۵ نکته کلیدی درباره فواید جویدن آدامس بعد از غذا

جویدن آدامس بعد غذا، فواید آدامس جویدن8

آدامس جویدن برای ما تبدیل به امری روزمره و عادی شده است. ممکن است هرروز مصرف کنیم و همۀ طعم‌ها و نوع‌های مختلف آن را  حتماً امتحان کرده‌ایم. آدامس نعنایی، آدامس هندوانه‌ای، آدامس بادکنکی، آدامس بدون قند و …

آدامس جویدن بعد از غذا، آدامس جویدن برای خوشبو کردن طعم دهان، آدامس جویدن برای برای حس تازگی و شادابی، آدامس جویدن برای هوشیاری و نخوابیدن، آدامس جویدن برای تفریح و سرگرمی و … همۀ این‌ها در طول روز دلایلی برای جویدن آدامس هستند. اما اگر به سنت آدامس جویدن فکر کنیم، اینکه آدامس از کجا و کی به وجود آمد؟ اولین آدامس‌ها چگونه بودند و برای چه مصرف می‌شدند؟ اصلاً جویدن آدامس مفید است یا خیر؟ اینکه ماده‌ای نرم، منعطف و پایدار فقط برای جویدن و نه خوردن طراحی شده است، عجیب است. عادتی که بخشی از زندگی روزانۀ هر کسی شده و عجایب آن در این روزمرگی و بدیهی بودن به چشم نمی‌آید.

در این متن کوتاه ابتدا مختصری از تاریخچۀ آدامس و نحوۀ پیدایش آن و تغییر و تحول آن به صورت امروزی می‌گوییم، سپس در مورد جویدن آدامس بعد از غذا و فواید آن به نکاتی جالب توجه اشاره می‌کنیم.

آدامس جویدن، جویدن آدامس بعد از غذا

اولین آدامس‌ها کی، کجا و چطور به وجود آمدند؟

هزاران سال است که بشر آدامس می‌جود، اما نه آدامس‌های خوش‌رنگ و خوشمزۀ امروزی که ما می‌شناسیم. اولین آدامس‌ها یا شیره و صمغ درختان بودند یا دانه و برگ گیاهان. یونیانیان قدیم برگ درختی به نام ماستیک (Mastiche)، مایاها صمغ درخت ساپودیلا (Sapodilla)، سرخپوستان آمریکای شمالی شیره یا صمغ درخت صنوبر را می‌جویدند. اولین آدامس امروزی در سال 1848 توسط بیکن کورتیس در آمریکا ساخته شد که از صمغ درخت صنوبر به دست آمده بود. بعدها در جاهای مختلف دنیا آدامس‌ها به صورت‌ها و شکل‌های گوناگونی تولید می‌شدند، تا اینکه بعد از گذشت سال‌ها و تولید صنعتی و انبوه آن، تغییر و تحولات در پایۀ مواد تشکیل‌دهندۀ آن که امروزه لاتکس است، به شکل امروزی درآمدند.

آدامس از چند قسمت تشکیل شده است؟

  • مادۀ اصلی یا همان پایۀ آدامس: صمغ یا لاتکس که به آدامس کیفیتی منعطف یا لاستیکی می‌بخشد.
  • انسجام‌دهنده: رزین یا مادۀ مشابه آن که بافت آدامس را مانند چسب بهم می‌چسباند.
  • پرکننده‌ها: کلسیم‌کربنات یا تالک برای قوام دادن به آدامس اضافه می‌شوند.
  • نرم‌کننده‌ها: روغن‌های گیاهی و پارافین برای حفظ رطوبت و جلوگیری از سفت شدن آن در هنگام جویدن، به آدامس‌ها اضافه می‌شوند.
  • شیرین‌کننده: شیرین‌کننده‌های طبیعی مانند شکر و مشتقات آن در آدامس‌های معمولی؛ شیرین‌کننده‌های مصنوعی مانند آسپارتام، ساکاروز، ساکارین و استویا در آدامس‌های بدون قند.
  • طعم‌دهنده: اسانس مزه و بو برای خوشمزه شدن و تنوع آدامس‌ها که گاهی خاصیت دارویی داشته و برای بهداشت دهان مناسب هستند.
بهترین آدامس

 

آدامس جویدن خوب است یا نه؟

به طور کلی جویدن آدامسی که شکر نداشته باشد و از شیرین‌کننده‌های مصنوعی بدون ضرر تهیه شده باشد، یعنی آدامس بدون قند و فاقد آسپارتام برای سلانت دهان خوب است. جویدن آدامس به بهداشت دهان کمک می‌کند و نفس را تازه و خوشبو می‌کند. شادابی و نشاط می‌بخشد و خواب‌آلودگی را از چشمان می‌زداید. هرچند جویدن زیاد آدامس یا جویدن آدامس با معدۀ خالی، اصلاً توصیه نمی‌شود. هم‌چنین کسانی که بیماری معده و یا نارحتی فک و دهان دارند بهتر است با پزشک خود در این باره مشورت کنند.

