چگونه رمز دوم یکبار مصرف (رمز پویا) را بگیریم؟!

رمز دوم یکبار مصرف- رمز پویا

با توجه به بیانیه‌ی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، از اول لغایت ۱۵ دی ماه ۱۳۹۸ اعلام شده است که همه افرادی که خریدهای خود را به صورت اینترنتی و از طریق رمز دوم انجام می‌دهند، باید اقدام به فعالسازی رمز دوم یکبار مصرف (رمز پویا) نمایند.

گفتنی است، رمز عبور یکبار مصرف یا (OTP (One Time Password روش محافظت از اطلاعات برای جلوگیری از سرقت رمز عبور است. مهم ترین مزیت استفاده از OTP  یا رمز یکبار مصرف این است، که سرقت اطلاعات با دانستن رمز عبور غیر ممکن می‌شود. این بدان معناست که اگر مجرم سایبری رمز عبور قبلی شما را داشته باشد با توجه به این که رمز باطل شده نمی‌تواند وارد سیستم شود و این امر، کاهش بسیار زیاد جرایم سایبری مالی به خصوص در بحث برداشت‌های غیر مجاز را به دنبال دارد.

افرادی هستند، که هیچ وقت پول نقدی در جیب خود ندارند و اغلب خریدها و تراکنش‌های بانکی خود را از طریق اپلیکیشن بانک مربوطه انجام می‌دهند.

از اول دی ماه کلیه تراکنش‌های بانکی اعم از کارت به کارت، خریدهای اینترنتی و شارژ از طریق رمز دوم یکبار مصرف امکان پذیر است. منظور از رمز دوم همان رمز پنج تا ۱۲ رقمی است، که توسط مشتری با استفاده از دستگاه‌های خودپرداز انتخاب شده و مورد استفاده قرار می‌گرفت.

رمز دوم یکبار مصرف پویا چیست؟

این رمز یک رمز چند رقمی است که از طریق اپلیکیشن‌های بانک مورد نظر به مدت ۶۰ ثانیه قابل استفاده است. اگر این رمز را در مدت ۶۰ ثانیه استفاده نکردید این رمز دیگر اعتبار ندارد و مجدداً رمز جدید را در مدت ۶۰ ثانیه باید دریافت کنید.

رمز دوم یکبار مصرف پویا را چگونه دریافت کنیم؟!

برای دریافت رمز دوم یک‌بارمصرف، ۳ روش کلی وجود دارد:

۱. دریافت رمز دوم یک‌بارمصرف با پیامک

۲. دریافت رمز دوم یک‌بارمصرف به وسیله کد USSD

۳. دریافت رمز دوم یک‌بارمصرف با اپلیکیشن موبایل بانک‌ها

هر بانک ممکن است از یک یا چند روش مختلف برای ارائه‌ی رمز دوم به مشتریان خود استفاده کند.

در راستای فعالسازی رمز دوم یکبار مصرف در صدد هستیم تا به شما طریقه‌ی فعالسازی آن در بانک‌های مختلف به صورت حضوری در شعبه و غیر حضوری از طریق عابر بانک (ATM) را آموزش دهیم.

برای رمز دوم یکبار مصرف هر بانکی نرم افزار و استراتژی مخصوص به خود را دارد. از نرم افزارهای بانکی می‌توان به رمزبان، ارس، رمزنما، ریما، رمزنت، رمزینه، راز و… اشاره کرد.

بانک ملی:

بانک ملی- رمز دوم یکبار مصرف

بانک ملی ایران اپلیکیشنی به نام ۶۰ یا رمزبان را برای دریافت رمز دوم یک‌بارمصرف عرضه کرده است. اپلیکیشن ۶۰ را از سایت بانک ملی دریافت و نصب کنید. برای فعال‌سازی نرم‌افزار ۶۰ باید با یکی از سه روش مراجعه به سامانه بام، مراجعه به دستگاه‌های کیوسک یا دستگاه‌های خودپرداز فعالسازی اولیه را انجام دهید و پس از آن رمز پویا برای شما در هر بار مراجعه به اپلیکیشن ۶۰، تولید خواهد شد.

