سیگاری‌ها زودتر کرونا میگیرند! (مجله Forbes در این باره چه میگوید؟)

تاثیر سیگار بر کرونا

یک متخصص بیماریهای ریوی در ابالات متحده اعلام کرده است که کسانی که سیگار میکشند، در معرض اسیب بیشتر و شدت بیماری کرونا قرار دارند؛ یکی از علائم که در افراد سیگاری بروز بیشتری دارد، از بین رفتن حس بویایی و چشایی در اثر کرونااست. این متخصص افزود:

احتمال ایجاد علائم شدیدتر و فوت در این افراد نیسبت به افرادی که سیگار نمی‌کشند بیشتر است. وی افزود هم اکنون زمان مناسبی برای ترک دائم یا موقت سیگار است که مزایای فراوانی برای این افراد ایجاد خواهد کرد.

داده های زیادی در این باره برای افرادی که سیگار میشکند وجود دارد. برطبق گزارش هایی که از کشور چین حاصل شده است، افراد سیگاری با درصد بالاتری دچار علائم شدید این بیماری می شوند.

در یک مطالعه به چاپ رسیده در مجله پزشکی انگلستان، نشان داده شده است که از میان 173 نفر با علائم شدید کرونا، 16.9 درصد آنها سیگار می‌کشیدند و 5.2 درصد این افراد قبلا اعتیاد به سیگار کشیدن داشته اند و هم اکنون در حال ترک به سر میبرند. در میان کسانی همکه علائم شدید نداشته اند، 11.8 درصد سیگاری و 1.3 درصد آنها کسانی بوده اند که سیگار را قبلا ترک کرده اند.

درصد بالایی که افرادی که جان خود را از دست داده‌اند، سیگار میکشیدند.

آمار نگران کننده در این زمینه است که در میان کسانی که نیاز به تخلیه مکانیکی ریه داشته اند و یا به ICU منتقل شده اند یا نهایتا فوت کرده اند، 25.5 درصد آنها کسانی بودند که مرتب سیگار می‌کشیده‌اند. این گزارشات نشان می‌دهند که شدت این بیماری در افراد سیگاری بیشتر بوده. همانطور که انفلوانزا و بسیاری از بیماری‌های دستگاه تنفسی نیز در انها بیشتر بوده است. اطلاعات مربوط به این افراد کاملا موجود و در دسترس است. دانشمندان عقیده دارند استعمال توتون بر شدت این بیماری می افزاید.

مطالعه ی سایر کرونا ویروس های این دسته نشان می دهد کسانی که سیگار می کشند، در خطر بیشتری در مواجهه با بیماری های تنفسی هستند. در مطالعه ای که در کشور کره جنوبی روی بیماری مرس که در خاور میانه شیوع پیدا کرده بود دانشمندان به این نتیجه رسیدند کسانی که سیگار مصرف می کرده اند از کسانی که سیگار نمیکشیده اند شانس رهایی از بیماری کمتری داشته اند.

مطالعاتی در دانشگاه اکسفورد نشان می دهند  که افراد سیگاری در بدنشان پروتئین خاصی دارند که باعث می شود ویروس مرس راحت تر وارد سلولهای ریه این افراد می گردد. این مسئله باعث می شود که ریه این افراد با احتمال بالاتری درگیر این بیماری شود. کرونا ویروس جدید کووید 19 که عامل همه گیری جاری شناخته می شود از گیرنده های پروتئینی خاصی در بدن انسان استفاده می کند. این پروتئین خاص در ریه افراد سیگاری بیشتر موجود است لذا ریسک سرایت این بیماری به ریه این افراد بیشتر از افراد عادی است.

ترک سیگار در ایام کرونا

دلایل زیادی برای شایع بودن بیماری های تنفسی در افراد سیگاری اعم از کرونا ویروس و سایر بیماری ها وجود دارد. تاژک های ریوی در این افراد عملکرد ضعیفی داشته و مانع از خروج ذرات اسیب رسان به ریه از آن می شود. سیگار کشدن همچنین با عث التهاب دستگاه تنفسی می گردد که این نیز عاملی برای افزایش بیماری های تنفسی در افراد می گردد.

کسانی که سیگار را ترک می کنندبه سرعت آثار سلامتی و بهبود را در ریه هایشان مشاهده می نمایند. بیشتر سیگاری هایی که آسیب های اساسی به ریه های آنان بر اثر مصرف دخانیات بوجود نیامده ریه هایشان با سرعت به سلامتی بر میگردند و شانس کمتری برای ابتلا شدید به کرونا ویروس دارند.

در سال 2015 موسسه ای علمی اعلام کرده از هر 10 نفری که سیگار می کشند 7 نفر آنها علاقمند به ترک سیگارند و دست کم نیمی از این افراد سالانه به ترک سیگار مبادرت میورزند اما بخش زیادی از این افراد قادر به ترک نبوده اند. در شرایط کنونی که استرس بر جامعه حکمفرماست فرصت و انگیزه مناسبی برای ترک سیگار وجود دارد که این ترک میتواند در کوتاه مدت عملکرد ریه ها را بسیار بهبود بخشد. در کنار حذف سیگار لازم است که افراد با کمک به کمک تغذیه مناسب سیستم ایمنی بدن خود را قوی کنند.

منبع: مجله فوربز

بدون نظر!

نظر خود را به اشتراک بگزارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.