سبک زندگی

۲۳ کاربرد جادویی خمیر دندان در مصارف خانگی!

خمیردندان ماده ای شوینده،جرم زدا و گاه ضد عفونی کننده است که به شکل خمیر اغلب در بسته هایی استوانه ای شکل قرار داده شده است و افراد برای جرم گیری و برق انداختن دندان هایشان از آن استفاده می کنند.شاید بسیاری از شما بر این باور هستید که خمیر دندان همین یک کاربرد را دارد و صرفآ برای تمیز کردن دندان ها به کار می رود اما اینطور که فکر می کنید نیست از این محصول جادویی می توانید استفاده های زیادی داشته باشید که شاید تا به این حال حتی به ذهنتان هم خطور نکرده است.از قسمت آشپزی در مجله اینترنتی اکالا بلاگ همراه ما باشید تا با کاربردهای خمیر دندان بیشتر آشنا شوید.

از کاربردهای خمیر دندان چه می‌دانید؟

در این بخش ترفند هایی جالب و کاربردی با این محصول جادویی برایتان گردآوری کرده ایم تا با بکارگیری آن در کارهای منزلتان اجسام و وسایل خانه خود را برق انداخته و لذت کافی را برده باشید.با ما باشید تا با ۲۳ ویژگی جادویی خمیر دندان آشنا شوید:

  از تخفیف‌های 50% سوپرمارکتی اکالا باخبر شو!

  ۱- پاک‌سازی شیرآلات

  دفعه بعد، پس از اینکه مراسم مسواک زدنتان به اتمام رسید و توجهتان به قطرات آبی که بر روی شیر آلات پاشیده شده است جلب شد، نگران نباشید؛ کافی است خمیر دندان خود را بر دارید.

  مقداری از خمیر دندان خود را بر روی یک پارچه بسیار نرم ریخته و با آن شروع به پاک سازی شیر آلات کنید. خواهید دید که شیر آب بسیار تمیز شده و درخشندگی بسیاری پیدا می کند. این عمل برای اکثر شیر آلات موجود استفاده دارد و حتی می توان از آن برای پاک کردن چرخ های خودروی خود نیز استفاده کنید. البته این به آن معنا نیست که برنامه پاک سازی هفتگی یا روزانه لوازم خانگی را فراموش کنید. از این روش می توانید برای مواقع ضروری و یا پاک سازی های سریع استفاده نمایید.

  پاکسازی شیرآلات با خمیر دندان

  ۲- جلوگیری از بخار شیشه عینک

  اگر اهل اسکیت و یا ورزش های زمستانی باشید، حتما می دانید که خرید یک عینک ضد بخار با کیفیت هزینه زیادی دارد. خب، شاید بخواهید از یک عینک ارزان قیمت استفاده کنید و ندانید با بخار پشت آن چه کنید. پس کمی از خمیر دندان خود را بر روی هر کدام از شیشه های عینک خود بمالید. به آرامی و بدون اینکه شیشه را خط بی اندازید شروع به پاک سازی شیشه های عینک خود با خمیردندان نمایید. این عمل، شیشه عینک شما را از بخار گرفتگی محافظت می نماید. از این کار می توانید برای عینک های شنا و موتور سواری نیز بهره ببرید.

  ۳- تمیز کردن صفحه کلید کامپیوتر

  با استفاده از یک مسواک کوچک بلا استفاده و مقداری خمیردندان می‌توانید جرم های روی صفحه کلید رایانه را تمیز کنید.

  ۴- براق کردن نقره‌جات

  حتما در دکور منزل خود نقره جات دارید. اگر هم نباشد ممکن است که از قاشق های نقره ای و یا شمعدان های نقره ای استفاده می کنید. در اینجا نیز می توانید به راحتی به سمت خمیر دندان خود رفته و از آن بهره ببرید. مقداری خمیر دندان را بر روی شی نقره ای خود مالیده و با پارچه ای نرم و خشک شروع به پاک کردن آن کنید.

  تمیز کردن کف اتو با خمیردندان

  ۵- تمیز کردن اتوی سوخته

  خمیردندان از بین برنده ی سوختگی اتو است. حتما در خانه خود یک اتوی برقی بخار دارید. طبیعی است که پس از کار زیاد، قسمت پایینی و فلزی اتوی شما، جرم گرفته و دچار مشکل می شود. (شاید تاکنون به این موضوع فکر هم نکرده اید؟)

   از تخفیف‌های 50% سوپرمارکتی اکالا باخبر شو!