بانک سپه:

بانک سپه- رمز دوم یکبار مصرف

برای دسترسی به رمز دوم یکبار مصرف بانک سپه از رمزساز سپه استفاده کنید. برای دسترسی به رمزهای پویا برای حساب‌های بانک سپه باید نرم‌افزار رمزساز سپه را از وبسایت این بانک دریافت کنید. برای فعالسازی اولیه حتما لازم است به یکی از شعب بانک سپه در سراسر کشور مراجعه کنید چون امکان فعالسازی از طریق دریافت کد برای اولین بار روی گوشی‌های هوشمند یا از طریق پیامک وجود ندارد.

بانک اقتصاد نوین:

بانک اقتصاد نوین- رمز دوم یکبار مصرف

در بانک اقتصاد نوین از نرم افزار ارس استفاده می‌شود. پس از دانلود نرم‌افزار ارس، برای فعالسازی رمز یک بار مصرف می‌توانید، با مراجعه حضوری به یکی از شعب بانک اقتصاد نوین، QR Code صادره از بانک را همراه با کدی که از طریق پیامک، برای شما پیامک شده را در ارس وارد کرده تا پس از چند مرحله ساده توانایی استفاده از رمز یک بار مصرف تولیدی نرم‌افزار را داشته باشید. اما اگر اینترنت بانک شما فعال باشد، به صورت غیر حضوری و از طریق وارد شدن به منوی کارت بخش فعالسازی رمز دوم یکبار مصرف کارت، رمز دوم یکبار مصرف خود را فعال کنید.

بانک انصار:

بانک انصار- رمز دوم یکبار مصرف

بانک انصار نیز همانند بانک اقتصاد نوین از نرم افزار ارس استفاده می‌کند. ابتدا نرم افزار ارس را دانلود و نصب کنید. برای فعالسازی به شعب بانک انصار مراجعه کنید و درخواست رسمی با پر کردن فرم‌ها بدهید. یک پیامک برای گوشی شما ارسال شده، با وارد کردن آن و اسکن کد QR رمز دوم یکبار مصرف فعال خواهد شد.

بانک دی:

بانک دی- رمز دوم یکبار مصرف

برای فعال‌سازی رمز دوم یکبار مصرف بانک دی هم از طریق مراجعه به شعبه و هم به صورت غیر حضوری از طریق اینترنت بانک می‌توانید اقدام کنید. نرم افزار ارس را نصب کنید. با حضور در شعب بانک دی بارکد QR را اسکن کنید و رمز پویا غعال خواهد شد.

یک راه دیگر این است که به سامانه اینترنت بانک دی مراجعه کرده و با فعالسازی بخش رمز دوم یکبار مصرف، می‌توان درخواست صدور QR Code داد. پس از صدور این بارکد دوبعدی، می‌توان آن را با نرم افزار ارس دانلود کرده و پیامک ارسالی از طرف بانک را نیز وارد کرد.

بانک سینا:

بانک سینا- رمز دوم یکبار مصرف

بانک سینا نیز از نرم افزار ارس برای تولید رمز دوم یک‌بار مصرف استفاده می‌کند. این نرم افزار را نصب کنید. برای فعالسازی باید به شعب بانک سینا مراجعه کنید. یک پیامک از طریق بانک برای شما ارسال شده و با وارد کردن آن و اسکن QR code رمز دوم یکبار مصرف فعال خواهد شد. نرم افزار ارس قابلیت انتخاب بانک مورد نظر و افزودن آن را دارد.

بانک حکمت ایرانیان:

بانک حکمت ایرانیان- رمز دوم یکبار مصرف

بانک حکمت ایرانیان نیز از نرم افزار ارس برای تولید رمز دوم یک‌بار مصرف استفاده می‌کند. این نرم افزار را نصب کنید. برای فعالسازی باید به شعب بانک حکمت ایرانیان مراجعه کنید. یک پیامک از طریق بانک برای شما ارسال شده و با وارد کردن آن و اسکن QR code رمز دوم یکبار مصرف فعال خواهد شد. نرم افزار ارس قابلیت انتخاب بانک مورد نظر و افزودن آن را دارد.

همچنین با مراجعه به اینترنت بانک و ورود به بخش کارت و فعال‌سازی رمز دوم، کارت‌هایی را که مایل هستید برای آنها رمز دوم یک‌بارمصرف تولید شود انتخاب کنید.

بانک قرض الحسنه مهر ایران:

بانک قرض الحسنه مهر ایران-رمز دوم یکبار مصرف

رمز دوم یکبار مصرف کارت‌های بانک قرض‌الحسنه مهر ایران از طریق نرم‌ افزار ارس دریافت می‌شود. برای فعال‌سازی رمز دوم پویا باید به یکی از شعب بانک مهر ایران مراجعه کرده و از شعبه کد QR حساب خود را دریافت کنید. با دریافت QR و وارد کردن کدی که از طریق بانک به شماره شما پیامک می‌شود، اپلیکیشن ارس را فعال کرده و از این پس رمز پویای خود را هر بار از طریق آن دریافت کنید.

