آشپزیانواع دسرها

طرز تهیه حلوای عربی با شیر خشک؛ کاراملی و کشدار به سبک عرب ها

حلوای عربی  یکی از حلواهای بسیار معروف و پر طرفدار در بین حلواهاست. این حلوا با طعم بی نظیر و فوق العاده دلچسبی که دارد طرفداران زیادی پیدا کرده و امروزه به یکی از پر طرفدارترین حلواهای موجود تبدیل شده است. در تهیه این حلوا از شیر خشک استفاده می‌شود به همین دلیل به حلوای شیرخشک نیز معروف است. این حلوا بعد از پخت حالتی کاراملی و کشدار پیدا می‌کند که از خصوصیات بارز این حلواست که از سایر حلواها آن را متمایز می‌کند.

حلوای عربی طعم و عطری فوق العاده و بی نظیر دارد و برای مراسمات مختلف میتونید این حلوای خوشمزه رو تهیه و سرو کنید. با ما در اکالا بلاگ همراه باشید با طرز تهیه حلوای عربی خوشمزه و جذاب با تمامی نکات:

مواد لازم جهت تهیه حلوای عربی:
آرد یک پیمانه
نشاسته ذرت یک پیمانه
شیر خشک قنادی یک پیمانه
کرهصد گرم
روغن مایع نصف یا دو سوم پیمانه

مواد لازم جهت تهیه حلوای عربی

مواد لازم جهت تهیه شربت حلوای عربی:
آبدو پیمانه
شکردو پیمانه
دانه هل یا هل آسیاب شده۳ عدد
محلول غلیظ زعفران سه تا چهار قاشق غذاخوری
گلاب یک سوم پیمانه

مواد لازم جهت تهیه شربت حلوای عربی

طرز تهیه شربت حلوای عربی

با ما همراه باشید تا مراحل تهیه شربت این حلوا را بررسی کنیم:

مرحله ۱: آماده‌سازی شکر و آب

برای تهیه حلوای عربی فوق العاده خوشمزه از انواع حلوا، ابتدا شربت رو تهیه کنید. برای طرز تهیه شربت بار، به این شکل که داخل ظرفی مقاوم به حرارت یا قابلمه مناسبی ابتدا دو پیمانه شکر رو بریزید. بعد آب رو به شکر اضافه کنید.
برای شربت در حلوای عربی آب را به شکر اضافه کنید

  50% تخفیف

  ویژه خرید کالاهای سوپرمارکتی اکالا

  برای دریافت کد تخفیف شماره خود را وارد کنید:

  مرحله ۲: اضافه کردن هل

  با یک قاشق چوبی آب و شکر رو هم بزنید و با هم مخلوط کنید. تا شکر کنی در آب حل شود. سپس دانه های هل یا هل آسیاب شده رو به مخلوط آب و شکر اضافه کنید.

  بیشتر بخوانید: طرز تهیه سیب کاراملی؛ دسر مورد علاقه کودکان

  اضافه کردن دانه هل به شربت حلوای عربیمرحله ۳: حل شدن شکر

  ظرف یا قابلمه رو روی حرارت ملایم بگذارید. تا زمانی که شکر کامل در آب حل شود.طی این مرحله از همزدن مخلوط آب و شکر بپرهیزید‌. نباید آب و شکر رو روی حرارت هم بزنید.

  بیشتر بخوانید: طرز تهیه حلوای شیر

  شکر که در آب حل شد حالا زعفران دم کرده یا محلول زعفران رو به آب وشکر حل شده اضافه کنید و وقتی مواد کمی شروع کرد به قل زدن، گلاب رو اضافه کنید.

  زعفران و گلاب را به مواد شربت حلوای عربی اضافه کنید

  مرحله ۴: خنک شدن شربت

  دو تا سه دقیقه اجازه دهید مواد کاملا با هم مخلوط و روی حرارت باشند و بعد حرارت رو خاموش کنید‌. شربت آماده شده رو کنار بگذارید تا از حرارت بی افتد و سردتر شود.

  بیشتر بخوانید: طرز تهیه تر حلوا نخودچی

  طرز تهیه حلوای عربی مرحله به مرحله

  در ادامه با مراحل تهیه حلوا همراه ما باشید

  مرحله ۱: آماده‌سازی آرد

  در همین حین مواد حلوا رو تهیه کنید. ابتدا آرد سفید رو داخل تابه بزرگ و مناسبی بریزید. 