   برای رفع این مشکل خمیر دندان خود را برداشته و مقداری از آن را به کف اتو بمالید. سپس با یک پارچه مرطوب اقدام به پاک سازی آن محیط نمایید. (مطمئن شوید که اتو خارج از برق بوده و خنک باشد.) پس از این کار، با یک دستمال خشک، اقدام به پاک سازی نهایی و خشک کردن کف اتو نمایید. از این روش می توانید برای پاک سازی اتو مو نیز استفاده کنید.

   ۶- شوینده ای عالی برای از بین بردن بوی بد دست بعد از آشپزی

   این موضوع را یکی از دوستان در کلاس آشپزی یاد گرفته بود. صابون های ساده، توانایی پاک سازی بو یا آلودگی های زیاد را ندارند. از بین بردن بوی ماهی، پیاز یا غذای پر ادویه، از توانایی یک صابون ساده خارج است، اما خمیر دندان به راحتی این کار را انجام می دهد. کمی خمیر دندان به کف دست های خود مالیده و با آن دستان خود را بشویید.

   تمیز کردن dvd با خمیر دندان

   ۷- پاک سازی خط و خش DVD

   خمیردندان می توانید به راحتی خط و خش های ساده و آلودگی های روی CD و DVD های شما را از بین ببرد. کمی خمیر دندان را به آرامی بر روی دایره وسط سی دی مورد نظر قرار دهید. به آرامی توسط یک پارچه میکرو فایبر از داخلی به سمت بیرون این خمیر دندان را بر روی سطح خط و خش دار بکشید. البته باید بدانید این کار برای از بین بردن خط های عمیق کاربردی ندارد؛ اما برای از بین بردن خط و خش های ساده روی سی دی های صوتی و فیلم ها بسیار کاربردی و مفید است(!).

   این کار را بر روی DVD های بازی خود امتحان کنید، خواهید دید که کنسول شما دیگر اذیتتان نخواهد کرد.

   ۸- جرم‌گیری و تمیز کردن درب های شیشه ای حمام

   درب های تمام شیشه ای حمام، به سرعت کثیف شده و جرم می گیرند. اگر می خواهید این درب همانند روز اول به نظر رسیده و درخشش مجددی پیدا کند، کمی خمیر دندان را با پارچه ای مرطوب به روی آن بمالید. اگر درب مورد نظر جرم زیادی دارد، بگذارید تا خمیر دندان چند دقیقه بر روی محل مورد نظر باقی بماند و سپس با یک پارچه خمیر دندان را در سر تا سر درب پراکنده کنید و پس از آن اقدام به شستن شیشه با آب نمایید. اگر می خواهید این تمیزی بیشتر باقی بماند، پس از شست و شو تا یک دقیقه اقدام به خشک کردن شیشه ننمایید.

   ۹- پر کردن سوراخ های ریز دیوار

   یکی از قابلیت های خوب و مفید خمیر دندان، پر کردن سوراخ های ریز بر روی دیوار و … است!

   کافی است امتحان کنید، اگر سوراخ ریزی بر روی دیوار خوددارید و نگاه کردن به آن آزارتان می دهد، کمی خمیر دندان را برداشته و توسط آن سوراخ مورد نظر را پاک کرده و سپس اضافه آن را پاک کنید.

   ۱۰- براق کردن کتانی

   حتما شما نیز از کتانی های رنگی و زیبا برای ورزش و یا حتی امور روزانه خود استفاده می کنید. این کتانی های زیبا به مرور زمان کثیف شده و از رنگ و رو می روند، اما نگران نباشید. تمیز کردن آن ها کار راحتی است. کافی است با کمی خمیر دندان و پارچه ای نرم به سوی کفش خود بروید. از این روش  برای پالتو، کیف و کفش چرم استفاده نکنید مگر اینکه در قسمت کوچکی از چرم آن را امتحان کنید و اگر آسیبی به کفش یا پالتو نزد سپس با اطمینان از این روش استفاده کنید.

   ۱۱- پاک کردن چراغ‌های خودرو

   چراغ های جلوی خودروی شما، به مرور کدر شده و پر از خط و خش می شوند. این اتفاق علاوه بر ایجاد ظاهر بد، بر نور ایجاد شده توسط چراغ های شما نیز تاثیر منفی می گذارد. خب همیشه تعویض آن ها با یک مدل نو و کریستالی، تنها راه حل مورد نظر نیست. ابتدا چراغ های مورد نظر را با آب و صابون تمیز نمایید. سپس با یک خمیر دندان به جانش افتاده و با یک پارچه نرم تا جای ممکن تمیزش کنید.

