آشپزیکیک و شیرینی

طرز تهیه شیرینی توت به شکل میوه؛ شیرینی سنتی شب یلدا و عید نوروز

شیرینی توت یکی از شیرینی‌های قدیمی و سنتی ایرانی است که طرز تهیه بسیار ساده‌ای دارد و برای آماده کردن آن نیازی به فر نیست. این شیرینی از مخلوط پودر قند و بادام و اضافه کردن گلاب به دست می‌آید و شکل خمیری پیدا می‌کند و در واقع نام اصلی آن شیرینی بادامی است. از قدیم و به شکل سنتی این شیرینی را به شکل توت درست می‌کنند. به همین دلیل به آن شیرینی توت گفته می‌شود. اما با خمیر نرم و شکل‌پذیر آن و اضافه کردن کمی رنگ خوراکی می‌توان انواع شکل‌های دلخواه میوه‌ها را ایجاد کرد. این شیرینی برای عید یا مناسبت‌هایی مثل شب یلدا بسیار مناسب است.

چون هم ظاهر زیبایی دارد و هم طعم بسیار خوبی دارد. این شیرینی را کنار چای به جای قند می‌توانید استفاده کنید و از طعم آن لذت ببرید. همچنین این شیرنی به نوعی برای شیرینی عید نوروز نیز مناسب است! در ادامه شما را با طرز تهیه شیرینی توت در اکالا بلاگ آشنا خواهیم کرد.

  از تخفیف‌های 50% سوپرمارکتی اکالا باخبر شو!

  مواد لازم شیرینی توت (بادامی):
  بادام ۱ پیمانه کاملا سر پر
  پودر قند ۱ پیمانه سر خالی
  گلاب به مقدار لازم
  رنگ خوراکی (دلخواه) چند قطره
  شکر، خلال بادام، خلال پسته، ترافل شکلاتی به مقدار لازم (برای تزئین)

  مواد لازم شیرینی توت
  ۱- برای تهیه شیرینی، بادامها رو داخل ظرفی ریخته و آب جوش رو روی اونها میریزیم. اجازه میدیم حدود یک ربع الی بیست دقیقه بمونه و بعد بادام‌ها رو آبکش میکنیم و شروع به جدا کردن پوست بادام ها میکنیم.

  بادام ها رو روی سینی پهن کنید و اجازه بدین یک شب بمونه تا کاملا خشک و شکننده بشه و رطوبتی داخلش نمونه (بادام ها اصلا نباید رطوبت داشته باشن وگرنه پودر نمیشن)

  خیس کردن بادام در شیرینی توت بادامی۲- بعد از خشک شدن کامل بادام ها اون رو به همراه پودر قند داخل دستگاه غذاساز یا آسیاب بریزین.

  آسیاب کردن پودر قند و بادام در شیرینی توت۳- و پودر کنید. نکته مهم در این مرحله اینه که بادام خیلی زود به روغن میفته و حالت خمیری پیدا میکنه اما میخوایم بادام کاملا حالت پودری داشته باشه و اصلا به روغن نیفته بنابراین همه مواد رو یکجا داخل دستگاه نریزید و به صورت چند مرحله این کار رو انجام بدین و هر بار مقداری بادام رو با پودر قند داخل دستگاه بریزین و موقع پودر کردن دستگاه رو یکسره روشن نکنید و مدام روشن خاموش کنید تا اصطکاک و گرم شدن دستگاه باعث به روغن افتادن بادام نشه همچنین پودر کردن بادام به همراه پودر قند کمک میکنه تا بادام ها به روغن نیفتن.در آخر مواد کاملا شکل پودری دارن.

  خالت خمیری پودر قند و بادام در شیرینی توت

  ۳- همه مواد آسیاب شده رو داخل ظرفی بریزین و گلاب رو کم کم بهش اضافه کنید.

   از تخفیف‌های 50% سوپرمارکتی اکالا باخبر شو!

