دانستنی

بهترین آدامس بدون قند کدام است؟ توصیه های عجیب یک دندانپزشک!

 
از بچگی عاشق آدامس جویدن بودم. آرامش خوبی بهم میداد. این عادت با من موند تا الان و کلی فایده ازش دیدم منتهی این فواید و این اثرات را دندانپزشکم برای من توضیح داد. عصر نوبت دندانپزشکی داشتم. وقتی به مطب رسیدم دو سه نفری قبل از من آمده و نشسته بودند. صدای مته دندانپزشک توی مغزم بود. تو خودم بودم که خانم منشی صدایم زد که نوبت من است. وارد مطب شدم و روی یونیت نشستم.
دکتر دندانپزشک با لبخند دندانهایم را وارسی کرد و گفت: به نسبت سنی که داری دندانهات خوب مونده. حتمن مسواک و نخ دندان و جویدن آدامس را توی این سالها فراموش نکردی. جواب دادم: بله آقای دکتر مسواک و نخ دندان را بجای خودش استفاده میکنم اما آدامس جویدن آیا ارتباطی به سلامت دندان‌ها دارد؟
دکتر در جوابم گفت صد در صد! و ادامه داد:
 آدامس خوب جویدن همیشه برای طرفداران آدامس یک دغدغه است. همه‌کسانی که به آدامس جویدن علاقه دارند به دنبال بهترین آدامس هستند. برای اینکه آدامس خوب را تشخیص دهیم باید به تأثیرات، فواید و مضرات آدامس جویدن آگاه باشیم.
 کسانی که آدامس جویدن را دوست دارند و جزو طرفداران پروپاقرص این محصول هستند غیر از لذت آدامس جویدن بایستی به نکات زیادی توجه کنند. انواع زیادی از آدامس‌ها موجودند و دراین‌بین در تعداد زیادی از آن‌ها از شکر برای شیرین کردن استفاده می‌شود.
 بهترین آدامس آدامسی است که غیر از رعایت موارد دیگر از شیرین‌کننده‌های غیر قندی در آن‌ها استفاده می‌شود. آدامس خوب را می‌توان از سوپرمارکت‌های معتبر و فروشگاه‌های اینترنتی تهیه کرد.
 مضرات شکر بر کسی پوشیده نیست و خصوصاً تأثیر مستقیم آن در پوسیدگی دندان‌ها به اثبات رسیده است لذا آدامس‌هایی تولید شدند که در آن‌ها از مواد گیاهی بی‌ضرر بجای شکر برای شیرین کردن استفاده‌شده است. این محصول آدامس بدون شکر نام دارد آدامس بدون شکر آدامسی است که در آن بجای شکر از مواد گیاهی برای شیرین کردن آدامس استفاده می‌شود.
از اینکه دکتر داشت این‌ها را به من می‌گفت تعجب می‌کردم. همیشه فکر می‌کردم آدامس چیز مضری است و من باید عادتم به آدامس جویدن را ترک کنم. دکتر ادامه داد:
 
برای مشاهده محبوب ترین و بهترین آدامس از نظر مردم، در اکالارنک کلیک کنید!

مواد تشکیل‌دهنده آدامس خوب

بهترین آدامس بدون قند کدام است؟ توصیه های عجیب یک دندانپزشک!

بهترین آدامس از ترکیب مواد زیر به دست می‌آید:

 • صمغ: یکی از مواد اصلی تشکیل‌دهنده آدامس خوب نوعی صمغ است که از یک گیاه به دست می‌آید.
 • شیرین‌کننده‌ها: در تولید آدامس خوب و باکیفیت از شیرین‌کننده‌های طبیعی مانند شکر و گلوکز و شیرین‌کننده‌های مصنوعی مختلف استفاده می‌شود.
 • مواد نرم‌کننده : صمغ به‌دست‌آمده از گیاه سفت است لذا برای آنکه بتوان به‌راحتی آن را دردهان جوید بایستی از یک سری مواد نرم‌کننده صمغ مانند گلیسیرین در آن استفاده شود.
 • مواد رنگی و اسانس ها: به‌عنوان مواد رنگی و اسانس می‌توان از مواد رنگی و اسانس‌های طبیعی، مصنوعی یا ترکیبی از این دو استفاده کرد. نعنا، دارچین، اکالیپتوس، انواع میوه‌ها مثل لیمو، توت‌فرنگی، سیب، پرتقال، هندوانه و حتی طعم کولا و قهوه اسانس‌هایی هستند که از آن‌ها در طعم و رنگ دهی به آدامس استفاده می‌شود.
 • مواد سفیدکننده: در برخی آدامس‌ها برای ایجاد قابلیت سفیدکنندگی دندان‌ها از کربنات کلسیم و جوش‌شیرین و از فلوراید برای استحکام مینای دندان و جلوگیری از پوسیدگی و از ویتامین D و موادی دیگر به شکل دارویی استفاده می‌شود.
دکتر به اینجای صحبت‌هایش که رسید من دیگر صبرم تمام‌شده بود وسط حرف‌هایش پریدم و گفتم: آیا آدامس خوب بدون شکر برای سلامتی دندان‌ها و لثه مفید است؟

آدامس خوب بدون شکر برای سلامتی دندان‌ها و لثه مفید است.

جویدن آدامس بدون شکر در بین وعده‌های غذایی برای لثه و دندان‌ها مفید است چراکه در این هنگام مسواک زدن با خمیردندان حاوی فلوراید معمولاً مقدور نیست. بعد از خوردن غذا دندان‌ها در معرض آسیب‌دیدگی توسط اسید تولیدشده دردهان هستند. این اسید توسط باکتری‌های پلاکت و شکری که در غذاها و نوشیدنی‌ها موجود است، دردهان تولیدشده و به‌آرامی باعث تحلیل رفتن مینای دندان‌ها و ایجاد سوراخ یا حفره در آن‌ها می‌شود. پلاکت‌ها ذراتی هستند که روی دندان‌ها تشکیل می‌شوند و حاوی انواع زیادی از باکتری‌ها هستند که باعث ایجاد حفره در دندان و ایجاد بیماری برای لثه‌ها می‌شوند.

  از تخفیف‌های 50% سوپرمارکتی اکالا باخبر شو!

  با جویدن آدامس بدون شکر می‌توان از آسیب این اسیدها جلوگیری کرد. به این صورت که با جویدن آدامس بدون شکر ترشح بزاق در دهان افزایش‌یافته و این بزاق تولیدشده در دهان نقش نوعی محافظ طبیعی در برابر این اسیدها را بازی می‌کند.

  جویدن آدامس خوب بدون شکر مانع فرسایش دندان می‌شود:

   فرسایش دندان‌ها به خاطر اسید موجود در غذا است. این اسید باعث خوردگی مینای دندان می‌شوند و باعث تحلیل رفتن برخی از مواد معدنی تشکیل‌دهنده مینای دندان می‌شوند. جویدن آدامس بدون شکر می‌تواند از طریق افزایش ترشح بزاق مانع آسیب‌رسانی این اسیدها به دندان‌ها شود. حدود یک ساعت زمان لازم است تا بزاق دهان مواد معدنی موجود در مینای دندان که از طریق اسید موجود دردهان تحلیل رفته است را جایگزین کند. جویدن آدامس بدون شکر برای حدود ۲۰ دقیقه پس از خوردن غذا یا نوشیدن نوشیدنی‌ها افزایش ترشح بزاق را به دنبال دارد. بزاق دهان باعث جایگزینی مواد معدنی تحلیل رفته از مینای دندان می‌شود.
  آقای دکتر بهترین زمان برای جویدن آدامس چه وقتی است؟

  بلافاصله پس از غذا آدامس استفاده کنید:

   بهترین زمان برای استفاده از آدامس بدون شکر بلافاصله بعد از خوردن غذا است. جویدن دندان تا ۱۲ دقیقه باعث افزایش ترشح بزاق دردهان می‌شود و باعث کاهش مدت‌زمان موردنیاز برای مقابله بزاق دهان با اسید موجود دردهان می‌شود. باید توجه داشته باشیم که تشکیل پلاک‌ها حدود نیم ساعت پس از شستن دندان‌ها دوباره آغاز می‌گردد.

  آدامس بدون شکر باعث سفیدی دندان می‌شود:

   برخی از تولیدکنندگان آدامس ادعا می‌کنند که آدامس تولیدی شرکتشان باعث سفید شدن دندان‌ها می‌شود. گرچه این محصولات نمی‌توانند باعث روشن‌تر شدن دندان‌ها شوند اما می‌توانند تأثیرات عواملی مانند سیگار کشیدن و خوردن قهوه که باعث زرد شدن دندان می‌شوند را کمتر کنند.

   

   

  نوشته های مشابه

  ‫۹ دیدگاه ها

   1. بله می تونه! در برخی آدامس‌ها برای ایجاد قابلیت سفیدکنندگی دندان‌ها از کربنات کلسیم و جوش‌شیرین و از فلوراید برای استحکام مینای دندان و جلوگیری از پوسیدگی و از ویتامین D و موادی دیگر به شکل دارویی استفاده می‌شود.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  دکمه بازگشت به بالا