   ۱۲- از بین بردن لکه روی پارچه

   خمیر دندان می تواند بیشتر لکه های موجود را از بین ببرد. شاید در میهمانی های عید، کمی اسپاگتی بر روی پارچه میز نهار خوری ریخته باشد، شاید آب میوه بر روی تی شرت مورد علاقه تان ریخته باشد و… برای رفع این موضوع خمیر دندان را برداشته و به طور مستقیم کمی بر روی لکه مورد نظر بریزید. آن وقت لکه مورد نظر را با خمیر دندان با شدت و قدرت زیاد مالش دهید. پس از این کار پارچه مورد نظر را درون ماشین لباس شویی ای بیاندازید. البته حواستان باشد که برای این کار از خمیر دندان های سفید رنگ استفاده نمایید.

   ۱۳- جلا دادن و براق کردن طلا و الماس

   شاید به ما بگویید الماس و طلا و جواهر کجا بود در این دوره و زمانه؟! اما خب این موضوع به درد بانوان می خورد. ممکن است که حلقه ازدواجتان یا سرویس طلای عروسی تان، گوشواره و … جرم گرفته و از رنگ و رو رفته باشد. خمیر دندان در کنار شماست. یک مسواک نرم برداشته و از خمیر دندان جادویی خود بر روی آن بریزید. دقت کنید که از حجم زیاد خمیر دندان استفاده نکرده و حتما مسواک شما از نوع نرم باشد(!). کمی بر روی جواهرات مورد نظر به آرامی خمیر دندان را بکشید و سپس با پارچه اقدام به پاک سازی آن کنید.

   جلا دادن و براق کردن طلا و الماس با خمیر دندان

   نکته مهم:از این روش برای جلا دادن به مروارید استفاده ننماید! این کار باعث آسیب رساندن به مروارید شما می شود.

   ۱۴- تمیز کردن شیشه شیر نوزاد

   نظرتان در مورد استفاده از یک خمیر دندان و مسواک بلا استفاده چیست؟ از این کار می توانید برای تمیز کردن شیشه شیر نوزاد نیز استفاده کنید!

   ۱۵- تمیز کردن صفحه نمایش اسمارت فون

   خب بالاخره به موضوع مورد نظر رسیدیم. خمیر دندان به این همه کارایی اگر نتوان صفحه نمایش گوشی ما را تمیز کند که دیگر ارزشی ندارد، این طور نیست؟

   دستگاه هایی که از محافظ صفحه نمایش استفاده نمی کنند، به سرعت کثیف شده و خط و خش های بسیاری بر می دارند. اگر این خط و خش ها عمیق نباشد، به سراغ خمیر دندان جادویی خود می رویم. کمی خمیر دندان به همراه پارچه ای کتانی مشکل ما را حل می کند. پس از مالیدن خمیر دندان به سطح صفحه نمایش، با پارچه خشک دیگری، آن را به آرامی تمیز نمایید.

   ۱۶- تمیز کردن کلاویه های پیانو

   کلیدهای پیانو بعد از مدتی حالت جرم گرفتگی به خود می‌گیرد برای حل این مشکل مقدار کمی خمیر دندادن را روی یک پارچه مرطوب مالیده و پیانو را با آن تمیز کنید خواهید دید که پیانو مثل روز اول براق و تمیز خواهد شد.

   ۱۷- تمیز کردن لکه های روی دیوار

   کسانی که در منزل بچه خردسال دارند حتما با معضل خط خطی کردن دیوار درگیر هستند. دیدن لکه‌های مداد شمعی روی دیوار واقعا وحشتناک به نظر می‌رسد!اصلا نگران نباشید با مقدار کمی خمیر دندان ب راحتی می‌توانید این لکه ها و خطوط را از روی دیوار پاک کنید.

   ۱۸- از بین بردن لکه قهوه از روی فرش و مبل

   برای از بین بردن لکه قهوه ریخته شده روی فرش از مقداری خمیر دندادن استفاده کنید. به این صورت که خمیر دندان را روی لکه بمالید و اجازه دهید یک ربع بماند و سپس با یک دستما مرطوب آن را تمیز کنید.

