از تاریخچه برنج کاری و کشت برنج در ایران چه می دانید؟!

تاریخچه برنجکاری در ایران

امروزه برنج تبدیل به یکی از بیشترین غذاهایی که مردم در روز از آن استفاده می کنند. گفته می شود بیش از نیمی از جمعیت کره زمین در روز حداقل یک وعده از برنج استفاده می کنند. به همین دلیل به طور روز افزونی کشت برنج در دنیا زیادتر شده است، تا نیاز های مردم را رفع کنند. گفته می‌شود در دنیا گونه‌های برنج زیادی وجود دارد و طبق تخمینی که زده شده است بالغ بر 120 هزار نوع گونه برنج در جهان وجود دارد.

خاستگاه برنج :

بر اساس گفته مورخان موطن اصلی و خاستگاه برنج از کشورهای آسیای شرقی و کشورهای چین و اندونزی  می باشد. کم کم کاشت برنج در سایر کشورها شروع شد. گفته می شود که تولید برنج در چین و هند سابقه ی هفت هزار ساله دارد. و کشورهایی که به دنبال آن ها به کشت برنج روی آوردند را می توان نام برد به عنوان مثال؛ تایلند، فیلیپین، ژاپن، ویتنام و سایر کشور های جنوب شرق آسیا می‌باشند. بنابراین برنج کاری در کشورهای شرق آسیایی بسیار مهم و جز لاینفک زندگی آن ها می باشد.

اما سفر برنج به سایر نقاط دنیا از هند و میانمار به دیگر نقاط دنیا آغاز شد. به این صورت در سایر نقاط دنیا اگر زمین و شرایط آب و هوایی مناسب برای رشد برنج فراهم باشد، مردم به کاشت آن روی آورده اند.

اما تاریخچه ورود برنج به ایران همراه با شک و شبه های زیادی می باشد. می توان گفت که برای تاریخچه ورود برنج به ایران چندین روایت وجود دارد.  در یک روایت که فیثاغورث آن را نقل کرده است، که در سفر به ایران از مصرف برنج یاد کرده است. که به گفته مورخان حداقل تاریخی که برای تولید و مصرف برنج در ایران در نظر می گیرند به حدود 2500 سال قبل باز می گردد. که به این ترتیب کشت برنج را به دوره هخامنشی مربوط می دانند و با توجه به اینکه در آن زمان هندوستان جز خاک ایران بوده است، کاشت برنج در مناطقی که هوای نسبتاً گرم و آب زیادی داشته است بسیار مرسوم بوده است.

در روایتی دیگر گفته می شود که کاشت برنج به دوره اشکانیان باز می گردد. که برنج کاری در مناطق شمالی امروز کشور مانند گیلان و مازندران کشت می‌شده است و همچنین آموزش کشت برنج به یونانیان توسط ایرانی ها آموزش داده شده است. و همچنین اروپایی ها روش کاشت برنج را از اعراب آموخته اند.

در روایت دیگر شروع کاشت برنج از هدیه داده شدن برنج توسط برزویه طبیب به دربار پادشاهی ایران در زمان انوشیروان می باشد که برنج‌ها را برای کاشت در گیلان و مازندران امروزی استفاده کرده اند.

برنج کاری، تاریخچه کشف برنج

و در نهایت در روایتی که در قرون اخیر تاریخ نویسان به آن رسیده اند که شروع کاشت برنج کاری در ایران در استان های خوزستان، گیلان، طبرستان و دیلمان آغاز شده است

امروزه در بیش از 114 کشور دنیا برنج کشت می شود که بیشترین درصد کشت برنج به کشور های آسیای شرقی تعلق دارد. در بین این 114 کشور 35 کشور آسیایی، 41 کشور آفریقایی، 28 کشور آمریکایی، 11 کشور اروپایی و 4 کشور در اقیانوسیه به کشت برنج مشغول می‌باشند. در کشور های جنوب شرق آسیا بیش از 90 درصد زمین های کشاورزی در آنجا زیر کشت و تولید برنج می‌باشند. امروزه چین با تولید بیش از 202 میلیون تن برنج در سال، بزرگترین تولید کننده برنج در جهان می‌باشد. در جدول زیر 10 تولید کننده برتر برنج در دنیا را خواهید شناخت. واحد تولید برنج بر اساس میلیون تن در سال است.

