طرز تهیه مسقطی انار کشدار؛ مخصوص شب یلدا

طرز تهیه مسقطی انار

مسقطی یکی از محبوب ترین دسرها و شیرینی‌های ایرانی به شمار می‌آید. انواع مسقطی قریب به ۱۵۰ سال است که در ایران تهیه می‌شود و اگر از قدیمی‌ها بپرسید به طور قطع یکی از شیرینی‌های مورد علاقه‌شان مسقطی را معرفی می‌کنند. مسقطی با میوه‌های مختلفی درست می‌شود. مسقطی انار یکی از انواع مسقطی است که به دلیل پاییزی بودن انار، یک دسر پاییزی خوشمزه محسوب می‌شود. مسقطی یکی از شیرینی های خوشمزه و پرطرفدار ایرانیه که معمولا کنار چایی سرو می‌شه. با کمی تغییر تو مواد اولیه می‌شه اون و تبدیل به شیرینی‌های جذاب و خوشمزه کرد که یکی ازونا مسقطی اناره. از شیرینی های محبوب و مخصوصه شب یلدا. در اکالا بلاگ همراه ما باشید.

مواد لازم مسقطی انار:
آب انار  ۱ پیمانه
شکر  ۱/۳ پیمانه
نشاسته گندم ۲ قاشق غذاخوری
آب  ۲ قاشق غذاخوری
گلاب ۲ قاشق غذاخوری
کره ۱ قاشق غذا خوری
خلال پسته و پودر نارگیل برای تزئین به میزان لازم

مواد لازم مسقطی انار
1- در ابتدا پودر نشاسته رو داخل آب سرد حل می کنیم. بعد ازینکه کامل حل شد اون از یک صافی رد می کنیم تا مطئن شیم کامل صاف و زلاله. حتما بابد از اب سرد استفاده کنین تا نشاسته براحتی داخل اون حل شه. 

پودر نشاسته در مسقطی انار
2- داخل تابه‌ای یا ظرفی که کفش پهن باشه آب انار و با مخلوط نشاسته ترکیب می کنیم. بهتره یا از ظرف های لعابی استفاده کنین یا ظرف گرانیت که مطئن باشیم در اثر حرارت و زیاد هم زدن مشکلی پیش نمیاد. بعد ازینکه آب انار و نشاسته با هم ترکیب شدن ظرف و روی حرارت می‌زاریم و شکر و هم بهش اضافه می کنیم و هم می‌زنیم تا شکر هم کم کم در اثر حرارت ذوب شه. 

آب انار و نشاسته در مسقطی انار

3- کار اصلی ما بعد ازین مرحله شروع می‌شه که باید با صبر و حوصله مخلوط رو روی حرارت ملایم انقدر هم بزنیم تا کم کم غلیظ شه. هم زدن باید بصورت مداوم باشه تا یکباره موادمون گلوله گلوله نشه. و حتما مشابه تصویر به کمک لیسک از اطراف ظرف هم مواد و هم بزتین تا موادمون تو کناره‌ها خشک نشه.

به هم زدن مواد در مسقطی انار

4- بعد از حدود نیم ساعت که با حرارت ملایم مواد و هم زدیم کم کم در اثر پخت نشاسته و کم شدن اب موادمون به غلظت فرنی می‌رسه که توی این مرحله می‌تونیم گلاب را به اون اضافه کنیم. اضافه کردن گلاب سلیقه‌ایه اگه شما طعم خود انار و تو شیرینی بیشتر می‌پسندین می‎تونین گلاب و حذف کنین. در غیر این صورت باید گلاب توی این مرحله به مواد اضافه شه و مجددا مواد و هم بزنیم تا غلظتش بیشتر شه

اضافه کردن گلاب در مسقطی انار

5- بعد ازینکه گلاب و اضافه کردم مجددا کمی مواد و روی حرارت هم می‌زنیم تا غلیظ تر شه و بعد کره رو اضافه می‌کنبم و به هم زدن ادامه می‌دیم تا کره به خورد مواد بره. باید انقدری مواد و روی حرارت هم بزنیم تا حسابی غلیظ شه بطوری که همزدنش با قاشق دیگه سخت باشه و یا وقتی مشابه تصویر مواد و با قاشق بالا میاریم، موادمون آویزون بمونه و نریزه. پس حتما باید به این حالت کشسانی برسیم که از ابتدای پروسه تا این مرحله با حرارت ملایم حدودا ۱ ساعت زمان می‌بره.

به غلظت رسیدن مواد مسقطی انار

6- وقتی موادمون به این غلظت رسید می‌تونیم زیرش و خاموش کنیم. برای این مسقطی می تونین از قالب های سیلیکونی مخصوص شکلات استفاده کنین که در نهایت مسقطی‌های کوچک و لفمه ای داشته باشیم که سروشون کنار چایی جذاب تر و بهتره. داخل قالب سیلیکونی مخصوص شکلات و کمی با انگشتمون چرب می‌کنیم. دو تا قیف یکبار مصرف و هم داخل همدیگه قرار می‌دیم. مواد و داخل قیف می‌ریزیم و بعد از اینکه سر قیفی کمی بریدیم داخل قالب‌ها رو به کمک قیف پر می‌کنیم. 

طرز تهیه باقلوا ترکی استانبولی (لانه بلبلی) در خانه

مواد مسقطی انار در قالب

7- سطح قالب و به کمک پالت سرکج و یا یک چاقو صاف می‌کنبم. با حرکت دادن پالت روی سطح قالب براحتی سطح اون صاف می‌شه اینکار باعث می‌شه در نهایت همه‌ی مسقطی‌ها یک اندازه باشن. اگه داخل قالب احتیاج بود مجددا کمی مسقطی پر می‌کنیم. بعد ازینکه سطحش و صاف کردیم آروم اون و چند بار به سطح کار می‌کوبیم و بعد به مدت حداقل ۵ شش ساعت داخل یخجال روی یک سطح صاف قرار می‌دیم تا مسقطی ببنده.

مسقطی انار خوشمزه
بعد ازین مدت زمان و وقتی مطمئن شدیم مسقطی کاملا بسته براحتی می‌تونیم قالب ها رو برعکس کنیم و مسقطی‌ها را از داخل اون جدا کنیم. و بعد مسقطی ها را به کمک خلال یا پودر پسته و پودر نارگیل تزئین و اونا رو کنار چایی سرو می کنیم. 

masghati anar

نکات مسقطی انار

  1.  حتما از آب انار طبیعی برای مسقطی انار استفاده کنین. با آب انارهای کارخونه‌ای نتیجه و طعم مطلوبی نمی‌گیرین.
  2. میزان شکر بسته به ترشی و شیرینی آب انار شما می تونه متغیر باشه.
  3.  در صورتی که‌ خواستین می تونین گلاب و کمتر بریزین یا اگه طرفدار طعم انار هستین به کل اون و حذف کنین.
  4. کره رو به هیچ وجه حذف نکنین تو بافت و طعم نهایی تاثیر گذاره.
  5.  می‌تونین مواد اولیه رو چند برابر کنین و مسطقی رو تو قالب های بزرگتر هم درست کنین. یا داخل قالب مستطیل شکل فویل بندازین و مسقطی رو داخل اون پهت کنین و بعد ازینکه داخل یخچال خودش و گرفت اون و برش بزنین. برای اینکار هم حتما سطح فویل را کمی چرب کنین.
  6.  در صورت دلخواه می‌تونین مسقطی را داخل پودر نارگیل و یا پودر پسته بطور کامل بغلتونین.
  7.  بجای نشاسته پودری می تونین از نشاسته گل هم استفاده کنین.در این صورت به ازای هر ۲ قاشق غذاخوری نشاسته پودری گندم ۳ قاشق غذاخوری نشاسته گل استفاده کنین.
  8. ظرفتون بهتره لعابی یا گرانیت باشه. ذرات ظرف های تفلون ممکنه در اثر همزدن زیاد جدا شه و داخل مسقطی بره.
  9.  مسقطی رو می‌تونین با انواع اب میوه‌های طبیعی به همین روش درست کنین و مسقطی با طعم های مختلف میوه‌ای و حتی مسقطی زعفرانی داشته باشین.
4/5 ( 4 نظر )
6 پیام

نظر خود را به اشتراک بگزارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.