دانستنی

“شکر قهوه ای” بخوریم یا شکر سفید؟

شکر ماده‌ای طبیعی است که طی هزاران سال بخشی از رژیم غذایی انسان محسوب می‌شد. انواع مختلفی از شکر وجود دارد، شکر قهوه ای و سفید از محبوب‌ترین انواع آن هستند. (۱) در این مقاله شکر قهوه ای و سفید را با هم مقایسه می‌کنیم تا به شما در تصمیم گیری و انتخاب کمک کنیم. برای انتخاب بهتر میان این دو نوع شکر، تا انتهای این مقاله در بخش دانستی‌های مجله اینترنتی اکالابلاگ همراه باشید.

تفاوت شکر قهوه ای و شکر سفید چیست؟

شکر سفید و قهوه‌ای هر دو منشأ یکسان دارند؛ در واقع هر دو نوع، از نیشکر و چغندر قند تهیه می‌شوند. شکر قهوه ای ترکیبی از شکر و ملاس سفید، نوعی شربت مشتق شده از شکر، تهیه می‌شود.

تفاوت شکر سفید و شکر قهوه ای

ملاس به این نوع شکر، رنگ قهوه‌ای می‌دهد و ارزش غذایی بیشتری دارد. قابل توجه‌ترین تفاوت غذایی بین این دو، این است که شکر قهوه‌ای کمی کلسیم، آهن و پتاسیم بیشتر دارد. بر همین اساس، مقادیر  مواد معدنی موجود در شکر قهوه‌ای ناچیز است. بنابراین شکر قهوه‌ای منبع خوبی از ویتامین‌ها یا مواد معدنی نیست (۲، ۳).
همچنین شکر قهوه‌ای کالری کمتری نسبت به شکر سفید دارد، اما تفاوت آن بسیار ناچیز است. یک قاشق چای‌خوری (۴ گرم) شکر قهوه‌ای ۱۵ کالری دارد، در حالی که کالری همان میزان شکر سفید، ۱۶.۳ است.
گذشته از این اختلافات جزئی، ارزش تغذیه‌ای این دو نوع شکر، تقریبا برابر است و تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند.

خلاصه: شکر قهوه‌ای حاوی کمی مواد معدنی بیشتر و کالری کمتری نسبت به شکر سفید است و تفاوت‌های تغذیه‌ای بین این دو ناچیز است.

شیوه تولید شکر قهوه ای و سفید:

شکر معمولا در آب و هوای گرمسیری مساعد برای رشد نیشکر، تولید می‌شود. با این حال، همانطور که اشاره کردیم، روش‌های تبدیل عصاره آن به شکر قهوه‌ای و سفید متفاوت است.
ابتدا، شهد شکر از نیشکر استخراج، تصفیه و گرم می‌شود تا یک شربت غلیظ به نام ملاس تشکیل شود (۴,۵,۶).
در مرحله بعد، شکر متبلور برای تولید بلورهای شکر سفید سانتریفیوژ می‌شود. سانتریفیوژ دستگاهی است که بسیار سریع می‌چرخد تا بلورهای شکر از ملاس جدا شوند.(۷)
سپس شکر سفید برای حذف هرگونه ملاس اضافی و ایجاد کریستال‌های کوچکتر بیشتر فرآوری می‌شود. پس از آن، از یک سیستم تصفیه عبور داده می‌شود. این سیستم تصفیه با استخوان نیم‌سوز یا خرده شده حیوانات ساخته شده است و کمک می‌کند تا رنگ شکر کاملا سفید شود.

شکر قهوه ای تصفیه شده همان شکر سفید است که ملاس ها دوباره به آن بازگشت داده می‌شود. همچنین شکر قهوه‌ای تصفیه نشده نسبت به شکر سفید میزان فرآوری کمتری دارد و به همین دلیل رنگ آن قهوه‌ای طبیعی است (۸,۹,۱۰ ).

  50% تخفیف

  ویژه خرید کالاهای سوپرمارکتی اکالا

  برای دریافت کد تخفیف شماره خود را وارد کنید:

  خلاصه: شکر سفید از طریق فرآیند تصفیه تولید می‌شود که یک شهد قهوه‌ای به نام ملاس را جدا می‌کند. از طرف دیگر، شکر قهوه‌ای برای حفظ محتوای ملاس خود کمتر تحت فراوری قرار می‌گیرد یا با مخلوط کردن شکر سفید با ملاس تولید می‌شود.

  کاربردهای آشپزی شکر قهوه ای و سفید

  می‌توان شکر سفید و قهوه‌ای را  به روش‌های مختلفی در پخت و پز استفاده کرد. در حالی که بعضی اوقات آن‌ها می‌توانند به جای یکدیگر هم مورد استفاده قرار گیرند، انجام این کار ممکن است بر رنگ، عطر و طعم یا بافت نهایی غذای شما تأثیر بگذارد. ملاس موجود در شکر قهوه‌ای رطوبت را حفظ می‌کند، بنابراین استفاده از آن باعث می‌شود آنچه پخته شده نرم و در عین حال متراکم‌تر باشد.
  به عنوان مثال، شیرینی‌های درست شده با شکر قهوه‌ای مرطوب‌تر و متراکم‌تر خواهند بود، در حالی که شیرینی‌های درست شده با شکر سفید به میزان بیشتری افزایش حجم می‌یابند و باعث می‌شوند هوای بیشتری به داخل خمیر برود و در نتیجه شیرینی پفکی‌تر شود.
  به همین دلیل، شکر سفید در تعدادی از محصولات و غذاهایی مانند کیک که به پف بیشتری نیاز دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرند. در مقابل، شکر قهوه‌ای برای محصولات و غذاهایی متراکم مانند نان و کلوچه استفاده می‌شود.
  موارد دیگر استفاده از شکر قهوه‌ای ممکن است شامل شیره‌ها و سس‌های غلیظ مانند سس باربکیو باشد.

