آشپزیغذاهای سنتی

۲ روش طرز تهیه آش ماست؛ با گوشت و بی گوشت به همراه نکات کلیدی

آش ماست یکی از آش‌های خوشمزه و پرطرفدار است که در شهرهای مختلف با دستور پخت و مواد اولیه متفاوتی پخته می‌شود. آش ماست را می‌توان هم با گوشت و هم بدون گوشت تهیه نمود که در روش با گوشت از گوشت گوسفندی ریش ریش شده و یا گوشت چرخ کرده قلقلی استفاده می کنند.

آش ماست به دلیل موادی که در آن استفاده می شود بسیار سالم، مقوی و انرژی زا است. از لحاظ طب سنتی، طبع آش ماست سرد است و بسیار مناسب برای فصل‌های گرم سال است. همچنین آش ماست به دلیل حضور ماست و برنج در خود، سرشار از کلسیم است که برای سلامتی بدن بسیار مفید است.

در ادامه این مقاله از قسمت آشپزی در مجله اینترنتی اکالا شما را با طرز تهیه آش ماست به دو روش بدون گوشت و با گوشت آشنا خواهیم کرد.

۱- آش ماست بدون گوشت

برای طرز تهیه آش ماست بدون گوشت به مواد زیر نیاز داریم.

مواد لازم برای تهیه آش ماست بدون گوشت:

برنج۳ پیمانه
ماست۱ کیلوگرم
لپهنصف پیمانه
پیاز۱ عدد متوسط
نعناع۱ قاشق سوپ خوری
روغن مایعبه میزان لازم
نمک، زردچوبه و فلفل سیاهبه مقدار لازم

مراحل طرز تهیه آش ماست بدون گوشت

بعد از آشنا شدن با مواد اولیه آش ماست با مراحل طرز تهیه آش ماست بدون گوشت به صورت مرحله به مرحله آشنا شوید.

  50% تخفیف

  ویژه خرید کالاهای سوپرمارکتی اکالا

  برای دریافت کد تخفیف شماره خود را وارد کنید:

  مرحله اول : خیس کردن برنج و لپه

  چند ساعت قبل از شروع آشپزی برنج و لپه را در ظرف های جداگانه خیس کنید. خیس کردن لپه باعث می شود که هم نفخ آن گرفته شود و هم زودتر پخته شود.

  مرحله دوم : پختن برنج

  یک قابلمه مناسب را انتخاب کنید و در آن ۴ پیمانه آب اضافه کنید و برنج را آبکشی کنید و به قابلمه اضافه کنید. سپس قابلمه را بر روی اجاق گاز با حرارت ملایم قرار دهید.

  مرحله سوم : پختن لپه به صورت جداگانه

  برای پختن لپه ها، یک قابلمه جدا را تهیه کنید و لپه ها را به همراه ۴ پیمانه آب به آن اضافه کنید و بر روی اجاق گاز با حرارت ملایم قرار دهید تا کاملا پخته شوند.

  بیشتر بخوانید : طرز تهیه آش انار ترش و خوشمزه

  مرحله چهارم : ترکیب برنج و لپه

  بعد از اینکه برنج و لپه کاملا پخته شدند. لپه ها را به قابلمه برنج منتقل کنید و خوب مواد را هم بزنید و بگذارید تا مقداری دمای برنج و لپه سرد شود.

  مرحله پنجم : اضافه کردن ماست به لپه و برنج

  بعد از اینکه برنج و لپه کاملا خنک شدند، ماست را هم بزنید و به آن ها اضافه کنید. و خوب مواد را هم بزنید تا یکدست شوند.

  مرحله ششم : خرد کردن و تفت دادن پیاز

  در مرحله بعد پیاز را پوست بگیرید و بشویید. سپس آن را به صورت نگینی خرد کنید. در ادامه یک تابه که مقداری روغن در آن ریخته اید را بر روی اجاق گاز با حرارت ملایم قرار دهید و صبر کنید تا روغن داغ شود. سپس پیاز را اضافه کنید و تفت دهید.

  مرحله هفتم : اضافه کردن نعنا و زردچوبه

  نعناع خشک را به تابه اضافه کنید و کمی تفت دهید. مواظب باشید که نعناع نسوزد. که طعم غذای شما را خراب می کند. سپس زردچوبه اضافه کنید و خوب مواد را هم بزنید. بهتر است برای سرخ کردن نعناع اجاق گاز را خاموش کنید تا با همان دمای روغن سرخ شود.