بانک مسکن:

بانک مسکن- رمز دوم یکبار مصرف

در بانک مسکن، برای گرفتن رمز دوم یکبار مصرف از نرم افزار رمزنما استفاده کنید. برای دریافت این نرم افزار به خودپردازهای بانک مسکن مراجعه کنید. بعد از مراجعه به ATM به بخش خدمات رمز و سپس تخصیص رمز دوم پویا بروید. در این مرحله با وارد کردن شماره تلفن همراه خود، کد فعالسازی نرم‌افزار برای تلفن همراه شما ارسال می‌شود. بر روی لینک دانلود نرم افزار رمزنما کلیک کنید و بعد از وارد کردن کد فعالسازی، رمز دوم یکبار مصرف برای شما پیامک می‌شود. کافیست کد مربوطه را در رمزنما وارد کرده و از خدمات رمز پویا استفاده کنید.

بانک ایران زمین:

بانک ایران زمین- رمز دوم یکبار مصرف

برای بانک ایران زمین نرم افزار رمزساز ایران زمین وجود دارد. به این صورت که نرم افزار را نصب کرده و با مراجعه حضوری به شعب بانک ایران زمین، با دادن شماره تماس و دریافت کد فعالسازی، QR Code را اسکن کنید. رمز پویای شما از این طریق فعال خواهد شد. روش دیگر برای فعال‌سازی اپلیکیشن رمزساز، استفاده از اینترنت بانک است. با ورود به اینترنت‌بانک ایران‌زمین و مراجعه به صفحه اصلی حساب بانکی خود، گزینه فعال‌سازی رمز یکبار مصرف را انتخاب کنید. با این کار یک کد اختصاصی برای شما پیامک خواهد شد که با استفاده از آن می‌توانید اپلیکیشن رمزساز را فعال کنید.

بانک شهر:

بانک شهر- رمز دوم یکبار مصرف

 

بانک شهر برای فعالسازی رمز پویا نرم‌افزار رمزنت را ارائه داده است. به همین منظور باید این نرم افزار را با مراجعه به سایت بانک شهر دانلود کرده و نصب کنید. سپس به بانک شهر رفته و با اسکن کد QR رمز پویای شما فعال خواهد شد. برای دفعات بعد و حین خرید تنها کافیست با احراز هویت، وارد رمزنت شوید تا رمز پویا( رمز دوم یکبار مصرف) به شما نمایش داده شود.

بانک سرمایه:

بانک سرمایه- رمز دوم یکبار مصرف

این بانک رمزساز سرمایه را برای مشتریان خود عرضه داده است. برای دریافت رمز دوم یکبار مصرف، وارد حساب اینترنت بانک خود شوید. در بخش تنظیمات، کزینه‌ای به نام فعال‌سازی برنامه رمزساز را انتخاب کنید. پیامکی بر روی گوشی شما خواهد آمد و هم زمان کد QR در صفحه سایت نمایان خواهد شد. در ابتدای فرآیند فعال‌سازی اپلیکیشن این کد باید باید اسکن شود. با طی کردن این مراحل، رمز دوم یکبار مصرف شما فعال خواهد شد.

بانک ملت:

بانک ملت- رمز دوم یکبار مصرف

برای بانک ملت از رمزنگار ملت استفاده کنید. بدین منظور، از وب سایت این نرم افزار را دانلود کرده و نصب کنید. سپس به یکی از خودپردازهای بانک ملت مراجعه کنید و از روی منو، خدمات رمز پویا، فعال‌سازی رمزنگار ملت را انتخاب کنید. سپس یک کد فعال‌سازی برای شما ارسال می‌شود که با آن می‌توانید اپلیکیشن را فعال کنید. در روشی دیگر به پای دستگاه ATM بروید و با رفتن به گزینه‌ی منوی خدمات رمز پویا، گزینه فعال سازی رمز دوم پویا (پیامک) را انتخاب کنید. پس از این هر بار که نیاز به رمز دوم داشتید می‌توانید چهار رقم آخر کارت خود را به شماره 30003303 ارسال کنید تا رمز دوم پویا برای شما از طریق پیامک ارسال شود.

