طرز تهیه هویج پلو با مرغ؛ غذای مجلسی به همراه نکات ریز در خوش طعم شدن

havij polo

اگر شما طرفدار غذای شیرین هستید، هویج پلو یکی از گزینه های بسیار مناسب است. هویج پلو یکی از غذاهای خوشمزه ایرانی است. هویج پلو از پلوهای مخلوط و محبوب ایرانی است که به دلخواه می توانید آنرا با مرغ و یا گوشت اماده کنید. هویج پلو از ترکیب برنج به همراه هویج تهیه می شود و هویج پلو را می توان بدون گوشت (گوشت مرغ) یا با گوشت درست کرد. در تهیه هویج پلو می‌توان از گوشت چرخ کرده، گوشت مرغ و گوشت گوسفند تکه ای استفاده کرد. هویج پلو یکی از غذاهایی می باشد که به خاطر ظاهر زیبا و جذاب می‌تواند در مهمانی ها مورد استفاده قرار گیرد. در ادامه با طرز تهیه هویج پلو با مرغ شما را اکالا بلاگ آشنا خواهیم کرد. 

مواد لازم هویج پلو:
برنج  ۴/۵ پیمانه
هویج  حدودا ۱۰ عدد متوسط
پیاز  ۲ عدد بزرگ
رب  ۱ قاشق غذا خوری
سینه مرغ  ۱ عدد کامل
کره یا روغن حیوانی  ۲ قاشق غذاخوری
ادویه پلویی  ۲ قاشق چایخوری
شکر ۱ الی ۲ قاشق غذاخوری
روغن برای سرخ کردن  به میزان لازم
زعفران دمکره به میزان لازم
زردچوبه ۲ قاشق چایخوری
نمک و فلفل  به میزان لازم
خلال پسته و زرشک به میزان لازم برای تزئین

مواد لازم هویج پلو

1- در ابتدا برای آماده سازی اولیه هویج‌ها رو به صورت دلخواه خرد می‌کنیم. معمولا در هویج پلو از هویج خلالی شده و یا هویج رشته‌ای استفاده می شود که می توانید با رنده های مخصوص اینکار را انجام دهید. پیازها را نیز بصورت نگینی خرد می کنیم. سینه ی مرغ را بصورت حبه‌ای (مکعبی ریز) خرد می کنیم. برنج را خوب می‌شوریم و بعد آن را در مقداری آب و یک قاشق غذاخوری (سر خالی) نمک خیس می کنیم. مدت زمان خیس کردن برنج بسته به نوع برنج شما میتواند از یک ساعت تا دو ساعت باشد.
خیس کردن برنج و خرد کردن مواد هویج پلو 2- هویج‌ها را در مقدار مناسبی روغن سرخ می‌کنیم. میزان سرخ شدن باید به اندازی باشد که هویج‌ها حسابی ترد شوند تا در پلو و هنگام دم کشیدن له نشوند. بعد از سرخ شدن هویج@ها آن ها را از روغن خارج می‌کنیم. مقداری از روغن را از تابه خارج می کنیم و در روغن باقی مانده پیازها را سرخ می‌کنیم. بدلیل اینکه در این روغن هویج ها رو سرخ کرده‌ایم هم طعم خوبی به پلو می‌دهد هم باعث خوشمزه‌تر شدن آن می‌شود.

سرخ کردن هویج در هویج پلو

3- بعد از ینکه پیازها کمی سرخ شدن و عطر آن آزاد شد، گوشت مرغ حبه را به آن اضافه می کنیم و تفت می‌دهیم. در صورت دلخواه می‌توانید از نصف حبه سیر رنده شدن هم استفاده کنید. بعد از تفت خوردن مرغ، ادویه ها را که شامل نمک و فلفل و زردچوبه و ادویه پلویی می‌باشد در این مرحله اضافه می‌کنیم. می توانید ادویه پلویی را برای لابه لای پلو استفاده کنید و استفاده در این مرحله باعث خوش طعم تر شدن مرغ‌ها می‌شود. 