  ریختن آرد در ماهی تابه برای درست کردن حلوای عربی

  مرحله ۲: تفت دادن آرد

  تابه رو روی حرارت ملایم قرار بدید و شروع کنید به همزدن آرد روی حرارت و ارد رو با قاشق چوبی هم بزنید.

  آرد رو روی حرارت مرتب هم بزنید تا نسوزد و بیش از اندازه تغییر رنگ ندهد. بوی خامی آرد که گرفته شد و آرد مقداری تغییر رنگ داد کافی ست.

  بیشتر بخوانید: طرز تهیه حلوا زرده خوشمزه؛ به روش اصیل همدانی

  خامی آرد را بگیرید و کمی تغییر رنگ دهد برای حلوای عربی

  بیشتر بخوانید: طرز تهیه حلوای بیسکوئیتی

  حدود ده دقیقه برای هم زدن آرد و تفت دادن آن کافیست.البته این مرحله تعیین کننده رنگ نهایی آرد خواهد بود هر چقدر آرد رو تفت دهید و تیره تر کنید در نهایت هم حلوای تیره تری خواهید داشت ولی مراقب باشید که آرد نسوزد .بیش از اندازه نباید آرد رو تفت بدهید.

  مرحله ۳: اضافه کردن نشاسته و شیر خشک

  در نهایت آرد کمی که تغییر رنگ داد باید نشاسته رو اضافه کنید. نشاسته رو داخل آرد تفت داده شده بریزید و شروع کنید به همزدن.

  نشاسته را به آرد تفت داده شده در حلوای عربی اضافه کنیدنیازی به تفت دادن زیاد نشاسته نیست در حدی که با آرد مخلوط شود دو تا سه دقیقه برای هم زدن کافیست. سپس شیر خشک رو اضافه کنید. مجدد مواد رو در حد یک دقیقه هم بزنید تا شیر خشک هم مقدار کمی حرارت ببیند و با آرد ونشاسته به طور کامل مخلوط شود.

  شیر خشک قنادی را به مواد حلوای عربی اضافه کنید

  مرحله ۴: الک کردن مخلوط

  بعد از این مراحل و بعد از آماده سازی آرد و نشاسته و شیر خشک، حالا باید این مواد رو الک کنید. مواد رو در ظرف دیگری الک کنید تا یکدست شود و گلوله ای از آرد در مواد نباشد.

  مرحله ۵: اضافه کردن کره و روغن مایع

  بعد از الک کردن آرد و نشاسته و شیر خشک، ظرف رو روی حرارت بگذارید. حالا کره رو داخل این مواد اضافه کنید.

  آرد را الک کنید و کره را روی حرارت به آن اضافه کنید برای حلوای عربیو روی حرارت هم بزنید روغن مایع رو نیز به همراه کره اضافه کنید و شروع کنید به همزدن تا کره و روغن با آرد و نشاسته و شیر خشک مخلوط شود. در ابتدا بعد از اضافه کردن روغن و کره مواد به شکل زیر در خواهد آمد.

  روغن را به مواد حلوای عربی اضافه کنیدباید مرتب مواد رو روی حرارت هم بزنید تا کره کامل ذوب شود وبا مواد ترکیب شود. کم کم مواد نرم تر شده و مشابه تصویر زیر میشود.

  مواد حلوای عربی باید نرم و یکدست شود مانند تصویر

  مرحله ۶: همزدن مواد

  در این مرحله همچنان به همزدن موادروی حرارت و حرارت دادن آن ادامه دهید. مرتب روی حرارت مواد رو هم بزنید. در این مرحله عطر دلپذیر و خوشایندی از حرارت دادن این مخلوط حس خواهید کرد. با همزدن مواد دراین مرحله طعم و عطر بیسکوئیت تداعی خواهد شد.

  بیشتر بخوانید: طرز تهیه حلوای تافی (نقل دبی)

  در این مرحله مواد کمی تغییر رنگ هم خواهند داد که در نتیجه نهایی موثر است.

  حالا بعد از حدود ده دقیقه حرارت دادن مواد کافیست .مواد رو از روی حرارت بردارید تا از داغی بی‌افتد و ترجیحا وقتی از روی حرارت برداشتید کمی هم بزنید.

  تغییر رنگ دادن مواد حلوای عربی

  مرحله ۷: اضافه کردن شربت

  در نهایت مخلوط مواد به شکل زیر خواهد بود. حالا وقت اضافه کردن شربت ولرم به مواد است. شربت نباید داغ باشد. شربت ولرم یا سرد رو آرام و در چند مرحله به این مواد اضافه کنید. کمی از شربت رو داخل مواد بریزید.