  طعم و مزه شکر سفید و قهوه ای

  تفاوت اصلی شکر سفید و قهوه‌ای در طعم و رنگ آنها است.
  تعویض شکر سفید به جای شکر قهوه‌ای در دستور العمل‌های پخت روی رنگ غذاها تأثیر می‌گذارد و به غذا رنگ کارامل یا رنگ قهوه‌ای می‌بخشد. برعکس آن، پخت با شکر سفید به رنگ روشن‌تر غذا منجر می‌شود. بنابراین، اینکه کدام را انتخاب کنید به نتیجهٔ دلخواه شما بستگی دارد.(۱۱)
  همچنین شکر قهوه ای به دلیل داشتن ملاس اضافه دارای طعم کارامل یا تافی مانند است. به همین دلیل در کیک‌های شکلاتی و کلوچه‌ها و همچنین کیک‌های میوه‌ای بیشتر کاربرد دارد. از طرف دیگر، شکر سفید شیرین‌تر است، بنابراین می‌توانید کمتر از آن استفاده کنید تا به طعم دلخواه خود برسید. عطر و طعم آن باعث شده تا به عنوان یک عنصر همه کاره در پخت، به خوبی در کیک‌های میوه‌ای و شیرینی‌های کاربرد داشته باشد.

  خلاصه: شکر سفید و قهوه‌ای به طور مشابه در پخت و پز استفاده می‌شود. با این حال، شکر قهوه‌ای حاوی ملاس است که این امر بر طعم و رنگ غذا تأثیر می‌گذارد.

  شکر قهوه ای بهتر است یا شکر سفید؟

  اینکه شکر سفید را انتخاب کنید یا شکر قهوه‌ای، به ترجیح شخصی شما مربوط است. تفاوت اصلی این دو در طعم و رنگ دهی آنها به غذا است. اگرچه شکر قهوه‌ای حاوی مواد معدنی بیشتری نسبت به شکر سفید است، اما مقادیر این مواد معدنی به قدری اندک هستند که هیچ فایده‌ای برای سلامتی ندارند.

  طعم شکر قهوه ای

  در ضمن شکر عامل مهمی در بروز بیماریهای چاقی و علت اصلی بیماریها از جمله دیابت نوع ۲ و بیماریهای قلبی است. به همین دلیل، توصیه می‌شود کمتر از ۵-۱۰٪ کالری روزانه خود را از شکر تأمین کنید. با این حال، این میزان باید برای افزایش میزان سلامتی حتی محدودتر هم بشود.

  هنگام انتخاب بین شکر قهوه‌ای یا سفید، اولویت شخصی خود را راهنمای خود قرار دهید، زیرا این دو تأثیرات یکسانی بر سلامتی شما خواهند گذاشت.

  انتخاب بین شکر سفید یا قهوه‌ای به ترجیح شخصی شما برمی‌گردد. آن‌ها از نظر تغذیه‌ای مشابه هستند و در نتیجه اثرات سلامتی مشابهی دارند و فقط ممکن است در طعم دسرها تغییر ایجاد کنند.

  حرف آخر

  شکر قهوه‌ای و سفید دو تا از پرکاربردترین انواع شکر هستند. به علت اینکه آنها به طور متفاوتی تولید می‌شوند، طعم و رنگ و کاربردهای آشپزی متفاوتی پیدا می‌کنند. شکر قهوه‌ای اغلب به راحتی از فرآوری شکر سفید با ملاس حاصل می‌شود. برخلاف تصور رایج، آن‌ها از نظر تغذیه‌ای مشابه هستند. شکر قهوه‌ای حاوی مواد معدنی کمی بیشتر از شکر سفید است اما هیچ فایده‌ای برای سلامتی نخواهد داشت. در واقع، مصرف انواع شکر برای سلامتی مطلوب شما باید کنترل شده و محدود باشد.

  سوالات متداول

  در این مقاله تلاش کردیم تا شما را با تفاوت میان شکر قهوه ای و سفید آشنا کنیم. احتمالا حالا بهتر می‌توانید تصمیم بگیرید که کدام گزینه را انتخاب کنید و نظرتان درباره شکر قهوه‌ای به عنوان گزینه‌ای سالم‌تر، تغییر کرده است. در ادامه سوالات پرتکرار در این زمینه را با شما به اشتراک گذاشتیم. اگر شما هم سوالی در این زمینه دارید، از ما در بخش نظرات بپرسید.

  خواص شکر قهوه ای چیست؟

  در واقع شکر قهوه‌ای به میزان ناچیزی کالری کمتری از شکر سفید دارد؛ همچنین مقدار کمی روی، منیزیم، کلسیم و… در این شکر وجود دارد.

  چرا شکر قهوه‌ای مرطوب است؟

  شکر قهوه‌ای، به خاطر فرآیند فرآوری آن، از شکر سفید مرطوب‌تر است.

  آیا شکر قهوه ای خراب میشود؟

  شکر قهوه ای به خاطر رطوبت موجود در آن، با گذشت زمان کمی خشک‌تر می‌شود و ممکن است بافت گلوله گلوله بگیرد. این مسئله به معنای خراب شدن شکر قهوه‌ای نیست، اما کیفیت آن را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد.

  این متن برگرفته از سایت معتبر “healthline” است.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا