چه چیزهایی را در مورد حلقه ازدواج باید بدانیم؟

بسیاری از افراد در زمان خرید حلقهٔ ازدواج بیشتر روی وزن قیراط سنگ‌های قیمتی تمرکز می‌کنند. ولی به‌گفتهٔ مکس اولمان برای انتخاب و خرید حلقهٔ ازدواج تنها دانستن قیراط کافی نیست. چیزهایی که باید بدانید، عبارت‌اند از:

۱. رنگ

بیشتر مردم بر این باورند که الماس‌ها رنگ‌های فراوانی دارند. ولی برای نمونه ته‌رنگ زرد در الماس سفید، باعث پایین آمدن قیمت آن می‌شود. هرچه این ته‌رنگ کمتر باشد، قیمت الماس بالاتر خواهد بود. الماس‌ها از نظر رنگ در مقیاسی از D (بی‌رنگ) تا Z درجه‌بندی می‌شوند و در این مقیاس، هرچه در حروف الفبا جلوتر برویم، ته‌رنگ زرد بیشتر می‌شود.

۲. شفافیت

به زبان ساده، شفافیت میزان و درجهٔ آشکار بودنِ عیب‌و‌نقص‌های الماس را نشان می‌دهد. این عیب‌و‌نقص‌ها گاهی داخل الماس هستند و گاهی روی سطح آن وجود دارند.

۳. بُرش

معمولا برش الماس با شکل آن (مانند گرد، بیضی یا…) اشتباه گرفته می‌شود. برش الماس به نسبت‌ها، تقارن و صیقل و جلای آن مربوط می‌شود در حالی شکل الماس می‌تواند گرد، بیضی، گلابی‌شکل و … باشد.

۴. قیراط

الماس بر اساس قیراط (با علامت اختصاری ct.) فروخته می‌شود. قیراط واحدی برای وزن است و برخلاف تصور عموم، ارتباطی با اندازهٔ الماس ندارد. اولمان که کارشناس عتیقه است، می‌گوید که او کمتر به اندازهٔ الماس اهمیت می‌دهد و برای او کیفیت جواهرات اهمیت بیشتری دارد. او می‌گوید: «به نظر ما داشتنِ حلقه‌ای که به‌خوبی ساخته شده و زیباست، مانند داشتن الماسی با کیفیت بالاست که از همهٔ ویژگی‌های کیفی برخوردار است.»

محبوب‌ترین برش‌ها و سنگ‌هایی که باید بشناسید، کدام هستند؟

محبوب ترین برش ها و سنگ های قیمتی که در حلقه ازدواج استفاده می شود - انتخاب حلقه ازدواج

شاید خیلی‌ها بگویند که الماس بهترین سنگ قیمتی است، ولی در جواب این سؤال که محبوب‌ترین سنگ‌ها و برش‌ها کدام هستند، نمی‌توان گفت که الماس تنها سنگ قیمتی مورداستفاده در جواهرات است. اولمان می‌گوید: «محبوب‌ترین سنگ و برش، الماس درخشان گرد است. معمولا یاقوت کبود و یاقوت سرخ نیز بعد از آن قرار می‌گیرند و در رتبهٔ بعدی نیز زمرد سبز قرار دارد.»

در سال ۲۰۱۰ شاهزاده ویلیام، به همسر فعلی خود، کیت میدلتون حلقهٔ یاقوت کبودی را هدیه کرد که قبلا متعلق به پرنسس دایانای مرحوم بوده است. این حلقه از یاقوت کبود بیضی‌شکل ۱۲ قیراطیِ برش‌خورده‌ای تشکیل شده که در اطراف آن ۱۴ نگین الماس قرار دارد. خود حلقه نیز از طلای سفید ۱۸K ساخته شده است.

در مقابل، ریچل مگان مارکل، همسر شاهزاده هری حلقهٔ طلای زردی با ۳ الماس دارد. الماس اصلی توسط شاهزاده هری در بوتسوانا انتخاب شده است و الماس‌های کوچک‌تری که در کنار الماس اصلی قرار دارند، از مجموعه جواهرات پرنسس دایانا برداشته شده‌اند.

اولمان می‌گوید: «الماس همیشه محبوب‌ترین و پرتقاضاترین سنگ قیمتی بوده است، ولی ترتیب محبوبیت سنگ‌های قیمتی دیگر تا حد زیادی به روندهای مُد و فشن روز بستگی دارد.»

منبع: سایت چطور

بدون نظر!

نظر خود را به اشتراک بگزارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code