آشپزیانواع دسرها

طرز تهیه‌ی حلوای شیر خوشمزه با دستور ساده و آسان

حلوا یکی از دسر ها و شیرینی های معروف و خوشمزه ایرانی ست که در تمام نقاط کشور تهیه میشه روش ها و مدل های مختلفی در تهیه آن هست که برحسب نوع آن میتونه به عنوان شیرینی، دسر و یا حتی پخت غذا به کار بره و مصرف شود. امروزه حلوا به روش های متنوعی طبخ میشه و از مواد مختلفی در تهیه آن استفاده میشود. حلوای شیر یکی‌ از حلوا های بسیار خوشمزه و محبوب است که طرفداران بسیاری دارد. حلوای شیر همانطور که از نامش مشخص است از شیر در تهیه آن به کار رفته و بخاطر وجود شیر فوق العاده لطیف و نرم است.

امروز در اکالا بلاگ آموزش حلوای شیر رو با تمام نکات مهیا کردیم تا دراین ایام این حلوای خوشمزه با بافت لطیف و خوشرنگ رو به سادگی تهیه کنید. این حلوا رو میتونید برای مراسمات مختلف مانند نذری در ظرف های تک نفره یا چند نفره تهیه و سرو کنید.

با ما همراه باشید  با طرز تهیه حلوای شیر خوشمزه و لطیف!

مواد لازم جهت تهیه حلوای شیر:
آرد یک پیمانه
روغن مایع نصف پیمانه
کره پنجاه گرم
شیردو پیمانه
شکر یک پیمانه
گلاب نصف پیمانه
پودر هل١/۴ قاشق چای خوری
زعفران دمکرده غلیظسه قاشق غذاخوری یا بیشتر

مواد لازم جهت تهیه حلوای شیر

برای تهیه این حلوای خوشمزه و خوش طعم ابتدا شکر رو در قابلمه یا ظرفی مناسب بریزید. شیر رو به شکر اضافه کنید.

شکر و شیر را در حلوای شیر با هم مخلوط کنیدو کمی مخلوط شیر و شکر رو هم بزنید. حدود یک چهارم قاشق چایخوری پودر هل یا یکی دو عدد دانه ی هل رو هم داخل شیر و شکر بریزید.

پودر هل را به شیر و شکر در حلوای شیر اضافه کنید

بعد این مخلوط رو روی حرارت کم و ملایم قرار بدید تا زمانی که شکر در شیر حل بشه.

وقتی شروع کرد به قل زدن کافیست نباید این شربت بجوشدو اگر هم بزنید متوجه میشید که شکر کاملا در شیر حل شده است. در آخر زعفران غلیظ رو به میزان سه تا پنج قاشق غذاخوری به شیر و شکر حل شده اضافه کنید و سپس نصف پیمانه گلاب یا دو سوم پیمانه گلاب داخل مخلوط شیر و شکر و زعفران اضافه کنید.

زعفران و گلاب را به شیر و شکر در حلوای شیر اضافه کنید

شربت رو هم بزنید و از روی حرارت بردارید. در مرحله ی بعدی و حتی حین درست کردن شربت برای این حلوا میتونید آرد رو آماده کنید.

آرد رو در تابه مناسبی بریزید.

آرد را در تابه ای تفت دهید برای حلوای شیرتابه رو روی حرارت ملایم قرار بدید و مرتب هم بزنید.  قرار نیست در این نوع حلوا، آرد تغییر رنگ دهد. فقط باید مرتب هم بزنید تا خامی آرد گرفته شود و آرد رنگش عوض نشود.

نیاز به تغییر رنگ آرد در حلوای شیر نیست

حدود بیست دقیقه تا نیم ساعت زمان برای تفت دادن و حرارت دیدن آرد نیاز است. حرارت باید کم باشه و مرتب هم بزنید تا آرد نسوزد و تغییر رنگ هم ندهد.

بعد از اینکه خامی آرد گرفته شد، آرد رو از تابه خارج کنید و حتما داخل الک بریزید. میتونید در این مرحله از تابه دیگری کمک بگیرید یا داخل همون تابه آرد رو الک کنید.

طرز تهیه خاگینه سیب

دقت کنید که آرد حتما باید در این مرحله الک شود در غیر این صورت ممکن است گلوله گلوله شود و لطیف و یکدست نباشد. آرد رو الک کنید.

آرد را الک کنید برای حلوای شیر

تا کاملا یکدست و سبک شود. در مرحله ی بعدی کره رو به میزان پنجاه گرم اضافه کنید.کره را به آرد الک شده در حلوای شیر اضافه کنید

و بعد روغن مایع رو بریزید. شروع کنید به همزدن و مرتب هم بزنید تا کره حل بشه و کره و روغن به درستی با آرد مخلوط شوند و ترکیبی یکدست به وجود بیاد. 

کره و روغن را به مواد حلوای شیر اضافه کنید
حدود دو سه دقیقه تفت بدید.

و بعد در مرحله ی پایانی شربت آماده شده یا همان مخلوط شیر، شکر، زعفران و گلاب رو با استفاده از ملاقه و کم کم به آرد و روغن اضافه کنید.

هر بار که کمی از شربت شیری رو داخل مخلوط آرد و روغن میریزید، هم بزنید و بعد دوباره مابقی رو کم کم و مرحله به مرحله و به تدریج به همین صورت اضافه کنید.

ریختن شربت شیری به مواد آرد در حلوای شیر

در این مرحله باید سرعت عمل بالایی داشته باشید و سریع هم بزنید تا شیر تبخیر نشه و باعث خشک شدن حلوا نشود. کم کم با ریختن کامل شربت، حلوا جمع شده و کاملا لطیف و یکدست می‌شود.

به قدری این حلوا لطیف و نرم است که در این مرحله از همزدنش لذت خواهید برد!

به هم زدن حلوای شیر و غلظت آن
خمیر حلوا رو در این مرحله و بعد از آماده سازی باید به صورت گهواره ای دربیارید. یعنی دوطرفه تابه رو بگیرید و مرتب تابه رو به یک طرف کج کنید و بچرخانید تا خمیر هربار یه دیواره های تابه برخورد کند و حالتی گهواره‌ای برای حلوا ایجاد شود تا حلوا در یک طرف جمع شده و مطابق تصویر در بیاید.

در این مرحله دیگه حلوا کاملا آماده است.

طرز تهیه حلوا زنجبیلی

کمی ازحلوای شیر رو میتونید داخل بشقاب سرو بریزید. مقداری هم داخل قیف با ماسوره ی مورد نظر بریزید  و حلوا رو تزیین کنید.

طرز تهیه حلوای شیر خوشمزه برای ماه رمضان

این حلوا فوق العاده لطیف و حالت پذیر است. میتونید حلوا رو داخل شات یا لیوان های یک نفره بریزید. و یا داخل قالب های تک نفره حلوا رو بریزید به این صورت که قالب رو کمی چرب کنید. حلوا رو داخل قالب بریزید و به خوبی منسجم و فشرده کنید. بعد قالب رو نیم ساعت در محیط یا برای تسریع کار در یخچال بگذارید تا بهتر فرم بگیرد و در نهایت حلوا رو روی بشقاب سرو برگردانید تا یک حلوای یک نفره قالبیِ زیبا داشته باشید.

برای تزیین از گل محمدی یا پودر گل سرخ، پسته، بادام، پودر نارگیل و غیره میتونید استفاده کنید.

نکات تهیه حلوای شیر:

  • برای تهیه شربت حلوا، دقت کنید که شیر اصلا نباید بجوشد. در حدی که شکر در شیر حل بشه کافیست در غیر این صورت شیر تبخیر میشه و ممکن است حلوا خشک شود.
  • از آرد سفید قنادی بهتر است استفاده کنید تا حلوا رنگ روشن تری داشته باشد.
  • آرد رو هرچقدر حرارت بدید رنگ تیره تری خواهد گرفت. این حلوا بهتر است روشن باشد ولی میتونید با تغییر رنگ آرد در زنان حرارت دیدن، مقداری حلوا رو تیره تر کنید.
  • حتما و حتما آرد رو بعد از تفت دادن و حرارت دیدن، زمانی که خامی آرد به درستی گرفته شد، آرد رو باید الک کنید.
  • قبل از اینکه روغن بریزید، آرد رو الک کنید.
  • نسبت روغن و کره برای یک پیمانه آرد بین نصف پیمانه یا دوسوم پیمانه است. که البته جذب روغن در آرد های مختلف فرق می‌کند و ممکن است بیشتر روغن نیاز باشد. اگر ملاحظه کردید بعد از اضافه کردن روغن، هنوز آرد خشک است میتونید قاشق قاشق روغن استفاده کنید.
  • میتونید فقط از روغن یا کره استفاده کنید و ترکیب این دو.
  • نسبت روغن و کره رو میتونید جابجا کنید یعنی بیشتر کره بریزید و مابقی روغن.
  • دقت کنید زمانی که شربت رو به مخلوط آرد و روغن اضافه می‌کنید، به تدریج و کم کم اضافه کنید و مرتب هم بزنید. حرارت کاملا کم باشد و یا خاموش کنید و سریع مخلوط رو هم بزنید. چون ممکن است شیر تبخیر بشه و در نهایت حلوا خشک شود و لطافت خودش رو از دست بدهد. بعد از جمع شدن حلوا، حرارت رو خاموش کنید.
  • میزان زعفران به خودتون بستگی داره میتونید بیشتر هم استفاده کنید تا حلوای خوش رنگ تری داشته باشید.

امیدواریم از این آموزش حلوا بهره ببرید و این حلوای بی نظیر و خوشمزه رو به راحتی تهیه کنید.

۳/۵ (۲ نظر)

میترا حمیدی

میترا حمیدی هستم متولد۶٨.حسابداری خوندم.اما الان آشپزی میکنم! از وقتی یادم میاد عاشق آشپزی وکیک پزی بودم.خونه دار شدم، مادرشدم وخیلی بیشتر از پیش به آشپزی علاقه مندم! آشپزی وشیرینی پزی برام پره از حس وحال خوب!معتقدم آدمی که آشپزی میکنه باید اصالت خوراک و غذارو بدونه اما درکنارش بتونه مزه های جدیدرو هم خلق کنه. و براین باورم بزرگترین سرآشپزهای دنیاهم اولین بار ایده ای داشتند باعلم و آگاهی اجراش کردند،طعم ومزه دادن به غذا وشیرینی و بعد خالق چیزی شدن که بین همه محبوب شد. یادگرفتن، یادگرفتن وبعد هم کشف مزه های جدید بزرگترین هدفمِ دراین راه! سعی میکنم با کمترین مواد و آسون ترین روش به نتیجه مطلوبم برسم! آشپزی رو سخت نگیرید، باعشق وشوق آشپزی کنید اونوقت می‌بینید که چقدر این کار واین هنر براتون لذت بخش میشه!

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

تا 25 هزارتومان تخفیف بگیرید! فقط تا امشب

برای 10 نفر اول
bg22 کپی کنید
عجله کنید! قیمت ها حراج شد
close-link
سفارش سروقت به دستت میرسه با اکالا
نصب اپلیکیشن اکالا