دانستنی

۱۱ خاصیت مهم ید و قرص ید برای بدن

ید چیست؟ ید که در اصطلاح به آن یدید نیز می گویند، نوعی ماده معدنی است که به طور طبیعی در آب های سطح زمین و اقیانوس ها یافت می شود. بسیاری از آب های شور و غذاهای گیاهی حاوی ید هستند و این ماده معدنی بیشتر در نمک ید دار موجود است. دریافت مقدار کافی از ید در رژیم غذایی مهم است. این ماده ترشح هورمون ها را تا حدودی آسان تر می کند و همچنین رشد جنین و موارد دیگر را تنظیم می کند.

اگر میزان ید موجود در بدن شما پایین باشد، پزشک شما ممکن است مصرف مکمل های دارای ید را برای شما توصیه کند. شما نباید بدون اینکه با پزشک خود مشورت کنید، پیشاپیش شروع به استفاده از این مکمل‌های دارای ید کنید.

در اکالا بلاگ همراه ما باشید.

۱۱ کاربرد مهم ید برای شما که به سلامتی خود اهمیت می‌دهید

ید یک ماده معدنی اصلی و اساسی برای بدن ما محسوب می شود. در دوران بارداری از اهمیت ویژه ای برخوردار است، و تامین ید برای مادر در دورانی که جنین در رحم قرار دارد می تواند به تقویت سیستم ایمنی بدن و به جلوگیری از مبتلا شدن به بسیاری از بیماری ها و مشکلات مربوط به سلامتی حتی پس از به دنیا آمدن نوزاد، کمک های فراوانی بکند.

فواید و ضررهای فلفل قرمز تند (چیلی)

در زیر لیستی از مهمترین کاربردهای ید و اینکه آن ها هرکدام چگونگی می توانند به سلامتی ما سود برسانند آورده شده است:

۱. سلامت تیروئید با مصرف ید

ید در حفظ سلامت غدهٔ تیروئید نقش بسیار مهمی دارد. غده تیروئید شما که در قسمت جلوی گردن شما قرار دارد، به تنظیم مقدار و زمان ترشح بسیاری از هورمون ها کمک می کند. این هورمون ها سوخت و ساز بدن، سلامت قلب و… را کنترل می کنند.

برای ساختن هورمون های تیروئید، تیروئید شما مقدار کمی ید را جذب می کند. بدون ید، تولید هورمون تیروئید می تواند کمتر شود. که به این بیماری کم کاری تیروئید میگویند.

با توجه به در دسترس بودن زیاد ید در رژیم های غربی، این بسیار نادر است که افراد به علت کمبود ید دچار مشکلات مربوط به سلامتی در قسمت غدهٔ تیروئید شوند.

شما می‌توانید با خوردن محصولات لبنی، غذا های غنی شده با ید و ماهی های آب شور، ید کافی از رژیم غذایی خود دریافت کنید. ید همچنین در غذاهای گیاهی هم وجود دارد که در خاک هایی که دارای منابع سرشار و فراوان ید هستند، رشد می کنند. شما همچنین می توانید با اضافه کردن نمک ید دار به غذای خود برای طعم دار کردن، آن مقادیر مناسبی ید به بدن خود برسانید.

در حالی که وجود مقدار مناسبی ید باعث کمک به حفظ سلامت کلی تیروئید می شود، مصرف بیش از اندازهٔ ید نیز می تواند بر روی سلامت غده تیروئید تأثیرات منفی بگذارد. به همین دلیل نباید بدون مشاوره با پزشک متخصص در این زمینه مکمل های حاوی این مادهٔ معدنی مهم را سرخود مصرف کرد.

۸ علامت کمبود ویتامین D در بدن

۲. کمتر شدن خطر ابتلا به بیماری گواتر

بیماری گواتر در واقع یک غده تیروئید است که بزرگ شده است. تیروئید شما ممکن است در نتیجهٔ دو حالت کم کاری تیروئید یا پرکاری تیروئید، از نظر اندازه مقداری بزرگ تر از حالت نرمال شود. پرکاری تیروئید در واقع همان غده تیروئیدی است که بیشتر از حالت عادی فعال است.

