نیویورک تایمز: چرا از بین بردن ویروس کرونا اینقدر دشوار است؟

در مقاله ذیل به بررسی علل اصلی اینکه “چرا کرونا ویروس جدید براحتی قابل از بین بردن نیست میپردازیم”

ویروس ها میلیارد سال است که در کره زمین وجود دارند. علت مقاومت بالای ویروس ها این است که بدون اینکه در واقع زنده باشند در محیط باقی بمانند. این توانایی ویروس ها پتانسیل بالایی را برای ایجاد همه گیری در میان انسانها بوجود می آورد. کرونا ویروس از یک ماده ژنی که در یک غلاف پروتئینی پوشیده شده است تشکیل شده است. اندازه این ویروس یک هزارم قطر یک تار مو است. وجود این ویروس خارج از بدن میزبان مانند یک موجود غیر زنده است. این ویروس می تواند از راه دستگاههای تنفسی مانند بینی و دهان وارد بدن فرد شود. این ویروس پس از ورود به سلولهای بدن فعال شده و به سرعت میلیون ها ویروس از نوع خود را تولید می کند. به همین دلیل است که استفاده از ماسک خانگی یا نوع آماده آن به شدت توصیه میشود.

این ویروس از ترفند های خاصی برای ایجاد بیماری و سرایت استفاده می کند. بدون اینکه شخص متوجه شود وارد بدن شده  و اقدام به تکثیر خود می کند. پس از ورود ویروس به بدن میزبان تا مدتی از هیچ عائم بیماری خبری نیست. اما فرد در این هنگام به صورت یک ناقل باعث سرایت این بیماری می شود. به جز از طریق انسان، این ویروس قابلیت انتقال از طریق اشیا و مواد غذایی راهم دارد؛ به همین دلیل لازم است که با نحوه ضدعفونی کردن همه چیز در خانه از جمله گوشت، مرغ، میوه و.. آشنا باشید.

این ویروس برای برخی افراد کشنده است و برای برخی دیگر حالت های خفیف تری دارد. در حال حاضر هیچ راهی برای جلوگیری از گسترش این بیماری وجود ندارد. محققان با تمرکز و سرعت بالایی در حال بررسی راه های کنترل و دارو ها و واکسن های مختلف برای کنترل و درمان این بیماری هستند.

ساختار ویروس کرونا

کرونا ویروس: شیمی یا زیست شناسی؟

ویروس هایی که دستگاه تنفسی را درگیر می کنند از دو محل وارد بدن میزبان شده و ایجاد بیماری می کنند. بینی و دهان که از همین دو موضع ویروس به دیگران سرایت می کند. این ویروس ها با احتمال کمتری ریه را درگیر می کنند. اما درصورت ایجاد این بیماری در ریه ها احتمال کشندگی آن بالاتر است.

  • کرونا ویروس جدید نیز مانند سارس در دهان و بینی گسترش می یابد  براحتی از طریق عطسه و سرفه منتقل می شود. باید توجه داشت این ویروس با احتمال کمتری وارد ریه ها می شود اما در صورت بروز این اتفاق کشندگی بالاتری خواهد داشت.
  • قدرت سرایت این ویروس بالاس و مانند انواع دیگر سرماخوردگی است. کشندگی این ویروس از ویروس سارس کمتر است.
  • ویروس سارس در سالهای 2002 و 2003 در اسیا به صورت همه گیر گسترش یافت.
  • یکی از ویژگی های کووید 19 این است که مانند سارس علائم بیماری سریعا بروز نمی یابند و فردی که دچار این ویروس شود بدون اینکه علائمی داشته باشد و از این مسئله آگاه باشد یک ناقل ویروس است. از طریق همین ویژگی این ویروس کل دنیا را درنوردیده است.
  • ویروس هایی از این دست در صد سال اخیر همه گیری های وسیع و مرگباری را ایجاد کرده اند. آنفلوانزا در سالهای 1918، 1957 و 1968 و اپیددمی های سارس و مرس و ابولا از جمله اپیدیمی های ناشی از کرونا ویروس بوده اند.
  • بمانند کووید 19 این بیماریها همگی از حیوانات به انسانها سرایت پیدا کرده اند.