  بیشتر بخوانید: غذاهای سنتی و اصیل مشهدی

  مرحله آخر : زمان دادن برای پختن و جا افتادن آش

  پیاز داغ و نعناع داغ را به قابلمه آش اضافه کنید و خوب آش را هم بزنید. در نهایت شعله اجاق گاز را کم کنید و مرتبا آش را هم بزنید تا آش ماست پخته شود و جا بیفتد.

  طرز تهیه آش ماست بدون گوشت

  آش ماست از انواع آش‌های خوشمزه ایرانی به همین سادگی درست شد.

  ۲- آش ماست با گوشت

  برای تهیه آش ماست با گوشت به مواد زیر نیاز داریم.

  مواد لازم برای تهیه آش ماست با گوشت:

   برنج۳ پیمانه
  ماست۱ کیلوگرم
  گوشت چرخ کرده۳۰۰ گرم
  سبزی آش۵۰۰ گرم
  لپهنصف پیمانه
  پیاز۳ عدد متوسط
  نعناع۱ قاشق سوپ خوری
  روغن مایعبه میزان لازم
  نمک، زردچوبه و فلفل سیاهبه مقدار لازم

  مراحل طرز تهیه آش ماست با گوشت

  بعد از آشنا شدن با مواد اولیه آش ماست با مراحل طرز تهیه آش ماست با گوشت به صورت مرحله به مرحله آشنا شوید.

  شاید برایتان جالب باشد : طرز تهیه آش اسفناج با ماست موسیر

  مرحله اول : خیساندن لپه و برنج

  چند ساعت قبل از شروع آشپزی برنج و لپه را در ظرف های جداگانه خیس کنید. خیس کردن لپه باعث می شود که هم نفخ آن گرفته شود و هم زودتر پخته شود.

  مرحله دوم : خرد کردن و تفت دادن پیاز

  ابتدا پیازها پوست بگیرید و بشویید و بر روی تخته آشپزخانه به صورت نگینی خرد کنید. قابلمه ای را که می خواهید آش در آن بپزید را انتخاب کنید و در آن مقداری روغن مایع بریزید و بر روی اجاق گاز با حرارت ملایم قرار دهید. بعد از داغ شدن روغن پیاز را به قابلمه اضافه کنید و تفت دهید.

  مرحله سوم : پختن برنج و لپه

  بعد از سرخ شدن پیازها، لپه ها را آبکشی کنید و به همراه ۶ پیمانه آب و مقداری فلفل به قابلمه اضافه کنید و بگذارید تا بپزند. بعد از اینکه لپه ها نیم پز شدند، برنج را آبکشی کنید و به قابلمه اضافه کنید.

  مرحله چهارم: درست کردن گوشت قلقلی و ریختن در آش

  نوبت به درست کردن گوشت چرخ کرده می باشد. ابتدا یکی از پیاز های باقیمانده را پوست بگیرید و بشویید و رنده کنید. و سپس آب آن را به کاسه ای که گوشت چرخ کرده در آن است اضافه کنید و خوب مواد را با یکدیگر ورز دهید.

  سپس به اندازه یک گردو و حتی کوچک تر از گوشت را در کف دست قرار دهید و آن ها را قلقلی کنید. سپس آن ها را به قابلمه آش اضافه کنید.

  بیشتر بخوانید: طرز تهیه آش رشته مازندرانی

  مرحله پنجم : اضافه کردن سبزی به آش

  در این مرحله نوبت به سبزی آش می‌رسد. سبزی آش شامل جعفری، گشنیز، تره و نعناع است. سبزی ها را پاک کنید و بشویید. سپس آن ها را بر روی تخته آشپزخانه ساطوری کنید و به قابلمه آش اضافه کنید.

  مرحله ششم : اضافه کردن ادویه به آش ماست

  باید در این مرحله حرارت اجاق گاز را کم کنید تا کوفته ها متلاشی نشوند و به آرامی به همراه برنج پخته شوند. بعد از اینکه برنج و گوشت کاملا پخته شدند، به قابلمه زردچوبه و مقداری نمک اضافه کنید و مواد را به آرامی هم بزنید.

  مرحله آخر : افزودن ماست به آش

  در نهایت اجاق گاز را خاموش کنید و سپس ماست را بعد از اینکه هم زدید به قابلمه اضافه کنید. سپس آش ماست را هم بزنید و در قابلمه را برای چند دقیقه بگذارید تا مواد طعم ماست را به خود بگیرند.