   ریختن گلاب در سیرینی توت

   ۴- و با قاشق مخلوط کنید. گلاب رو یکجا اضافه نکنید چون ممکنه خمیرتون شل بشه بعد از هر بار اضافه کردن گلاب خیلی کم با قاشق مخلوط کنید تا در نهایت خمیر سفت و منسجمی حاصل بشه.

   موقع اضافه کردن گلاب نباید مواد رو خیلی زیاد ورز بدین چون باعث به روغن افتادن خمیر میشه.

   خمیر شیرینی توت
   ۵- حالا خمیر شیرینی آمادست! اگه میخواین همه مواد رو به شکل توت فرم بدین میتونید کار رو شروع کنید اما برای ایجاد شکل های متنوع خمیر رو سه قسمت کنید و یک قسمت رو سفید نگه دارین.

   مقداری از خمیر سفید رنگ رو بردارین و با کف دست به شکل گرد در بیارین.

   درآوردن خمیر به شکل توت در شیرینی توت

   ۶- و بعد با کمک کناره دست و غلطاندن خمیر یک قسمت خمیر رو کمی نوک تیز کنید و قسمت روی شیرینی رو کمی مسطح کنید و اون رو به شکل توت در بیارین. روی قسمت فوقانی توت یک خلال بادام فرو کنید.

   خمیر توت شکل

   ۷- و بعد شیرینی رو داخل شکر بغلطونید. تا کاملا به شکر آغشته بشه و بعد داخل ظرف بچینید و تمام خمیر رو به همین صورت شکل بدین. (یکی از نکات مهم شیرینی اینه که خیلی زود خشک میشه بنابراین نباید در معرض هوا قرار بگیره پس شیرینی‌های آماده شده رو داخل ظرف در دار نگه داری کنید و همچنین موقع آماده کردن یکی از خمیر ها روی مابقی اونها رو بپوشونید تا خشک نشن)

   به قسمت بعدی خمیر رنگ زرد اضافه کنید.

   غلتاندن خمیر در شکر در شیرینی توت

   ۸- و مخلوط کنید تا رنگ بگیره سعی کنید با حداقل ورز دادن رنگ رو پخش کنید تا ورز زیاد باعث به روغن افتادن خمیر نشه مقداری از خمیر رو بردارین و داخل دست گرد کنید بعد خیلی کم قسمت انتهایی اون رو جمع کنید و با کمک ابزار فوندانت روی اون حفره ایجاد کنید (از هر وسیله نوک تیز میتونید به جای ابزار فوندانت استفاده کنید مثلا روی قسمت تیز خودکار یا مداد سلفون بکشید و از اون استفاده کنید و …)

   در اوردن زردآلو در شیرینی توت

   ۹- و بعد به کمک ابزار فوندانت یا پشت چاقو یک خط از سمت حفره تا انتها ایجاد کنید تا خمیر شکل زرد آلو پیدا کنه و یک عدد ترافل شکلاتی رو داخل حفره قرار بدین.

   شیرینی توت به شکل زردآلو

   ۱۰- و بعد شیرینی رو داخل شکر بغلطونید. تا کاملا به شکر آغشته بشه و داخل ظرف بچینید و مابقی خمیر رو هم به همین صورت شکل بدین.

   غلتاندن شیرینی توت در شکر
   ۱۱- به قسمت بعدی خمیر کمی رنگ سبز اضافه کنید و مخلوط کنید تا خمیر رنگ بگیره و بعد مقداری از خمیر رو بردارین و داخل دست گرد کنید.

   شیرینی توت به رنگ سبز

   ۱۲- روی خمیر به کمک ابزار فوندانت یک حفره بزرگ ایجاد کنید و روی قسمت پایینی خمیر یک حفره ریز ایجاد کنید.

   شیرینی توت

   ۱۳- و داخل حفره بزرگ یک عدد خلال پسته قرار بدین تا خمیر شکل سیب پیدا کنه و بعد داخل شکر بغلطونید، تا کاملا به شکر آغشته بشه و داخل ظرف بچینید و بقیه خمیر رو شکل بدین.

   شیرینی توت سبز رنگ
   شیرینی های شما آمادست و تا مدت ها داخل ظرف در بسته ماندگاری داره! علاوه بر شکل هایی که یاد دادیم میتونید به مقداری از خمیر رنگ قرمز یا بنفش اضافه کنید و اون رو به شکل توت در بیارید تا شکل توت قرمز بشه و همچنین با خمیر سبز میتونید شکل گلابی رو ایجاد کنید یا با رنگ صورتی شکل هلو رو درست کنید و ….

   شیرینی توت در سه رنگ

   نکات شیرینی توت:

   • در این شیرینی گلاب باید با احتیاط اضافه بشه تا خمیر شل نشه ولی اگه خمیر شل شد باید مقداری مخلوط پودر بادام و پودر قند اضافه کنید تا مجددا جمع بشه و اگه دیدین خمیر سفت و خشکه و به راحتی شکل نمیگیره و ترک میخوره میتونید مقدار کمی گلاب به خمیر اضافه کنید.
   • برای این شیرینی حتما باید از بادام خام استفاده بشه.
   • اگه پوست گرفتن بادام براتون سخته میتونید به جای بادام درسته از خلال بادام استفاده کنید و اون رو به همراه پودر قند آسیاب کنید.
   • این شیرینی تا دو هفته داخل یخچال و تا یکماه داخل فریزر ماندگاری داره اما حتما باید داخل ظرف در بسته نگه داری بشه و هوا نخوره.
   • به جای رنگ زرد میتونید از زعفران دم کرده غلیظ هم استفاده کنید تا علاوه بر ایجاد رنگ طعم خوبی هم به شیرینی بده اما زعفران باید غلیظ باشه تا با اضافه کردن مقدار کمی از اون شیرینی رنگ بگیره و خمیر شل نشه.
   • این شیرینی رو به جای بادام میتونید با پسته هم درست کنید تا خمیرتون رنگ سبز طبیعی داشته باشه پسته ها رو به همون روش بادام پوست بگیرید و بقیه مراحل رو طی کنید یا از خلال پسته استفاده کنید.
   • از هر پیمانه ای میتونید برای تهیه این شیرینی استفاده کنید با هر پیمانه ای که بادام رو اندازه میگیرید پودر قند رو هم اندازه بگیرید بادام کاملا سر پر و پودر قند سرخالی باشه با پیمانه کوچکتر مقدار کمتری خمیر و با پیمانه بزرگتر مقدار بیشتری خمیر بدست میارید در اینجا از پیمانه استاندارد استفاده شده.

   سوالات متداول در خصوص شیرینی توت برای شب عید:

   برای شب عید می‌توانید شیرینی‌های خوشمزه‌ای تهیه کنید و با آن از مهمانان پذیرایی کنید. شیرینی توت یکی از این شیرینی‌ها است. در ادامه به چند سوال در خصوص این شیرینی پاسخ می‌دهیم.

   پوست کندن بادام در شیرینی توت سخت است. راه جایگزین چیست؟

   اگر پوست کندن بادام برای پخت شیرینی توت سخت است، از خلال بادام استفاده کنید. 

   برای رنگ گرفتن شیرینی توت چه کنیم؟

   برای این که بتوانید در شیرینی توت رنگ طبیعی داشته باشید، می‌توانید از زعفران دم کرده استفاده کنید.

   انواع دستورات آشپزی را در اکالا بلاگ بخوانید. 

   ۵/۵ (۲ نظر)

    از تخفیف‌های 50% سوپرمارکتی اکالا باخبر شو!

    نوشته های مشابه

    ‫۲ دیدگاه ها

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

    دکمه بازگشت به بالا