همه نکاتی که باید درباره شستشوی لباس‌های رنگی بدانید!!!

شستشوی لباس رنگی

در اینجا شما را با چندین نکته جالب در خصوص شستشوی لباس‌های رنگی و جدا کردن رنگ‌ها آشنا خواهیم کرد:

  • لباس‌ها را بر اساس رنگ به لباس‌های سفید، رنگ روشن، رنگی‌ها و ظریف‌ها (مثل ابریشمی‌ و حریر) تقسیم کنید.
  • از سبدهای مخصوص لباس چرک طبقه‌بندی شده استفاده کنید؛ به این ترتیب موقع شستشو وقت کمتری برای دسته‌بندی لباس‌ها لازم خواهید داشت.
  • لباس‌هایی را که رنگ می‌دهند، از بقیه جدا کنید. این لباس‌ها دو دسته‌اند: بعضی از آنها در هر شرایطی حتی در آب سرد رنگ پس می‌دهند. بعضی‌های‌شان هم فقط در تماس با برخی از انواع شوینده‌ها، به خصوص انواعی که حاوی سفیدکننده اکسیژن‌دار هستند یا در آب داغ رنگ می‌دهند.

شستشوی لباس رنگی

  • اگر نمی‌دانید لباسی در آب گرم رنگ می‌دهد یا نه، یک آزمایش ساده انجام دهید: یک قسمت دور از دید (مثل زیر آستین) لباس را با آب گرم خیس کرده، بین دو تکه پارچه گذاشته و رویش اتوی گرم بکشید. اگر رنگ داد، معلوم می‌شود که رنگش ثابت نیست و باید جدا از بقیه لباس‌ها شسته شود.
  • برای لباس‌های سفید می‌توانید از یک شوینده حاوی سفیدکننده یا سفیدکننده اکسیژن‌دار استفاده کنید. اما برای لباس‌های رنگی مایعات تیره‌شوی بدون سفیدکننده را انتخاب کنید.
  • اگر لباس‌های رنگی‌تان را قبل از شستشو، پشت و رو کرده و در ماشین بیاندازید، مطمئن باشید هیچ اتفاقی طی شستشو برای‌شان نمی‌افتد.
  • لباس‌های سفید رنگ‌گرفته را قبل از شستشوی دوباره، مدتی در مخلوط آب سرد و آب اکسیژنه خیس کنید؛ برای این کار توصیه می‌شود از آب اکسیژنه‌های پودری استفاده کنید که قدرت پاک‌کنندگی بیشتری نسبت به انواع مایع دارند. بنابراین طبق روش مصرف نوشته شده روی آب‌اکسیژنه، آن را در تشتی پلاستیکی با آب سرد مخلوط کرده و وقتی محلول آماده شد، حداقل ۸ ساعت لباس‌های سفیدی که رنگ گرفته‌اند، در آن غوطه‌ور کنید. هر از گاهی لباس‌ها را کنترل کنید تا اگر لکه‌های رنگی‌شان پاک شده، آنها را خارج کرده و آب‌کشی کنید. اگر بعد از ۸ ساعت هنوز رنگ‌های اضافی نرفته‌اند، این کار را تکرار کنید.

شستشوی لباس رنگی

  • برای لباس‌های ظریف، شستشوی دستی بهترین گزینه است؛ اول آنها را ۱۵ دقیقه در محلول ضعیفی از سفیدکننده خیس کنید. بعد با کمک دستکش، لباس را بشویید و آب بکشید.
3 پیام

نظر خود را به اشتراک بگزارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

18 − هفده =