برآمدگی های غیر سرطانی تیروئید (کیست ها) همچنین می تواند باعث بزرگ شدن غده تیروئید شود.

گاهی اوقات گواتر به عنوان یک پاسخ مستقیم بدن در مورد مبتلا شدن به کمبود ید ایجاد می شود. می توان گفت این عامل شایع ترین و رایج ترین و اصلی ترین علت گواتر در سراسر جهان است، هرچند که این عامل یعنی کمبود ید در ایالات متحده و سایر کشورهایی که به غذا های غنی شده با ید دسترسی دارند علت رایج و شایعی برای گواتر نیست.

گواترهای ناشی از ید ممکن است با اضافه کردن غذاهای غنی از ید یا مکمل ها در رژیم غذایی معکوس شوند.

کمبود ید
۳. مدیریت غده تیروئید بیش فعال

پزشک ها ممکن است نوع خاصی از ید به نام ید رادیواکتیو را برای درمان غده تیروئید بیش فعال یا پر کار توصیه کند که به آن رادیو ید نیز گفته می شود، این دارو از طریق دهان و به صورت خوراکی مصرف می شود. این دارو کمک می‌کند تا سلول های اضافه غدهٔ تیروئید از بین بروند و بدین وسیله باعث کم‌تر شدن و از بین بردن هورمون های اضافه تیروئید می‌شود.

خطر ید رادیواکتیو یا همان رادیو ید این است که می‌تواند بیش از حد مورد نیاز سلول های تیروئید را از بین ببرد. این می تواند میزان تولید هورمون را کاهش دهند و منجر به کم کاری تیروئید شود. به همین دلیل، همیشه اول داروهای آنتی بادی ضد تیروئید تجویز می شود و اگر مصرف این دارو ها موفقیت آمیز نباشند بعد از آن ید رادیواکتیو یا رادیوید تجویز می شود.

حتما در نظر داشته باشید که ید رادیواکتیو یا رادیوید همان چیزی نیست که در مکمل های حاوی ید وجود دارد. به هیچ وجه نباید برای درمان پرکاری تیروئید از مکمل های ید استفاده کنید.

خواص ید

۴. غذاهای ید دار بخورید و سرطان نگیرید

رادیو ید همچنین ممکن است گزینه مناسبی برای درمان احتمالی برای سرطان تیروئید باشد. رادیوید در این مورد نیز تقریباً به همان روش درمان پرکاری تیروئید عمل می کند.

هنگامی که ید رادیواکتیو را به شکل خوراکی مصرف می کنید، این دارو سلول های تیروئید از جمله سلول های سرطانی را از بین می برد. این ممکن است به عنوان درمانی بعد از عمل تیروئید مورد استفاده قرار گیرد تا مطمئن شوید که تمام سلول های سرطانی از بدن خارج شده اند.

طبق گزارش انجمن سرطان آمریکا، درمان این نوع سرطان با ید رادیواکتیو به طور قابل توجهی شانس زنده ماندن بیماران را برای افرادی که دچار سرطان تیروئید هستند را افزایش می دهد.

چه غذاهایی باعث سرطان می شود؟

۵. ضرورت مصرف ید در دوران بارداری

در دوران بارداری بدن به ید بیشتری احتیاج دارید. دلیل این امر این است که مصرف ید در دوران بارداری به رشد مغز در جنین ها کمک فراوان می شود. نتایج مطالعه ها و آزمایش های یک منبع معتبر در زمینه مصرف ید در دوران بار داری مادران نشان می دهد که کودکانی که مادرانشان در دوران بارداری دچار کمبود ید هستند، در سنین رشد احتمال کاهش ضریب هوشی و تاخیر در رشد سایر توانایی های ذهنی در آن ها افزایش می‌یابد.

ضرورت مصرف ید در دوران بارداری

میزان توصیه شده مصرف روزانه ید در دوران بارداری ۲۲۰ میکروگرم است. در مقایسه با آن، مقدار توصیه شده مصرف روزانه ید در بزرگسالان غیر باردار ۱۵۰ میلی گرم است.