   ۱۹- از بین بردن لکه جوهر

    استفاده از مسواک و خمیر دندان برای از بین بردن لکه های جوهر ریخته شده بر روی پارچه ها، کمک زیادی به شما می ‎کند .

   ۲۰- پاک‌سازی سینک ظرفشویی

   سینک های ظرف شویی، پس از مدت کوتاهی، از رنگ و رو رفته و دچار لکه های زیادی می شوند. باوان خانه دار معمولا با آب و صابون و مایع ظرف شویی به جان این سینک می افتند، اما معمولا کمتر نتیجه می گیرند.پس از اینکه مسواک زدنتان به اتمام رسید، خواهید دید که در سینک مقابل شما مقداری خمیر دندان نیز باقی مانده است. خب، نگران نباشید، بگذارید تا از این روغن ریخته استفاده مفید ببریم. با دستمال نرمی، سعی کنید تا از همان خمیر دندان استفاده کرده و به پاک سازی دستشویی بپردازید. تاثیر آن را خواهید دید.

    پاک‌سازی سینک ظرفشویی با خمیر دندان

   ۲۱- تمیز کردن تخته وایتبورد

   اشتباهی کشیدن ماژیک های غیر وایتبورد روی تخته بسیار رایج است.با استفاده از خمیر دندان، می‌توانید علائم ناشی از ماژیک های غیر وایتبورد را پاک کنید.

   ۲۲- تمیز کردن اسباب بازی و صندلی پلاستیکی

    برای تمیز کردن لکه های ایجاد شده بر روی اسباب بازی کودک و صندلی پلاستیکی آشپزخانه می‌توانید از محلول آب و خمیر دندان استفاده کنید.

   ۲۳- درمان سوختگی پوست

   خمیر دندان حاوی مواد خنک کننده و با طراوت مانند فلوراید سدیم، جوش شیرین و منتول است. به همین دلیل است که بسیاری از مردم آن را به عنوان یک داروی کمک‌های اولیه برای همه چیز،مانند سوختگی‌های درجه اول، می‌دانند.

   درمان سوختگی پوست با خمیر دندان

   آیا خمیر دندان برای از بین بردن جوش و آکنه مناسب است؟

   ممکن است ادعاهایی در مورد قدرت درمانی داروهای خانگی و محصولات طبیعی مانند خمیر دندان شنیده باشید. آیا آنها شایستگی دارند؟ بیایید نگاهی به برخی تصورات غلط رایج در این مورد بیندازیم.

   ده ها سال است که از خمیردندان به عنوان یک ماده موثر در مبارزه با پوسیدگی یاد می شود. خمیر دندان، در واقع، می‌تواند باعث خشک شدن جوش‌ها شود، زیرا حاوی الکل، جوش شیرین، پراکسید هیدروژن و روغن‌های ضروری است، اما به پوست شما نیز آسیب می‌رساند و واقعاً سود خالصی ندارد. این به هیچ وجه نسبت به محصولات بدون نسخه با بنزوئیل پراکسید و اسید سالیسیلیک که درمان توصیه شده هستند، برتری ندارد.

   متخصصان چه می گویند؟ اجماع کارشناسان یک “نه” قاطع است.

   AAD (آکادمی پوست آمریکا، American Academy of Dermatology)خاطرنشان می کند که خمیر دندان می تواند پوست شما را بسیار بدتر کند: “خمیر دندان حاوی چندین ماده است که می تواند منافذ شما را مسدود کند و پوست شما را تحریک کند، مانند پراکسید هیدروژن، جوش شیرین، الکل و منتول.”

   سوالات متداول

   در مورد استفاده از خمیر دندان به عنوان ماسک خانگی برای پوست سوالاتی مطرح می‌شود که در این قسمت پاسخ خواهیم داد با ما همراه باشید شاید این سوال شما نیز باشد.

   آیا می‌توان از خمیر دندان به عنوان پاک کننده صورت استفاده کرد؟

   خیر برای پوست شما خیلی خشن است! حتی می تواند وضعیت پوست شما را بدتر کند، بعید است که خمیر دندان شما را از شر آکنه خلاص کند. در عوض، با پوست خشک و آسیب دیده و افزایش تولید چربی برای مقابله با آسیب مواجه خواهید شد و در نتیجه لکه های بیشتری ایجاد می شود.

    از تخفیف‌های 50% سوپرمارکتی اکالا باخبر شو!

    نوشته های مشابه

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

    دکمه بازگشت به بالا