آشپزیخواص مواد غذایی

۱۰ نوع پنیر معروف در جهان را بشناسیم!

پنیر یکی از قدیمی‌ترین غذاهای بشریت است، تاریخچه دقیقی از اینکه پنیر چه زمانی و توسط چه کسی برای اولین بار تهیه شده است، نیست. اما از گذشته های دور پنیر جزو یکی از غذاهای محبوب در مصر باستان، روم و یونان باستان بوده است. داستان‌هایی در تاریخ برای چگونگی کشف پنیر وجود دارد. یکی از محتمل‌ترین داستان ها برای کشف پنیر به حدود ۱۰ هزار سال قبل می‌رسد. در این روایت گفته می‌شود که چوپانانی در مناطق خاورمیانه، برای حمل شیر تازه از شکم خالی بزها استفاده می‌کردند. آن‌ها شیر را در شکم خالی بزها می‌ریختند و به دلیل وجود آنزیم‌های خاصی در شکم بز و همچنین گرمای هوا، باعث شده است که شیر حالت دلمه مانند به خود بگیرد و به پنیر تبدیل شود. امروزه این ترکیب دلمه بسته که در آن زمان هنگامی که چوپانان خیلی گرسنه می شدند و مصرف می‌کردند، به یکی از غذاهای مهم و محبوب برای مردم سراسر دنیا تبدیل شده است. امروزه پنیر انواع مختلفی دارد، که شامل پنیر صبحانه، پنیر پیتزا و پنیر کباب می‌شود.

در ادامه شما را با ده نوع پنیر خوشمزه آشنا خواهیم کرد؛ در صورتی که میخواهید نظر مصرف کنندگان را درباره بهترین پنیر بدانید، به اکالارنک مراجعه کنید.

۱- پنیر فتا

خاستگاه پنیر فتا از یونان می باشد و برای اولین بار حدود قرن هفدهم میلادی تهیه شده است. و از شیر گوسفند و بز تهیه می شود و در دسته ی پنیرهای شور قرار می گیرد. پنیر فتا در ایران بسیار معروف می باشد و سال ها در داخل کشور نیز تهیه می شود و در بین مردم به پنیر گچی نیز معروف می باشد. پنیر فتا به شکل دایره ای و سفید رنگ تهیه می شود و بافت آن بسیار شکننده و ترد می باشد. البته بافت آن را می توانند خامه ای و کشدار نیز تهیه کنند. پنیر فتا را می توان به مدت ۳ ماه در داخل آب نمک و یا آب خود پنیر در یخچال نگه داشت. از مصارف پنیر فتا می توان به عنوان پنیر صبحانه استفاده شود، یا با میوه های فصل تابستان مانند هندوانه، درون سالاد، غذاهای سرد، ساندویچ ها و انواع پاستا مورد استفاده قرار گیرد.

۲- پنیر چدار

خاستگاه پنیـر چدار انگلستان است و زمان کشف و تولید آن به قرن ۱۲ میلادی باز می‌گردد. پنیر چدار از شیر گاو تهیه می‌شود. رنگ پنیر چدار نارنجی است و در دسته ی پنیرهای شیرین قرار می‌گیرد. پنیر چدار یک حالتی بین سفت و نیمه سفت را دارد ولی ماندگاری آن کم است، اما در عین حال بسیار ارزش غذایی بالایی دارد. پنیر چدار به دلیل اینکه در تهیه آن از نمک کمتری استفاده می‌شود مزه نسبتاً شیرینی دارد و مقداری ترد و شکننده نیز هست. همچنین پنـیر چدار با گذر زمان مزه و طعم بهتری به خود می‌گیرد. رنگ پنیر چدار با توجه به فصل و نوع شیر گاوی که با آن پنیر را تهیه می‌کنند از طیف رنگ عاجی تا زرد متغیر است. یک نوع خاص و بسیار گران‌تر از پنیر چدار وجود دارد که در تهیه آن عصاره یک گیاه گرمسیری به نام آناتو استفاده شده است، که باعث شده پنیر چدار به رنگ نارنجی در بیاید. از مصارف پنیر چدار می‌توان به مصرف آن به صورت خام در صبحانه، درون انواع ساندویج، خوراک‌ها و سوفله‌ها استفاده کرد.