  شربت را به مواد حلوای عربی اضافه کنیدمرتب و سریع هم بزنید. مجدد کمی دیگر از شربت رو بریزید.

  شربت را در چند مرحله به مواد حلوای عربی اضافه کنید.هم بزنید و مشاهده می‌کنید که مواد کاملا روان و مایع شده است. اصلا نگران نباشید. مابقی شربت رو هم اضافه کنید.

  همه شربت حلوای عربی را اضافه کنید

  مرحله ۸: حباب‌زدن مخلوط

  حالا این مایع رقیق و آبکی رو مجدد روی حرارت بگذارید. روی حرارت هم بزنید تا شروع کند به حباب زدن و در اصطلاح قُل زدن!

  بگذارید حلوای عربی شروع به قل زدن بکند

  حالا همچنان که هم می‌زنید مشاهده خواهید کرد که مواد کم کم غلیظ و سفت می‌شود و قوام پیدا می‌کند.

  حلوا دیگر آماده است. در این مرحله می‌بینید که حلوا قوام پیدا کرده و به حالتی کشدار می‌رسد. (این مرحله به خودتان بستگی داد و غلظت حلوا رو میتونید کمتر یا بیشتر کنید. سلیقه‌ایست و میتونید حلوا رو غلیظ و سفت‌تر یا رقیق‌تر تهیه کنید.)

  غلظت حلوای عربی

  مرحله ۹: ریختن حلوا در ظرف

  حلوا که به غلظت مورد نظر رسید، از روی حرارت بردارید و حالا دیگر حلوای عربی خوش عطر و فوق‌العاده خوش طعم آماده ست! این حلوا آنقدر خوش عطر و طعم است و با ظاهر جذاب و زیبایش قطعا حین تهیه آن صبر زیادی به خرج دادید حالا وقت لذت بردن از طعم این حلوای دلپذیر و خوشمزه است‌.

  بیشتر بخوانید: طرز تهیه حلوای هویج

  حلوا رو در ظرف مورد نظر بریزید و هرطور که می‌خواهید به آن شکل بدهید.

  مرحله ۱۰: تزیین حلوا

  با پودر پسته، پودر گل محمدی، پودر نارگیل و به شکل‌های مختلف میتونید این حلوا رو تزیین کنید.

