قیمت برنج ۳ برابر شد

عضو هیات علمی دانشگاه پیام نور مازندران گفت: نرخ تمام عوامل هزینه ساز در تولید برنج تا سه برابر نسبت به سال گذشته افزایش پیدا کرده اما در زمان عرضه محصول توسط کشاورز شاهد کاهش چشمگیر نرخ در بازار هستیم.

با بیان اینکه در ماه‌های اردیبهشت و خرداد نرخ برنج تا حدود ۲۵ هزار تومان به ازای هر کیلوگرم رسیده بود و سیاستی مبنی بر واردات برنج وجود نداشت، اظهار کرد: در زمانی که کشاورزان معمولا دستشان خالی از کالا است، عمده بازار در تصرف دلالان برنج قرار دارد اما در زمان برداشت محصول شاهد کاهش چشمگیر نرخ برنج در بازار و بحث واردات برنج می‌شویم.

 

برنج

وی با اشاره به اینکه واردات برنج یک معضل جدی در حوزه معلق و معطل مانده بازرگانی محصولات کشاورزی است، تصریح کرد: بدلیل جابه‌جا شدن مرجع تصمیم ساز بین وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صنعت و معدن و تجارت ما دچار مشکلات اساسی در سیاست‌گذاری‌های کلان و حتی نفوذ بعضی دلالان و کارتل‌های اقتصادی در این خلا ایجاد شده در سیاست‌های حاکمیتی هستیم.

عضو هیات علمی دانشگاه پیام نور مازندران خاطرنشان کرد: به عنوان مثال در سال گذشته حداکثر رقم هزینه کاشت برنج بین ۱۲۰ الی ۱۳۰ هزار تومان بوده اما امسال به ۲۳۰ الی۲۵۰ هزار تومان هم در مقاطعی رسیده است که در این بین رشد شدید نرخ نهاده‌های ضروری مثل کود، سم و بذر هم که جای خودش دارد، در چنین شرایطی با افزایش ۲ الی ۳ برابری هزینه‌ها اگر قرار باشد دنبال تثبیت نرخ باشیم بیش از پیش به اقتصادی شدن تولید لطمه می‌زنیم.

مومنی با بیان اینکه کشاورزان با کاهش شدید سود حاصل در فعالیت‌های مولد در برابر دلالی و سوداگری مواجه هستند، گفت: کسب و کار مولد در بازار مازندران با تهدید جدی رشد چشمگیر نرخ زمین و در نتیجه بحث‌های سوداگری، ویلاسازی یا هجوم جمعیت از سایر نقاط کشور به سمت مازندران و متاسفانه عدم برخورد‌های کافی با زمین‌خواران و دلالان در این عرصه مواجه است.

وی با اشاره به اینکه تقریبا بخش قابل توجهی از اراضی شالیزاری غرب مازندران را از دست داده ایم، افزود: در محدوده نور، محمودآباد و سرخرود فروش زمین‌ها ادامه پیدا کند، همین تعداد کشاورزانی که بر اساس باورهای اعتقادی خودشان در این عرصه فعالیت کنند به ناچار از فشارهای ناشی از غیر اقتصادی بودن تولید، ممکن است که کار را ترک کنند.

عضو هیات علمی دانشگاه پیام نور مازندران در ادامه بیان کرد: اگر کشاورزی یک فعالیت اقتصادی تلقی نشود و مردم احساس کنند که کشت و کار درآمد زا نیست، کمتر به این سمت حرکت خواهند کرد و در نسل‌های آینده برای کشاورزی رغبتی باقی نمی‌ماند و این محور اصلی اقتصادی در مازندران دیگر فعال نخواهد بود.

مومنی با بیان اینکه درحال‌حاضر با مسئله نرخ بالای مهاجرت و خالی شدن روستاها مواجه هستیم، ادامه داد: در نتیجه سیاست‌های غلط که با تامین منافع انحصاری عده‌ای خاص از واردکنندگان برنج همراه است متاسفانه منجر به غیر اقتصادی شدن کشت وکار و کاهش بهره‌وری در یکی از بدترین و سخت‌ترین زراعت‌ها شده و برای حیات کشت برنج لازم است که کشاورز نسبت به ادامه کشتکار در این عرصه‌ها دلگرم شود.

وی تاکید کرد: هیچ توجیهی برای واردات این محصول در هنگامی که کشاورزان محصول خود را به بازار عرضه می‌کنند، وجود ندارد و به نظر می‌رسد اگر نیاز وارداتی هم هست باید در ایامی نظیر شب عید و یا ایام قبل از برداشت محصول که بازار در کنترل دلالان است، انجام شود.

عضو هیات علمی دانشگاه پیام نور مازندران تصریح کرد: مطالبه‌گری حل این مسئله اساسی از وزارت جهاد کشاورزی یک آدرس دهی اشتباه است، هرچند رفتار کم رمق و بعضا صرف ارائه نقطه نظر کارشناسی مسئولان ملی و استانی وزارت جهاد کشاورزی در این خصوص از طرف قشر کشاورز قابل پذیرش نیست اما واقعیت این است که در مورد قیمت‌گذاری محصولات کشاورزی و واردات بی‌رویه در فصل برداشت محصول آنچه مورد انتقاد است، ارتباط عملیاتی با وزارت کشاورزی ندارد.

مومنی ادامه داد: انتزاع وظایف بازرگانی مربوط به محصولات کشاورزی از وزارت صنعت، معدن و تجارت به جهاد کشاورزی واگذار و در پایان دولت دهم در مجلس به تصویب رسید اما عملا امروز محقق نشده است.

وی با بیان اینکه متاسفانه دولت‌ها در هیچ مقطعی نسبت به این مسئله جدی نبودند، خاطرنشان کرد: جابه‌جایی کامل ساختارها یعنی زیرساخت‌های لازم برای تحقق مدیریت کامل بازرگانی محصولات کشاورزی در خود جهاد کشاورزی هرگز محقق نشد و اخیرا هم آخرین میخ بر تابوت این تصمیم حیاتی کوبیده شد.

عضو هیات علمی دانشگاه پیام نور مازندران با اشاره به اینکه در این زمینه سخنگوی دولت، واگذاری مجدد وظایف مربوط به بازرگانی محصولات کشاورزی به وزارت صمت بود را اعلام کردند، گفت: چرا تامین نهاده‌های تولید و مسائل مربوط به کشت و کار باید در وزارت جهاد کشاورزی مورد پایش و حمایت قرار بگیرد اما قیمت‌گذاری و سیاستگذاری واردات و صادرات محصول در وزارتخانه دیگری انجام شود، مطمئناً این ناهماهنگی در مدیریت بازرگانی و تنظیم بازار در قطب تولید محصولات زراعی مانند برنج‌ چالش‌برانگیز است.

مومنی با بیان اینکه به طور قطع، نمایندگانی که داعیه دار وکالت مردم و زبان ناطق کشاورزان مازندران هستند به جای مصاحبه صرف در رسانه‌ها و تذکر دادن در صحن مجلس باید وارد فاز عملیاتی شوند، یادآور شد: نمایندگان استان‌های گیلان و مازندران با آوردن وزیر صمت به صحن مجلس تکلیف این ماجرا را یک بار هم شده برای همیشه روشن کنند.

بدون نظر!

نظر خود را به اشتراک بگزارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.