اثر مخرب کرونا بر ریه‌ها چگونه است؟

کرونا ویروس جدید و بیماری کووید 19 که از اواخر سال 2019 میلادی در استان ووهان در کشور چین گزارش شد، اولین بار است که در انسانها دیده میشود.اپیدمی کرونا ویروس از اواخر سال 2019 میلادی به صورت گزارش های گسترده از موارد انفلوانزا و ذات الریه به عامل نامشخص بدست پزشکان رسید. نام این ویروس جدید کرونا ویروس Sars-cov-2 است و بیماری ناشی از این ویروس کووید 19 نامگذاری شده است.

هم اکنون در شرایطی هستیم که این بیماری جدید از طرف سازمان بهداشت جهانی  WHO پاندمی(همه گیری در همه جهان) اعلام شده است. و بدین معنی است که تقریبا همه کشورهای دنیا مورادی از کووید 19 را گزارش کرده اند. در اکثر موارد علائم بیماری کووید 19 بسیار خفیف و در حد یک سرما خوردگی معمولی است یا با علائمی مانند از بین رفتن بوبایی و حس مزه ها خود را نشان میدهد. سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده حدود 80 درصد از کسانی که به این بیماری دچار می شوند نیازی به مراجعه به پزشک و دریافت درمان ندارند و از هر 6 نفر یک نفر دچار علائم شدید این بیماری و مشکلات تنفسی می شود. در این مقاله به این مطلب میپردازیم که کرونا ویروس جدید چگونه دستگاه تنفسی را مورد حمله و اسیب قرار می دهد.

ذات الریه چطور توسط کرونا گسترش می‌یابد؟

  • دانشمندان می‌گویند در مرحله ای از این بیماری که در آن شخص دچار تب و سرفه می شود، در واقع نشان دهنده این است که بیماری به سلولهای درخت تنفسی و کانال های هوا سرایت کرده است. پوشش داخلی کانال های هوایی بر اثر این ویروس اسیب دیده و ملتهب می شود. التهاب حاصل باعث تحریک اعصاب موجود در کانال های هوایی می‌شود. در این حالت شخص مبتلا با کوچکترین ذره غبار دچار سرفه می‌شود.
  • در موارد پیشرفته تر این بیماری ویروس از پوشش داخل کانال های هوایی به داخل کیسه های هوایی نیز سرایت می کند. در این صورت به  دلیل ایجاد التهاب و ترشخ موادی از طریق سلولها کیسه ها از این مواد به تدریج پر می شوند. با ترشح بیشتر این مواد به صورت خلط از طریق سرفه از ریه خارج می شود.
  • کیسه های هوایی که با این مایعات پر می شوند دیگر قادر به جذب اکسیژن و دفع دی اکسید کربن خون نیستند. بهمین دلیل سطح اکسیژن خون پایین می آید و می تواند حتی باعث مرگ شود.
  • طبق آخرین آزمایشات انجام شده بر روی مبتلایان به این ویروس، افرادی که عادت به سیگار کشیدن دارند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به کرونا قرار دارند.

ویروس کرونا جدید چطور افراد را مبتلا می‌سازد؟

دکتر ویلسون مدیر کالج سلطنتی استرالیا در بحث سیستم های تنفسی میگوید: تقریبا تمام علائم شدید و جدی این بیماری شبیه ذات الریه است. مبتلایان به کووید 19 را در چهار دسته می توان تقسیم بندی کرد:

  1. دسته اول خفیف ترین دسته است. در این حالت شخص مبتلا هیچ گونه علائمی از بیماری از خود نشان نمیدهد ولی ویروس در بدن شخص حضور دارد و می تواند از طریق این شخص به دیگران انتقال پیدا کند.
  2. دسته بعدی کسانی هستند که قسمت های بالاتر سیستم تنفسی شان درگیر می شود. حدود نیمی از بیماران کرونا علائمی همچون تب و سرفه را نشان می دهند.
  3. دسته سوم کسانی هستند که علائم آنها به قدری شدید است که بایستی به بیمارستان ها مراجعه کنند. این افراد علائمی نظیر آنفلوانزا دارند.
  4. گروه چهارم گروه نهایی که بیماری به شکل ذات الریه بروز کرده است.

از نظر سازمان بهداشت جهانی افراد مسن تر باناراحتی های قلبی ریوی فشار خون بالا و دیابت رنج می برند؛ بیشتر در معرض قرارکیری در گروه چهارم هستند.

شستن دست هنوز برای کرونا موثر است

ذات الریه چگونه درمان می شود؟

دکتر جنکینز از موسسین بنیاد ریه در استرالیا گفت: “متاسفانه هنوز راهی برای درمان و کنترل ذات الریه ناشی از کووید 19 بدست نیامده است”.

مردم و پزشکان مختلف از داروهای مختلف معروف و غیر معروف زیادی برای درمان این بیماری استفاده کی کنند و پزشکان امید وارند بتوانند با ترتیب و ترکیب داروهای مختلف دارویی برای کنترل و درمان کووید 19 پیدا کنند.

در حال حاضر هیچ درمانی برای کنترل این بیماری وجود ندارد و درمان های موجود که مورد استفاده قرار میگیرند، درمانهای کمکی بوده و درمان قطعی این بیماری نیستند. این درمان ها از حالت های پیشرفته این بیماری بکار می آیند و به صورت تخلیه ریه ها و اکسیژن رسانی به بدن کمک می کنند. با این وجود توصیه میشود که هم چنان مردم شستن و ضدعفونی کردن دستان خود را جدی بگیرند.

آیا ذات الریه ناشی از کووید 19 متفاوت است؟

دانشمندان می گویند ذات الریه ناشی از کووید 19 با اکثر ذات الریه های رایج در بین افراد متفاوت است. اکثر این ذات الریه ها ناشی از باکتری هستند که می توان آنها را با استفاده از آنتی بیوتیک های موجود در بازار دارو درمان کرد. کووید 19 برخلاف بسیاری از بیماری های تنفسی مقطعی نبوده و به کل ریه سرایت می کند. زمانی که که ریه ها تحت تاثیر کووید 19 قرار میگیرند اولین پاسخ بدن و سیستم ایمنی  شناسایی و از بین بردن عوامل بیماریزا و کنترل بازتولید آنهاست. این پاسخ اولیه از طرف بدن و سیستم ایمنی افراد در افراد با سن بالا و کسانی که بیماریهای مزمن دارند ضعیف تر است و این افراد در معرض خطر بیشتری هستند.

ریسک ابتلا به ذات الریه در افراد ذیل بیشتر است:

افراد بالای 65 سال، افرادی که دچار بیماری های مزمن هستند، فشار خون بالا، دیابت، افرادی که سرطان دارند، افرادی با بیماری های قلبی عروقی و بیماریهای مزمن تنفسی، افراد دچار بیماریهای کبد و کلیه، افرادی که سیگار مصرف می کنند و نوزادان زیر 12 ماه.

مهم ترین عامل میان عوامل ذکر شده سن و سال افراد است. ذات الریه همواره برای افراد با سن بالا خطرناک است. و یکی از علل مهم مرگ در این سنین است. و دلیل آن هم اینست که با افزایش سن سیستم ایمنی بدن ضعیف می شود و بد نیز در مقابل بیماریها آسیب پذیرتر.

منبع: مجله گاردین

1 نظر

نظر خود را به اشتراک بگزارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.