طرز تهیه جوجه کباب بی‌استخوان زعفرونی+گوجه کبابی؛ با طعم رستورانی

طرز تهیه جوجه کباب

جوجه کباب، همانطور که از اسمش پیداست، با جوجه‌ی رسیده یا مرغ بسیار جوان درست می‌شود. گوشت مرغ کبابی هم مانند هر گوشت کبابی دیگری باید 2-3 روز در یخچال بیات شده باشد و 2-3 ساعت پیش از کباب شدن از یخچال بیرون بیاید. جوجه اصولاً به دو شکل درست می‌شود:

 1.  جوجه‌ی با استخوان
 2. جوجه‌ی بی استخوان

خیلی مواقع برایتان پیش آمده که مهمانی دارید و به سرعت می‌خواهید یک غذای خوشمزه و راحت درست کنید. در این مواقع بهتر است به سراغ کباب بروید. کباب گوشتی است که مستقیم با آتش تماس پیدا می‌کند و در مدت کوتاهی که معمولا 5-6 دقیقه بیشتر نیست برای خوردن آماده می‌شود. این گوشت ممکن است از گوسفند، مرغ، ماهی و حتی میگو و… باشد. آتش کباب معمولا زغال است، ولی امروزه روی شعله‌ی گاز هم کباب درست می‌کنند و کباب‌ پزهای خاصی برای این کار درست شده است. امروز قرار است به شما طرز تهیه‌ی یک جوجه کباب خوشمزه و نکات آن و طرز تهیه‌ی گوجه کبابی را آموزش دهم.

مواد لازم برای تهیه‌ی جوجه کباب بی استخوان:

 • سینه‌ی مرغ یا فیله‌ی مرغ: برای هر نفر 150 گرم
 • سس خردل ملایم: 2 ق غ خوری
 • پیاز: 1 عدد
 • سیر: 2 حبه
 • پودر آویشن: به مقدار لازم
 • فلفل دلمه‌ای: 1 عدد
 • لیمو ترش: 1 عدد
 • زعفران دم‌کرده: به مقدار لازم
 • فلفل سیاه: به مقدار لازم
 • فلفل قرمز: 1 ق چ خوری
 • نمک: به مقدار لازم
 • روغن مایع یا روغن زیتون: 3-4 ق غ خوری
 • جعفری خردشده: کمی برای تزئین

طرز تهیه‌ی جوجه کباب بی استخوان:

سینه‌ی مرغ را به یک اندازه برش بزنید. سپس زعفران را به آن اضافه کنید. سپس آویشن و پیاز خردشده را به جوجه‌ها اضافه کرده. سیر را به قطعات بزرگ خرد کرده تا بتوانید از جوجه‌ها جدا کنید. فلفل قرمز، فلفل سیاه، نمک و سس خردل را به موادتان اضافه کنید و خوب با هم مخلوط کنید. کمی پوست لیمو را هم رنده کنید و بعد کمی آب لیموی تازه را هم اضافه کنید. روغن زیتون را هم اضافه کنید و خوب با هم مخلوط کنید و به مدت 3 ساعت داخل یخچال قرار دهید.

حالا نوبت به پختن جوجه کباب‌ها است که روش‌های مختلفی دارد. می‌توانید روی فر بپزید و روی سینی فر یا توری بچینید و داخل فر گذاشته. می‌توانید روی زغال یا منقل‌های گازی هم درست کنید و روی گاز هم می‌توانید کباب کنید. حتی در تابه هم می‌توانید سرخ کنید. در این روش پخت قرار است از گریل چدنی و سیخ‌های چوبی استفاده شود. حواستان باشد سیخ‌های چوبی را داخل آب گذاشته تا کمی خیس شوند و روی گریل نسوزند. قبل از به سیخ کشیدن جوجه‌ها پیاز و سیر را از آن‌ها جدا کنید. مرغ را به سیخ کشیده و بین مرغ‌ها فلفل دلمه‌ای خردشده هم قرار دهید. روی گریلتان چند قطره روغن بریزید و جوجه‌ها را روی آن گذاشته و در آن هم گذاشته تا خوب بپزد.در انتها روی جوجه‌هایتان کمی جعفری خردشده بریزید.

جوجه کباب را می‌توانید در کنار گوجه‌ی فرنگی کبابی و همراه با برنج کته میل کنید. کباب داغ را با نان تازه و یک سبد کوچک ریحان و پیاز سر سفره قرار دهید. دوغ هم فراموش نشود.

نکات کلیدی در تهیه جوجه کباب:

 • اگر قطعات مرغ به یک اندازه خرد نشوند قطعات کوچکتر می‌سوزند و قطعات بزرگتر خام می‌ماند.
 • مرغ را به اندازه‌ی کوچک خرد کنید تا بتوانید به سیخ چوبی بزنید و در تابه هم بتوانید جوجه را درست کنید ولی اگر قرار است بر روی زغال درست کنید، قطعات را بزرگتر برش بزنید.
 • ابتدا زعفران را به موادتان قبل از مواد دیگر اضافه کنید. اگر قبل از زعفران مواد دیگر را اضافه کنید، چسبندگی زعفران به مرغ کم می‌شود و زعفران رنگ کمتری می‌دهد.
 • آویشن را حتماً به جوجه اضافه کنید، زیرا طعم بسیار لذیذی به جوجه می‌دهد.
 • قبل از اضافه کردن پیاز به جوجه کمی آن را با دست فشار دهید تا آب پیاز کمی گرفته شود.
 • سیر را رنده نکنید، زیرا سیر به جوجه می‌چسبد و طعم تلخی در انتها به جوجه می‌دهد.
 • اگر پوست لیموی رنده شده را زیاد بریزید باعث تلخی می‌شود.
 • حداقل 3 ساعت جوجه‌هایتان را داخل یخچال گذاشته تا خودش را بگیرد.
 • برای گذاشتن مواد در فر ، کف سینی فر را چرب می‌کنیم یا می‌تونید کاغذ روغنی پهن کنید.
  سینی رو‌ توی فر قرار می‌دیم، با توجه به حجم مواد شما و‌ مدل فری که در اختیار دارید، قطعا مقدار زمان پخت ممکنه کمتر یا بیشتر باشه. ما این مقدار گوشت رو با دمای ۲۰۰درجه به مدت بیست دقیقه توی طبقه سوم فر میتونیم قرار بدیم.جوجه کباب در فر
طرز تهیه خورشت فسنجون (فسنجان) ملس با مرغ؛ ۱۱ نکته برای خوشمزه تر شدن آن

به سیخ کشیدن جوجه:

هر تکه از مرغ را جوجه را باید طوری به سیخ کشید که پهنای آن به طرف آتش باشد و همچنین قسمت گوشتی و قسمت استخوانی تکه‌ها با هم جور باشد، تا هنگام آتش دادن دو هوا نشود.

آتش دادن جوجه کباب:

توجه داشته باشید که کباب کردن ران و بیخ ران مرغ کمی بیشتر از سینه آتش می‌برد؛ به این دلیل ران و سینه را باید جدا از هم به سیخ کشد و سیخ سینه را باید کمی پس از سیخ ران روی آتش گذاشت و سیخ‌ها را باید به فاصله‌ی 1-2 دقیقه مرتبا برگردانید و هنگام آتش دادن یکی دو بار کره‌ی آب کرده یا روغن روی کباب بمالید؛ این کار در نرمی و لطافت کباب موثر است. آتش کباب باید کمی تیز باشد تا رویه‌ی کباب را بریان کند و مغز کباب آب‌دار بماند؛ در عین حال، هیچ اثری از خونابه نباید در جوجه کباب دیده شود. بهترین وسیله‌ی آتش دادن کباب آتش زغال است، ولی با کباب پز درپوش‌دار روی شعله‌ی گاز هم کباب خوبی می‌توان درست کرد.

 سیخ کشیدن جوجه کباب:

پیش از شروع به آتش دادن کباب دیس آن را توی فر روشن یا نزدیک آتش بگذارید تا گرم شود؛ این کار به گرم نگه داشتن کباب سر سفره کمک می‌کند. سیخ کباب را پس از آماده شدن روی دیس بخوابانید، یک ورقه نان روی کباب بگذارید، با یک دست نان را نگه دارید و با دست دیگر سیخ را بکشید. دادن یک قاشق کره‌ی آب کرده روی کباب طراوت آن را نگه می‌دارد.

همرا به جوجه کباب بهتر است گوجه فرنگی کبابی هم سرو شود.

گوجه کبابی:

طرز تهیه گوجه کبابی- جوجه کباب

گوجه فرنگی کبابی باهمه‌ی انواع کباب‌ صرف می‌شود. برای تهیه‌ی آن کافی است چند گوجه فرنگی کوچک را به سیخ بکشید و در کنار سیخ‌های کباب آتش بدهید؛ همین که روی گوجه لکه‌های سیاه پیدا شد بردارید. برای هر نفر 2 عدد گوجه فرنگی شسته به سیخ باریک بکشید و همراه کباب آتش دهید. سپس کنار کباب گذاشته و سیخ‌ها را بکشید. گاهی چند فلفل سبز تند هم با گوجه فرنگی کباب می‌کنند.

امیدوارم مطالب این پست برای شما مفید بوده باشد.

4/5 ( 4 نظر )
بدون نظر!

نظر خود را به اشتراک بگزارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.