نکته جالب در مورد این ویروس ها این است که خارج از بدن انسان هیچ گونه علائم حیاتی مانند: حرکت، متابولیسم(سوخت و ساز) و تکثیر و تولید مثل را از خود نشان نمی دهند و آنها را نمیتوان موجود زنده نامید. به این صورت این ویروس ها می توانند مدت زمان نسبتا طولانی ای در محیط به صورت غیرفعال باقی بمانند. مطالعات خیر نشان می دهند که ماندگاری کرونا ویروس جدید از سارس بسیار بیشتر است. کووید 19 روی سطح کارهای بانگی و شناسایی و کارت سوخت تا 24 ساعت و روی سطوح استیل و پلاستیکی تا مدت 3 روز باقی می مانند. این زمان در مورد ویروس سارس حدود چند ساعت بوده است. در سال 2014 دانشمندان نوعی ویروس را که از حدود 30.000 سال پیش ب صورت منجمد در محیط باقی مانده بود، کشف کردند. این ویروس قادر است پس از خروج از حالت انجماد دوباره ایجاد بیماریزایی کند. وقتی این ویروس وارد بدن میزبان می شود، از طریق غلاف پروتئینی خود به سلولهای بدن فرد حمله می کند. سپس کنترل ملکولی سلول را بدست گرفته و به بازتولید خود توسط منایع سلول می پردازد.

برای مقابله با استرس کرونا چه کنیم؟ 7 تکنیک روانشناسی توسط دکتر نسرین جهانمرد

کرونا ویروس ها ویژگی ای دارند که در طی فرایند سرایت و حمله به سلولها نوع پروتئین خود را بهبود ببخشند. این قابلیت به ویروس توان مطابقت با شرایط را میدهد و ماندگاری آن را طولانی تر می کند. البته نگران حیوانات خانگی نباشید! با مطالعه نقش حیوانات خانگی در انتشار کرونا متوجه خواهید شد که انتقال این ویروس فقط در اثر تماس انسان ها خطرناک خواهد بود.

سختی درمان کرونا برای پزشکان

جستجو برای روش های کنترل و درمان کرونا ویروس جدید

یک ویروس کرونا که وارد یک سلول می شود می تواند به تنهاییی در عرض چند ساعت چندین هزار ویروس از نوع خودش را تولید کند. این تعداد در کل بدن در طی چند روز به حدی خواهد رسید که در چند قطره از خون بیمار می توان چند صد میلیون از این ویروس را مشاهده کرد.

  • حمله ویروس ها به بدن مقاومت بدن و فعال شدن سیستم ایمنی بدن را به همراه خواهد داشت. مواد شیمیایی مدافع بدن در خون ترشح شده و دمای بدن افزایش می یابد که در این هنگام اصطلاحا بدن تب می کند. گلبولهای سفید در مناطقی که مورد حمله ویروس ها قرار گرفته است این ویروس ها را از بین می برند. معمولا با این فعل و انفعالات در بدن شخص احساس می کند بیمار است.
  • تفاوت باکتری ها و ویروس ها در این است که باکتری ها ساختار پروتئینی مخصوص خود را دارند و انتی بیوتیک هایی مانند پنی سیلین می توانند ساختار پروتئینی این باکتری ها را از بین ببرند. ولی به سلولای بدن اسیبی وارد نمی کنند. اما در رابطه با ویروس ها این چنین نیست و پروتئین ویروس در واقع پروتئین خود بدن انسان است. لذا اکثر داروهایی که می توانند این ویروس ها را از بین ببرند برای بدن مضر و آسیب رسان هستند.
  • به همین دلایل داروهای ضد ویروس بایستی بسیار هدفمند و دقیق ساخته شوند. این داروها بایستی دقیقا فقط پروتئین های تولید شده توسط ویروس را شناسایی و از بین ببرند. این پروتئین ها خاص هر ویروسی هستند و این بدین معنی است که یک داروی ضدویروسی برای ویروس دیگر نمی تواند بکار گرفته شود.
  • از آنجاییکه ویروس ها بسیار سریع تکامل پیدا می کنند دارو های ضد ویروسی برای مدت طولانی قابل استفاده نیستند.

کرونا ویروس جدید در ابتدای حیات خویش است لذا با گذشت زمانی نه تنها طولانی بارها نوع خود را عوض می کند و احتمالا تا چندی دیگر به صورت یک سرما خوردگی بسیار ساده دیده خوهد شد. در طول این مدت لازم است تا توصیه های سازمان بهداشت جهانی برای مقابله و پیشگیری از کرونا را جدی بگیرید.

منبع: نیویورک تایمز

1 نظر

نظر خود را به اشتراک بگزارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.