اگر در دوران بارداری هستید، با پزشک معالج خود در مورد مکمل های حاوی ید مشورت کنید، به خصوص اگر ویتامین هایی که قبل از دوران بارداری مصرف می‌کردید دارای ید نبوده اند (که بسیاری از آن ها چنین هستند). همچنین در صورت وجود کمبود مواد معدنی در بدن ممکن است مصرف مکمل های دارای ید نیز لازم باشد.

اگر نوزاد خود را با شیر خود تغذیه می‌کنید، باید بر میزان مصرف ید خود نظارت داشته باشید. مقدار توصیه شده مصرف روزانه ید در هنگام دوران شیر دهی ۲۹۰ میکروگرم در روز است. این قضیه به این دلیل است که مقداری از ید موجود در بدن شما که از طریق رژیم غذایی و مکمل ها به بدنتان می رسد را از طریق شیر خود به کودک خود انتقال می دهید. این یک دوره مهم رشد مغزی است، بنابراین نوزادان تا سن ۶ ماهگی به ۱۱۰ میکروگرم ید در روز نیاز دارند.

۶. تاثیر ید در سیستم عصبی جنین

فواید ید برای سیستم عصبی جنین در دوران بارداری ممکن است بر روی عملکرد سالم مغز در دوران کودکی نیز تاثیر بگذارد. مصرف ید در دوران بارداری توسط مادر ها می تواند حتی تا حدودی باعث کم شدن خطر مبتلا شدن به معلولیت ذهنی در کودکان شود.

به احتمال زیاد کودک شما از طریق رژیم غذایی خود تمام ید مورد نیاز خود را دریافت می کند، اما اگر در مورد مصرف ید توسط کودکان سؤالی دارید، پزشک متخصص اطفال خود را درجریان قرار دهید.

ید برای جنین

۷. کمک به تولد نوزادی با وزن مناسب 

مانند تاثیر ید در سلامت رشد مغزی در جنین ها، ید در دوران بارداری می تواند باعث کمک به تولد نوزاد با وزن مناسب در هنگام تولد شود. نتایج تحقیقات و آزمایش های انجام شده بر روی زنان بارداری که مبتلا به گواتر بودند، نشان داد که مصرف روزانه ۴۰۰ میلی گرم ید به مدت شش تا هشت هفته، در بهبود بیماری گواترهایی که مربوط به کمبود ید هستند تا حدود زیادی مفید بوده.

در حالی که مصرف ید می تواند بر روی وزن نوزاد در هنگام تولد و رشد کلی کودک تأثیر مثبت بگذارد، باید به این قضیه هم توجه بسیار داشته باشید که مطالعهٔ فوق روی زنانی که در کشور های در حال توسعه هستند و قبلاً از نظر آهن کمبود داشتند، انجام شده است.

مگر در مواردی که پزشک معالج شما تشخیص داده باشد که شما دارای کمبود ید در بدن خود هستند، مصرف مکمل های حاوی ید به احتمال زیاد نمی تواند بر وزن کودک شما هنگام تولد تأثیر مثبتی بگذارد. در حقیقت، مصرف ید غیرضروری و بدون تجویز پزشک حتی می تواند باعث بوجود آمدن مشکلاتی در زمینه سلامتی برای شما شود.

۸. ید به درمان بیماری فیبروکیستیک سینه کمک می کند

این امکان وجود دارد که مکمل های ید یا داروهای حاوی این ماده می توانند به درمان بیماری فیبروکیستیک پستان کمک کنند. این بیماری نوعی مشکل در زمینهٔ سلامتی است و بیشتر در زنان و در سنین باروری دیده می شود و می تواند باعث ایجاد توده های دردناک در ناحیهٔ پستان شود.

اگرچه برخی شواهدی مبنی بر اینکه مصرف ید قادر است تا حدودی به درمان کیست پستان فیبروکیستیک کمک کند، وجود دارد، اما نباید به هیچ عنوان به مصرف این مکمل های حاوی ید بدون تجویز پزشک دست بزنید.

فولیک اسید چیست؟

فقط درصورتی که پزشک متخصص به طور خاص آن را تجویز کند، آن را برای این بیماری مصرف کنید. در غیر این صورت، شما می توانید در معرض عوارض جانبی ناشی از مسمومیت ید قرار بگیرید.