  طرز تهیه آش ماست خوشمزه با گوشت

  منبع عکس: اینستاگرام become.chef

  بیشتر بخوانید : طرز تهیه‌ آش کشک

  نکاتی در تهیه آش ماست

  • دقت داشته باشید که اندازه کوفته های گوشت را خیلی بزرگ بگیرید. چون کوفته های در آش پخته نمی‌شوند و همچنین ظاهر خوبی به آش ماست نمی دهد.
  • کوبیدن سیر و ریختن در آش ماست طعم آن را خیلی بهتر می‌کند اما اگر با عطر و طعم سیر مشکل دارید می‌توانید سیر را از آش حذف کنید.
  • ریختن برگ سیر به عنوان سبزی آش داخل آش ماست مزه آش را خوشمزه می‌کند.
  • اگر دسترسی به سبزی آش تازه ندارید می توان از سبزی خشک شده برای تهیه آش ماست استفاده کنید. برای این کار لازم است ۲۵۰ گرم سبزی خشک را به قابلمه آش اضافه کرده و از طعم آش ماست با سبزی خشک لذت ببرید.
  • اگر می خواهید آش ماست شما خوشرنگ تر شود، از مقدار بیشتری زردچوبه استفاده کنید.
  • دستور تهیه آش ماست که به آموزش آن پرداختیم برای چهار نفر مناسب می باشد. در صورت کم یا زیاد شدن افراد، نسبت مواد اولیه را تغییر دهید.

  چنانچه از غذاهای سنتی خوشتان می‌آید می‌توانید به غذاهای سنتی مجله اکالا سر بزنید و غذای مدنظر خود را درست کنید.

  سوالات متداول در طرز تهیه آش ماست

  در این قسمت با جواب سوالات طرز تهیه آش ماست همراه ما باشید شاید این سوال شما نیز باشد.

  علت بریده شدن ماست در آش ماست چیست و برای جلوگیری از بریده شدن ماست چیکار کنیم؟

  اگر هنگام افزودن ماست به آش حرارت زیاد باشد ماست بریده بریده می‌شود بهتر است هنگام اضافه کردن ماست شعله زیر آش خاموش باشد و مدام هم بزنید تا مایه آش یکنواخت شود همچنین می‌توانید ماست را با تخم مرغ هم زده و به آش اضافه کنید تا از بریده شدن ماست جلوگیری کنید. البته افزودن تخم مرغ به آش اختیاری است.

  برای آش ماست چه زمانی ماست را به آش اضافه کنیم؟

  در طرز تهیه آش ماست بهترین زمان اضافه کردن ماست در انتهای پخت آش است.

  از چه ماستی برای آش ماست استفاده کنیم؟

  از ماست ساده یا ماست نیمه ترش برای آش ماست استفاده کنید.

  چرا آش ماست لعاب نمی‌اندازه؟

  اگر آب داخل آش زیاد باشد و زمان پخت آش کم باشد باعث می‌شود حبوبات خوب پخته نشده و آش کم لعاب شود.

  برای خوشمزه تر شدن آش ماست چه کنیم؟

  برای اینکه آش  طعم و مزه خوبی داشته باشد از آب قلم یعنی همان عصاره گوشت استفاده کنیدبرای خوشمزه تر شدن آش ماست از میزان پیاز داغ بیشتری استفاده کنید. همچنین می‌توانید در انتهای پخت به آش نعنا داغ و سیر داغ اضافه کنید تا آش طعم بهتری داشته باشد.

  آیا در آش ماست گوشت می‌ریزند؟

  بله در بعضی دستورات طرز تهیه آش ماست از گوشت ریش ریش شده در آش استفاده می‌کنند همچنین در صورت تمایل می توانید از گوشت چرخ کرده قلقلی شده در آش استفاده کنید.شما می‌توانید به جای گوشت از آب گوشت یا آب قلم استفاده کنید و چنان چه منع مصرف گوشت دارید می‌توانید گوشت و آب گوشت را از محتویات داخل آش حذف کنید.

  سبزی آش ماست چیست ؟

  در این دستور آشپزی از سبزی تره،گشنیز و جعفری برای آش ماست استفاده شده است. اما شما می‌توانید به دلخواه سبزیجات دیگری که مخصوص آش است را به آش ماست اضافه کنید.همچنین اگر دسترسی به سبزی آش تازه ندارید می توان از سبزی خشک شده برای تهیه آش ماست استفاده کنید. برای این کار لازم است ۲۵۰ گرم سبزی خشک را به قابلمه آش اضافه کرده و از طعم آش ماست با سبزی خشک لذت ببرید.

  حبوبات مخصوص آش ماست چیست؟

  در این دستور پخت از برنج و لپه در آش ماست استفاده شده است اما در مناطق مختلف از حبوبات مختلف در آش ماست استفاده می کنند. شما می توانید علاوه بر برنج و لپه از حبوباتی مانند عدس، نخود،لوبیا سفید،لوبیا چیتی و… هم در آش ماست استفاده کنید.

  ۴.۲/۵ (۵ نظر)

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا