پرهیز از وعده های چرب و شور در سفر!

meal

لزوم پرهیز از میان وعده‌های چرب و شور در سفر

 

سید علی کشاورز متخصص تغذیه در گفتگو با خبرنگار مهر، در رابطه با لزوم رعایت توصیه‌های غذایی در ایام تابستان برای مسافران گفت: باتوجه به دور سوم سفرهای تابستانی مسافران باید در طول سفر خود نکات غذایی و بهداشتی را رعایت کنند تا دچار بیماری‌ها و مسمومیت‌هایی غذایی نشوند.

 

کشاورز با تاکید بر توجه به معتبر بودن رستوران‌ها اظهار کرد: مسافران باید توجه داشته باشند که در طول مسیر و در شهرها از هر رستورانی غذا تهیه نکنند و تا حد ممکن از رستوران‌های شناخته شده و معتبر استفاده کنند.

 

وی توضیح داد: متاسفانه در بسیاری از رستوران‌ها نکات بهداشتی رعایت نمی‌شود و همین عامل باعث بیماری مسافران می‌شود.

 

این متخصص تغذیه با بیان اینکه در سفر از خوردن غذاهای چرب و شور پرهیز شود، عنوان کرد: الگوی غذایی بسیاری از رستوران‌ها غذاهای چرب و شور است، مسافران نیز باید توجه کنند تا از مصرف زیاد اینگونه غذاها پرهیز کنند.

 

کشاورز ادامه داد: استفاده از غذاهای چرب و شور چه در سفر و چه در ایام عادی بیماری‌هایی همچون مرض قند، چاقی، مشکلات قلبی و عروقی و ابتلا به کبد چرب را به‌دنبال خواهد داشت.

 

وی همچنین باتوجه به گرمای هوا به مصرف میوه نیز تاکید و آن را ضروری دانست.

 

این متخصص تغذیه با بیان اینکه در طول سفر از مصرف زیاد میان وعده‌هایی همچون چیپس، پفک، کاکائو، بیسکوییت، کیک و غیره باید پرهیز شود، اظهار کرد: به‌ویژه والدین باید در ایام سفر از استفاده بیش‌از حد این موارد توسط کودکان جلوگیری کنند.

 

کشاورز توضیح داد: چراکه مصرف این نوع خوراکی‌ها برای کودکان و افراد مسن خطرناک بوده و خطر ابتلا به کبد چرب و چاقی را در آن‌ها افزایش می‌دهد.

 

وی تصریح کرد: مسافران سعی کنند تا به‌جای مصرف این دسته از خوراکی‌ها از تخمه، آجیل، پسته و گردو استفاده کنند. روغن این مواد برای بدن ضرر زیادی نداشته و برای سلامتی نیز مفید است.

 

این متخصص تغذیه با اشاره به راه‌های پیش‌گیری از مسمومیت‌ و اسهال‌های مسافرتی نیز تصریح کرد: حمل غذا از خانه و استفاده آن در طول سفر به‌دلیل گرمای هوا و احتمال فاسد شدن غذا، احتمال ابتلا به مسمومیت‌ در سفر را افزایش می‌دهد.

 

کشاورز عنوان کرد: مسافران سعی کنند غذایی با خود حمل نکنند و از وعده‌هایی همچون نان و پنیر در سفر خود استفاده کنند.

 

وی تاکید کرد: به‌علاوه مسافران تابستانی از رستوران‌هایی که در شست‌وشوی مواد غذایی و سبزیجات بهداشت را رعایت می‌کنند، استفاده کنند.

 

منبع: مهرنیوز

2 پیام
  1. از غذاهای آماده هم میشه استفاده کرد، بنظرم اینطوری خیلی هم از غذایی که خودمون درست می کنیم و ممکنه در مسیر خراب بشه
    یا اینکه از غذاهایی که داخل رستوران ها هستند قابل اعتمادتره شما غذاهای آماده هم میفرشید؟

    1. بله، به موضوع خیلی خوبی اشاره کردید برای اینکه بخواهیم از رستوران های داخل راه استفاده نکنیم که بیماری برای ما درسفر ایجاد نشود و یا مجبور به درست کردن غذا برای راه نباشیم که فاسد نشود، بهترین راه حل ممکن می تواند خرید غذاهای آماده مانند: غذای نیمه آماده یخچالی مثل کوکو سبزی،جوجه چینی و … یا کباب آماده مثل: کباب یونانی، کباب ترکی و … یا خورشت آماده مانند: خورشت قورمه سبزی، خورشت قیمه و … یا غذاهای آماده سر مثل سالاد الویه، ساندویچ سرد و … یا کنسرو ماهی و دیگر انواع کنسروهای خوراکی را تهیه کرد تا از بیماری های ممکن در طول سفر دوری کنیم.

نظر خود را به اشتراک بگزارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.