۹. ید ضد عفونی کننده آب است

افزودن مقادیر کمی ید به آب یکی از روش های ضد عفونی آب است. اگر شما به ویژه در صورتی که به دلیل مسافرت یا تأثیرات ناشی از یک فاجعه طبیعی به آب آشامیدنی دسترسی نداشته باشید، بسیار مفید خواهد بود.

ید ضد عفونی کننده آب است

بهتر است حدود پنج قطره مایع ید تنتنور دو درصد را به یک چهارم لیتر آب شفاف اضافه کنید تا آن را ضد عفونی و قابل خوردن کند. در ضمن اگر آب شفاف نیست باید حدود ده قطره از مایع تنتور ید دو درصد را برای ضد عفونی بیشتر به همان مقدار آب اضافه کنید.

می‌توانید برای ضد عفونی کردن آب از قرص ید نیز استفاده کنید، اما دستورالعمل ها توسط سازنده مختلف می توانند متفاوت است.

با وجود نقشی که ید می تواند در ضد عفونی کردن آب آشامیدنی داشته باشد، برخی نگرانی هایی نیز وجود دارد مبنی بر این که اضافه کردن ید به آب به منظور ضد عفونی کردن آن می تواند کل دریافت ید در بدن افراد را تا حدود زیادی افزایش داده و منجر به عوارض جانبی مربوط به سلامتی شود.

۱۰. محافظت در برابر آلودگی های رادیواکتو (هسته ای)

در مورد شرایط اضطراری آلودگی های تشعشعات رادیواکتو یا هسته ای، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، استفاده از یدید پتاسیم (KI) را برای محافظت از غده تیروئید در برابر صدمات ناشی از اشعه توصیه می‌کنند. این دارو ها به دو شکل قرص و شربت در دسترس هستند.

اگرچه کاملاً به اثبات نرسیده است، اما هر چه زودتر پس از آلودگی رادیواکتیو دارو های حاوی KI مصرف شود، تصور می شود در این مورد که تیروئید در معرض خطر قرار گرفته است محافظت بهتری از آن انجام می شود و برای سلامت تیروئید بهتر است.

مکمل منیزیم چیست

اما همچنان خطرات جدی در رابطه با عوارض جانبی KI وجود دارد، از جمله ابتلا به ناراحتی دستگاه گوارش، بوجود آمدن التهاب ها و واکنش های آلرژیک بدن. شما همچنین در معرض خطر ابتلا به بیماری تیروئید قرار می گیرید. و حتی اگر در حال حاضر به بیماری های مربوط به غدهٔ تیروئید مبتلا هستید، احتمال بوجود آمدن عوارض بیشتر را در شما افزایش می دهد.

۱۱. درمان عفونت ها

ید می تواند بصورت موضعی به شکل مایع مورد استفاده قرار گیرد تا به معالجه و جلوگیری از عفونت کمک کند. استفاده از محلول موضعی ید با کشتن باکتری ها در زخم های خفیف و خراش های جزئی باعث ضدعفونی کردن بدن می شود.

ید موضعی نباید در مورد نوزادان تازه متولد شده استفاده شود. همچنین نباید از آن برای ضدعفونی کردن محل جراحت مربوط به بریدگی های عمیق، نیش و گاز گرفتگی حیوانات یا جراحات سوختگی استفاده کرد.

جهت اطلاع از مقدار مورد نیاز مصرف این دارو، دستورالعمل های نوشته شده روی بسته بندی های دارویی را دنبال کنید اما بیش از ۱۰ روز از آن استفاده نکنید، مگر اینکه توسط پزشک معالج شما برایتان تجویز شده باشد.

بدن شما به مصرف چه مقدار ید نیاز دارد؟

برای کاهش خطر ابتلا به کمبود ید، توصیهٔ انستیتوی ملی بهداشت ایالات متحده (NIH) برای مصرف روزانه ید بر اساس سن در زیر آورده شده است:
مقدار توصیه شده روزانه بر حسب میکروگرم است

