۲ روش طرز تهیه آش ماست؛ با گوشت و بی گوشت به همراه نکات کلیدی

طرز تهیه آش ماست

آش ماست یکی از آش های خوشمزه می باشد که طرفداران زیادی دارد. معروف ترین آش های ماست در شهرهای شیراز و تبریز پخته می شود. آش ماست را می توان هم با گوشت و هم بدون گوشت تهیه نمود. و در روش با گوشت از گوشت گوسفندی ریش ریش شده و یا گوشت چرخ کرده قلقلی استفاده می کنند. آش ماست به دلیل موادی که در آن استفاده می شود بسیار سالم، مقوی و انرژی زا می باشد. از لحاظ طب سنتی، طبع آش ماست سرد است و بسیارمناسب برای فصل های گرم سال است. همچنین آش ماست به دلیل حضور ماست و برنج در خود، سرشار از کلسیم می باشد که برای سلامتی بدن بسیار مفید می باشد. در ادامه شما را با طرز تهیه آش ماست به دو روش بدون گوشت و با گوشت آشنا خواهیم کرد.

آش ماست بدون گوشت

مواد لازم برای تهیه آش ماست بدون گوشت:

دستور تهیه آش ماست بدون گوشت

چند ساعت قبل از شروع آشپزی برنج و لپه را در ظرف های جداگانه خیس کنید. خیس کردن لپه باعث می شود که هم نفخ آن گرفته شود و هم زودتر پخته شود.

یک قابلمه مناسب را انتخاب کنید و در آن 4 پیمانه آب اضافه کنید. و برنج را آبکشی کنید و به قابلمه اضافه کنید. سپس قابلمه را بر روی اجاق گاز با حرارت ملایم قرار دهید.

برای پختن لپه ها، یک قابلمه جدا را تهیه کنید و لپه ها را به همراه 4 پیمانه آب به آن اضافه کنید. و بر روی اجاق گاز با حرارت ملایم قرار دهید تا کاملا پخته شوند.

بعد از اینکه برنج و لپه کاملا پخته شدند. لپه ها را به قابلمه برنج منتقل کنید و خوب مواد را هم بزنید. و بگذارید تا مقداری دمای برنج و لپه سرد شود.

بعد از اینکه برنج و لپه کاملا خنک شدند، ماست را هم بزیند و به آن ها اضافه کنید. و خوب مواد را هم بزنید تا یکدست شوند.

در مرحله بعد پیاز را پوست بگیرید و بشویید. سپس آن را به صورت نگینی خرد کنید. در ادامه یک تابه که مقداری روغن در آن ریخته اید را بر روی اجاق گاز با حرارت ملایم قرار دهید و صبر کنید تا روغن داغ شود. سپس پیاز را اضافه کنید و تفت دهید.

نعناع خشک را به تابه اضافه کنید و کمی تفت دهید. مواظب باشید که نعناع نسوزد. که طعم غذای شما را خراب می کند. سپس زردچوبه اضافه کنید و خوب مواد را هم بزنید. بهتر است برای سرخ کردن نعناع اجاق گاز را خاموش کنید. تا با همان دمای روغن سرخ شود.

پیاز داغ و نعناع داغ را به قابلمه آش اضافه کنید. و خوب آش را هم بزنید.

در نهایت شعله اجاق گاز را کم کنید و مرتبا آش را هم بزنید تا آش ماست پخته شود و جا بیفتد.

طرز تهیه آش ماست بدون گوشت

آش ماست با گوشت

مواد لازم برای تهیه آش ماست با گوشت:

 •  برنج: 3 پیمانه
 • ماست: 1 کیلوگرم
 • گوشت چرخ کرده: 300 گرم
 • سبزی آش: 500 گرم
 • لپه: نصف پیمانه
 • پیاز: 3 عدد متوسط
 • نعناع: 1 قاشق سوپ خوری
 • روغن مایع: به میزان لازم
 • نمک، زردچوبه و فلفل سیاه: به مقدار لازم

دستور تهیه آش ماست با گوشت

چند ساعت قبل از شروع آشپزی برنج و لپه را در ظرف های جداگانه خیس کنید. خیس کردن لپه باعث می شود که هم نفخ آن گرفته شود و هم زودتر پخته شود.

ابتدا پیازها پوست بگیرید و بشویید و بر روی تخته آشپزخانه به صورت نگینی خرد کنید. قابلمه ای را که می خواهید آش در آن بپزید را انتخاب کنید و در آن مقداری روغن مایع بریزید و بر روی اجاق گاز با حرارت ملایم قرار دهید. بعد از داغ شدن روغن پیاز را به قابلمه اضافه کنید و تفت دهید. بعد از سرخ شدن پیازها، لپه ها را آبکشی کنید و به همراه 6 پیمانه آب و مقداری فلفل به قابلمه اضافه کنید و بگذارید تا بپزند.

بعد از اینکه لپه ها نیم پز شدند، برنج را آبکشی کنید و به قابلمه اضافه کنید.

نوبت به درست کردن گوشت چرخ کرده می باشد. ابتدا یکی از پیاز های باقیمانده را پوست بگیرید و بشویید و رنده کنید. و سپس آب آن را به کاسه ای که گوشت چرخ کرده در آن می باشد اضافه کنید و خوب مواد را با یکدیگر ورز دهید. سپس به اندازه یک گردو و حتی کوچک تر از گوشت را در کف دست قرار دهید و آن ها را قلقلی کنید. سپس آن ها را به قابلمه آش اضافه کنید.

در این مرحله نوبت به سبزی آش می رسد. سبزی آش شامل جعفری، گشنیز، تره و نعناع می باشد. سبزی ها را پاک کنید و بشویید. سپس آن ها را بر روی تخته آشپزخانه ساطوری کنید و به قابلمه آش اضافه کنید.

باید در این مرحله حرارت اجاق گاز را کم کنید تا کوفته ها متلاشی نشوند و به آرامی به همراه برنج پخته شوند.

بعد از اینکه برنج و گوشت کاملا پخته شدند، به قابلمه زردچوبه و مقداری نمک اضافه کنید و مواد را به آرامی هم بزنید.

در نهایت اجاق گاز را خاموش کنید و سپس ماست را بعد از اینکه هم زدید به قابلمه اضافه کنید. سپس آش ماست را هم بزنید و در قابلمه را برای چند دقیقه بگذارید تا مواد طعم ماست را به خود بگیرند.

نکاتی در تهیه آش ماست

 • دقت داشته باشید که اندازه کوفته های گوشت را خیلی بزرگ بگیرید. چون کوفته های در آش پخته نمی‌شوند و همچنین ظاهر خوبی به آش ماست نمی دهد.
 • اگر می خواهید آش ماست شما خوشرنگ تر شود، از مقدار بیشتری زردچوبه استفاده کنید.
 • دستور تهیه آش ماست که به آموزش آن پرداختیم برای چهار نفر مناسب می باشد. در صورت کم یا زیاد شدن افراد، نسبت مواد اولیه را تغییر دهید.
5/5 ( 1 نظر )
بدون نظر!

نظر خود را به اشتراک بگزارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.