بانک تجارت:

بانک تجارت- رمز دوم یکبار مصرف

اپلیکیشن همراز، برای بانک تجارت تعبیه شده است. برای فعال سازی این اپلیکیشن باید به یکی از خودپردازهای بانک تجارت مراجعه کنید و سپس از بخش خدمات رمز، گزینه فعال سازی رمز پویا را انتخاب کنید تا کد فعال سازی از طریق پیامک برای شما ارسال شود. با استفاده از این کد اپلیکیشن را فعال کنید و من بعد برای دریافت رمز دوم پویا بانک تجارت می‌توانید از همراز استفاده کنید.

بانک صادرات:

بانک صادرات- رمز دوم یکبار مصرف

بانک صادرات اپلیکیشن ریما را به مشتریان خود ارائه داده است. به منظور فعال سازی این اپلیکیشن پس از دریافت و نصب آن باید به یکی از دستگاه‌های خودپرداز بانک صادرات مراجعه کرده و عملیات فعال‌سازی رمز دوم پویا را انجام دهید. پس از این یک کد از طریق دستگاه برای شما چاپ می‌شود و یک کد هم از طریق پیامک ارسال می‌شود که با استفاده از آن می‌توانید عملیات فعال‌سازی اپلیکیشن را انجام دهید.

روش دیگر فعال‌سازی رمز یک بار مصرف از طریق کد USSD است. کافیست کد دستوری *۷۱۹# را در گوشی خود با خطی که به شماره حساب بانکی شما متصل است، شماره‌گیری کنید. بعد از شماره‌گیری این کد و انتخاب گزینه ۵، شماره کارت بانکی‌ شما را درخواست می‌کند که بعد از وارد کردن آن باید یک نام چهار کاراکتری برای کارتی که شماره‌ آن را وارد کرده‌اید، انتخاب نمایید. بعد از وارد کردن نام کارت نوبت به تعیین رمز ورود جهت استفاده از رمز پویا می‌رسد. با انجام موفقیت‌آمیز مراحل بالا، برای دفعات بعد تنها کافیست کد *۷۱۹# را وارد کرده و بعد گزینه ۵ را بزنید و یا برای سرعت بیشتر *۷۱۹*۵# را شماره‌گیری کرده و با واردکردن رمز اولیه خود، رمز پویا یا همان رمز دوم یکبار مصرف را مشاهده کنید.

بانک آینده:

بانک آینده- رمز دوم یکبار مصرف

بانک آینده هم از نرم افزار ریما استفاده می‌کند. این برنامه را دانلود و نصب کنید. با وارد کردن شماره تلفن، کد فعالسازی برای شما ارسال خواهد شد تا در اپلیکیشن وارد کنید. با مراجعه به خودپردازهای بانک آینده، کد امنیتی ۱۲۰ کاراکتری را به همراه کد ۸ رقمی در ریما وارد کرده و به این صورت رمز پویا فعال خواهد شد.

بانک کشاورزی:

بانک کشاورزی- رمز دوم یکبار مصرف

ابتدا اپلیکیشن ریما را از وب سایت بانک کشاورزی دریافت و نصب کنید. سپس به دستگاه‌های خودپرداز مراجعه کنید و کد فعالسازی را دریافت کنید. این رمز را در اپلیکیشن ریما فعال‌سازی کنید. پس از این با هر بار باز کردن اپلیکیشن، رمز دوم پویا جدیدی را دریافت خواهید کرد.

بانک سامان:

بانک سامان- رمز دوم یکبار مصرف

اپلیکیشن معرفی شده از طرف بانک سامان برای دریافت رمز دوم یکبار مصرف رمزینه است. به صورت حضوری به شعبه مراجعه کنید و درخواست رمز دوم یکبار مصرف بدهید. شعبه یک بارکد دوبعدی به این افراد داده و یک کد فعال‌سازی نیز از طریق پیامک برای مشتری ارسال می‌شود. با اسکن بارکد و وارد کردن رمز در اپلیکیشن «رمزینه»، فعالسازی انجام می‌شود. از طریق نت بانک سامان و غیر حضوری نیز به بخش مدیریت کارت و فعال‌سازی رمز دوم یکبار مصرف بروید و ان را فعال کنید. رمز ۶ رقمی را وارد نرم افزار رمزینه کنید و از آن استفاده نمایید.

بدون نظر!

نظر خود را به اشتراک بگزارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code