آشپزیانواع دسرها

طرز تهیه مسقطی انار کشدار؛ مخصوص شب یلدا

مسقطی یکی از محبوب ترین دسرها و شیرینی‌های ایرانی به شمار می‌آید. انواع مسقطی قریب به ۱۵۰ سال است که در ایران تهیه می‌شود و اگر از قدیمی‌ها بپرسید به طور قطع یکی از شیرینی‌های مورد علاقه‌شان مسقطی را معرفی می‌کنند. مسقطی با میوه‌های مختلفی درست می‌شود. مسقطی انار یکی از انواع مسقطی است که به دلیل پاییزی بودن انار، یک دسر پاییزی خوشمزه محسوب می‌شود.

مسقطی یکی از شیرینی های خوشمزه و پرطرفدار ایرانیه که معمولا کنار چایی سرو می‌شه. با کمی تغییر تو مواد اولیه می‌شه اون و تبدیل به شیرینی‌های جذاب و خوشمزه کرد که یکی ازونا مسقطی اناره. از شیرینی های محبوب و مخصوصه شب یلدا. با ما در قسمت آشپزی از اکالا بلاگ همراه ما باشید.

مواد لازم مسقطی انار:
آب انار ۱ پیمانه
شکر ۱/۳ پیمانه
نشاسته گندم۲ قاشق غذاخوری
آب ۲ قاشق غذاخوری
گلاب۲ قاشق غذاخوری
کره۱ قاشق غذا خوری
خلال پسته و پودر نارگیل برای تزئینبه میزان لازم

مواد لازم مسقطی انار

مراحل طرز تهیه مسقطی انار

با مراحل طرز تهیه مسقطی انار همراه ما باشید.

مرحله اول؛ پودر نشاسته را با سرد حل کنید

در ابتدا پودر نشاسته رو داخل آب سرد حل می کنیم. بعد از اینکه کامل حل شد اون از یک صافی رد می کنیم تا مطئن شیم کامل صاف و زلاله. حتما بابد از اب سرد استفاده کنین تا نشاسته براحتی داخل اون حل شه. 

پودر نشاسته در مسقطی انار

بیشتر بخوانید: طرز تهیه ۱۵ دسر پاییزی؛ گرم و خوشمزه?

مرحله دوم؛ آب انار و نشاسته را با هم حل کنید

 داخل تابه‌ای یا ظرفی که کفش پهن باشه آب انار و با مخلوط نشاسته ترکیب می کنیم. بهتره یا از ظرف های لعابی استفاده کنین یا ظرف گرانیت که مطئن باشیم در اثر حرارت و زیاد هم زدن مشکلی پیش نمیاد.

مرحله سوم؛ شکر را به آب انار اضافه کنید

بعد از اینکه آب انار و نشاسته با هم ترکیب شدن ظرف و روی حرارت می‌زاریم و شکر و هم بهش اضافه می کنیم و هم می‌زنیم تا شکر هم کم کم در اثر حرارت ذوب شه. 

آب انار و نشاسته در مسقطی انار

مرحله چهارم؛ مواد را روی حرارت هم بزنید

 کار اصلی ما بعد از این مرحله شروع می‌شه که باید با صبر و حوصله مخلوط رو روی حرارت ملایم انقدر هم بزنیم تا کم کم غلیظ شه. هم زدن باید به صورت مداوم باشه تا یک باره موادمون گلوله گلوله نشه و حتما مشابه تصویر به کمک لیسک از اطراف ظرف هم مواد و هم بزنین تا موادمون تو کناره‌ها خشک نشه.

به هم زدن مواد در مسقطی انار

مرحله پنجم؛ گلاب را اضافه کنید

بعد از حدود نیم ساعت که با حرارت ملایم مواد و هم زدیم کم کم در اثر پخت نشاسته و کم شدن آب موادمون به غلظت فرنی می‌رسه که توی این مرحله می‌تونیم گلاب را به اون اضافه کنیم.

اضافه کردن گلاب سلیقه‌ایه اگه شما طعم خود انار و تو شیرینی بیشتر می‌پسندین می‎تونین گلاب و حذف کنین. در غیر این صورت باید گلاب توی این مرحله به مواد اضافه شه و مجددا مواد و هم بزنیم تا غلظتش بیشتر شه

اضافه کردن گلاب در مسقطی انار

مرحله ششم؛ کره را اضافه کنید

بعد از اینکه گلاب و اضافه کردم مجددا کمی مواد و روی حرارت هم می‌زنیم تا غلیظ تر شه و بعد کره رو اضافه می‌کنبم و به هم زدن ادامه می‌دیم تا کره به خورد مواد بره.

باید آنقدری مواد و روی حرارت هم بزنیم تا حسابی غلیظ شه. به طوری که همزدنش با قاشق دیگه سخت باشه یا وقتی مشابه تصویر مواد و با قاشق بالا میاریم، موادمون آویزون بمونه و نریزه.

پس حتما باید به این حالت کشسانی برسیم که از ابتدای پروسه تا این مرحله با حرارت ملایم حدودا ۱ ساعت زمان می‌بره.

به غلظت رسیدن مواد مسقطی انار

مرحله هفتم؛ ریختن مواد مسقطی در قالب

وقتی موادمون به این غلظت رسید می‌تونیم زیرش و خاموش کنیم. برای این مسقطی می تونین از قالب های سیلیکونی مخصوص شکلات استفاده کنین که در نهایت مسقطی‌های کوچک و لقمه ای داشته باشیم که سروشون کنار چایی جذاب‌تر و بهتره. داخل قالب سیلیکونی مخصوص شکلات و کمی با انگشتمون چرب می‌کنیم.