پنیر چدار

۳- پنیر پارمزان

خاستگاه پنیر پارمزان از ایتالیا می باشد و در قرن سیزدهم میلادی برای اولین بار تهیه شد. پنیر پارمزان از شیر گاو تهیه می شود و به دلیل اینکه هضم این پنیر راحت می باشد، مصرف آن به کودکان و ورزشکاران توصیه می شود. پنـیر پارمزان را با نام های پارمسان، پارمژان و پارمانجو نیز می شناسند که یکی از گران قیمت ترین پنیرهای ایتالیایی می باشد. طرز تهیه پنیر پارمزان بسیار سخت می باشد و قواعد و قوانین خاص خودش را دارد. پنیر پارمزان به دو صورت جوان و کهنه وجود دارد که پنیر کهنه پارمزان به مراتب گران قیمت تر می باشد. هر چند که هزینه ی تهیه پنیر پارمزان بسیار بالا می باشد، اما این پنیر ارزش غذایی بسیار بالایی دارد و منبعی سرشار از پروتئین، کلسیم و فسفر می باشد. پنیر پارمزان به دو دلیل بسیار راحت هضم می شود. دلیل اول این می باشد که زمان تهیه آن بسیار طولانی می باشد و دلیل دیگر اینکه میزان پروتئین در این پنیر بسیار بالا است. پنیر پارمزان به دو صورت ورقه ای و پودری وجود دارد. از موارد مصرف پنیر پارمزان به عنوان چاشنی در سوپ، برنج، سالاد، پاستا، ماکارونی، برای تهیه سس آلفردو، سس پستو و همچنین تهیه غذاهایی مانند پیتزا و لازانیا استفاده می شود.

پنیر پارمزان

۴- پنیر گودا

خاستگاه پنیر گودا، کشور هلند می باشد. پنیر گودا از شیر گاو تهیه می شود و به چرخ طلایی معروف می باشد. پنیر گودا یکی از پنیر های معروف در دنیا می باشد و درصد چربی آن حدود ۴۰ تا ۵۲ درصد می باشد. تهیه و عمل آوردن پنیر گودا تقریبا زمان بر است و بین یک ماه تا یک سال تهیه این پنیر خوشمزه که به خاطر حالت مدور و رنگ زردش، به چرخ طلایی معروف می باشد. عطر و طعم پنیر گودا می تواند متفاوت باشد، طعم های تند، تیز و ملایم برای این پنیر وجود دارد. همچنین بافت و ساختار آن می تواند، خامه ای یا ترد و شکننده باشد. به دلیل اینکه میزان چربی که در ساختار پنیر گودا وجود دارد، نگهداری آن در یخچال محدود می باشد. بهتر است آن را در فریزر نگهداری کنید. از موارد مصرف پنیر گودا می توان به پنیر صبحانه، ساندویچ، سالاد، چیزبرگر، سوفله و خوراک و همچنین در پیتزا و لازانیا نیز به صورت ورقه ای استفاده می شود.

پنیر گودا

۵- پنیر موتزارلا

خاستگاه پنیر موتزارلا کشور ایتالیا می باشد و حدود قرن دوازدهم میلادی این پنیر خوشمزه برای اولین بار تهیه شده است. پنیر موتزارلا از شیر گاومیش و گاو تهیه می شود. پنیر موتزارلا به دلیل قابلیت کشسانی بالا در اثر حرارت، به پنیر پیتزا شناخته می شود. بافت خارجی پنیر موتزارلا بسیار لطیف و ترد می باشد و طعمی خامه ای مانند دارد. پنیر موتزارلا به دو صورت رنده ای و قالبی عرضه می شود. از مصارف پنیر موتزارلا می توان به پیتزا، پاستا، لازانیا، سوپ، ساندویچ و انواع خوراک ها اشاره کرد.

پنیر موتزارلا

۶- پنیر بلوچیز

خاستگاه پنیر بلوچیز کشور فرانسه می باشد. پنیر بلوچیز از شیر گاو، بز و یا گوسفند تهیه می شود. از ویژگی های پنیر بلوچیز می توان گفت که بهترین پنیر برای تهیه سالاد می باشد. نام بلوچیز برای این پنیر خوشمزه به دلیل وجود رگه های آبی رنگی در ساختار آن می باشد که در اثر تزریق نوعی کپک خوراکی که بسیار برای تقویت دستگاه گوارش مفید می باشد، وجود دارد. پنیر بلوچیز بسیار خوشمزه و مقوی می باشد و سرشار از مواد معدنی، کلسیم و فسفر می باشد. موارد مصرف پنیر بلوچیز در سالاد، ساندویچ و پیش غذا می باشد.

پنیر بلوچیز

۷- پنیر بوترکیزه

خاستگاه پنیر بوترکیزه کشور آلمان می باشد و اولین بار این پنیر در سال ۱۹۲۷ میلادی تولید شد. پنیر بوترکیزه از شیر گاو تهیه می شود و از ویژگی های بارز این پنیر این می باشد که طعم کره می دهد و ظاهر بسیار زیبایی دارد. طعم پنیر بوترکیزه بسیار عالی و بوی مطبوعی دارد. بافت پنیر بوترکیزه حالت خامه ای و کشسانی دارد. ارزش غذایی پنیر بوترکیزه بسیار بالا می باشد و هر یک کیلو از این پنیر خوشمزه معادل ۱۱ کیلو گرم شیر گاو می باشد. هنگام خوردن پنیر بوترکیزه، طعم کره را به طور واضح حس خواهید کرد، اما در این پنیر هیچ گونه کره ای استفاده نشده است. ظاهر پنیر بوترکیزه هم بسیار جالب می باشد، سطح بیرونی پنیر به رنگ قرمز می باشد، اما درون آن به رنگ زرد کمرنگ است. مدت زمانی که برای عمل آمدن پنیر بوترکیزه نیاز است حدود یک ماه می باشد. این پنیر خوشمزه منبعی سرشار از ویتامین و پروتئین می باشد. از مصارف پنیر بوترکیزه می توان به سوفله سبزیجات، املت، سوپ، سالاد و ساندویچ اشاره نمود.

