روش‌های از بین بردن لکه زنگ‌‌زدگی

از بین بردن لکه زنگ‌زدگی

لکه‌های زنگ‌زدگی نسبت به سایر لکه‌ها بسیار سخت‌تر هستند و با روش‌های معمولی پاک نمی‌شوند. در این مقاله راه‌های برای از بین بردن لکه‌های زنگ‌زدگی ارائه‌شده است.

چند روش از بین بردن لکه زنگ‌زدگی

برای از بین بردن لکه زنگ‌زدگی از روی لباس و پارچه ابتدا پارچه را روی حوله‌ای تمیز پهن کنید. مقداری سرکه سفید را مستقیماً روی لکه بریزید. بگذارید چند دقیقه بماند. سپس با حوله‌ای سفید و تمیز خشک کنید. می‌توانید به‌جای سرکه سفید از لیموترش استفاده کنید. برای این منظور لیموترش را از وسط قاچ کنید و روی لکه بمالید. بگذارید لباس یا پارچه در هوای آزاد خشک شود و لکه کاملاً از بین برود. سپس لباس را با یک شوینده مناسب شستشو دهید.

همچنین می‌توانید آب‌لیمو و مقداری نمک را با یکدیگر مخلوط کنید. مخلوط را روی لکه قرار دهید و پس از چند دقیقه آن را بشویید.

حتماً پیش از هر کاری مخلوط را روی قسمتی از لباس که دیده نمی‌شود امتحان کنید و پس از حصول اطمینان از اینکه به بافت و رنگ لباس آسیب نمی‌زند روی لکه امتحان کنید.

برای از بین بردن لکه‌های زنگ‌زدگی از روی پارچه‌های مبلمان، ابتدا روی لکه نمک بپاشید. سپس یک پارچه از جنس کتان را در سرکه سفید غوطه‌ور کنید و بچلانید و روی نمک‌ها قرار دهید. پس از سی دقیقه پارچه کتان را به یک پارچه کتان دیگر عوض کنید. آن‌قدر این کار را ادامه دهید تا لکه کاملاً از بین برود.

به‌هیچ‌عنوان از سفیدکننده‌های حاوی کلر استفاده نکنید، چراکه کلر یکی از عوامل تشدید اکسید آهن است و زنگ‌زدگی را تشدید می‌کند.

نکته:

  • سرعت عمل داشته باشید هر چه زمان بیشتری بگذرد لکه سخت‌تر پاک می‌شود.
  • از سابیدن لکه خودداری کنید.
  • هرگز دو ماده شوینده را برای شستن لکه باهم مخلوط نکنید.
  • پیش از هر کار دستورالعمل شستشوی روی لباس را مطالعه نمایید.
  • برای استفاده از مخلوط یا محلول، زیاد پارچه را نسابید. این کار می‌تواند باعث فرسودگی آن شود.
2 پیام

نظر خود را به اشتراک بگزارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.