ساخت “ژل ضدعفونی کننده” در خانه به ۲ روش (همراه با عکس و ویدئو)

ساخت ژل ضدعفونی کننده خانگی

این روزها اهمیت و ضرورت استفاده از ژل‌های ضدعفونی کننده و ماسک (  آموزش ساخت ماسک ) جهت جلوگیری از بیماری ویروس کرونا بر هیچکس پوشیده نیست و همچنین تاکید سازمان بهداشت جهانی و توصیه پزشکان بر استفاده از این اقلام بازدارنده بیماری کرونا، سبب شده اهمیت این موضوع دو چندان شود. اما در مواقع ضروری که به داروخانه جهت تهیه ماسک و ژل ضدعفونی کننده دسترسی نداریم چگونه از خود و سایر افراد در برابر این بیماری محافظت کنیم؟ ما راه حل را به شما می‌گوییم و با چند ترفند ساده می‌توانید به آسانی ماسک و ژل ضدعفونی کننده با رایحه و بدون رایحه را در منزل خود درست کنید، پس با ما همراه باشید.

 

 ساخت ژل ضدعفونی کننده بدون رایحه:

اکثر مواد لازم جهت ساخت این ژل ضدعفونی کننده در منزل هر یک از ما وجود دارد؛ پس برای ساخت آن نیاز به صرف وقت و هزینه زیادی نیست. اگر هم بخشی از این اقلام در منزل ما وجود نداشته باشد می‌توان به سادگی از طریق داروخانه‌ها و سوپر مارکت‌ها آن را فراهم کرد. اقلام لازم جهت ساخت ژل ضدعفونی کننده بدون رایحه به شرح زیر می‌باشد:

1) الکل:

الکل مورد استفاده باید حداقل 61 درصد باشد که بنا به گفته پزشکان بهتر است از الکل 91 درصد استفاده شود. به هر میزان که درصد الکل بالاتر باشد، به همان مقدار هم قدرت از بین بردن میکروب‌ها و ویروس‌ها بیشتر می‌باشد.

2) ژل آلوئه‌ ورا:

ژل‌های آلوئه ‌ورا همانند الکل که توضیح داده شد، درصد خلوص دارند که به معنی میزان خالص بودن ژل بوده و هر چقدر این درصد بالاتر باشد از مواد افزودنی کمتری در آن استفاده شده است.

مواد اولیه ژل ضدعفونی خانگی

3) لوازم‌ مورد نیاز:

لوازم‌های مورد نیاز جهت ساخت ژل ضدعفونی کننده به سادگی در هر خانه‌ای پیدا می‌شود اما این اقلام چیست؟ ساده‌تر از آنچه که فکرشو کنید! ظرف، قاشق، قیف، بطری خالی صابون مایع و یا بطری خالی ضدعفونی کننده لوازم‌های مورد نیاز جهت ساخت ژل ضدعفونی کننده می‌باشد. اگر این نوع بطری‌هایی که ذکر شد را در دسترس ندارید، می‌توان از سایر بطری‌های درب‌دار استفاده کرد.

4) مخلوط کردن:

نحوه مخلوط کردن الکل و ژل آلوئه ‌ورا به این صورت است که 3/2 فنجان الکل و 3/1 فنجان ژل آلوئه ‌ورا را به داخل ظرف ریخته و سپس با قاشق تا زمانی که این دو ماده با هم کاملا ترکیب شوند عمل هم‌زدن را ادامه می‌دهیم. اگر هم‌زدن به صورت دستی برایتان سخت است می‌توانید از همزن‌ برقی نیز استفاده کنید.

مخلوط کردن الکل و ژل آلوئه ورا

5) انتقال به داخل بطری:

پس از آنکه الکل و ژل آلو‌ئه ‌ورا کاملا با هم ترکیب شد، حال وقت آن رسیده که به داخل بطری درب‌دار انتقال دهیم. برای انتقال مواد مخلوط شده می‌توان از قیف استفاده کرد و به سادگی آن را به داخل بطری هدایت کرد. پس از اینکه مواد مخلوط شده به داخل بطری ریخته شد می‌توان از ژل ضدعفونی کننده خانگی آماده شده استفاده کنیم. بله، به همین سادگی و بدون دغدغه!

