سبک زندگیسلامت و زیبایی

تنگی نفس در دوران بارداری؛ علل و راهکارهای درمانی

با پیشرفت و گذشت دوران بارداری، ممکن است فرد باردار بعد از انجام کارهای روزمره مانند بالا رفتن از پله‌ها، احساس تنگی نفس کند. طی تحقیقاتی که دانشمندان تاکنون انجام داده‌اند، حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد بانوان به هنگام بارداری دچار تنگی نفس می‌شوند. پزشکان معمولا علت این عارضه را مربوط به رحم در حال رشد می‌دانند که با رشد آن به سمت بالا و ریه‌ها فشار وارد می‌کند و سبب ایجاد نفس تنگی می‌شود. در ادامه به دلایل احتمالی تنگی نفس در دوران بارداری، راهکارهای مقابله و همچنین چگونگی مراجعه به پزشک می‌پردازیم پس با ما همراه باشید. اگر می‌خواهید با انواع مشکلات تنگی نفس و راهکارهای درمان خانگی هر یک آشنا شوید، مقاله درمان تنگی نفس را دنبال کنید.

علل تنگی نفس در دوران بارداری

نفس تنگی یکی از بیماری‌های رایج در دوران بارداری است که علت واحدی ندارد. تنگی نفس در دوران بارداری می‌تواند ناشی از عوامل مختلفی همچون رشد رحم باشد. احساس تنگی نفس در بانوان در دوران بارداری متفاوت است به طوریکه برخی فورا احساس می‌کنند و حتی برخی در سه ماهه اول و برخی دیگر نیز در سه ماهه سوم متوجه می‌شوند.

درمان تنگی نفس در دوران بارداری مجله اینترنتی اُکالا

۱- تنگی نفس در سه ماهه اول بارداری:

ایجاد احساس تنگی نفس در فرد باردار لزوما نباید جنین زیاد رشد کرده باشد. دیافراگم (بافت عضلانی که قلب و ریه‌ها را از شکم جدا می‌کند) در طول سه ماهه اول بارداری به اندازه ۴ سانتی‌متر رشد می‌کند. حرکت دیافراگم به ریه‌ها کمک می‌کند تا هوا را پر کنند. در این دوران برخی از بانوان تغییراتی را هنگام کشیدن نفس عمیق متوجه می‌شوند و نمی‌توانند به طور کامل نفس بکشند در حالی که برخی دیگر این احساس را ندارند. همچون تغییرات دیافراگم، افزایش هورمون پروژسترون در فرد باردار سبب می‌شود که فرد سریع‌تر نفس بکشد و به اصطلاح به نفس نفس زدن بیفتد. پروژسترون نقش مهمی در رشد جنین دارد. همچنین یک ماده محرک تنفسی است، به این معنی که باعث می‌شود نفس فرد سریع‌تر شود. در حالی که سریع‌تر تنفس لزوماً باعث تنگی نفس نمی‌شود، برخی از خانم‌ها ممکن است فقط متوجه تغییر در الگوهای تنفس شوند.

درمان تنگی نفس” با چند روش خانگی ساده

علل تنگی نفس در بارداری

۲- تنگی نفس در سه ماهه دوم بارداری:

زنان باردار ممکن است در سه ماهه دوم تنگی نفس قابل توجهی را تجربه کنند. رشد رحم معمولاً در سه ماهه دوم تنگی نفس را به شدت افزایش می‌دهد. با این حال، برخی از تغییرات در عملکرد قلب نیز می‌تواند باعث تنگی نفس شود. میزان خون بدن در دوران بارداری به میزان قابل توجهی افزایش می‌یابد در نتیجه برای جابجایی این خون از طریق بدن به جفت، قلب باید سخت‌تر پمپ کند. افزایش حجم کار قلب می‌تواند یک زن باردار را دچار کمبود نفس و تنگی نفس کند.