 • از هنگام تولد تا ۶ ماهگی نوزاد ۱۱۰ میکروگرم به صورت روزانه
 •  نوزادان بین ۷ تا ۱۲ ماه ۱۳۰ میکروگرم به صورت روزانه
 • کودکان ۱ تا ۸ ساله ۹۰ میکروگرم به صورت روزانه
 •  کودکان ۹ تا ۱۳ ساله ۱۲۰ میکروگرم به صورت روزانه
 •  بزرگسالان و نوجوانان ۱۴ سال و بیشتر از ۱۵۰ میکروگرم به صورت روزانه
 •  زنان باردار ۲۲۰ میکروگرم به صورت روزانه
 •  زنان شیر ده ۲۹۰ میکروگرم به صورت روزانه

عوارض جانبی مصرف ید

عوارض جانبی احتمالی ناشی از مصرف بیش از اندازهٔ ید شامل موارد زیر است:

 • حالت تهوع یا استفراغ
 •  اسهال
 •  تب
 •  احساس سوزش در گلو و دهان
 •  دل درد

در موارد شدیدتر، مسمومیت ید ممکن است باعث به اغما رفتن در افراد شود.

اگر مشکل مربوط به سلامت غدهٔ تیروئید ندارید، نباید ید مصرف کنید، مگر اینکه توسط پزشک معالج شما به صورت تخصصی تجویز شده باشد.
کودکان خردسال و افراد مسن بیشتر احتمال مبتلا شدن به این عوارض جانبی استفاده از ید را دارند.

 از فواید ویتامین B6 برای بدن بدانید

علائم کمبود ید:

کمبود ید فقط با آزمایش ادرار قابل تشخیص است. علائم کمبود ید در درجه اول از طریق علائم تیروئید تشخیص داده می شود، مانند:

 •  گواتر بزرگ شدهٔ قابل مشاهده
 •  غده تیروئید که با لمس کردن آن احساس درد می کنید
 •  مشکلات تنفسی، به ویژه هنگام خوابیدن
 •  مشکل در بلعیدن غذا
 •  خستگی
 •  احساس شدید سرما، علی رغم دمای معمولی
 •  ریزش مو
 •  افسردگی
 • بروز مشکلاتی در زمینه قدرت حافظه و تمرکز و ضعف قوای ذهنی
 •  افزایش وزن غیر عمدی

چه کسی باید ید مصرف کند؟

اگر میزان ید در بدن شما کم باشد، پزشک ممکن است مکمل های حاوی این مادهٔ معدنی را برای شما تجویز کند. تنها راه برای تشخیص دقیق این است که میزان ید بدن خود را از طریق آزمایش ادرار بررسی کنید. بعد از آن، پزشک ممکن است مصرف مکمل های ید را برای شما را توصیه کند.

چه کسی باید ید مصرف کند؟

داروهای دارای ید با فرمول های بسیار قوی تری نیز وجود دارند که تنها با نسخه پزشک تهیه هستند. با این حال، اینها فقط برای مشکلات جدی مربوط به سلامتی هستند. به عنوان مثال، اگر در دچار آلودگی رادیواکتیو شدید یا غده تیروئید شما تا حدودی پر کار است، پزشک شما ممکن است ید با فرمول های قوی تر را برایتان تجویز کند.

اگر گمان می‌کنید شما هم نیاز به مصرف این گونه دارو های حاوی ید دارید حتما با پرشک خود مشورت کنید تا ببیند که آیا حدس شما درست است یا خیر.

چکیدهٔ مقاله:

ید یک ماده معدنی بسیار اساسی در سلامت بدن است. افرادی که به نمک ید دار، غذاهای دریایی و برخی سبزیجاتی که حاوی ید هستند، دسترسی دارند، قادر به دریافت ید کافی از رژیم غذایی خود هستند.

در برخی موارد، ممکن است شما به مصرف مکمل ید نیاز داشته باشید تا بتوانید خطر کمبود ید را کاهش دهید، یا از آن به عنوان درمانی برای برخی مشکلات پزشکی مانند تیروئید غیر فعال یا گواتر استفاده کنید.

در مورد احساس نیاز به مصرف ید به دلایل خاص با پزشک خود مشورت کنید.

منبع: healthline

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

تا 25 هزارتومان تخفیف بگیرید! فقط تا امشب

برای 10 نفر اول
bg22 کپی کنید
عجله کنید! قیمت ها حراج شد
close-link
سفارش سروقت به دستت میرسه با اکالا
نصب اپلیکیشن اکالا