ریختن ژل در ظرف

رعایت نکات نگه‌داری و استفاده از ژل ضدعفونی کننده خانگی:

 • عدم قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید برای افزایش زمان ماندگاری
 • قابلیت نگه‌داری ژل ضدعفونی کننده خانگی بیش از شش ماه
 • ریختن در بطری‌های کوچک جهت حمل ساده و آسانبیشتر بخوانید: علائم کمبود ویتامین D در بدن را بشناسید

طرز صحیح استفاده از ژل‌های ضدعفونی کننده دست:

پس از آنکه نحوه ساخت ژل ضدعفونی کننده توضیح داده شد، حال باید بدانیم که چطور از این ژل‌ها استفاده شود تا به مراتب اثر بخشی بالایی داشته و موثر واقع شود. پیش از استفاده دستان خود را با آب و صابون شسته و از وجود هیچ نوع آلودگی بر روی دستان خود اطمینان حاصل کنید. از طریق بطری‌ درب‌داری که از قبل ژل ضدعفونی کننده را در آن ریخته‌ایم، کف دستان خود را به این ژل آغشته کرده و مشابه شستن دستان با آب و صابون، این ژل را به کل فضای دست منتقل می‌کنیم. توجه به این نکته لازم و ضروری است که این فرآیند یعنی مالش دستان خود با ژل ضدعفونی کننده باید بازه زمانی حداقل 20 الی 30 ثانیه‌ای داشته باشد. مراقب باشید که آغشته کردن پشت دستان، زیر ناخن‌ها، بین انگشتان و مچ دست به ژل ضدعفونی کننده را فراموش نکنید. پس از آغشته کردن دستان خود با ژل اجازه دهید که کاملا به پوست دست نفوذ کند و همین‌طور دستان خود را پس از استفاده ژل ضدعفونی کننده با آب و صابون نشویید.

ساخت ژل ضدعفونی کننده با اسانس و روغن‌های گیاهی:

1) اضافه کردن روغن گیاهی به ژل ضدعفونی کننده:

همان‌طور که می‌دانیم استفاده از روغن‌های گیاهی در فرهنگ ما ایرانیان سابقه هزاران ساله دارد. این روغن‌ها علاوه بر خواص درمانی می‌توانند در ژل‌های ضدعفونی کننده خانگی نیز مورد استفاده قرارگیرند. روغن‌های گیاهی نه تنها می‌توانند رایحه دلپذیری را در زمان استفاده برای ما خلق کنند بلکه بر سلامت جسمی و روحی نیز بسیار موثر می‌باشند.

ژل ضدعفونی کننده با روغن گیاهی

2) استفاده از رو‌غن گیاهی برای رایحه درمانی (آروماتراپی):

به کارگیری از روغن‌های گیاهی در تهیه ژل‌های ضد عفونی کننده علاوه بر رایحه خوش و دلپذیر، قدرت میکروب‌زدایی فوق‌العاده‌ای به این ژل‌ها می‌بخشد. در بین تنوع بسیار بالای روغن‌های گیاهی چندین نوع روغن خاص وجود دارد که قدرت میکروب‌زدایی بالاتری نسبت به سایر روغن‌ها دارند که از جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • روغن دارچین:
سیگاری‌ها زودتر کرونا میگیرند! (مجله Forbes در این باره چه میگوید؟)

این روغن علاوه بر خاصیت میکروب‌زدایی، رایحه خاص و منحصر به ‌فردی دارد و همچنین می‌تواند باعث کاهش خواب آلودگی و افزایش تمرکز شود.

 • روغن اسطوخودوس:

روغن اسطوخودوس علاوه بر خاصیت ضدعفونی کنندگی می‌تواند احساس آرامش را به فرد منتقل کند.

 • روغن رزماری:

این روغن علاوه بر رایحه خوش و خاصیت ضدعفونی می‌تواند بر تقویت حافظه و هوشیاری انسان نقش بسزایی داشته باشد.

 • روغن لیمو:

این روغن سبب افزایش انرژی و کاهش افسردگی می‌شود که در کنار خاصیت ضدعفونی کنندگی از رایحه و بوی دلپذیری برخوردار است.

 • روغن نعنا:

بوی این روغن بسیار دلپذیر است که در کنار این ویژگی‌، خاصیت ضدعفونی کنندگی فوق العاده‌ای دارد و همچنین می‌تواند به آرامش اعصاب کمک ویژه‌ای کند.

روغن های گیاهی برای ژل ضدعفونی کننده

3) استفاده از روغن‌های گیاهی برای اهداف دارویی:

روغن‌های گیاهی به طور کلی مواد طبیعی نهفته در خود دارند که استفاده و حتی استنشاق آن‌ها می‌تواند بر سلامت هر عضو بدن موثر بوده و یا به عبارتی دوای هر دردی باشد. چندین روغن اصلی و اساسی وجود دارد که خاصیت‌ ضد باکتری، ضد قارچی و ضد ویروسی دارند و به دلیل قدرت بسیار بالا در میکروب‌زدایی می‌توانند در ساخت ژل ضدعفونی کننده خانگی، کمک شایانی کرده و کارایی این ژل‌ها را افزایش دهند. نام هر یک از این روغن‌ها به شرح زیر می‌باشد:

 • روغن دارچین:

این روغن علاوه بر مواردی که در بالا ذکر شد خاصیت ضدعفونی کننده بالایی دارد و عطر و رایحه آن می‌تواند موجب کاهش سردرد شود.

 • روغن اسطوخودوس:

کاهش درد ناشی از میگرن و سردرد، تسکین سوزش‌های جزئی پوست، تنها بخشی از خواص این روغن می‌باشد.