روشن شدن پوست جنین و نوزاد” با راهکارهای ساده و خانگی

۳- تنگی نفس در سه ماهه سوم بارداری:

در طول سه ماهه سوم، بسته به موقعیت سر کودک در حال رشد، تنفس ممکن است آسان‌تر یا مشکل‌تر شود. قبل از شروع چرخش جنین به سمت لگن، سر کودک ممکن است زیر دنده باشد، که در این صورت به دیافراگم فشار آورده و با سخت‌تر کردن تنفس باعث ایجاد تنگی نفس می‌شود. طبق گزارشات پزشکی این نوع نفس تنگی معمولا بین هفته‌های ۳۱ تا ۳۴ دوران بارداری رخ می‌دهد.

پس از اینکه با علل اصلی تنگی نفس در دوران بارداری آشنا شدیم، در این بخش می‌خواهیم به سایر عواملی که در تنگی نفس دخیل هستند بپردازیم اما این موارد کدامند؟

۱- آسم:

بارداری ممکن است اثرات آسم را شدیدتر کند. فردی که به آسم مبتلا است باید در دوران بارداری درمان‌های بی‌خطر مانند داروهای استنشاقی را استفاده کند و مرتبا به پزشک مراجعه کند.

درمان مشکلات چشم” با راهکارهای ساده و خانگی

آسم در بارداری

۲- کاردیومیوپاتی محیطی:

کاردیومیوپاتی نوعی نارسایی قلبی است که می‌تواند در دوران بارداری یا بلافاصله پس از زایمان رخ دهد. از علائم آن می‌توان به تورم مچ پا، فشار خون پایین، خستگی و تپش قلب اشاره کرد. بسیاری از بانوان ممکن است در ابتدا علائم خود را به بارداری نسبت دهند، اما این بیماری می‌تواند به طور جدی بر سلامت بانوان باردار تأثیر بگذارد و اغلب به درمان نیاز دارند.

درمان تنگی نفس عصبی و استرسی” با ۱۰ روش خانگی ساده

 

نارسایی قلبی موثر در تنگی نفس

۳- آمبولی ریه:

آمبولی ریه هنگامی رخ می‌دهد که یک لخته خون در شریان در ریه‌ها گیر کند. آمبولی ریوی می‌تواند به طور چشمگیری بر تنفس تأثیر بگذارد و باعث سرفه، درد قفسه سینه و تنگی نفس شود.

درمان خانگی و سریع تمامی “مشکلات مو

آمبولی ریه موثر در تنگی نفس

درمان و نحوه مقابله با تنگی نفس در دوران بارداری

احساس کمبود نفس می‌تواند بسیار آزار دهنده باشد و فعالیت بدنی فرد را محدود کند. خوشبختانه، چندین مرحله برای درمان وجود دارد که بانوان باردار برای راحت‌تر کردن تنفس می‌توانند انجام دهند که از مهمترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱- تمرین قرارگیری در وضعیت خوب و مناسب باعث می‌شود رحم تا حد ممکن از دیافراگم دور شود. کمربندهای پشتیبانی حاملگی می‌توانند تمرین خوبی باشند و همچنین وضعیت بدن را بهتر کنند. این کمربند‌ها را به راحتی می‌توانید از داروخانه‌ها تهیه کنید.

۲- خوابیدن با بالش‌هایی که از قسمت فوقانی پشتی محافظت می‌کنند، می‌تواند باعث شود جاذبه بتواند رحم را راحت‌تر به سمت پایین بکشاند و فضای بیشتری به ریه‌ها ببخشد. همچنین با اندکی کج شدن به سمت چپ در این حالت می‌توانید به دور نگه داشتن رحم از آئورت که شریان اصلی انتقال خون اکسیژن یافته است؛ کمک بسزایی کنید.

۳- تمرین تکنیک‌های تنفسی در دوران بارداری مانند تنفس لاماز می‌تواند در کاهش احساس تنگی نفس در این دوران کمک بسزایی کند. تمرین این تکنیک در دوران بارداری به فرد باردار کمک می‌کند که از آن‌ها به هنگام زایمان استفاده کند.