اضافه کردن ادویه و سینه مرغ خرد شده در هویج پلو

4- حدود ۲ قاشق زعفران دمکرده‌ی غلیظ به مخلوط پیاز و مرغ و اضافه می‌کنیم و مواد و هم می‌زنیم و بعد هویج سرخ شده را به آن اضافه می کنیم و بعد ازینکه کمی همه ی مواد را تفت دادیم زیر حرارت را کمی کم می کنیم. می توانید مخلوط مرغ و پیاز هویج را جداگانه لا به لای پلو استفاده کنید ولی ترکیب کردن مواد در این مرحله باعث خوشمزه‌تر شدن هویج پلو می‌شود. 

اضافه کردن زعفران به مواد هویج پلو

5- رب و شکر را داخل کاسه ای با ۱ لیوان آب ترکیب و در آن حل می‌کنیم و به مخلوط اضافه می‌کنیم و اجازه می‌دهیم حدودا ۱۰ دقیقه مواد با همدیگر بپزند تا طعم و مزه‌ی آنها یکی شود. در این فاصله نصف یک قابلمه متوسط را با آب پر کنید و روی حرارت می‌ذاریم تا به جوش بیاد و برنج برای آبکشی آماده شود. برای تست یک دانه برنج بین انگشتان خود فشار می دهیم. اگر اطراف آن نرم و مغز آن کمی سفت بود یعنی برنج آماده آبکشی است و آن را آبکشی می‌کنیم.
اضافه کردن رب و شکر به مواد هویج پلو- آبکشی کردن برنج6- قابلمه را روی حرارت کم قرار می‌دهیم و ۳ ،۴ قاشق غذاخوری روغن داخل آن می‌ریزیم و نان را به اندازه کف قابلمه برش می‌زنیم و برای ته دیگ کف قابلمه قرار می دهیم. حدود ۱ کفگیر از برنج را داخل ظرفی می‌کشیم و به آن ۲ _ ۳ قاشق غداخوری زعفران دمکرده اضافه می کنیم و به آرامی آنرا هم می‌زنیم و کنار می‌گذاریم‌ تا ازین برنج زعفرانی برای روی پلو استفاده کنیم. از برنج سفید کمی داخل قابلمه می ریزیم و آنرا پخش می‌کنیم. 

برنج و دم کردن آن در هویج پلو

7- مقداری از مواد هویج پلو را روی برنج می ریزیم و پخش می‌کنیم. در این مرحله می‌توانید طبق سلیقه‌ی خود مجددا از کمی زعفران دم کرده استفاده کنید. و اینکار را تا بالا تکرار می‌کنیم یعنی لایه به لایه برنج سفید آبکشی شده و مواد هویج پلو. در انتها برنج زعفرانی را گوشه قابلمه روی پلو اضافه می‌کنیم تا بعد از دم کشیدن بتوانیم آنرا جداگانه برداریم و برای تزئین استفاده کنیم‌. بعد از ریختن همه‌ی برنج داخل قابلمه به کمک انتهای یک قاشق چند سوراخ داخل برنج ایجاد می‌کنیم تا به بهتر دم کشیدن آن کمک کند و روی انرا را دمکنی قرار می‌دهیم و قابلمه را روی حرارت ملایم قرار می دهیم تا برنج دم بکشد. 

طرز تهیه پنکیک؛ همراه با فوت و فن های پخت و ایده‌های تزیین 😋

دم کشیدن برنج هویج پلو

اواخر دم کشیدن پلو می توانید مقداری کره یا روغن حیوانی را آب کنید و روی برنج بریزید تا خوش عطر و طعم شود و بعد از دم کشیدن پلو آن را داخل دیس می‌کشیم و همراه با زرشکی که در کره تفت داده ایم و خلال پسته و برنج زعفرانی تزئین می کنیم.‌ می توانید بعد از سرخ کردن هویج ها یکی دو قاشق از آن را برای تزئین روی پلو جدا کنید. 

