از صادرات زعفران حمایت بیشتری می‌شود.

بهترین زعفران
وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشست هم‌اندیشی با اعضای شورای ملی زعفران از تدوین برنامه «توسعه زعفران» تا سه هفته آینده خبر داد و گفت: نظرات تخصصی بخش‌خصوصی که مبتنی بر رویکرد‌های راهگشا در حوزه صنعت و تجارت باشد، مورد احترام و حتی محل تصمیم‌گیری‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت است و درباره‌ زعفران هم برنامه‌ جامع توسعه زعفران کشور باید تدوین و ارائه شود.
گل زعفران

رضا رحمانی افزود: زعفران کالای خاص تولیدی کشور است و شورای ملی زعفران متولی تهیه برنامه جامع توسعه زعفران است و باید در این مسیر از همه عوامل موثر اعم از وزارت صمت، اتاق بازرگانی، تشکل‌ها، انجمن‌های تخصصی، کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، بانک مرکزی، استاندارد، بورس، دانشگاه‌ها، استارت‌آپ‌ها و البته مسوولان استان‌های خراسان رضوی و جنوبی همفکری لازم را بگیرد. وی تاکید کرد: در سه‌هفته آینده، بسته‌ اولیه تدوین و ارائه شود تا بخش‌های موثر نظرات خود را ارائه دهند و خروجی نظرات ارائه شده برای انجام اقدامات مقتضی در مورد محصول زعفران به‌کار بسته شود. رحمانی اضافه کرد: فعالان اقتصادی برای اصلاح روش اجرایی تعهدات ارزی صادرات، تولیدکنندگان و صادرکنندگان اگر پیشنهاد موثری دارند ارائه کنند. وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: البته این پیشنهادها باید در یک چارچوب مشخصی باشد که مورد پذیرش بانک مرکزی هم قرار گیرد. وی ادامه داد: ساماندهی بازار زعفران و بازار سوغات دو اولویت وزارت صمت است که علاوه بر توسعه تجارت استان به نوعی در تجارت کشور نیز نقش موثری دارد. رحمانی بیان کرد: برای رفع مسائل مربوط به محصول زعفران آمادگی لازم برای به‌کارگیری تمام ظرفیت‌ها وجود دارد و در صورت ارائه پیشنهادهای کارگشا، موارد را در شورای‌عالی صادرات پیگیری خواهیم کرد.

وی گفت: در راستای تحقق اهداف توسعه‌ای بخش تولید و تجارت نیاز جدی به همکاری دو سویه بخش دولتی و خصوصی است. وزیر صمت تاکید کرد: ما حاضریم بسیاری از اختیارات را به بخش‌خصوصی تفویض کنیم، ولی این مهم منوط به پذیرش مسوولیت از طرف بخش‌خصوصی نیز است. وی با اشاره به رایزنی‌های متعدد برای رفع موانع بانکی در حوزه تولید و تجارت از طرف وزارت صمت، گفت: موارد مدنظر صادرکنندگان زعفران باید کاملا شفاف و قابل اجرا باشد تا به نتایج قابل حصول دست یابیم. رحمانی تاکید کرد: آمادگی کامل داریم اختیارات کامل وزارت صمت را به مسوولان استانی تفویض کنیم و از تصمیمات قانونی قابل اجرای مدیران این استان‌ها با جدیت حمایت کنیم.

منبع: دنیای اقتصاد

بدون نظر!

نظر خود را به اشتراک بگزارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code