پنیر بوترکیزه

۸- پنیر هالومی

خاستگاه پنیر هالومی به کشور قبرس باز می گردد. پنیر هالومی از شیر بز و گوسفند تهیه می شود. ارزش غذایی این پنیر در هر کیلو گرم آن معادل ۱۰ کیلو گرم شیر می باشد. از ویژگی های منحصر به فرد پنیر هالومی این می باشد که تنها پنیری است که می توان آن را کباب یا سرخ کرد. پنیر هالومی یک پنیر نیمه سفت به شمار می آید و از لحاظ ظاهری به خاطر لایه لایه بودن شبیه موتزارلا و از لحاظ سفتی شبیه پنیر فتا می باشد. دلیل اینکه می توان این پنیر را سرخ کرد، این است که در تهیه آن هیچ گونه اسید یا هیچ گونه باکتری به کار برده نمی شود. به همین دلیل این پنیر دمای نقطه ذوب بالایی دارد. از نکته های جالب این پنـیر این می باشد که وقتی آن را کباب می کنید بوی ماهی کبابی می دهد. امروزه این پنـیر خوشمزه بیشتر در مناطق لبنان و سوریه با شیر گاو تهیه می شود. بهترین روش نگهداری پنیر هالومی، گذاشتن آن در فریزر می باشد. از مصارف پنیر هالومی می توان به استفاده در وعده های صبحانه و عصرانه، استفاده در انواع سالاد ها اشاره کرد.

پنیر هالومی

۹- پنیر فیلا فیلا

خاستگاه پنیر فیلا فیلا کشور انگلیس است. پنیر فیلا فیلا از شیر گاو تهیه می‌شود و در دسته‌‌ی پنیرهای غیر انجمادی قرار می‌گیرد. کلمه فیلا فیلا به معنای کشدار بودن است و به پنـیر پیتزای انگلیسی شهرت دارد. شکل ظاهری فیلا فیلا اسفنجی و نرم است. پنیر فیلا فیلا شامل ۲۲ درصد چربی است و برای نگهداری باید آن را در یخچال در دمای بین ۴ تا ۸ درجه سانتی گراد قرار داد. فراموش نکنید که این پنیر نباید در فریزر قرار بگیرد، زیرا به خاطر بافت نرم و امولسیونی آن خراب می‌شود. فیلا فیلا بسیار شبیه پنیر موتزارلا و پنیر پیتزا است اما نسبت به آن ها قدرت ذوب شوندگی بالاتری دارد، طول عمر بیشتری دارد و بسیار برای دستگاه گوارش و روده مفید است. از مصارف پنیر فیلا فیلا به استفاده در انواع پیتزاها، لازانیا، پاستا و سوپ اشاره کرد.

۱۰- پنیر اسرم

خاستگاه پنـیر اسرم کشور دانمارک است که به پنیر دانش پورت سلوت نیز معروف است و در قرن شانزدهم میلادی برای اولین بار تهیه شده است. پنیر اسرم از شیر گاو تهیه می٬شود و هر کیلوگرم از آن ارزش غذایی معادل ۱۵ کیلوگرم شیر را دارد. ظاهر پنیر اسرم به رنگ زرد و روغنی است و بافت این پنیر خوشمزه کره‌ای و سوراخ دار است. مدت زمانی لازم برای عمل آوردن پنیر اسرم حدود ۱۰ تا ۱۲ هفته است و برای نگهداری آن باید به صورت وکیوم در یخچال نگه داشت. از مصارف پنیر اسرم می‌توان به استفاده در صبحانه به صورت خام، استفاده در انواع خوراک‌ها، ساندویچ‌های گرم و سرد استفاده کرد.

پنیر اسرم

در مقاله بالا به بررسی ۱۰ نوع پنیر پرداختیم، این ده نوع پنیر فقط ذره‌ای از دنیای عظیم پنیرها است. علاوه بر پنیرهای بالا بسیاری پنیر مختلف با طعم ها و مصارف مختلف مانند: کممبر، امنتل، کوتیجا، شوغ، مانگچو، مونتری جک، ریکوتا و تعداد زیادی دیگر پنیر وجود دارد که به بررسی آن ها نپرداخته ایم.

۳.۵/۵ (۲ نظر)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا