دانستنی

شناسایی زعفران اصل؛ آشنایی با انواع زعفران

چگونه زعفران اصلی را از غیر اصل شناسایی کنیم؟

همیشه تعداد زیادی از مردم برای خرید زعفران اصلی از غیر اصل دچار استرس و ترس هستند. ما توصیه می‌کنیم برخی از راه‌حل‌های ساده برای چگونگی شناسایی زعفران اصلی از غیر اصل را امتحان کنید. امروزه سودجویان زیادی زعفران را به‌عنوان اصل می‌فروشند درصورتی‌که با پرداخت هزینه بالا، زعفران را که یکی از گران‌ترین ادویه‌ها است و به آن طلای سرخ می‌گویند، می‌خرید و درنهایت متوجه می‌شوید زعفران اصل نیست. پس بهترین کار این است که زعفران اصل را بشناسیم تا بتوانیم آن را از غیر اصل تشخیص بدهیم تا متضرر نشویم. چون نه‌تنها زعفران غیر اصل خاصیتی ندارد بلکه ممکن است از مواد خوراکی نامجاز استفاده کرده باشند که سلامت بدن را تهدید می‌کند.

روش‌های شناسایی زعفران اصل از غیر اصل:

در اینجا چند روش ساده را برای شناسایی زعفران اصل به شما آموزش می‌دهیم:

  از تخفیف‌های 50% سوپرمارکتی اکالا باخبر شو!

  • یکی از روش‌های تشخیص زعفران اصلی، معنای کلمه شیرین است. زعفران خوب همیشه عطر و بوی شیرینی دارد و طعم آن شیرین نیست و گاهی طعم تلخی می‌دهد یا اصلاً طعم خاصی نمی‌دهد. یکی از رشته‌های زعفران را روی زبان خود قراردادید. اگر طعم شیرینی درون دهان خود احساس کردید، این زعفران غیر اصل است. برای افزایش وزن زعفران به آن شکر یا شیره اضافه می‌کنند که این کار علت غیر اصل بودن زعفران است. یا گاهی شنیده می‌شود که نمک یا حتی گل‌رنگ را با زعفران ترکیب کرده و به مشتری می‌فروشند.
  • کمی از زعفران موردنظرتان رابین کاغذ کاهی و روزنامه قرار دهید و فشار دهید. اگر در جای فشار زعفران، ذرات روغن و چربی مشاهده کردید نشان از این دارد که زعفران تقلبی است اما اگر زعفران پودر شود و اثری از چربی نباشد نشان از اصل بودن زعفران دارد.
  • تکه‌های زعفران را روی شعله گاز قرار داده در این حالت زعفران خالص به رنگ بنفش یا نارنجی درمی‌آید که به پتاسیم آن مربوط می‌شود. اما در مورد زعفران غیر اصل رنگ زرد ایجاد خواهد شد.
  • زعفران اصل و دارای کیفیت خوب یک‌طرفش به شکل شیپور و طرف دیگرش نازک و ظاهری شبیه به پیچک دارد. زعفران و ذرت یک شباهت دارند و آن‌هم کلاله‌های آن‌ها است. کلاله‌های ذرت حالت مستقیم دارند اما در زعفران این رشته، به‌صورت انحنادار هستند. این انحنا نشان از اصل بودن و کیفیت بالای زعفران دارد.
  • کلاله‌های زعفران، یکی دیگر از بخش‌هایی است که می‌توان از طریق آن به اصل بودن زعفران پی برد. کلاله‌ها نباید به‌شدت براق باشند. کلاله‌ها باید به رنگ قرمز تند و البته نه به آن شدت که روشن باشد.
  • قدری زعفران در آب جوش بی اندازید. اگر بعد از ۵ دقیقه رنگ رشته‌ها کمرنگ و متمایل به سفید شد نشان‌دهنده زعفران غیر اصل است. رنگ زعفران اصل در آب به رنگ زرد مایل به نارنجی و قرمز و البته شفاف درمی‌آید. رنگ قرمز تند در آب نشان خوبی نیست، مواد شیمیایی استفاده‌شده برای رنگ دهی بیشتر زعفران ممکن است برای سلامتی شما مضر باشند.
  • استفاده از جوش‌شیرین برای تشخیص زعفران اصل از غیر اصل جالب است. در این روش مقداری جوش‌شیرین را در آب بریزید و کاملاً آن را به هم بزنید. سپس کمی زعفران را به محلول اضافه کنید. اگر زعفران اصل باشد رنگ آب با ترکیب جوش‌شیرین به رنگ زرد درمی‌آید و اگر زعفران غیر اصل باشد به رنگ قرمز کم‌رنگ درمی‌آید.
  • روش دیگر برای تشخیص زعفران اصل از غیر اصل استفاده از گاز متان است. به این صورت که مقداری زعفران را بر روی گاز متان یا همان گاز شهری قرار دهید. اگر رنگ آن به بنفش یا نارنجی تغییر کرد، مطمئن باشید که زعفران اصل است. زعفران غیر اصل به رنگ زرد تبدیل می‌شود.
  • اگر در دسترس خود بنزین دارید، همچنین زعفران اصل در بنزین حل نمی‌شود و اگر کمی از آن را درون بنزین بریزید، نباید باعث تغییر رنگ آن شود.
  • جهت شناخت زعفران سرگل تمام رشته‌های زعفران باید رنگ یکدست داشته باشند.

