی خود قرار دهید.
 • کفش‌های تخت یا پاشنه کوتاه که کفی آن قوس مناسبی دارند را بپوشید.
 • از ایستادن برای مدت طولانی پرهیز کنید.
 • هنگام برداشتن جسم از روی زمین، دولا نشوید. بنشینید و همانند حرکت اسکوات عمل کنید.
 • بدن خود را در وضعیت مناسبی قرار بدهید.
 • بر روی شکم نخوابید.

برای درمان کمردرد بارداری، چه زمانی باید به متخصص مراجعه کرد.

می‌توانید در هنگام بروز کمردرد بلافاصله به یک متخصص مراجعه کنید. اما اگر علائم زیر را داشتید، حتما باید این کار را انجام دهید.

درمان کمر درد بارداری با پزشک

 • درد بسیار شدید
 • دردی که به مرور زیاد و یا ناگهانی شروع می‌شود.
 • دردهای متناوب
 • اختلال در ادرار و یا آمپول زدن

 

منابع:webmd/medicalnewstoday

 

 

بدون نظر!

نظر خود را به اشتراک بگزارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.