 • روغن درخت چای:

این روغن خاصیت بسیار بالای ضدعفونی کنندگی و ضد باکتری دارد که در نوع خود رقیب ندارد.

 • روغن اکالیپتوس:

تسکین درد عضلات و خاصیت ضد باکتری این روغن موجب شده در کنار ویژگی میکروب زدایی قوی بتواند طرفداران پروپاقرصی داشته باشد. با استنشاق روغن اکالیپتوس می‌توان به سادگی سیسنوس‌ها را پاک کرده و در نهایت سیستم ایمنی بدن را تقویت کرد.

4) در استفاده از روغن های گیاهی مراقب باشیم!

تا به اینجا درباره خواص انواع روغن‌های مناسب جهت میکروب زدایی برای ساخت ژل‌های ضدعفونی کننده جهت مبارزه و مقابله با ویروس کرونا ذکر شد اما باید به این نکته توجه کرد که این روغن‌ها در صورت استفاده نادرست می‌توانند علاوه بر مفید نبودن، ضرر و در برخی موارد عوارض جانبی و در نهایت خسارت‌های جبران ناپذیری را به همراه داشته باشند.

مراقب روغ های گیاهی خاص باشیم

 • خانم‌های باردار و افرادی که دارای نقص ایمنی بدن هستند بدون مشورت با پزشک هرگز نباید از این روغن‌های گیاهی استفاده کنند.
 • اگر تا به حال از این روغن‌ها استفاده نکرده‌اید ابتدا قبل اضافه کردن آن‌ها به ژل ضدعفونی کننده، بر روی پوست خود به صورت موضعی تست کنید.
 • هرگز این روغن‌ها را به صورت مستقیم به روی پوست خود نریزید زیرا ممکن است سبب تحریک پوست شود.

5) اضافه کردن روغن به ژل ضدعفونی کننده:

پس از توضیحاتی که درباره انواع روغن‌ و اسانس‌های گیاهی و همچنین موارد منع مصرف داده شد حال وقت آن رسیده که نحوه اضافه کردن این روغن‌ها را به ژل‌های ضدعفونی کننده بیان کنیم.

روغن در ژل ضدعفونی کننده

مشابه حالت ساخت ژل ضدعفونی کننده ساده و بدون اسانس، میزان 3/2 فنجان الکل و 3/1 فنجان ژل آلوئه ‌ورا را در ظرف با یکدیگر مخلوط می‌کنیم. اسانس و روغن مورد نظر را پس از عمل مخلوط کردن می‌توان اضافه کرد اما باید توجه شود که اسانس بیش از 10 قطره نشود و در آخر می‌توان با استفاده از قاشق، اسانس را با ژل ضدعفونی کننده مخلوط و استفاده کرد.

آیا دستمال مرطوب میتواند جایگزین ژل ضدعفونی کننده شود؟

در حالی که همه افراد به دنبال خرید یا درست کردن انواع محلول های ضدعفونی کننده هستند، برخی دستمال های مرطوب را جایگزین این مواد کرده اند! این اقدام بسیار نادرست است و نه تنها کمکی به پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا نمی‌کند، بلکه باعث پراکندگی هرچه بیشتر ویروس‌ها و میکروب‌ها میشود! از آنجا که کاربرد اصلی این گونه دستمال ها، پاک کردن دست ها و سایر سطوح در صورت کثیف شدن و دسترسی نداشتن به آب است، لازم است فقط برای این منظور مورد استفاده قرار بگیرد. در واقعا دستمال های مرطوب میتوانند جایگرین آب شوند و ژل های ضدعفونی کننده جایگزین آب و صابون میشوند.

آخرین وضعیت ژل ضدعفونی کننده در داروخانه ها:

اظهارات زیر به گفته نایب رئیس انجمن داروسازان ایران، علی فاطمی میباشد:

” ژل‌های ضدعفونی کننده دست، به صورت گسترده در داروخانه های تهران و اصفهان توزیع شده اند؛ این توزیع گسترده به دنبال افزایش ظرفیت تولید خطوط تولید این ژل ها در هفته اخیر بوده است. در تلاش هستیم تا به کمک تولید کنندگانف عرضه این محصولات را بیش از پیش کنیم تا بتواند پاسخگوی نیاز همه افراد باشد. تا کنون به هر داروخانه در شهر اصفهان 30 عدد ژل ضدعفونی کننده تعلق گرفته است که با احتساب تعداد داروخانه های این شهر، حدود 18000 ژل برای استفاده مردمی توزیع شده است. بدیهی است که با توجه به تقاضای بالای مردمی، این مقدار نمیتواند پاسخ گو باشد و در این راستا دانشکده های داروسازی و پزشکی دانشگاه شهید بهشتی، علوم پزشکی تهران، اهواز و اصفهان نیز اعلام آمادگی برای کمک کرده اند و از آنها سپاس گذاریم.”

منبع: .wikihow

بدون نظر!

نظر خود را به اشتراک بگزارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.