خواص پیازچه

پیازچه خوردنی

 تقویت سیستم ایمنی

بعضی از مطالعات نشان می‌دهد که پیازچه با تقویت سیستم ایمنی از ابتلا به بیماری و عفونت جلوگیری می‌کند. مواد موجود در پیازچه در درجهٔ اول میزان سلول‌های خاص سیستم ایمنی را که برای ازبین‌بردن بیماری‌ها و مبارزه با مهاجمان خارجی مهم هستند، افزایش می‌دهد.

مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۳ بر روی موش‌ها انجام شد، نشان می‌دهد در موش‌هایی که از رژیم غذایی حاوی پیازچه استفاده کرده بودند، عملکرد سیستم ایمنی با افزایش فعالیت سلول‌های ایمنیِ مهم بیشتر شد. در مطالعه‌ای دیگر که نتایج آن در یکی از مجلات منتشر شد، ترکیب خاص موجود در پیازچه را جدا کردند و نشان دادند که ترکیب موجود در پیازچه سبب افزایش تولید آنتی‌بادی لازم برای مبارزه با آنفولانزا می‌شود.

همچنین پیازچه دارای میزان بالایی از ویتامین سی (C) است. غذاهای مانند پیازچه که حاوی بسته‌های آنتی‌اکسیدانیِ ویتامین C هستند، عملکرد سیستم ایمنی را تقویت و از عفونت جلوگیری می‌کنند.

افزایش سلامت قلب

خواص پیازچه - ۴. افزایش سلامت قلب

بیماری قلبی یکی از مشکلات عمده سلامتی در دنیا است که می‌تواند منجر به مرگ افراد زیادی شود. غذاهای خاصی مانند پیازچه می‌توانند سبب بهبود سلامت قلب شوند. مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۱ روی حیوانات آزمایشگاهی انجام شد، نشان می‌دهد که عصارهٔ پیازچه می‌تواند به‌طور چشمگیری عوامل خطرساز بیماری‌های قلبی مانند کلسترول کلی بدن، تری‌گلیسیرید و کلسترول بد (LDL) را کاهش دهد.

مطالعهٔ دیگری در تایوان نشان می‌دهد که عصارهٔ پیازچه به بهبود جریان خون کمک می‌کند.

علاوه‌براین پیازچه حاوی مقدار زیادی ویتامین k است که از قلب شما محافظت می‌کند. ویتامین k از ایجاد رسوب کلسیم در دیوارهٔ عروق جلوگیری می‌کند و مانع از سفتی عروق می‌شود. در مطالعه‌ای که به مدت چهار سال روی حدود ۱۶۰۵۷ خانم انجام شد، مشخص شد که افزایش دریافت شکل خاصی از ویتامین k با کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی همراه است.

درکنار پیازچه رژیم غذایی سالم و متعادل و سرشار از مواد مغذی به همراه فعالیت ورزشی منظم می‌تواند به سلامت و تقویت قلب کمک کند.

بهبود سلامت استخوان

ویتامین k که در پیازچه وجود دارد، علاوه‌بر پیشگیری از بیماری‌های قلبی و بهبود انعقاد خون می‌تواند به تقویت استخوان‌هایتان کمک کند. ویتامین k با افزایش تولید پروتئین خاص مورد نیاز برای حفظ کلسیم استخوان و افزایش تراکم استخوان سبب افزایش سلامت استخوان می‌شود.

مطالعه‌ای که روی ۲۴۱ بیمار مبتلا به پوکی استخوان انجام شد، نشان می‌دهد که ویتامین k خطر شکستگی استخوان در بیماران را کاهش می‌دهد و به حفظ تراکم استخوان آنها کمک می‌کند. همچنین کاهش دریافت ویتامین k با افزایش خطر شکستگی مفاصل در افراد سالمند همراه است.

ویتامین k موجود در پیازچه در ترکیب با کلسیم و ویتامین دی (D) عملکرد بهتری دارد. به‌همین‌دلیل برای تقویت استخوانهایتان هر روز آفتاب بگیرید و از رژیم‌های غذایی سرشار از کلسیم استفاده کنید.

احتمال توقف رشد سرطان

یکی از مهم‌ترین خواص پیازچه این است که ترکیبات موجود در آن می‌تواند به کاهش رشد انواع خاصی از سرطان کمک کند. درسال ۲۰۱۲ مطالعه‌ای انجام شد که نشان می‌دهد رشد تومور در آن دسته از موش‌های مبتلا به سرطان کولون که از عصارهٔ پیازچه تغذیه کردند متوقف شد و علاوه‌بر کاهش التهاب، موش‌های بیشتری زنده ماندند.

همچنین بررسی‌ها نشان می‌دهد که افزایش مصرف پیازچه خطر ابتلا به سرطان پروستات را تا ۳۰ درصد کاهش می‌دهد.

طرز تهیه میرزا قاسمی اصیل گیلانی؛ فوت‌وفن‌های خوشمزه‌تر شدن!

پیازچه دارای ترکیبی به نام آلسین (allicin) است. این ماده به‌خاطر توانایی‌ای که در مبارزه با سرطان دارد، شناخته شده است. براساس مطالعه‌ای که در چین انجام شد، به‌طور مشخصی رشد سرطان در سلول‌های سرطانی معده که با آلسین بهبود یافته بودند، متوقف شد و این ماده به مرگ سلول‌های سرطانی کمک کرد.

هرچند که مطالعات بیشتری در این زمینه مورد نیاز است، اما این تحقیقات نشان می‌دهد که احتمالا ترکیبات موجود در پیازچه به پیشگیری از سرطان کمک می‌کند و این گیاه را به یکی از غذاهای عالی برای مبارزه با سرطان تبدیل می‌کند

منبع: سایت چطور

بدون نظر!

نظر خود را به اشتراک بگزارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.