آدامس

فواید جویدن آدامس بعد غذا

جویدن آدامس به بهبود عادات غذایی کمک می‌کند و وزن را کنترل می‌کند.

تحقیقاتی در دانشگاه لوییزیانا نشان داد که کسانی که بعد از خوردن ناهار، آدامس جویدند، گرایش به خوردن کمی بعد از غذا داشتند. آن‌ها هم‌چنین در آزمایشی به صورت متوالی هر یک ساعت یک بار به مدت سه ساعت بعد از غذا آدامس جویدند، و در نتیجه مشخص شد که گرایش کمتری به خوردن غذاهایی با کالری بالا داشتند.

هرچند جویدن آدامس به خودی خود چربی‌سوزی نمی‌کند، اما میل به خوردن غذا را کم می‌کند. بنابراین با جویدن آدامس، می‌توانید کمتر غذا بخورید و در نتیجه لاغر شوید.

جویدن آدامس به گوارش غذا کمک می‌کند.

اگرچه جویدن آدامس به صورت مستقیم در هضم غذا تأثیر نمی‌گذارد، اما با تحریک غدد بزاقی، به جریان بزاق در دهان می‌کند، که این امر باعث تسریع عمل بلع و فعال کردن فرآیندهای گوارشی می‌انجامد. آنزیم‌ها و دیگر اسیدهای مفید که برای هضم غذا لازم است را فعال می‌کند و باعث هضم سریع‌تر و بهتر غذا می‌شود. وقتی بعد از خوردن غذا آدامس بجوید، فرآیند هضم و گوارش غذا آغاز شده و از ابتلا به دیابت جلوگیری می‌کند.

آدامس جویدن از رفلکس معده و سوزش سردل جلوگیری می‌کند.

جویدن آدامس بعد از وعده‌های غذایی به جلوگیری از رفلکس اسید معده و سوزش سردل، با کاهش حجم اسید در مری کمک می‌کند. تولید بزاق در دهان نیز به واسطۀ جویدن آدامس افزایش پیدا می‌کند. از جویدن آدامس قبل از غذا خودداری کنید، چرا که با تولید اسیدهای معده همراه است و باعث مشکلات معده و نفخ شکم می‌شود.

جویدن آدامس به رفع خشکی دهان کمک می‌کند.

بده دلیل اینکه جویدن آدامس فرایند تحریک و ترشح بزاق دهان را تا ده برابر افزایش می‌دهد، به مرطوب کردن دهان و از بین بردن خشکی آن کمک می‌کند. نفس را تازه کرده و اسانس‌های موجود در آن نیز به رفع بوی بد دهان کمک می‌کند.

بهترین آدامس

 

جویدن آدامس بعد از غذا به بهداشت دهان کمک می‌کند.

هرچند مسواک و نخ دندان برای پاکیزیکی و بهداشت دهان واجب است، اما زمانی که به این‌ها دسترسی ندارید، می‌توانید آدامس بجوید. جویدن آدامس به پاک کردن خرده‌های غذا که به دهان یا زبان می‌جسبد کمک می‌کند، بنابراین روشی موقت برا تمیزی کردن دهان بعد از غذاست و از تجمع باکتری‎ها در دهان جلوگیری می‌کند. بعضی آدامس‌ها سفیدکننده و مواد خاصی دارند که برای دندان‌ها مفید آدامس‌ها به از بین بردن میکروب‌های دهان کمک می‌کند.

مواردی که ذکر شد نکاتی پیرامون فواید آدامس جویدن بعد از غذا را عنوان می‌کرد. جویدن آدامس بدون قند و بدون اسانس‌های غیرمجاز، طبق تحقیقات انجام شده به هضم و گوارش غذا کمک کرده و بهداشت دهان و دندان را نیز بالا می‌برد. جویدن آدامس برای کسانی که مشکلات معده دارند با احتیاط و کم باشد، چرا که اسید معده را فعال کرده و سبب دل‌درد و مشکلات دیگر برای این بیماران می‌شود. اگر از بیماری‌های لاغری رنج می‌برید، آدامس جویدن با از بین بردن اشتهای شما به بیشتر لاغر شدن شما می‌انجامد، چرا که فرآیند هضم را تسریع کرده و اشتها را کم می‌کند.

 

4 پیام
  1. من فکر نمیکردم آدامس جویدن مفید باشه، حالا اینکه بعد غذا هم مفید باشه خیلی جالب بود برام. مرسی از مطلب خوبتون.

    1. خواهش می‌کنم، اگر مطالب آدامس و دنبال کنید هر هفته نکات جدیدی رو درباره فواید و مضرات آدامس خواهیم گذاشت.

نظر خود را به اشتراک بگزارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 − یک =