هویج پلو با مرغ

نکات هویج پلو

 1. برای پلوهای مخلوط توصیه می‌شود که ۱ پیمانه از میزان برنج مورد نظر را بردارید و بجای آن ۱ پیمانه برنج دودی استفاده کنید. با این کار عطر و طعم پلوی مخلوط شما بسیار جذاب‌تر و خوشمزه‌تر می شود. به عنوان مثال برای ۴/۵ پیمانه برنج ۳/۵ پیمانه برنج ایرانی و ۱ پیمانه برنج دودی استفاده می کنیم.
 2. طبق سلیقه‌ی خود می‌توانید از مرغ ریش ریش هم برای هویج پلو استفاده کنید. برای اینکار سینه ی مرغ را همراه با پیاز و نمک و فلفل و زردچوبه و ۱ حبه سیر می پزیم و بعد از پخت ریش ریش می کنیم و به مواد هویج پلو اضافه می کنیم. اما اسنفاده از مرغ حبه‌ای شده هویج پلو را مجلسی تر می کند.
 3.  در صورت دلخواه بجای مرغ می‌توانید از گوشت چرخکرده هم استفاده کنید و بعد از تفت دادن پیاز بجای مرغ گوشت چرخکرده اضافه کنید. و یا همانند پلوهای دیگر این پلو را با گوشت قلقلی سرو کنید برای اینکار گوشت ، پیاز رنده شده ، فلفل سیاه، زردچوبه ، نمک و کمی آرد نخودچی کاملاً با دست ورز دهید و بعد از یکساعت استراحت در یخچال از گوشت به اندازه گردو برمی‌داریم در دستمان فرم می دهیم و سپس در ظرف مورد نظر چند قاشق روغن بریزید و روی حرارت متوسط رو به بالا قرار دهید و قلقلی هارا تفت می دهیم. که البته استفاده از مرغ در هویج پلو رایج تر است.
 4.  برای مجلسی تر شدن می توانید از فیله مرغ حلرونی زعفرانی نیز استفاده کنید.و هنگام از سرو انرا روی پلو قرار دهید.
  فیله‌های مرغ را نواری برش می‌دهیم با پیاز، نمک، فلفل سیاه، زعفران، آبلیمو، روغن زیتون مزه دار می‌کنیم و اجازه می‌دهیم چند ساعت در یخچال بماند. سپس فیله‌ها را بصورت حلزونی رول می‌کنیم و با کمک خلال دندان فیکس می کنیم داخل تابه چند قاشق روغن بریزید فیله‌ها را در آن قرار می‌دهیم و با حرارت ملایم سرخ می کنیم تا کاملا بپزد و روی هویج پلو از آن ها استفاده می‌کنیم.
 5. در صورت دلخواه می توانید زرشک را بعد از تفت دادن به مخلوط هویج و مرغ اصافه کنید و از آن نیز در لابه لای پلو استفاده کنید.
 6. میزان استفاده از شکر بسته به ذائقه ی شما و البته شیرینی هویج ها متغیر است.
 7. استفاده از زردک (هویج زرد) در هویج پلو نیز طعمی جذاب و متفاوت به آن می دهد.
4.3/5 ( 31 نظر )
28 پیام
 1. واقعا خوشمزس هویج پلو من ادویه کاری اضافه میکنم امتحان کنید پوست پرتقالم نمیزنم هویج هارو نکینی خرد میکنم با پیاز تفت میدم یه کم نرم بشه

 2. مثل مادری که داره برای دخترش توضیح میده توضیح دادید.برای منکه مادرم فرصت نکرد بهم آشپزی یاد بده خیلی توضیحاتتون دلنشین بود.

 3. عطیه هستم عالیه من الان نهار هویج پلو ممنون ازتون پوست پرتقال هم میشه نریخت ولی بریزی عالیه

 4. ممنون از توضیحاتتون من امشب درست کردم ولی برای سرو هویج و زرشک و مرغ و روبرنج ریختم تزئینش کردم

نظر خود را به اشتراک بگزارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.