درمان جوش” با راهکارهای سریع خانگی

ورزش در بارداری

۴- ریلکس کردن و تمرین آرامش از جمله مواردی است که به مقابله با تنگی نفس کمک می‌کند. در صورت بروز مشکل تنفسی در فرد، استراحت و آرامش بسیار موثر است. این کار را از همان مراحل اولیه بارداری انجام دهید چرا که با گذر زمان بارداری ممکن است انجام این فعالیت دشوار شود. اگر فرد باردار از نظر شرایط پزشکی زمینه‌ دیگری ناشی از تنگی نفس داشته باشد، پیروی از توصیه‌های پزشک در حین درمان، ضروری است.

۵- اطمینان حاصل کنید که وضعیت بدنی شما برای عملکرد ریه‌ها مناسب باشد. بایستید یا بنشینید. این وضعیت باعث می‌شود ریه‌های شما بدون هیچ گونه مانعی عمل کند.

۶- هنگام خواب، از بالش‌های اضافی برای خواب استفاده کنید. اگر عادت دارید که به پهلو بخوابید، حتما سر خود را هنگام خواب بالاتر بیاورید. این تضمین می‌کند که به هنگام خواب مسیر عبور نفس شما بدون مانع باقی می‌ماند.

۷- ورزش منظم می‌تواند در شرایط زیادی کمک کند. با پزشک خود در مورد یک نوع ورزش مناسب برای شما صحبت کنید. شما می‌توانید یوگا یا یک ورزش هوازی مانند شنا را در برنامه روزمره خود بگنجانید تا تنفس بهتری داشته باشید.

۶ حرکت مؤثر یوگا در دوران بارداری

۸- بعضی اوقات، نفس نفس زدن می‌تواند به سادگی با تغییر موقعیت شما حل شود. به یاد داشته باشید که مواضع خود را تغییر دهید و موقعیتی پیدا کنید که احساس راحتی بیشتری می‌کنید. جدیدترین و به روزترین انواع مقالات درباره سبک زندگی و سلامتی را می‌توانید در بخش سبک زندگی مجله اینترنتی اُکالا” مطالعه کنید.

چه زمانی باید برای درمان تنگی نفس در دوران بارداری به پزشک مراجعه کنیم؟

مراجعه به پزشک برای درمان تنگی نفس در بارداری

با اینکه بسیاری از بانوان در دوران بارداری دچار تنگی نفس هستند، برخی از علائم نیاز به مراجعه به پزشک دارند. فرد باردار با مشاهده علائم زیر باید فورا به پزشک مراجعه کند:

  • لب‌ها، انگشتان دست یا انگشتان پا به رنگ آبی دیده شوند.
  • تپش قلب یا ضربان قلب بسیار بالا
  • احساس درد به هنگام تنفس
  • تنگی نفس شدید که به نظر می‌رسد رو به وخامت است.
  • خس خس کردن به هنگام تنفس

اگر تنگی نفس بسیار آزار دهنده باشد و یا کسی برای اولین بار آن را تجربه کند، باید به پزشک مراجعه کند چرا که شاید ممکن باشد پزشک بخواهد آزمایش‌های تصویربرداری مانند سونوگرافی را بر روی پاها انجام دهد تا لخته خون را به عنوان یک دلیل احتمالی رد کند. انواع مقالات جدید و متنوع را می‌توانید در مجله اینترنتی اُکالا مشاهده کنید.

در این مقاله با علل و روش‌های درمانی تنگی نفس در دوران بارداری آشنا شدیم. آیا شما تا بحال با این مشکل روبرو شده‌اید؟ از چه راهکارهای درمانی برای حل تنگی نفس استفاده کرده‌اید؟ دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

منابع: parenting / medicalnews

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

تا 25 هزارتومان تخفیف بگیرید! فقط تا امشب

برای 10 نفر اول
bg22 کپی کنید
عجله کنید! قیمت ها حراج شد
close-link
سفارش سروقت به دستت میرسه با اکالا
نصب اپلیکیشن اکالا