۱۵ دانستنی خوراکی که شما نمی‌دانید!
چین ۲۰۲
هند ۱۵۵
اندونزی ۶۵
بنگلادش ۵۰
ویتنام ۴۲
تایلند ۳۴
میانمار ۳۲
فیلیپین ۱۶
برزیل ۱۳
کامبوج ۸

اما بیشترین تولید کننده برنج در ایران استان مازندران می باشد و رتبه های بعدی به ترتیب؛ گیلان، گلستان، فارس، خوزستان و دشت مغان می‌باشند.

شرایط کشت برنج

اگر بخواهیم به طور کلی شرایط کشت برنج را بگویم باید گفت برنج در عرض جغرافیایی 53 درجه شمالی تا 35 درجه جنوبی و همچنین تا ارتفاع 2600 متری از سطح دریا و در خاک های شور، قلیا و پیت و با گستره دمایی متفاوت و میزان آبیاری متفاوت رشد خواهد کرد. اما در ادامه با جزئیات بیشتر به شرایط تولید برنج خواهیم پرداخت.

* زمین

برنج در زمین های مختلف با خاک های مختلف در صورتی که نیاز آبی آن برطرف شود رشد خواهید کرد. گفته می شود بهترین نوع زمین برای کاشت برنج زمینی است که خاک آن رسی به همراه مواد آلی زیاد در زمین می باشد. الیته به این نکته دقت کنید که هرچه خاک زمین سبک تر باشد میزان آب مصرفی برای رشد و تولید برنج کمتر است و برعکس هرچه خاک سنگین تر باشد، رشد برنج نیاز به آب بیشتری دارد. یکی از ویژگی های جالی برنج این می باشد که نسبت به شوری خاک مقاوم می باشد.

* آب

برنج نسبت به سایر غلاتی که کشت می شوند به آب بیشتری نیاز دارد. معمولا بیش از 80 درصد آب مورد نیاز برای کشت برنج به ویژه در کشورهایی که در استوا حضور دارند از آب باران تامین می شود و درصد باقی مانده نیز از آب چاه و آب رودخانه ها تامین می شود. و برای اینکه برنج بیشترین بازدهی و تولید را داشته باشد باید دمای آب بین 19 تا 28 درجه سانتیگراد باشد.

* دما

مناسب ترین دمایی که برای کاشت برنج در نظر گرفته شده است در بین 20 تا 37 درجه سانتیگراد است.

* رطوبت

بهترین میزان رطوبت برای رشد حداکثر برنج، به گفته کارشناسان بین 70 تا 80 درصد است. و اگر میزان رطوبت هوا به کمتر از 40 درصد برسد، یک عامل خطرناک و بازدارنده برای گلدهی گیاه برنج است.

میزان مصرف برنج در جهان و ایران

با اینکه برنج یکی از غلات خوشمزه و مقوی می باشد، اما مصرف بی رویه آن در وعده های غذایی متعدد موجب چاقی مفرط و بیماری های کبدی می شود. با اینکه چین بزرگترین تولید کننده برنج در دنیا می باشد اما بیشترین مصرف کننده برنج در دنیا کشور میانمار است. گفته می شود در حدود 226.8 کیلوگرم برنج در سال را هر میانماری مصرف می کند.

اما سرانه مصرف برنج در کل دنیا چیزی در حدود 57.2 کیلوگرم در سال است. و میزان مصرف برنج در اروپا 5.3 کیلوگرم می باشد.

مصرف برنج در ایران در حدود 42.3 کیلوگرم در سال است.

بدون نظر!

نظر خود را به اشتراک بگزارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.