  آشنایی با انواع زعفران

  حال در اینجا می‌خواهیم با انواع زعفران آشنا شویم تا در هنگام انتخاب زعفران بدانید چه نوع زعفرانی خریداری می‌کنید.

  زعفران سرگل:

  قسمت بالای رشته زعفران است که عطر و بوی و رنگ زیادی دارد.به دلیل قیمت بالاتر و نبود قسمت کنج زعفران، غیر اصل بودن در این جنس زیاد است. بیشترین خاصیت زعفران در این قسمت است. در این نوع، بخش خامه زعفران که همان ریشه است به‌کلی حذف و کلاله‌های کاملاً قرمزرنگ به‌صورت جدا از هم، زعفران خالص را تشکیل می‌دهند. علاوه بر سرگل، عناوین سر قلم، سرریشه و ممتاز را نیز برای این نوع زعفران بکار می‌برند. در برخی موارد از زعفران پوشال به نام سرگل نیز یاد می‌شود که در این صورت به دو نوع سرگل نگین و سرگل ممتاز تقسیم می‌شود. سرگل نگین درواقع همان تعریف بالا از زعفران سرگل بوده و سرگل ممتاز درواقع بخشی از خامه زردرنگ را نیز به همراه دارد.

  زعفران اصل

  زعفران نگین:

  این قسمت هم عطر و رنگ خوبی دارد ولی به‌اندازه سرگل نیست. در زعفران نگین پوشال رشته‌های سه‌شاخه‌ای کلاله قرمزرنگ و ضخیم و بدون قسمت خامه که زردرنگ است ،از میان رشته‌های موجود جداشده و زعفرانی حجیم تهیه می‌شود.

  زعفران اصل

  زعفران پوشال:

  این نوع زعفران از قسمت سرگل تا قسمت سفیدرنگ ته زعفران است. گران‌قیمت‌ترین نوع زعفران پوشال نگین است و به خاطر وجود داشتن کلاله بالاترین قدرت رنگ دهی را دارد. به خاطر ترکیب مقداری از خامه با کلاله در این محصول، مشتریان هم اعتماد بیشتری هم به این محصول برای اصل بودن آن دارند. این محصول درجات مختلفی از ۱ تا ۳ دارد.

   از تخفیف‌های 50% سوپرمارکتی اکالا باخبر شو!

   زعفران دسته یا دختر پیچ:

   این نوع شامل تمام رشته زعفران است. زعفران دسته اصلی‌ترین نوع زعفران بوده که از کنار هم چیده شدن و خشک شدن تمامی یک‌رشته زعفران که شامل کلاله و خامه است، به عمل می‌آید. ازآنجاکه دسته‌بندی رشته زعفران معمولاً توسط خانم‌ها انجام می‌شود، به زعفران دسته، زعفران دختر پیچ یا دسته دختر پیچ نیز می‌گویند. برای دسته‌بندی به‌صورت یک‌سویه باید کلاله‌ها جدا روی‌هم قرار بگیرند و خامه‌ها نیز جدا، و در دسته‌بندی دوسویه نیز کلاله‌ها در دو طرف محصول هستند و خامه‌ها را وسط آن‌ها قرار می‌دهند.

   زعفران اصل

   زعفران خامه:

   بهتر است بدانید که یکی از انواع زعفران که شامل دسته‌بندی آن نمی‌شود، زعفران سفید یا خامه است که هیچ قسمت کلاله‌ای ندارد و به‌عنوان ماده کنج زعفران نام‌برده می‌شود.

   زعفران اصل

   زعفران کنج یا سفید

   با جدا کردن زعفران سرگل از دسته، قسمت ریشه باقی می‌ماند که به رنگ زرد است، در ایران به آن زعفران سفید و یا کنج گفته می‌شود. کنج زعفران جزء دسته‌بندی انواع زعفران قرار نمی‌گیرد اما به دلیل رنگ و ظاهر زیبای آن و اینکه امکان تقلب ندارد، موردتوجه قرار می‌گیرد.

   بنابراین با توجه به موارد ذکرشده قیمت زعفران خریداری‌شده متفاوت است و باید بدانید زعفرانی که خریداری کرده‌اید در کدام دسته زعفران قرار می‌گیرد.

    از تخفیف‌های 50% سوپرمارکتی اکالا باخبر شو!

    نوشته های مشابه

    ‫۸ دیدگاه ها

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

    دکمه بازگشت به بالا