  طرز تهیه حلوای عربی با تزیین زیبا

  نوش جانتان

  نکات تهیه حلوای عربی

  • برای تهیه این حلوا ،شیر خشک رو از لوازم قنادی ها یا برخی عطاری ها میتونید تهیه کنید.
  • از شیر خشک شور نباید استفاده کنید‌.شیر خشک در این حلوا قابل حذف نیست.
  • آرد مورد نظر در تهیه این حلوا آرد سفید شیرینی پزی است.اما استفاده از آرد گندم هم منعی ندارد میتونید جایگزین آرد سفید کنید‌.
  • نشاسته ذرت رو میتونید حذف کنید اما در نرمی و لطافت این آرد بسیار موثر است و در دستور اصلی هم موجود است. یا اینکه میزان نشاسته رو کمتر در نظر بگیرید و آرد یا شیر خشک رو به همان میزان جایگزین نشاسته کنید.
  • شربت این حلوا رو در ابتدا تهیه کنید تا در حین تفت دادن و آماده سازی آرد ،از حرارت بی افتد و ولرم شود.
  • میزان زعفران در تهیه شربت رو میتونید کمتر یا بیشتر در نظر بگیرید.
  • از جوشیدن زیاد شربت بپرهیزید نباید شربت خیلی  بجوشد در حدی که شکر کاملا حل شود و زعفران و گلاب با مواد ادغام شود کافیست‌.
  • دانه ی هل رو در انتها از شربت خارج کنید‌.میتونید هل آسیاب شده به میزان یک چهارم قاشق چایخوری یا نصف قاشق چایخوری  به شربت اضافه کنید. و حتی از عرق هل هم در صورت تمایل میتونید استفاده کنید.
  • حین تفت دادن آرد، شعله گاز باید کم باشد تا آرد نسوزد.برای تفت دادن سریع آرد از زیاد کردن شعله و حرارت بپرهیزید.
  • آرد باید با حرارت ملایم تفت بخورد‌ اگر حرارت زیاد باشد آرد ممکن است بسوزد.
  • مرتب باید آرد رو روی گاز هم بزنید بوی خامی آرد که گرفته شد میتونید سایر مراحل رو انجام دهید.
  • بعد از حرارت دادن و تفت دادن آرد،حتما باید آرد رو الک کنید.اینکار به این دلیل است که آرد ناخالصی نداشته باشد و گلوله گلوله نشود و حلوای صاف و یکدستی داشته باشید.
  • نیازی نیست نشاسته ذرت و شیرخشک رو بعد از اضافه کردن به آرد ،همانند آرد خیلی تفت بدهید. در حد یک تا دو دقیقه کافی است.
  • بعد از اضافه کردن روغن و کره  توصیه می‌شود اجازه دهید تا مواد به خوبی تفت بخورد و حرارت ببیند تا روغن و کره در نهایت به خوبی در حلوا دیده شود و به اصطلاح حلوا به روغن بی افتد.
  • میتونید به جای روغن مایع به همان میزان از کره فقط استفاده کنید. یا اینکه کره رو حذف کنید و کلا روغن مایع جایگزین کنید اما دقت داشته باشید که کره طعم بسیار بهتری به حلوا می‌دهد. ترجیحا توصیه می‌شود اگر به طور کامل نمی‌خواهید کره استفاده کنید میزان کمی کره حتما در این حلوا به کار ببرید و برای بقیه از روغن استفاده کنید .چون کره طعم بسیار دلپذیر و قوی تری به حلوا می‌دهد و در طعم آن بسیار موثر است.
  • شربت رو کم کم و در سه یا چهار مرحله به مخلوط آرد اضافه کنید و هر بار که کمی از شربت رو میریزید کامل هم بزنید و مواد رو مخلوط کنید و بعد و دوباره مابقی شربت رو بریزید. بعد از اضافه کردن شربت، مواد کاملا رقیق و شل خواهد شد.
  • باید مواد رو روی حرارت بگذارید تا قوام پیدا کند.
  • همانطور که اشاره شد قوام و غلظت حلوا رو در نهایت میتونید خودتون مشخص کنید.حلوا رو میتونید رقیق تر از روی حرارت بردارید یا بگذارید کاملا غلیظ و سفت شود .این حلوا رو حتی می‌تونید در حدی غلظت بدهید که بتونید ماسوره بزنید و به آن طرح و شکل مختلف بدهید.
  • برای ماسوره زدن هم بسیار حلوای لطیف و مناسبی ست فقط در این صورت باید اجازه دهید به غلظت کافی برای ماسوره زدن برسد و به خوبی قوام پیدا کند و سفت تر از حالت موجود در عکسها شود.
  • این حلوا رو برای مراسمات مختلف میتونید تهیه کنید و در شات ها یا لیوان های یک نفره بریزید. و یا در ظروف بزرگتر تزیین و سرو کنید.
  • میزان روغن نسبی است و ممکن است کمی بیشتر با کمتر استفاده شود. به عکس‌ها دقت کنید روغن بیش از اندازه یا کم استفاده نکنید. معمولا نصف پیمانه یا دو سوم پیمانه کافی ست.
  • ممکن است بعد از اضافه کردن شربت در مخلوط سه آرد، میزان شربت کمی اضافه باشد و تمام شربت در حلوا استفاده نشود. میتونید مقداری از آن را نگهدارید.
  • تا جایی شربت رو اضافه کنید که حلوای روان و رقیقی داشته باشید. این حلوا رو بعد از اضافه کردن شربت روی حرارت باید مدام هم بزنید تا به غلظت مورد نظر برسد.حرارت هم برای همزدن و قوام آمدن حلوا ملایم و کم باشد‌.
  • توصیه می‌شود برای جلوگیری از گلوله شدن مخلوط آرد و نشاسته وشیر خشک، حتما آنها را الک کنید و بعد کره و روغن رو اضافه کنید.

  امیدواریم این آموزش برای شما مفید باشد و این حلوای بی نظیر و خوش طعم رو به راحتی بتونید تهیه کنید و از آن لذت ببرید. برای آموزش دستورات دیگر به لیست آشپزی سری بزنید.

  ۴/۵ (۹۶ نظر)

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا

   کد تخفیف ۵۰٪ خود را از اُکالا گرفته‌اید؟

   محصولات سوپرمارکتی را نصف قیمت از اُکالا بخرید.

   شماره‌ی خود را وارد کرده، ۵۰٪ تخفیف بگیرید.