دو تا قیف یکبار مصرف و هم داخل همدیگه قرار می‌دیم. مواد و داخل قیف می‌ریزیم و بعد از اینکه سر قیفی کمی بریدیم داخل قالب‌ها رو به کمک قیف پر می‌کنیم. 

مواد مسقطی انار در قالب

بیشتر بخوانید: شب یلدا چی درست کنیم؟ ۲۵ دسر و غذای یلدایی ?

مرحله هشتم؛ مسقطی را از قالب در بیارید

سطح قالب و به کمک پالت سرکج و یا یک چاقو صاف می‌کنیم. با حرکت دادن پالت روی سطح قالب براحتی سطح اون صاف می‌شه اینکار باعث می‌شه در نهایت همه‌ی مسقطی‌ها یک اندازه باشن.

اگه داخل قالب احتیاج بود مجددا کمی مسقطی پر می‌کنیم. بعد از اینکه سطحش و صاف کردیم آروم اون و چند بار به سطح کار می‌کوبیم و بعد به مدت حداقل ۵ شش ساعت داخل یخجال روی یک سطح صاف قرار می‌دیم تا مسقطی ببنده.

مسقطی انار خوشمزه
بعد از این مدت زمان و وقتی مطمئن شدیم مسقطی کاملا بسته براحتی می‌تونیم قالب ها رو برعکس کنیم و مسقطی‌ها را از داخل اون جدا کنیم. و بعد مسقطی ها را به کمک خلال یا پودر پسته و پودر نارگیل تزئین و اونا رو کنار چایی سرو می کنیم. 

مسقطی انار

masghati anar

نکات مسقطی انار

  1.  حتما از آب انار طبیعی برای مسقطی انار استفاده کنین. با آب انارهای کارخونه‌ای نتیجه و طعم مطلوبی نمی‌گیرین.
  2. میزان شکر بسته به ترشی و شیرینی آب انار شما می تونه متغیر باشه.
  3.  در صورتی که‌ خواستین می تونین گلاب و کمتر بریزین یا اگه طرفدار طعم انار هستین به کل اون و حذف کنین.
  4. کره رو به هیچ وجه حذف نکنین تو بافت و طعم نهایی تاثیر گذاره.
  5.  می‌تونین مواد اولیه رو چند برابر کنین و مسطقی رو تو قالب های بزرگتر هم درست کنین. یا داخل قالب مستطیل شکل فویل بندازین و مسقطی رو داخل اون پهت کنین و بعد ازینکه داخل یخچال خودش و گرفت اون و برش بزنین. برای اینکار هم حتما سطح فویل را کمی چرب کنین.
  6.  در صورت دلخواه می‌تونین مسقطی را داخل پودر نارگیل و یا پودر پسته بطور کامل بغلتونین.
  7.  بجای نشاسته پودری می‌تونین از نشاسته گل هم استفاده کنین. در این صورت به ازای هر ۲ قاشق غذاخوری نشاسته پودری گندم ۳ قاشق غذاخوری نشاسته گل استفاده کنین.
  8. ظرفتون بهتره لعابی یا گرانیت باشه. ذرات ظرف های تفلون ممکنه در اثر همزدن زیاد جدا شه و داخل مسقطی بره.
  9.  مسقطی رو می‌تونین با انواع اب میوه‌های طبیعی به همین روش درست کنین و مسقطی با طعم های مختلف میوه‌ای و حتی مسقطی زعفرانی داشته باشین.

امیدوارم از طرز تهیه مسطقی انار خوشتان آمده باشد. این دسر خوشمزه را برای شب یلدا درست کنید و از خوردن آن لذت ببرید.

۴.۲/۵ (۵ نظر)

بهار حسینی

سلام خانوم بهار هستم. مدرس و مربی آشپزی و شیرینی پزی و مدیر مسئول مجموعه bonbon بعد از چندین سال سابقه ی فعالیت تو زمینه آشپزی و شیرینی پزی بدلیل پیشینه و تجربه و مهارت قبلی تو زمینه ی آموزش و تدریس ، تصمیم گرفتم کارم و به عنوان مدرس و مربی آشپزی و شیرینی پزی ادامه بدم. و در این راستا با گذروندن دوره های مختلف و اخذ مدرک های گوناگون روز به روز به مهارتم اضافه می کنم. تا به امروز در کلاس های آموزشی حضوری و غیرحضوری افتخار آموزش به تعداد زیادی هنرجوی عزیز رو داشتم ، و برام باعث افتخاره که خیلی از عزیزان وارد دنیای کسب و کار شدند. در حال حاضر با اپلیکیشن اختصاصی bonbon برای آموزش های غیرحضوری آشپزی و شیرینی پزی در خدمتتون هستیم و تمام تلاش این مجموعه براینست که آموزش های آشپزی و شیرینی پزی بصورت حرفه ای در اختیار شما قرار بگیرد تا شما هم بتوانید این دنیای عطر ، طعم و رنگ به خونتون ببرید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

تخفیف‌ویژه

30 هزارتومان تخفیف 
خرید اول 
به مدت 24 ساعت
عجله کنید! قیمت ها حراج شد
close-link

اولین نفر از تخفیف ها باخبرشوید!

با وارد کردن شماره تلفن از تخفیف های هر لحظه افق کوروش باخبرشوید
تایید
close-link